Google Chrome

Scudo

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.191
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
@danceros
Benim duruma yanıtınızı merak ettim ben. Yani sesle oluyorsa neden evde iki kişinin telefonları ayrı reklamlar gösteriyor? Sonuçta her akşam telefonlarla aynı odadayken birbirimizin gününü / ilgi alanlarını konuşuyoruz sürekli.

• Beğen
Tepkiler: el_Aksa_1903

danceros

Forum Demirbaşı
Tepki
1.009
İsim
Mehmet
Bisiklet
Cube
@BerkEvren öncelikle bu konuda bilirkişi olduğumu iddia etmedim lakin böyle bir mevzunun var olduğunu bilmenizi istedim ve telefonun ses ayrımı yapableceğini söylememe gerek yoktur diye düşünüyorum zira iphone hey siri diye seslenen herkese kilitini açmıyor :)

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.191
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
@danceros
Konu çok uzuyor ama, bahsettiğim örnekte eşimle konuşurken konu bisikletse ikimizde bisiklet diyoruz. Tek başıma konuşmuyorum. Onun telefonu eğer "aaa bu kocasının muhabbetine cevap veriyo, sallama" diyorsa zaten yönetimi devredelim yapay zekaya :koptum:
Bakın bahsettiğiniz şeyi reklamcılarda ister, neden istemesin. Şu an kullanılan datalar, hangi sayfada ne kadar kaldığınız, neyi like'layıp neyi like'lamadığınız (!), ne arattığınız, forumda vs hangi konulara baktığınız. Zaten bu datalarla inanılmaz bir profil taraması yapılabiliyor. Bahsettiğiniz ses datası kullanımdaysa bunu yapanlar sebil gibi hayrına yapıyor demektir. Çünkü reklam anlaşmalarında yer almıyor bu kriter. Ve emin olun ufacık data / bilgi için dünya paralar dönüyor.

• Beğen
Tepkiler: Watts Per Kilo

danceros

Forum Demirbaşı
Tepki
1.009
İsim
Mehmet
Bisiklet
Cube
@BerkEvren ne şekilde dinlenip hangi reklamı vereceğini veya nasıl bir süzgeç uygulanıyor? kilit kelimelermi var? bunları bilmiyorum.bildiğim, bahsettiğim konunun gerçek olduğu ve tarafımdan test edildiğidir. tesadüf olmadığınıda ntv bbc ve benzeri büyük televizyon kanallarının haber konusu yapmasından anlayabiliriz.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
794
Biri bizi öyle bir izliyor ve aynı zamanda ses kaydı yapıp her haltı kayıt altına alıyorki aklınız şaşar ,bunu önlemenin tek yoluda akıllı telefon ve pc kullanmamak ama malesef kim başaracak bunu.

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.191
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
@danceros
Ben bildiklerimle cevap verdim size ama sizin için yeterli gelmedi demekki... Umarım sektörde haberdar olur bu durumdan... Hala cinsiyet ve yaşa dayalı profil dataları ile dönüyor piyasa. Oldukça karlı bir atılım olacaktır bu.

Şeffaf

Forum Bağımlısı
Tepki
2.470
İsim
Burak
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Diğer
Şu şekilde :

(link)

• Beğen
Tepkiler: -Skynet-

efeozata

Forum Demirbaşı
Tepki
764
İsim
Efe
bunlara cookie deniyor. sen ne tür arama yaptıysan sana o reklamlar gösteriliyor. artık her sitede cookie uyarısı konulmaya başlandı. çerezleri engelleyebilirsin ama bu sefer de alakasız reklamlar çıkabilir ya da sitelerde beni hatırla vs gibi fonksiyonlar çalışmayabilir.

• Beğen
Tepkiler: -Skynet-

-Skynet-

Forum Bağımlısı
Tepki
2.141
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@BerkEvren
Hangimiz, hangi programda veya alışverişte o sözleşmeleri okuyorki? :)Daha öncelerden kapattığımı hatırlıyorum ama gene geliyor gibi.

@PeeKay
Öylede,amaç bana benim ilgi alanlarımla ilgili reklam sunulması değil.Benim internette ne yaptığımı,hangi sitelere girip,hangi ürünlere baktığımı takip edebiliyorlarsa orası sıkıntı.Özel hayata müdehale oluyor,bunuda ya bu deveyi güdeceksin ya bu diyardan gideceksin, şeklide yapıyorlar. :)

@erdm
Tarayıcıyı belli aralıklarla geçmiş bilgisini silerim, netten video falan izliyorum.Sanki silince videolar daha hızlı yükleniyor gibi bir takıntım var.:p O yüzden,geçmişi silsem bile belli aralıklarla bu reklamlara rastlıyorum.

@Çetin ŞAHİNÖZ

@Çetin ŞAHİNÖZ
Evet,o konuları biliyorum hocam.Benim amacım,birazda bu konulara dikkat çekmek. Yoksa VPN kullansan bile,istenildiğinde ne yaptığının secelesini dökebilirler. Bu zamanlar kimler kimler dinleniyor, hackerlık düzeyinde hareket edilirse,belki ardında iz bırakılmaz.Kaldıki normal bir kullanıcı içinde pek gerekli bir şey değil.Karanlık işler çevirmiyoruz, sadece izleniyorum hisse bazen yaramazlıklara müsade etmiyor.:koptum:

@srdrmrs
Hızlarda sıkıntı oluyor hocam,netin tam hızını vplerle ancak premiumda alınıyor.Stabil değiller.Kaldıki alışverişlerde kendi kimliğinizin kullanılması taraftarıyım.Zaten bu reklamlarda özellikle yaptığınız alışverişleri baz alarak benzer ürünleri gösterip sizi başka alışverişe teşvik ediyor.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
794
Arkadaşlar merhaba. Telefonunuzda uygulama yüklerken verdiğiniz izinlerin içerisinde (Çoğu uygulama için geçerlidir) "Rehberinize erişim, ses kaydını istediği zaman alma, kamerayı açabilme" gibi izinler bulunmakta. Dediğiniz gibi gerçekten de bana da çok denk geldi. Arkadaşımla devletin verdiği kredilerle ilgili konuşuyorduk, 1 dakika sonra kredilerle ilgili mesaj geldi. Garanti bankası sürekli arıyor diye konuşmaya başladık, Garantiden mesaj geldi anında. Birçok kez yaşadım ancak her zaman olmadı tabi. Bilmiyorum denk gelme ihtimali yüzde kaçtır.

Bu arada Laptop kullanıyorsanız veya bir kamera bağlı ise o kısmı kapatmanızı öneririm. Cep telefonunuzda kamerayı kapatamazsınız ancak dikkatli olmanızda fayda var. Yaşadığım diğer bir olayı anlatayım. Benim telefonum sorunlu olduğu için bilgisayardan "Bluestack" uygulamasından giriyorum bazı ihtiyacım olan telefon uygulamalarına. Bir uygulama indirmiştim Playstore'den o sırada lazım olan. Uygulamanın sol üst köşesindeki kısma tıkladığımda Playstoredeki gibi bir pencere açılıyordu (Google hesabınızın resmi, gmail adresiniz yazan kısım, playstorede de sol üstteki kısımla aynı diyeyim daha iyi anlayabilmeniz için). Onu açtığımda resmimin gözükmesi gereken yerde laptopun kamerasından kendimi gördüm. Ne bir izin verdim onun açılması konusunda ne de o yüklediğim program sordu bana öyle bir şey ki zaten o dediğim kısmın kamerayla bir alakası yok. Yani kısaca dikkatli olun diyeyim :D

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.300
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Birileri bizi gozetliyor ve yönetiyor, yönlendiriyor, cok acayip isler, cok tehlikeli.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
794
Bu arada arkadaşlar bu videoda Barış hoca çok güzel şeylerden bahsetmiş. Sosyal ortamdan neler yapılabileceğini gördüğünüzde çok şaşıracaksınız. Çok fazla manipülasyona uğruyoruz.

Cemal Ç.

Sadece sürüyorum. 😒 𐱅𐰇𐰼𐰰- 🚵‍♂️🚴‍♂️
Tepki
20.757
İsim
Cemal ÇELİK
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
Bu konu hakkinda sayin @BerkEvren ile ayni seyi dusunuyorum. Ama beni gozetleyip ne elde edecekler diye dusunuyorum :cool: Neyse ben konuya soyle bir girdim baktim sadece :D

Çetin ŞAHİNÖZ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.894
Bisiklet
Sedona
Mesele şu ki bizi bu şekilde izleme olanağı onlara gerektiğinde kullanmaları için silah veriyor.
Zayıflıklarımız, eğilimlerimiz, alışveriş çeşidi ve kullandığımız bankalar ile nerelerden ve ne kadar yüklü alışveriş yaptığımız gibi bilgiler ellerinde.

Yani hedef olmadığımız sürece bu bilgiler belki çöp değerinde, ama hedef haline gelirseniz o zaman bize karşı kullanılabilecek çok güçlü silahlara dönüşürler.

joker669

Üye
Tepki
45
İsim
özden özaydın
Bisiklet
Claud Butler
Pc de cerezler sayesınde on bellekten verıyı ordan ilgili reklamlar cıkıyor androıd telde ıse hangı siteye gırdınız ne aradınız hangı banka kartı kredı kartından alısverıs yapıyonuz falan fılan onlar hep google sunusuna kaydedılır gmaıl hesap ayarlarında cıkıyor hepsı telde chorem dan gırıyorsanız tabı

MAERKEK

Forum Bağımlısı
Tepki
2.025
İsim
Mehmet Ali ERKEK
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Diğer
Anlamadığım bir şekilde konum kapalı iken bile nerede olduğumu bilip reklam getiriyorlar göz önüme . Ankara da isem Ankarada ki mağaza reklamı çıkıyor. İp numarasından mı ?

Anıl Erdoğan

Forum Carbonbaşı
Tepki
1.786
İsim
Anıl ERDOĞAN
Bisiklet
Cube
Google adwords ile aradığınız herşey reklam verenlerce paylaşılıp önünüze onların reklamları çıkartılıyor. Bu kadar basit şaşırmamak lazım

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti