Giant Contend SL 2

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.190
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
@Mustafa Zeybek
Setten büyük farklar var. Bende 105'in cazibesiyle bakmıştım Btwin'e ama kadro detayları, kullanılan sele borusu vb ekipmanlar bir araya gelince seçenek olarak bile tutamıyorsun SL2 yanında. (Alıcı gözle bakınca kısaca :D )

Scudo

Mustafa Zeybek

Bike destroyer
Tepki
5.987
İsim
Mustafa
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@BerkEvren
Yol bisikletine ilgim olmayınca ayrıntılara dikkat etmiyorum. Sadece birinde tiagra diğerinde 105 olmasına bakınca bile giant ağır basıyorsa sıkıntı büyük :islik: açıkçası biraz da şuna bakarak o örneği verdim. Screenshot_20180223-234812.png Asıl maksadım görüntünün de önemli olduğunu, arada set farkı olsa bile albeniyi artırdığını vurgulamaktı. :rolleyes:

• Beğen
Tepkiler: Fırat Ç.

Fırat Ç.

Forum Bağımlısı
Tepki
851
İsim
Fırat
@Mustafa Zeybek
Bu modelin orijinal hali pekte güzel değil açıkçası trainer üstünde gördüğümüz bisikletin jant,lastik,gidon bandı değişmiş görünüyor.Bu fiyat aralığında daha iyi donanımlı daha güzel bisikletler mevcut marka fanatikliği yapmadığımız sürece :):)

• Beğen
Tepkiler: Mustafa Zeybek

Mustafa Zeybek

Bike destroyer
Tepki
5.987
İsim
Mustafa
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Fırat Ç.
Konuyu baştan beri takip ediyorum, ilk hali de güzeldi bence. Ama açıp ne kadarmış diye bakmamıştım çünkü güzelliği pahalı gösteriyordu. Dediğiniz gibi aynı bütçeyle birçok model mevcut. @BerkEvren 'in @soulless in son kalan giant ı almasıyla yöneldiği scott da oldukça hoş bir model. Evet, fanatikliğe gerek yok. Sonuçta bu işten bir karımız yok :)

• Beğen
Tepkiler: Fırat Ç.

Fırat Ç.

Forum Bağımlısı
Tepki
851
İsim
Fırat
@Mustafa Zeybek
Bende yol bisikletimi alacağım zaman scott spedster 20 tiagra modeliydi yanılmıyorsam alacaktım ama vites kabloları kadronun içinden geçmiyordu kaliperler tektro idi jantlar alexrims eş değer fiyata full tiagra set rs11 jant setli vites fren kabloları kadro içinden geçen bir bisiklet aldım.

• Beğen

soulless

Daimi Üye
Tepki
823
İsim
Turgay KASARCI
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Fırat Ç. Tercih meselesi tabii... Otomobil meraklısı olarak teknikten önce estetiğe önem verdim bisikleti alırken. Haliyle o zaman bilgim de yoktu ki hala son derece sınırlı bilgiye sahibim. Bisikletin ilk hali de harikaydı ve bu güzelliğe kapılarak aldım ama estetik olarak daha sonra daha da hoşuma giden eklemeleri de yaptım tabii... Otomobil dünyasında çok kullanılan bir tabirle, yakışan, tercih edilen güzel ve hoş aksesuarları oem (bir anlamda orjinal hali) kullanıma tercih ediyorum.

@Mustafa Zeybek Kesinlikle haklısın. Bu aletin alınabileceği paralarla bir çok model alınabilir. Yine de ilk başta da söylediğim gibi ve @BerkEvren in bahsettiği gibi kadrosu, duruşu, borularının şekli, dizaynı, tasarımı gibi detaylar çok öne çıktığı için tercih ettim.

Yine @BerkEvren söyleminde çok haklı zira şu an benim aldığım fiyatın %20 daha üstüne satılıyor bu alet. Maalesef gelen vergi zammı bu hale getirdi.

Mustafa Zeybek

Bike destroyer
Tepki
5.987
İsim
Mustafa
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@soulless mr sonucunu aldım. 2 dizde de patellar kıkırdak diffuz incelmesi varmış. Başka sorun yok anladığım kadarıyla. DSC_1520.JPG

Nedir ne değildir bilen varsa makbul geçer. Ben de araştırıyorum

• Beğen
Tepkiler: soulless

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.190
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
@Mustafa Zeybek
Çok geçmiş olsun. Keşke aşağıda yazacaklarımı sana detaylı anlatan bir doktor olsaymış... Neyse bu ayrı konu :acpsnr:
Benimde çilesini çok çektiğim, sayesinde bisiklete başladığım rahatsızlık kendisi. Diz kapağındaki kırkırdakta aşınma ve buna bağlı semptomlar görülüyor. (Aşınma miktarına göre ağrı - kitlenme gibi sonuçları olabiliyor)
Senin yapabileceklerin;
Yüksek kadans - düşük vites kullanmak / üst bacak kaslarını geliştirmek (Doğru pedal çevirmek) / koşu ve zıplama içeren sporlardan uzak durmak (Ayağını yere her hızlı çarpman o hasarlı dokuya zarar vermek demek)
Üst bacağın kuvvetlendikçe diz kapağına binen yükü azaltırsın. Arazi sürüşleri dizi zorlar, 1 arazi yapıyorsan 3 yol antrenmanı yap derim. Konuyla ilgili başlıklar var forumda onlara da göz at derim. (Patellar yaz gerisi geliyo zaten)
Ve dizini dinlemeyi ihmal etme. Ufak ağrı - kısa süreli sızlama diye geçiştirme. Zorladıysan dinlendir, kaller ayarsızsa ayarla. Ben bisiklete başladığımdan beri ağrısız sızısız devam ediyorum hayatıma. Umarım senin içinde böyle kolay ve sorunsuz geçer süreç :harika:

Mustafa Zeybek

Bike destroyer
Tepki
5.987
İsim
Mustafa
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@BerkEvren
Teşekkürler. Doktora görüneceğim ama sabırsızlıktan buraya yazayım dedim. Sürerken dizlerimi zorlamamaya dikkat ediyordum ama yanlış ayar sonucu oldu. Peki normale dönecek mi yoksa bununla yaşamaya alışmak mı gerek? Kilitlenme falan yok ama bir ağrı durumu var. Doktora görünce detaylı konuşuruz. Şimdi ne desem havada kalacak. Arazinin zorlama olayı inişlerde ayakta durmaktan dolayı mı?

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.190
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
@Mustafa Zeybek
Üst bacak kaslarını kuvvetli tutman gerekiyor. Bunu yaptığın sürece diz kapağın rahat ediyor. (Ameliyat öneren doktorlar var ama geçici bir çözüm olduğu için iyi doktorlar önermiyor genelde)

@Mustafa Zeybek
İnişe geçmek için dağı tırmanırken zorluyorsun büyük ihtimalle. Rotalarını kurcalamak lazım...

• Beğen

Mustafa Zeybek

Bike destroyer
Tepki
5.987
İsim
Mustafa
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@BerkEvren
Benim rotamda %7.5- 8 ortalama eğim var :( neyse bakacağız artık. Dizlerim ağrımaya başladığından beri yolcu arkadaşlara takılıyorum zaten. Ve gerçekten bisiklete yoğun bindiğimde ağrım daha az oluyor. Bir ara 1 hafta kadar bıraktım, yattığım yerde ağrımaya başladı :islik: biraz da kilo vermem lazım( ya da yağlardan kurtulup kas olarak kilo almalı)

• Beğen
Tepkiler: BerkEvren

soulless

Daimi Üye
Tepki
823
İsim
Turgay KASARCI
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Mustafa Zeybek
Öncelikle tekrar geçmiş olsun. Bir tanı konması güzel, bundan sonra iş sana kalıyor. @BerkEvren 'in bahsettiği kadans antrenmanları çok önemli. Amaç hız yapmak, deli gibi tırmanmak değil. Ne kadar güç o kadar dize az baskı demek Ben bu sürüşlere bir haftadır devam ediyorum. Bu başlık altında da program var. Yalnız çok önemli bir nokta var, kal ayarlarının doğru olduğuna emin olmalısın. Eğer değillerse kadans yapayım derken zararı daha da büyütme sorunu ortaya çıkabilir. Tekrar geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.

Mustafa Zeybek

Bike destroyer
Tepki
5.987
İsim
Mustafa
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@soulless
Teşekkür ederim. Zaten pedal bacak ağırlığıyla dönecek şekilde tutuyorum vitesi. Kal ayarından emin olamıyorum maalesef. Bike fit de yaptıramam şimdilik. Pedal değiştirsem dize binen yük artacak, değiştirmesem sıkıntı çıkabilir. Seç beğen :acpsnr:

soulless

Daimi Üye
Tepki
823
İsim
Turgay KASARCI
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bisikletimle ilgili serüven devam ediyor. Memnuniyetimde de herhangi bir azalma söz konusu değil. Dün yaptığımız 79,6 km'lik Üsküdar-Riva-Üsküdar turunda da bana eşlik etti ve hiçbir sorun çıkarmadı.

Yaşadığım bir sele sorunu var, bunu sizlerle paylaşıp aynı zamanda da tavsiye almak istiyorum.

Bisikleti eğilerek kullanmak istediğimde selenin ön kısımları vücudumda ezilme yapıyor. Bu nedenle drop bar üzerine yatarak bisikleti çok kısa süre kullanabiliyorum. Bunu biraz araştırdım ve destek aldım.

(link) Bu sitede yer alan esneklik ölçülerine göre vücud esnekliğim chameleon grubuna giriyor ve in-between sele öneriliyor. Bunun sebebi, vücudum tam esnek olmadığı için yatarak kullandığımda kalça kemiğim de hareket ettiği için öne doğru yumurtalık arkasında kalan bölüm eziliyor ve kısa sürede acı vermeye başlıyor.

Daha sonra kilo ve ortalama hız bilgilerinizi girmeniz isteniyor. Bu bilgiler doğrultusunda da large olanı tercih etmem gerektiği belirtiliyor. Sunulan sele seçeneklerinden perinal bölgeye en az baskıyı yapan ve komfor sunan seleyi de seçersem Antares R1 veya R3 modelleri benim için doğru seçenek olarak görünüyor.

Tabii marka fizik olunca sele fiyatları da o ölçüde uçuyor. Selenin yapısını incelediğinizde şu an bisikletimde olan flat tip seleye göre daha eğik bir tasarımı olduğunu görüyoruz. Bu da perinal bölgeye uygulanan baskının çok azalması demek oluyor.

Sizler bu seleye muadil neler tavsiye edersiniz veya konuyla ilgili tecrübe ve fikirleriniz nelerdir?

sadi imren

Bursa Tur Komitesi | B.T.K
Tepki
5.442
İsim
Sadi İMREN
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
sele yükseklik ayarınız ve sele ileri geri ayarınızın doğru olduğunu düşünüyormusunuz

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.190
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
@soulless Genişlik uygunsa bunun profili benzer gibi;
(link)

soulless

Daimi Üye
Tepki
823
İsim
Turgay KASARCI
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@sadi imren
Evet, bike fit yaptırdım. Selemin hatalı olduğunu da bu süreçte öğrenmiş oldum.

@BerkEvren
Hemen inceliyorum.

• Beğen
Tepkiler: sadi imren