Göbekten Vitesliler Y.Y.D.

@likantrof

Üye
Tepki
0
İsim
Yusuf
İyi günler arkadaşlar geçen babamdan kalma göbekten 3 vitesli bisikleti garajdan çıkardım yanlız lastikleri söktüğü için teli yerinden çıkarmış bu bisikletin vites ayarı nasıl yapılıyor yardımcı olursanız sevinirim

Scudo

Oguzhnkocr

Üye
Tepki
0
İsim
oğuzhan koçer
Bisiklet
b'Twin
arkadaşlar merhaba aranıza yeni katıldım bugün yeni bisiklet aldım ilk defa shimano nexus göbekten 7 vitesli bi model kullanıyorum ama acaba bendemi sorun var anlamadım mesela vitesi yükseltirken 2 den 3 gectiginde geri atıyor sonra tıkır tıkır ses gelmeye başlıyor acaba vites sistemimi arızalı bir akıl verirmisiniz ?

mgencer05

Aktif Üye
Tepki
180
@Oguzhnkocr

Hayırlı olsun bisikletiniz. Vites ayarı yapıldımı bisiklete?

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Oguzhnkocr

Üye
Tepki
0
İsim
oğuzhan koçer
Bisiklet
b'Twin
@mgencer05
decathlonda aldıgımda kurulum yapıldı ama vitesi feln degiştirdiler havadayken herşey güzeldi şıkır şıkır degişiyordu ama alıp çıktıgımda dışarda fark ettim geride dönemedim

mgencer05

Aktif Üye
Tepki
180
Göbekte telin takıldığı kısımdaki makarada sarı çizgi var iki tane ,vitesi 4 e aldığınızda o iki sarı çizgi aynı hizada olması gerekiyor. Kontrol edin isterseniz.

Oguzhnkocr

Üye
Tepki
0
İsim
oğuzhan koçer
Bisiklet
b'Twin
@mgencer05
çok teşekkür ederim ilginiz için bir kontrol edicem şimdi eğer aynı hizada degilse ayarlı degilmi oluyor

mgencer05

Aktif Üye
Tepki
180
Evet ayarı oradan anlaşılıyor. Eğer ayarlı değilse vites kolundaki telin gerginliğini ayarlayan vidayı iki sarı çizgi aynı hizaya gelinceye kadar sıkın veya gevşetin duruma göre.

Oguzhnkocr

Üye
Tepki
0
İsim
oğuzhan koçer
Bisiklet
b'Twin
@mgencer05
Ayarı yaptım iki sarı çizgiyi denk getirdim baya kaçıktı iki çizgi arası ama şuan deneyemiyorum yarın ilk işim denemek olucak inşallah sorun düzelmiştir ilginiz için çok çok teşekkür ederim şimdiden yarın denedikten sonra sonuçları yazarım yine.

mgencer05

Aktif Üye
Tepki
180
@mgencer05

Burada anlatılmış vites ayarı

mgencer05

Aktif Üye
Tepki
180
@Oguzhnkocr

Ben teşekkür ederim. Keyifli sürüşler diliyorum.

Hurol Yoney

Daimi Üye
Tepki
307
İsim
Hürol
Bisiklet
Diğer
Kron TX 800 8 vites modeli var. Sturmey Archer tabanlı bir bisiklet. Çok tercih edilmedi herhalde. 28 jant trekking olarak geçiyor. Düz maşa da değil üstelik.

runaway60

Aktif Üye
Tepki
117
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Merhabalar Bursada ikamet ediyorum. Bursa ve ilçelerinde rampa yokuş oldukça bol.Göbekten vites alıp almama konusunda tereddütüm var. İse gidip gelme ve 100-150 km lik kısa turlarda bursa ve çevresinde göbekten 7 yada 8 vites alsam yokuşlarda yada bisiklet performansinda sorun yasarmiyim? Meşgul ettim. Teşekkürler.

SM-A510F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ozgurgokalp

Daimi Üye
Tepki
663
Bisiklet
Cannondale
7 vites yokuşta sıkıntı yaratır. 8 vites nexus daha geniş oran farkı olduğundan daha rahat olur ama yine de klasik sisteme göre daha yetersiz olur. Bir de bu durum tamamen sizin kondisyonunuzla alakalı. Ben 8 vitesli göbekten vitesle Babadağ'a tırmandım mesela. Uludağ tırmanışından daha zordur. Dişli oranlarıyla oynayıp kullanmanız mümkün.

Togursamsun

Daimi Üye
Tepki
304
İsim
Emin
Bisiklet
Corratec
Merhaba arkadaşlar dahon mu d8 katlanır bisikletime göbekten vites takılırmı?

hidromek

Forum Bağımlısı
Tepki
1.118
İsim
Vedat S
Bisiklet
Carraro
Arka tekerleğin kadroya tutturulduğu yer arka çatalın genişliği önemli nexsus 8 göbekler normal göbeklere göre biraz geniş arka çatala sığmayabilir benim nexus 3 lü sistemin bulunduğu bisikletimi nexus 8 e çevirdikten sonra vites ayarı yapmak için göbeği söktükten sonra takarken genişlikten dolayı bayağı bir uğraştırdı birde zincir gerginliği için arka tekerleğin ileri geri gitmesi için kadroda milin hareket edeceği kanal olması daha iyi olur.

ersinnsahin

Aktif Üye
Tepki
146
@runaway60 Merhaba.

Göbekten vitesli bisiklet almadan önce baya bir araştırma yaptım. Bütçeme Nexus 7 uyuyordu ama yabancı forumlarda genellikle eğimli yollarda Nexus 7 nin kullanıcıyı tatmin etmediğine benzer yorumlar gördüm.

Sonrasında youtube'daki Nexus 8 videolarına yorum bırakarak cevap beklmeye başladım. Yurtdışından 2-3 kullanıcı geri dönüş yaptı.

Yaptıkları geri dönüşlerde Nexus 8 in kısmen yorucu olduğu yorumunu çıkardım.

Bu başlık ve forumdaki kullanıcılardan da olumlu olumsuz geri dönüşler aldıktan sonra Nexus 8 li bir bisiklet almaya karar verdim.

Öncelikle Özgür beyinde dediği gibi Nexus 8 den ziyade iş sizde bitiyor. Kendimden örnek verecek olursam, 3 hafta önce çıkabildiğim %10 luk eğitimi 3 hafta sonra antremansız olduğum için çıkamadım, bisikletten inmek zorunda kaldım.

Göbekten vitesli sistemde bilmeniz gereken bir kullanım karakteri var. Bu tip sistemlerde vites değişimi yaparken çok kısa bir süre (belki en fazla 1 sn) pedal çevirmeyi bırakmanız gerekiyor.

Bisikletle yokuş nasıl çıkılır videolarına bakarsanız genelde yüksek vitesten yoruldukça kademeli olarak vites düşürülmesi tavsiye edilir. Bu şekilde göbekten vitesli bisiklete uygularsanız pedal çevirmeyi durduracağınız için ilk başlarda bu durumu biraz yadırgayabilirsiniz ama kesinlikle alışılmayacak birşey değil.

Şahsi görüşüm mümkün olduğunca yokuş antremanı yapmanız yönünde. Yukarıda da dediğim gibi bisiklet sürmeye ara verdiğimde önceki çıktığım yokuşu çıkamaz olmuştum.

Benim bulunduğum mahalle de bol eğimli. Arada çıkamayıp indiğim zamanlar da oluyor ama Göbekten vitesli bir bisikleti kullanmak muazzam zevkli geliyor bana. Artık başka bisiklete binmek istemiyor durumuna geldim. Diğer bisikletlere geçtiğimde vites elimde kalıp bozulacak hissi uyanıyor.

Özetle: Alın, yorulun, terleyin, tecrübe edin. Zamanla daha rahat yokuş çıkacaksınızdır. (Bu tüm bisikletler için geçerli.)

Bu arada hangi bisikleti düşünüyorsunuz, marka model nedir?

• Beğen
Tepkiler: mervan kızıl

deadlistcach

Daimi Üye
Tepki
443
Bisiklet
Felt
@ersinnsahin göbekten viteslerde yükteyken vites geçmiyor mu? Normalde vites aktarımlarımda zincir son atlamayı yapatken pedal çevirmeyi keserim.

ersinnsahin

Aktif Üye
Tepki
146
@deadlistcach benim araştırdıklarım o yönde. Hatta rohloff'ların bile böyleolduğunu okumuştum. Pedal çevirmeye devam ederken vites değiştirdiğimde dişlilerin zorlandığını hissediyorum. Göbeklteki dişli sesleri gelmeye başlıyor. Manuel araçlarda debriyaja tam basıldığında dişliler birbirinden uzaklaştığında vites geçişleri sağlanıyor bu sistemi biraz ona benzetiyorum.

• Beğen
Tepkiler: mervan kızıl

runaway60

Aktif Üye
Tepki
117
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Göbekten vites bisiklet konusunda uzun zamandır araştırma yapıyorum. Forumda ve bazı sosyal paylaşım sitelerinde fikrini aldığım değerli arkadaşlar var.
Sizlerden ricam su modele bakar misiniz.

(link)

hepsiburada %20 sepette indirim kampanyası yapmış normalde 4400 tl civarı olan 3200 tl inior.sizce alınır mı?

SM-A510F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi