Genç yaşta aramızdan ayrılan Bahadır Gürel'in anısına...

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.945
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
Arkadaşlar bugün bikeforums.net'teki bir konu dikkatimi çekti. konu geçen yıl açılmış bayağı ilgili görmüş bugün de güncel (60 bin kez izlenmiş, 2600 yanıt var). amerika'da bir arkadaş garmin edge 705 cihaz almış ve bu cihazla yaptığı yol bisikleti turunun sonuçlarını internet'ten paylaşmış. adres şu:

(link)

benim dikkatimi çeken şey bu konuda yapılan tartışma değil. yukarıdaki adreste geçen değerler.

bu arkadaş, bana göre iyi performansa sahip. neden böyle diye inceledim.

1.5 saatte 50 km gitmiş (ben 2 saatte gidiyorum). 70 km/s max hız yapmış, ortalama 32 km/s ile gitmiş.

rotayı merak edip aynı adresten google earth'e geçtim. yakın plan inceledim. yolu hem en yakın haliyle gördüm hem de amerika'da sokak görünümü modunda yolu adeta turlamış oldum. yol etkileyici benim gittiğim yollarda beni bisikletin üstünden atabilecek her faktör varken bu yol ideal görünüyor.

ancak takıldığım şey bu değil. orada olsam yine o değerleri yakalayamam.

heart rate konusu dikkatimi çekti. max hr = 191, ortalama hr 173 bpm.

benim yaşım gereği max hr değerim 177 bpm (yaş 43), ben bu değere geldiğim zaman duraksamam gerekiyor, çünkü o tempodayken vücut beni uyarıyor. ortalamam ise 155 bpm.

yani biyolojik olarak sınırım bu mu? ben mi yanılıyorum? şu an 20 yaş genç birinin 177 bpm deki durumunu hissedemediğimden bu performansı yorumlayamıyorum. umarım ben yanılıyorum da sınırım bu olmasın.

• Beğen
Tepkiler: Tolga Gürgün
Scudo

Tolga Gürgün

Forum Bağımlısı
Tepki
2.142
Bisiklet
Pinarello
@Bahadır Gürel

Bahadır Bey ,

Bölüm moderatörü arkadaşlar mutlaka daha bilimsel bilgi geçeceklerdir .

Sizin gittiğiniz yollarda sizi bisikletin üzerinden atabilecek bir çok faktör varken 50 km yi 2 saatte alıyorsanız , Amerika'daki etkileyici dediğiniz ( burdan tehlikesiz ve kaliteli bir asfalttan bahsettiğinizi düşünüyorum ) yolda giden arkadaşla aynı performansa sahipsiniz bence .

Kendinizi küçümsemeyin , çokta nabzınızı zorlamayın . :)
Evet biyolojik olarak sınırınız 177 bpm . Zaten o değeri görüyorsanız daha ne olsun . :) Vücudunuz o değerde nasıl bir tepki veriyor .

Birde şunu merak ettim . 50 km yi 2 saatte aldınız zamanmı max heart rate 177 ve ortalama 155 ? Yolda eğim varmı , rüzgar ? İstanbul ' un neresinde bu güzergah ?

Selamlar,
Tolga Gürgün

• Beğen
Tepkiler: Bahadır Gürel

aykut yiğitel

Aktif Üye
Tepki
141
Bisiklet
Cube
Maksimum nabiz hakkinda soyledikleriniz dogru Bahadir bey. Her yasin bir maksimum nabzi ve spor yaparken arada kalinmasi gereken bir faydali nabiz araligi var.

Ancak biyolojik sinir soylemi yanlis. Soyleki; sizin maksimum nabzinizda yaptiginiz birim is degiskendir. Ornegin, hic antrenmansiz biri 177 nabizda 50 kadansla giderken, antrenmanli bir sporcu 177 nabizda 90 kadans yapabilir (ornekler tamamen uydurma). Siz antrenman yapip iyilestikce, maksimum nabzinizdaki performansiniz da artar.

saygilar

• Beğen

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.945
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
Aslında nabız/kalp ölçer cihazı bu hafta alınca kafam karıştı. ilk olarak her hafta yaptığım maçta denedim. 177'yi görünce nefes nefese kalmıştım; vücut otomatik olarak beni durdurdu. bir gün sonra akşam maltepe sahilden başıbüyük tarafına bisikletle tırmanınca (yaklaşık 150 m yükselik) bu değere ulaştım. ancak 50 km'lik rotada henüz ölçmedim, önceki yazımda bu ikisi birbirine karışmış yeni farkettim. yarın 50 km yolu turlayıp göreceğim. ancak 50 km turlarken nefes nefese kalmıyorum, maçtaki temponun yarısı gibi yorgunluk oluyor, yine de test edip öyle yazayım. turladığım yer maltepe-kadıköy fb stadı-güzelyalı-maltepe

@Tolga Gürgün

• Beğen
Tepkiler: Tolga Gürgün

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.945
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
evet, bu doğru galiba. sanıyorum benim bisiklet sürme tekniğim yetersiz ki yanlış viteste-yanlış kadansta fazla yoruluyorum. özellikle rampa çıkarken.

@aykut yiğitel

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.945
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
bugün nabız ölçer cihazı bisikletle deneme imkanım oldu. sabah 6'da yollarda su birikintileri vardı yolu kısa tutmak durumunda kaldım. 35 km lik yolda denedim.

http://img845.imageshack.us/img845/2571/maltepeguzelyalimaltepe.jpg

http://img263.imageshack.us/img263/5610/hrmax.jpg

http://img36.imageshack.us/img36/2014/avgt.jpg

alet giriş seviyesi olduğundan bilgisayara doğrudan aktaramadım.

selamlar...

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.945
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
Arkadaşlar selam,

Yaşım 44, Ocak 2012'de kalp ameliyatı oldum yani koroner bypass, ek damarlar taktılar. Yüksek tansiyon sorunumun da olduğunu öğrendim, düzenli ilaç kullanıyorum. Bunun dışında başka sorun yok (şeker, kolestrol, kilo veya başka bir sorunum bulunmuyor). Kalp ameliyatı olmadan önce bisiklet kullanıyordum, rampası bol olan yerlerde turluyordum. Nisan'da tekrar sürmeye başladım. Önce 20-30 km mesafeler, sonraki aylarda 50-70 km arası mesafeler yapmaya başladım. Geçen ay ciddi bir karar alıp Atilla Bisiklet grubuna üye oldum ve onların turlarına katılmaya başladım. Sormak istediğim şey, herkesin bana sorduğu, benim ise cevaplayamadığım konu: "Sen kalp ameliyatı oldun, bu grupla yüksek tempoda bisiklet sürmen sağlığına zararlı değil mi?" Bunu takımdaki arkadaşlar da soruyor. Ben önlem amacıyla nabız ölçerli garmin aldım.

Yabancı forumlara baktım, örneğin bikeforums.net 50+'da kalp ameliyatı olanların yazılarını okudum, net bir şey bulamadım. Kardiyolog'la görüştüm: kardiyolog benim sürüş durumunu tahmin edemediğinden bisiklet sürmemde sakınca görmüyor :). Spd'li yol bisikleti kullanıyorum ve 70-80 km boyunca ortalama 27 km/s hızla gidiyorum. Bazen grup hızı arttırınca sahil yolunda 5-10 km boyunca 35 km/s ortalamayla gidiyorum. Hafta sonlarında toplam 130-150 km yol yapmış oluyorum.

Yaşama şansımı ne kadar zorluyorum acaba, merak ettiğim bu? tecrübeli olanlar var mı?

Umut Kılınç

Daimi Üye
Tepki
76
Benim babama kalp pili taktılar ve doktor çok hızlı gitme kendini yorma sıklıkla mola ver yani 1 saatte 15-20 dk.

• Beğen

Cem Coşkun

Forum Bağımlısı
Tepki
1.629
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Lapierre
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Öncelikle çok geçmiş olsun. Umarım eski günlerinize bir an önce dönersiniz. Şunu da belirteyim, şu anki performansınız bile benden çok daha iyi:in:

:)Doktorunuza danışmışsınız ama burası size daha uygun galiba:

(link)

@Bahadır Gürel

• Beğen

alierkanimrek

Forum Demirbaşı
Tepki
339
Bisiklet
Carraro
Geçmiş olsun. Sporcuların antrenman için kullandıkları bir araç var, koşu bandının bisiklet için olanına benziyor (sporcular bir zahmet yazıversin ne olduğunu), bununla bir efor testi yapılırsa doktor daha kesin şeyler söyleyebilir diye düşünüyorum.

Ayrıca doktor damar tıkanıklığının nedeni olarak neyi gösteriyor merak ettim, zira yaşınız bayağı genç.

• Beğen

Cömert

Forum Bağımlısı
Tepki
2.617
Biraderim 2 sene önce Amerikada cleveland clinicde kapakcık ameliyatı oldu. ilk sene yürüme ve yüzme tavsiye edildi. bu senede sportif aktivite olarak bisiklete binmesi istendi. Kendi city bike 'mı ona verdim. Gerrçi sizin kadar uzun turlara çıkmıyor. Yokuşlarda kendisini zorlamıyor. Bir sıkıntısı yok.

Dünyada kalp cerrahisinde uzmanlaşmış en iyi kuruşluş cleveland clinic, Türkiyede ise florence nightingale hastaneler grubudur. Bu hastanenin çağlayan şubesi Türkiyenin en tecrübeli ekiplerine sahiptir.r. Buradaki hekimler size, sizin en için en doğru yorumu yapacaktır.

Yok bunlardanda iyisi olsun diyorsanız , İlk kalp naklini yapan Christiaan Neethling Barnard'ın asistanı ,( umarım yanlış hatırlamıyorumdur , pek te emin olmamadım şimdi ) ve bu ilk ameliyatı yapan ekipten olan , doktor Mordo Bardavit ( Muayenehanesi -istanbul, şişli- nişantaşında googledan ismini yazınca çıkıyor) bizzat kendisne sorabilirsiniz. Bu konuda bu kişiden de iyisi varmı. ? inanın bilmiyorum

• Beğen

ihtiyar

Forum Bağımlısı
Tepki
3.579
İsim
Bülent B.
Bisiklet
Diğer
@cömert özen

Gectigimiz Pazar günü bir dostumla beraber bisiklete bindim. Kendisi 50 yasinda ve gectigimiz Mayis ayinda sizin yazdiginiza benzer sekilde kalp ameliyati oldu. Plastik bir kapakcik takmislar. Ilk önceleri sadece Ergometre ile antrenman yapiyordu. Simdi yollara da cikiyor. 2 saat 15 dakikada 70 küsür kilometre bindik.40 in üzerine ciktigimiz anlar dahi oldu. Hic bir sorunu yoktu. Doktoru da istedigi kadar zorlayabilecegini söylemis.

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
@Bahadır Gürel

Bisiklet sporu kalp kasına en iyi gelen spor. Biliyorsunuz kalp zaten tamamen kasdan oluşan bir organ. Eğer bisiklete binerken bir rahatsızlık hissetmiyorsanız binmeye devam edin. Bisiklet bindikçe sağlığınız daha da düzelecek. Genelde damar tıkanıklıkları eğer genetik değilse yanlış beslenmeden oluyor. Şekerli yani glisemik endeksi yüksek olan gıdaları tamamen bırakın. Şeker yağa dönüşüyor ve damarları tıkıyor. Söylendiği gibi yağlı beslenme damarları tıkamıyor aksine damarlara çok iyi geliyor. Ekmek asla yemeyin. Neleri yememeniz gerektiğini yazmak çok uzun sürer ama Karatay Diyeti kitabını okumanızı öneririm. O kitap size doğru beslenme yöntemini gösterecektir. Spor kadar doğru beslenmek de önemli.

Pedallamaya devam, hatta sınırlarınız zorlayın maksimum nabzınıza gelmeye çalışın. Vücudunuza kan pompalandıkça oksijen bütün dokulara ulaşacak ve kendinizi çok daha sağlıklı hissedeceksiniz.

Bol sağlık diliyorum.

• Beğen
Tepki
72
Öncelikle geçmiş olsun, bir dahiliye uzmanı olarak bazı önerilerim olacak. Sakın bu tip şeyleri hiç bir şey bilmeden atıp tutanlardan (yukarda örnekleri var) öğrenmeye çalışma. Bu konuda en çok yardımcı olacak kişi ameliyatını yapan doktordur. Çünkü hangi damarların tıkalı olduğunu, diğer damarlarında (bunlar sadece kalp damarları olmayabilir, örneğin beyin damarları gibi) bir sıkıntı olup olmadığını en iyi bilecek kişi doktorundur.
Sakın yukarda dendiği gibi sınırlarını zorlamaya çalışarak kalp üzerine ekstra yük bindirme. Koroner arter hastalığı olanların tedavisinde en önemli amaçlardan biri kalp hızını yavaşlatmaktır. Belki de en önemli konulardan biride antiagregan tedavi (kan sulandırıcılar olarak bilinir) dir. Bunlardan birini alıyorsundur diye tahmin ediyorum. Bu tedavide amaç damar tıkanmasını engellemektir. Ancak en kötü yan etkileri kanama bozukluklarına yol açmasıdır. Yani bisikletle yapacağın bir kaza sonrası maruz kalacağın travma senin için risk oluşturacaktır. Ben bu yüzden çok hızlı gitmeni önermem.
Sonuçta bu anlattıklarım genel bilgiler. Tıpta çok güzel bir söz vardır, hastalık yoktur hasta vardır. Hastalıkların adı aynı olabilir ama sendeki sonuçlarla başkalarındaki sonuçlar farklı olabilir. Sana en iyi tavsiyeyi seni bilen doktorun verir.
Arkadaşlar bilip bilmeden bu tip konularda lütfen yorum yapmayalım.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
794
@Bahadır Gürel

sevgili dostum bahadır ....
şimdi yüksek tansiyon olayına dikkat çekeceğim burada kesin oto-kontrolün olması senin lehine 44 yaşında bir dostumuz, yol bisikleti kullanan bir arkadaş idi, yüksek tansiyonu var idi ve ilaç alıyor idi, temmuz ayında sıcağa kalıyor tuzladan dönerken tempo yapıyor ve fenalaşıyor tuvalete giriyor kalp krizi geçiriyor düşerken kafayı lavaboya vuruyor beyin kanaması ,arkadaşımızı kaybettik, yalnız dediğim gibi bahadır kesinlikle dikkatli olacaksın sürat olayında ve sıcaklara dikkat etmek gerekecek..

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
@murat dönmez

Sizde tam okuyup anlamadan yorum yapmayın. Bilmediğimi nereden anladınız? Kardiyaloğuna sormuş ve kardiyaloğu bir sakınca olmadığını söylemiş. Bu kısmı okuyup "anlamadığınızı" anlıyorum. Forumlarda insanlar tecrübelerini paylaşırlar. Tek doğru yoktur. Herkesin doğrusu farklıdır. Benim hangi tecrübelerle o yazıyı yazdığımı bile bilmeden cevap yazıyorsunuz. FArklı tecrübeleri okuyanlar kendilerine göre sonuçlar çıkarırlar. Kanın gittiği her yere hayat gider.

• Beğen

Cömert

Forum Bağımlısı
Tepki
2.617
Sayın doktor Murat bey, Konuyu açan Bahadır bey ocak 2012 de by pass olmuş. Bu durumda zaten doktorlarının yakın kontrolünde olması lazım.Elbette tıbbi konuları sizin gibi yorumlayamam. Haddimde değil. Bahadır beyin " Yaşama şansımı ne kadar zorluyorum acaba, merak ettiğim bu? tecrübeli olanlar var mı? " soruna bir takım cevaplar yazılmaya çalışıyor.

Bu ameliyatı geçirmek ve bisiklete binmek konusunda kendimin herhangi bir tecrübesi yok ama biraderimin var.cleveland clinic ve Türkiye doktoru mordo bey, spor aktivitesi olarak bisiklet tavsiye ediyorsa , bunun illaki hastanın mevcut durumunu iyileştirmek maksadıyla ve elbetteki mevcut sağlık durumuna göre tavsiye ediyordur. Eğer Bahadır beyin kardioloğu kesinlikle sürme veya sür demiyorsa ( ki tıbbi durumunu ve tahlillerine bakarak bu kararı veriyordur ( umarım)) Bahadır beyin tereddütü olmalı ki , foruma danışma ihtiyacı hissediyor.Zaten her önüne gelen bir şey yazsın demiyor.Başından benzeri olaylar geçmiş kişilerden tavsiye istiyor.

Bana görede Bahadır bey kendisini fazla zorluyor gibi geldi , 44 yaş , tempolu ve 130-150 km yol yapmak herkezin harcı değil. Kaldı ki yakın zamanda birde by pass geçirmiş birisi için bu tempo çok zorlar gibime geldiysede tıbbi bilgim olmadığı için Türkiyede danışabileceği tecrübeli kaynakların ne olabileceği belirtmekten başka , kendi kafama göre bir yorum yapmam mümkün değil.

• Beğen

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
İnsanın en iyi doktoru kendisidir. Zaten bu yüzden "Eğer bisiklete binerken bir rahatsızlık hissetmiyorsanız binmeye devam edin. " diye bir cümle kullandım. Zaten kendini iyi hissetmese o bahsettiği performansları yapamaz. Vücut böyle bir mekanizmadır, vücudu onu durdurur. Ben "kendi kafama göre" yorum yapmıyorum. Kendi tecrübelerime göre yazıyorum. Zaten doktoru da "bisiklet sürmekte sakınca olmadığını" söylemiş. Bu cümlesini okumuyorsunuz anlaşılan. Doktoru sakınca yok diyor...

• Beğen

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
794
yukardaki dostlarıma öteki sayfada meydana gelen acı olayı anlattım bana en çok koyan ise beni tanıyan bu dostumun toprağa verilişini görmek geldi genç yaşta 44 yaşında gitti...belli olmuyor dostlar , arkadaşımın yüksek tansiyonu var idi ilaç alıyordu şimdi o gün hava çok sıcak idi ve sıcakta yüksek tempo sonunu hazırladı kalp krizi geçirirken düşmesi ve lavobaya başını vurması ve beyin kanaması ....dışarda yanında birisi olsa idi kalp krizi geçirirken ne yapılması gerektiğini bilen bi dostu olsa idi belkide kurtulacaktı tek olması handikap tabi....bu gibi durumlara dikkat edilmesinde her zaman yarar var bendede yüksek tansiyon olsa idi kesin kez sürat yapacağımı hiç zannetmem hele hele sıcakta olmaz bu iş kalp krizini tetikleyen bi durum inkişaf edebilir doktorların her dediği doğrumu ben açıkça inanmıyorum bi kere bu işten anlayanlar bisiklet sporcularının, var ise tabi bu ülkede doktorlarıdır, bu ülkede doğru dürüst bisiklet antrenörü yokken doktoru nerde olsun..evet bu da bizim eksikliğimizdir ...bahadır bey ile geçen sene tanıştık ama bana rahatsızlığını söylememiş idi onunla antremanlara gittik rampalarda çalıştık...daha sonra bahadır bey bana mesaj attığında ameliyat olduğunu söyledi kalbinden rahatsızlığını söylemediğini bana iletti tabi olmaz bunu bilse idim kesinlikle o dragosun rampalarına girmez idik işi şansa yokuşa sürmenin anlamı yoktur bahadır dostum kesin düz yolda yavaş tempo yapacak süratli bisiklet süren insanların turlarında bence var olmaması lazım çünki gaza gelirse mazallah durum başka olur bahadır dostum tabi bisiklete binecek ama düşük tempo ile

Cem Coşkun

Forum Bağımlısı
Tepki
1.629
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Lapierre
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@murat dönmez

Murat Hocam,

profil fotoğrafında puro, bisiklet turunda bira içen bir hekime güvenmekte zorluk çekilebilir. Benden söylemesi. Saygılar.

• Beğen
Tepkiler: murat dönmez