Garmin Fenix Kullanıcıları Kulübü

adilmusazafer

Forum Demirbaşı
Başlık
22
Tepki
287
İsim
Adil Musa ZAFER
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Arkadaşlar merhaba,

Forumda Garmin Edge kullananlar olduğunu bildiğim gibi, Fenix kullanıcılarının da olduğunu düşünüp başlığı açıyorum. Başlık altında soru-cevap ve bilgilendirme vb. paylaşımlarınızı bekliyor, saygılarımı sunuyorum.

Bu arada Fenix'lerin karanlıkta ışığını açıp saati görmek durumunda kalmaktan nefret ediyorum :) Fenix 5 serisinde olduğu gibi 6 da bu devam ediyor. Bu arada Fenix 6 Pro kullanıyorum. Elimden geldiğince sorularınıza cevap verebilirim..

Tekrar saygılar..

En beğenilen 5 mesaj

anzolot

Forum Demirbaşı
    7
    Akıllı saatlerde haritadan bir adresi aramanın bulmanın, navigasyonu kullanmanın ne kadar büyük işkence olduğunu biliyorsunuz. İşte bu artık tarih oldu arkadaşlar, kullandığınız saatten daha çok keyif alıp marifetini bir tık ileriye taşıyacağız.
    *Karışık gibi gören arkadaşlar için kısa bilgi olsun, bu işlemleri yaptıktan sonra gidilecek noktayı seçip saatten navigasyonu açıp başlatmak 30 sn. sürmüyor. Bir süre sonra alışınca navigasyon için arada kolunu kaldırıp ekrana bakmak telefona bakıp takip etmekten daha pratik gelmeye başlıyor.
    Sırasıyla yapmanız gerekenler şöyle;
    1.png 3.png 2.png
    1- Telefonunuzdan Connect IQ uygulamasına veya
    Bağlantıyı görüntüleyebilmek için üye girişi yapmalısınız.
    adresine girin.
    2- Arama alanına telefona kuracağımız uygulamanın adını "Sendpoints" yazarak girin.
    3- Cihaz uygulamalarım arasında indirdiğiniz Sendpoints uygulamasını göreceksiniz.

Uygulama saatimize kuruldu, peki ama nasıl kullanacağız? Sırasıyla o kısımda şöyle;

1- Bilgisayarınızdan veya telefonunuzdaki browserdan
    adresine giriyoruz (ben kolaylık olsun diye kendime ayrıca bir kısayol oluşturup masa üstüne ekledim)
    01.png
    2-
    adresine girdiğimizde açılan basit görünüşlü ekrana gitmek istediğimiz yeri, sokağı veya caddeyi yazıyoruz. (Bütün adres verilerini Google Maps üzerinden çekiyor)
    02.png
    3- Gitmek istediğimiz noktayı haritadan seçtik, yapmamız gereken tek şey "Send" butonuna tıklamak.
    03.png
    4- Adrese send dedikten sonra önümüze dört haneli bir rakam gelecek, bu rakamlar aslında gitmek istediğimiz adresin kodlanmış hali diyebiliriz.
    04.png

Evet buraya kadar hallettik, peki biz bu dört rakamlı kodu nasıl kullanacağız, o kısımda şöyle;
    1- Saatimizde koşma, bisiklet vs. gibi spor etkinliklerini yaptığımız seçeneklerin altında Sendpoints'i göreceksiniz (ben bu kısmı tam navigasyon sekmesinin altına taşıdım ikisi arasında dolaşmak daha kolay oluyor)
    -001.jpg
    2- Sendpoints'i açtığımızda karşımıza çıkan ekranda rakam gireceğimiz haneler var, işte az önce ürettiğimiz rakamları bu haneler içine yazıyoruz.
    -002.jpg -003.jpg
    3- Rakamları girip ok dediğimizde ekrana girdiğiniz rakamlar adres adı olarak karşımıza çıkıyor, yani herşey yolunda.
    -004.jpg
    4- Geri gelip Navigasyon seçeneğini tıklıyoruz.
    -005.jpg
    5- Aşağılardan Kaydedilmiş Konumlar sekmesine giriyoruz.
    -006.jpg
    6- Az önce girdiğimiz adres Kaydedilmiş Konumların içine eklendi ve istediğimiz zaman ulaşabiliriz.
    -007.jpg -008.jpg -009.jpg

anzolot

Forum Demirbaşı
    4
    @uslsy ciddi değilsiniz değil mi? O zaman şöyle söyleyeyim, saatinizde 3 adet gps modu var. Gps, gps+glonass, gps+galileo bu üç moddan gps+galileo seçimi ülkemizde bulunduğunuz noktada doğruluk payı en yüksek olan seçenek olduğu söyleniyor. Açıkçası ben gps dışında diğer seçenekleri pek kullanmadım çünkü sadece gps seçeneği başlı başına yaptığım iş için yeterli.
    Telefondaki market uygulamasından GNSS View uygulamasını indirdiğinizde istediğiniz uyduları seçip, hangisi ne kadar çekiyor hangisinin ne kadar kapsama alanında olduğunuzu görebiliyorsunuz, en yüksek değeri veren uyduyu saatinizden seçip kullanabilirsiniz.
    Bunların dışında en iyisi uygulama değil de tecrübe ile edinilen bilgi olduğundan birinci gün aktivitenizde sadece gps seçin, ikinci gün aktivitenizde gps+glonass seçin, üçüncü günkü aktivitede gps+galileo'yu seçin en uygun değeri yakaladığınızda oradan devam edin.

ndhakara

Daimi Üye
    3
    Son mesajlardaki yükseklik hatalarını gidermek için tavsiyede bulunmak isterim; fenix ve diğer barometre ile irtifa ölçümü yapan cihazlarda eğer başlangıç değeriniz doğru ayarlanmazsa irtifa bilgisi bulunduğunuz yerden farklı bir sonuç gösterebilir. Garmin'lerde "saved location" ile belli başlangıç noktalarını gerçek irtifa bilgileri ile kayıt ettiğinizde sonraki o noktalardan başlangıçlarınızda cihaz irtifayı otomatik olarak kalibre edecektir.
    İyi ama ben o noktanın gerçek irtifasını nereden bileceğim sorusuna da androidler için
    uygulamasını önerebilirim. Uygulama 3 farklı referans noktası veriyor ama bunların içerisinde işinize yarayacak olanı GPS tabanlı dediği bilgi. Ev, iş,... ya da diğer sık kullandığınız başlangıç noktalarının yükseklik bilgileri kaydedince tamamdır.
    Farklı bir yerden başladığınızda da yükseklik bilgisini yine uygulama ile öğrenip elle girerek o sürüşlerde de doğru veri toplanmasını sağlayabilirsiniz. Bu arada bu düzeltme çok da önemli değil(bu veriler kritik değilse), sonuç olarak eksilere dahi düşseniz yükseklik kazanç/kayıp bilgilerinizi yine de doğru toplayacaktır.

anzolot

Forum Demirbaşı
    3
    @uslsy hocam
    bu linke tıkladığınızda Garmin'in kendi uygulama sayfası açılır. Burada açılan sayfada işinize yarayacak veri alanını seçebilirsiniz, hani o çoklu pencereli alanı nasıl açtın demiştiniz, işte linkini verdiğim sayfadan açıklamasını okuyup işime yarayacağını düşündüğümü saatime yükledim. Mesela aynı ekranın sol tarafında Watch Faces sekmesi var, saatin görüntüsünü veri alanını istediğiniz gibi özelleştirebiliceğiniz içerikler var, mesela saatinizin Fenix 6 gibi görünmesini istiyorsunuz veya başka bir şekilde, işte herşey o sekmelerin altında mesela Fenix 6 arayüzü için

garmin conn..JPG

Burada işinize yarayacak uygulama, arayüz, witgets gibi indirmeniz gerekiyor peki nasıl olacak?
    1- Garmin Express'i bilgisayara yükleyip usb kablosunu takıp IQ Apss üzerinden.
    2- Linkini verdiğim sayfaya girip login olduğunuzda indireceğiniz öğe üzerine tıklarsanız ADD TO DEVICE diye bir pencere açılır ve saatinizin modelini ve seri nosunu görürsünüz, Confirm Device dediğinizde indirir, saate yüklemek için saat üzerinden wifi ağına girdiğinizde otomatik yüklenir.
    3- Telefonunuza yüklü Connect IQ uygulaması ile istediğiniz uygulamayı yine yüklersiniz, bu seferde telefon ve saat birbirine bağlandığı zaman otomatik yükleme yapar.

@onuriginal Sorduğunuz sorunun cevabı zaten içinde saklı, kapalı spor salonunda bırakın da veriler sıfır kalsın.. Spor salonunda sürdüğünüz bisiklet herhalde kondisyon bisikletidir, diyelim ki değil. Kapalı alanda hiç bir şekilde gps verisi alamazsınız, kapalı alanda telefonla nasıl konum bulamıyorsanız bu işte aynı. Farklı senaryo düşünelim, bisikletinizi bahçeye çıkardınız trainer bağladınız olduğunuz yerde pedala yüklendiniz, saat gps'i görecek ama sadece bulunduğunuz noktada durduğunuzu görecek. Burada saat bir araç, aynı işi telefonun gps'ini kullanarak da yaparsınız ama sonuç aynı olacak. Bu işin çözümü yok mu? Var tabii ki, alacaksınız bir adet hız sensörü bir adet kadans sensörü sonra o bisikleti isterseniz evin bodrumunda sürün, hız konusunda gps verisinden daha stabil sonuçlar verir.

adilmusazafer

Forum Demirbaşı
    3
    Türkiyedeki Garmin ürünleri 2 yıl yurtdışından aldığımız Garmin cihazlarının 1 yıl garantisi var. Faturayı kendi adınıza kestirin. Baytekin faturanın kendi adınıza olmasını istiyor. Zaten garantilik bir durum olursa her türlü zorluğu çıkaracaklardır. (yurtdışı cihazlar için)

Adrenalin26

Orbea
Başlık
7
Tepki
1.256
İsim
Fatih
Başlangıç
1977—78
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Fenix değil de yakın da Garmin venu Almayı planlıyorum. Sormak istediğim Garminlerde bulunan temazssız ödeme özelliğini ülkemizde kullanabiliyormuyuz? Kullanıyorsak nasıl ve ne şekilde oluyor? Sadece kredi kartımı tanımlanıyor yoksa banka kartınıda tanımlayabilir miyiz?

adilmusazafer

Forum Demirbaşı
Başlık
22
Tepki
287
İsim
Adil Musa ZAFER
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
  • Başlık sahibi Başlık sahibi
Ben mastercard eklemeye calistim. Eklenmedi. Sanirim kullanilamiyor..

• Beğen
Tepkiler: Adrenalin26

Osman D.

Forum Bağımlısı
Başlık
20
Tepki
273
Bisiklet
Cube
maalesef ülkemizde Garmin pay kullanılamıyor aynı Apple Pay gibi bizim için kullanışsız bir özellik :)

• Beğen
Tepkiler: Adrenalin26

adilmusazafer

Forum Demirbaşı
Başlık
22
Tepki
287
İsim
Adil Musa ZAFER
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@serdarunalan hareket ile aciliyor. Always on display mantigi kastım.

Başlık
0
Tepki
1
İsim
asds
Başlangıç
1950—51
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
teşekkürşer

mtb_rider

Forum Bağımlısı
Başlık
47
Tepki
1.622
İsim
Mustafa Özer
Bisiklet
Sedona
Fenix 5x yada 6x'e niyetim var. Ancak forumda bu multisport saatin su geçirdiğini okuyunca biraz soğudum.

Adrenalin26

Orbea
Başlık
7
Tepki
1.256
İsim
Fatih
Başlangıç
1977—78
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Fenix 5x yada 6x'e niyetim var. Ancak forumda bu multisport saatin su geçirdiğini okuyunca biraz soğudum.
Suyun altında düğmelerine bastığında bir çok multispor saati , vakumlayıp suyu atma özelliği olmadığı için malefes su geçirme riski var. Sadece baya üst seviye dalış saatleri var, onlarda bu özellik var.

• Beğen
Tepkiler: serdarunalan
Başlık
0
Tepki
71
3 yıldır havuzda yoğun şekilde kullanıyorum (Triatlon sporcusuyum )ve en ufak sıkıntı yaşamadım. Havuzun dibine dalıp saatin tuşuna basmayın diye kullanım kılavuzunda yazar üstte ki arkadaşın belirttiği gibi neredeyse bu segmentte ki tüm saatler için bu geçerlidir. Bunu bilmeyip tuşa basıp sonra saate/saatlere kusur bulmamak lazım :)

Murat B.

Forum Trolü
Başlık
26
Tepki
9.869
Bisiklet
Specialized
Suyun altında düğmelerine bastığında bir çok multispor saati , vakumlayıp suyu atma özelliği olmadığı için malefes su geçirme riski var. Sadece baya üst seviye dalış saatleri var, onlarda bu özellik var.
Vakumlayıp suyu atmak nedir, niye gereklidir bilmiyorum, ama 2. seriden itibaren Apple Watch'ların tuş ve crown'ı suda kullanılabiliyor. Apple Watch "baya üst seviye dalış saati" olmadığına göre Garmin'in mühendisliğinde bir sorun var.

• Beğen
Tepkiler: tzeybek

Adrenalin26

Orbea
Başlık
7
Tepki
1.256
İsim
Fatih
Başlangıç
1977—78
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Vakumlayıp suyu atmak nedir, niye gereklidir bilmiyorum, ama 2. seriden itibaren Apple Watch'ların tuş ve crown'ı suda kullanılabiliyor. Apple Watch "baya üst seviye dalış saati" olmadığına göre Garmin'in mühendisliğinde bir sorun var.
Apple Watch su altında kullanılmıyor, suya girdiğinde ekran kilidi aktif oluyor, kilidi açmak için crown tuşunu kullanarak Hoparlöre giren suyu atmaya yarıyor, onun dışında Apple Watch ın sualtında tüm fonksiyonlar arasında geçiş yapma özelliği yok.

Ve Garmin o teknoloji ye ulaşan tek saat ama parasını verirsen ?

• Beğen
Tepkiler: Ozan_ozaN

Murat B.

Forum Trolü
Başlık
26
Tepki
9.869
Bisiklet
Specialized
Apple Watch su altında kullanılmıyor, suya girdiğinde ekran kilidi aktif oluyor, kilidi açmak için crown tuşunu kullanarak Hoparlöre giren suyu atmaya yarıyor, onun dışında Apple Watch ın sualtında tüm fonksiyonlar arasında geçiş yapma özelliği yok.
Su altında fonksiyonları kullanmak başka, su altında tuşuna basıldı diye su alması başka. Apple Watch, kapasitif ekran suda çalışmayacağı için dokunmatik ekranı kitliyor. Ancak yüzmeyi duraksatmak, bitirmek veya yeniden başlatmak için tuşunu kullanabiliyorsunuz. Suyun içinde tuşuna basıldı diye su almıyor, kullanma kılavuzunda da "zinhar saat sudayken tuşuna basmayın" falan yazmıyor.

Ve Garmin o teknoloji ye ulaşan tek saat ama parasını verirsen ?
Hangi teknoloji?

• Beğen
Tepkiler: mazot

adilmusazafer

Forum Demirbaşı
Başlık
22
Tepki
287
İsim
Adil Musa ZAFER
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@serdarunalan Cihazım Türkçe. Söylediğinizden yola çıkarak; Sistem-Ekran Parlaklığı kısmına girdim. Burada olsa olsa Mola diye bir şey var o mu acaba?

@mtb_rider 2 yıldır fenix serisi kullanıyorum denizde duşta falan hiç çıkarmadım herhangi bir sorun yaşamadım.

• Beğen
Tepkiler: mtb_rider
Başlık
0
Tepki
71
@serdarunalan Cihazım Türkçe. Söylediğinizden yola çıkarak; Sistem-Ekran Parlaklığı kısmına girdim. Burada olsa olsa Mola diye bir şey var o mu acaba?

Tam nasıl çevirmişler şimdi siz yazınca emin olamadım ama stays on seçeneğini de daima vs gibi çevirmiş olabilirler. Bu segmede diğer seçenekler 1 dk 4 saniye gibi seyler eğer bu segme altındaysanız bunları da görüyor olmalısınız burada varsa daima gibi çevrileni seçin zaten ışığın kapanmadığını görürsünüz.

adilmusazafer

Forum Demirbaşı
Başlık
22
Tepki
287
İsim
Adil Musa ZAFER
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Dağ bisikleti

anzolot

Forum Demirbaşı
Başlık
27
Tepki
1.087
İsim
murat yücedemir
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Cannondale
@adilmusazafer bende fenix 5x kullanıyorum, etkinlik sırasında bileğinizi kaldırdığınızda ekran otomatik açılıyor. Onun dışında normal saat modunda kullanırken açılması için bir ayar göremedim ama saate bakarken refleks olarak baş parmağım sürekli sol üst düğmeye gidiyor.
Benim merak ettiğim ve cevabını bulamadığım şey Ayarlar - Telefon - Akıllı Bildirimler altındaki İmza kısmı nedir?

• Beğen
Tepkiler: adilmusazafer

adilmusazafer

Forum Demirbaşı
Başlık
22
Tepki
287
İsim
Adil Musa ZAFER
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@anzolot sanirim otomatik yanitlardami ise yariyor?

• Beğen
Tepkiler: anzolot
Yukarı Alt