Google Chrome

Tepki
3
Extension'lara yama yerine eklenti dersek yamalı bohça gibi esprilerden kaçabiliriz :)

Kullandığım eklentileri paylaşacak olursam;

Stylish : Sayfanın kullanıcılar tarafından css düzenlemesi ile oluşturulmuş farklı renklendirmeleri kullanmak için birebir eklenti.. Facebook örneği verecek olursam siyah ve göz yormayan reklamsız bir Facebook her zaman iyidir :)

Greasemonkey : Stylish ile benzeştiği söylenebilir.. Yine kullanıcılar tarafından yazılmış scriptler ile sayfalara yeni özellikler eklemeye yarar.

AdBlock Plus : Firefox kullanıp AdBlock Plus'ı duymadıysanız boşuna Firefox kullanıyorsunuz diyebilirim.. AdBlock Plus sayfada bulunan reklamları engellemeye yarayan bir eklenti..

AutoFill Forms : Formlarda çok fazla doldurulması gereken boşluklar varsa kullanılan eklenti.. Bir formda doldurup kaydediyorsunuz ve başka bir form ile karşılaştığınızda Autofill Forms ile otomatik olarak doldurabiliyorsunuz..

FEBE : Firefox eklentilerinin yedeğini almak için kullanılan bir eklenti.. Kullandığınız eklentilerin, yerimlerinin v.s. yedeğini alıp herhangi bir format ya da başka bir bilgisayara taşıma durumunda tekrar uğraşmadan geri getirebiliyorsunuz.. Çok kullanışlı olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim..

FlashBlock : Sitelerdeki flashları biz tıklamadan çalıştırmamaya yarayan eklenti.. Yeni sekmeler içinde flashların aynı anda başlamasını ve istemediğimiz flashların çalışmasını engeller, candır.

omploader : Linux'tan gelen alışkanlıkla edindiğim bir eklenti.. Sayfadaki yazıyı ya da resimleri sağ tıklayarak omploader sitesine gönderip istediğimiz bir kişi ile paylaşmamızı sağlıyor.. Sitelere ya da bloğumuza haber gönderirken kullanışlı olduğunu söyleyebilirim.. Herhangi bir konu hakkında konu içinde resim varsa o resmin silinme ihtimaline karşı sağ tıklayıp tabir-i caiz ise omplayabiliyoruz ;)

StumbleUpon : Bu da yeni karşılaştığım bir eklenti.. Toolbar şeklinde geliyor Firefox üzerine.. Kayıt oluyorsunuz ve ayarlarınızı (Hangi tarz içerikle ilgilendiğinize dair ayarlar, güzel ayarlama yaparsanız her tıkladığınızda karşılaştığınız sayfayı okumadan geçmiyorsunuz..) yapıyorsunuz. Daha sonra da belirttiğim toolbar üzerinden Stumble! tuşuna basıyorsunuz.. Ayarlarınıza göre daha önce kullanıcılar tarafından paylaşılmış sitelerden biri rastgele açılıyor.. Beğenirseniz I Like it! diyerek Yer İmleri altında StumbleUpon klasöründe türe göre ayarlanmış klasörlerin altına yer imi oluşturuyor ve daha önceki kayıt olduğunuz sayfanızda bu sayfalar görünüyor.. Dikkat, BAĞIMLILIK YAPAR :)

Benden bu kadar :))

• Beğen
Tepkiler: serhad
Scudo

ReSuL

Forum Demirbaşı
Tepki
83
chrome u bende denedim gerçekten bariz hız farkı var ama firefoxu sadece bu sebepten dolayı bırakamam....

Yusuf Z. Şipal

Forum Bağımlısı
Tepki
1.476
Bisiklet
Cannondale
Ben ne kullandığımı bile bilmiyorum, bu kadar ayrıntıyı hangi arada öğreniyorsunuz :)

mgazi

Üye
Tepki
14
Firefox açık kaynak ise Chrome'da açık kaynak. Hem açık kaynak olması güvenli olduğunu göstermez! Gider gereksiz bir eklenti yüklersiniz güvenlik ayaklar altına iner.
Firefox eklentileri varsa Chrome eklentileri de var. Kabul etmek lazım ki firefoxda daha çok eklenti var. Ama orta seviyede bir pc sisteminiz varsa zaten hantal olan Ff eklentilerle kullanılamaz hale gelebiliyor. Ama chrome kim ne derse desin hızlı!

Firefox fanatikleri ki bende bir zaman öyleydim gerçekten bazen düşünmeden savunuyorlar firefox'u. Kimin ne amaçla kullanacağını bilmeden firefox öneriyorlar ve onun için firefox'un iyi olduğunu söylüyorlar ama işin gerçek yüzü böyle değil.

Ben kendimden örnek vereyim. Web tasarımla uğraşıyorum. Tasarım yaptığımda özellikle css ile uğraştığımda firefox eklentileri ile birlikte mükemmel bir tasarım aracına dönüşüyor. Ama internette gezindiğimde siteleri ziyaret etmek için chrome kullanıyorum. Sistemimi kasmanın ne gereği var? Sizlerde birer normal kullanıcı iseniz ( maillerine bakan, facebook'a giren, bisikletforumu gezen, ve arada bir kaç haber okuyan vs.) boşuna ie ile kendinizi sinir küpüne çevirmeyin, firefox ile de sisteminizi zorlamayın.

• Beğen
Tepkiler: Erol KOLAS

Emre Yıldız

Forum Bağımlısı
Tepki
502
Bisiklet
Giant
Eğer chromun temasını beğendiysenız buda benım firefoxumun teması tavsıye ederım :D
(link)

• Beğen
Tepkiler: İlyas ŞANLI

Yasin Mutlubay

Aktif Üye
Tepki
80
@zafer sidal

Bu Konuda Haklısın. Opera Kullanış Açısından Daha Pratik Ve Hızı Da Gayet Güzel.

cyilmaz

Aktif Üye
Tepki
97
google chrome diğerlerinden çok daha hızlı ve kullanışlı alışınca vazgeçemeyeksiniz

ujur

Forum Bağımlısı
Tepki
1.215
ben safari yi kullaniyorum. windows ta kullanildiginda zaman zaman tamamen donup kalabiliyor ama apple nin mac os unda inanilmaz bir tarayici diyebilirim. opera yi kullandim ama pek begendigim soylenemez cingene isi gibi geldi bana. chrome u hic kullanmadim mac icin versiyonu varsa denerim. firefox da macbook uma yukledim ama firefox u sadece youtube den bisey indirirken kullaniyorum. diger turlu safari her ihtiyacimi karsiliyor ve hizida tatmin edici. ama windows ta pek iyi calismadigi icin mac os lu bi bilgisayar bulursaniz deneyin derim. hiz ve gorsellik olarak digerlerinden daha ustun diyebilirim. ve kisayol du eski girilmis sitelerden bisey bulmakti felan cok daha kolay.

Tepki
19
Eğer eklentisiz yapamam diyosan Firefox, yok bana eklenti lazım değil hız ve sistemimi yormasın diyosan Chrome öneririm.

-Skynet-

Forum Bağımlısı
Tepki
2.141
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Eminim bir çok kişinin dikkatini çekmiştir.Herhangi bir alışveriş yaptıktan sonra bazı alakasız sitelerde,satın aldığınız ürünlerin benzerleri,aynılarını reklam pencerelerinde öneri olarak görüyorsunuz. Bunu engellemenin bir yolu var mı?

Bu reklamlara,tarayıcı geçmişini silmeme rağmen günler sonra rastladığımda oluyor.Bunu google amca mı yapıyor?:)

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK

MrMutlu

Nature = Freedom
Tepki
48
İsim
Salih M.
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Bi video izlemiştim tamamen satış stratejisi kullandığın uygulamalar programlar tarayıcıda gezindiğin siteler hatta telefon yanındayken arkadaşlarınla sohbet ettiğinde en çok kullandığın kelimeler bunların hepsi süzülerek reklam olarak karşına çıkıyor maalesef :)

Saburié

Always do FAVORS Never take ORDERS
Tepki
443
İsim
Burhan Has
Bisiklet
Bianchi
daha neler var bu sadece arama geçmişine uygun reklam çıkarma sistemi.

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.191
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
Biri sizi izlemiyor aslında,chrome gibi bir tarayıcıyı kurarken okumadan evet dediğiniz maddelerden biri bu. İsterseniz tarayıcı ayarlarından kapatabilirsiniz. (Kapatınca çok saçma reklamlar geliyor haberiniz olsun)
Ayarlar
Gizlilik ve güvenlik

Google Chrome, göz atma deneyiminizi iyileştirmek için web hizmetleri kullanabilir. İsterseniz, bu hizmetleri devre dışı bırakabilirsiniz. (link)

danceros

Forum Demirbaşı
Tepki
1.009
İsim
Mehmet
Bisiklet
Cube
isteyen Herkes test edebilir. interneti açık akıllı telefonunuz yanınızdayken sürekli bir şeyden bahsedin mesela ''bisiklet forması'' bir süre sonra internette gezinirken yandaki reklamlarda bisiklet forması göreceksiniz. şahsen denedim gördüm.

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.191
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
Bu siz forum - alış veriş sitesi gibi yerlerde yazdıklarınız, baktığınız ürünlerle ilgili esasen. Ses komutları ile olsaydı eşimin bilgisayarında da aynı reklamları görürdüm. Ama reklamlarımız tamamen farklı.

PeeKay

Üye
Tepki
43
İsim
Berat A
Bisiklet
Sedona
@Raptor8 chrome kullanırsan çözümü basit adblock uzantısını indiriyosun chromedan o tüm reklamları engelliyo videolardaki çoğu reklamlar dahil
İzleme işine gelirsek bazı sitelerde görürsün çerezleri kabul ediyomusunuz diye bir yazı çıkar evet dersen nelere tıkladığını hangi işlemleri yaptığını vesaire kaydeder olay bundan ibaret.

• Beğen
Tepkiler: -Skynet-

erdm

Üye
Tepki
5
İsim
Erdem
Bisiklet
Trek
Web sitelerinde gezerken bilgisayarınıza depolanan çerezlerden kaynaklanıyor. Tarayıcınız bu bilgileri süzerek reklam sağlayıcılarına gönderiyor ve ilgilendiğiniz şeylerle alakalı reklamlar karşınıza çıkıyor. Telefon dinlenip reklam gelmesi biraz uç nokta gibi geldi fakat web tarayıcıları için durum böyle.

danceros

Forum Demirbaşı
Tepki
1.009
İsim
Mehmet
Bisiklet
Cube
akıllı telefonlara mail giriyorsunuz mesela bu mail hesabınız hotmail uzantılı olsun. aynı hotmail hesabınız ile kişisel bilgisayarınızda mozilla tarayıcıda facebook,hotmail vs şifresiz oturum açtınız, telefon yanınızdayken sürekli örnek;bisiklet taytından bahsedin 2-3 saat sonra bilgisayardan mozillada herhangi reklamlı sitede bisiklet taytı reklamı göreceksiniz. yazarak arattığınız veya baktıgınz şeyler ayrı onlar zaten çıkıyor.bu söylediğim farklı.

• Beğen
Tepkiler: notforheaven

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.191
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
@danceros
Kilit nokta bu. Oturum açmanız. Evde bisiklet konusu konuşulduğu halde eşimin telefonu bu dataları alıp ona bisiklet / ekipman göstermiyor. Ben oturum açarsam çıkıyor reklamlar. Yani konuşma verileri ile reklam sağlanmıyor. Yıllardır reklam şirketleri ile iş yapıyorum. Bu dediğiniz onlarında hayali emin olun :harika:

danceros

Forum Demirbaşı
Tepki
1.009
İsim
Mehmet
Bisiklet
Cube
bende reklam sektöründeyim bu tarz işlerle ilgili dğeilim ama ben bunu 1-2 sene evvel keşfettim diyebilirim ve süreklide karşılaşıyorum. kendim test edip yaptığım birşey olmasa kesinlikle iddia etmem bununla ilgili iki link paylaşayım sizinle okuyun. (link)
(link)