Fren mesafesi hakkında

Suat Şahin

Aktif Üye
Tepki
54
İsim
Suat Şahin
Bisiklet
Kron
seri bir şekilde ara ara frene basmayı tercih ediyorum. her iki frene de bastığım için arka tekerin havalanmaması ve takla atmamak için de yükümü arka tekere vermeye çalışıyorum. Tabi bu anlık duruma göre değişiyor. Çünkü çoğu kaza aniden meydana geliyor. Refleks o an için çok çok önemli.

Scudo

metalikfb

Aktif Üye
Tepki
131
İsim
furkan A.
Bisiklet
Claud Butler
Arkadaş hidrolik freni sormuş. İyi bir hidrolik fren sizi çivi gibi yere sabitler .ben ilk bindiğimde beni üzerinden atıyordu az kalsın . Ama hidrolik freni şehir içinde kesinlikle tavsiye etmiyorum

chnkrmz

kırdılar beni layer layer.
Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
@metalikfb her hidrolik frende öyle değildir ama. benimki kitlemiyor. ani sıksan bile benim frenim arkayı havaş yavaş kontrollü kaldırıyor.

metalikfb

Aktif Üye
Tepki
131
İsim
furkan A.
Bisiklet
Claud Butler
@chnkrmz zaten mesajımda iyi bir hidrolik fren diye belirttim.v frenden birden hidrolik frene geçen bir insan yüksek hızda büyük ihtimalle heyecan yapıp takla atacaktır

chnkrmz

kırdılar beni layer layer.
Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
@metalikfb aslında benimki de iyi bir hidrolik :kedicik: (elixir 5) donanımım xt olmasına rağmen frende xt frene geçmek istemiyorum.

umutcanv

Aktif Üye
Tepki
118
İsim
Umutcan Vurgun
Bisiklet
Carraro
Acil bir duruş için (virajda değilsem!) popoyu arkaya uzatıp arka fireni sonuna kadar sıkıyorum, arka tekerlek kaymaya başladığı anda durma mesafeme göre ön firene basıp çekiyorum, eğer ki durmam hayati derecede önemliyse önce arka sonra ön olmak üzere ikisine birden asılıp kaydırarak duruyorum (yanlızca bir defa başıma geldi ve düşmeden durmayı başardım) tabii ki tüm bunlar düz yol için geçerli, bunları virajda yaparsanız yana doğru takla kaçınılmaz :) (bu durumda tecrübeyle sabit :))

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
@shryr Geçmiş olsun. En azından çatlak varsa bile röntgende gözükmediği için ufaktır ve çabuk iyileşir (diye tahmin ediyorum, tıp uzmanı değilim :) ). Ayrıca takdir ettim gidip göstermişsiniz ben olsam, o gün gitmediysem hele de olayın üzerinden 1 gün geçtikten sonra tahminen kendi kendine geçsin diye beklerdim. Belki yanlış bir tutum ama hastaneleri vs. sevmiyorum.

shryr

Üye
Tepki
37
Bisiklet
Bianchi
@Serden Us
Ben de hic haz etmem ama dis protez teknikeriyim ben. Tamamen el yetenegine bagli bir meslek. Ekmek teknesi yani :)

• Beğen
Tepkiler: S26

Speker

Aktif Üye
Tepki
190
Frenleme yaparken kullandigimiz parmak sayisi ile otomatik oranlama (arka ve ön fren orani)yapabiliriz. Mesela On frene fazla yuklenmekten ve kaymaktan tedirginsek, sag iki parmak, sol tek parmak frenlemeyi beynimize ögretmemiz lazim. Her turlu frenlemede kendimizi arkaya alarak, bir aliskanlik yaratmaliyiz. Trafikteysek parmaklarimiz fren kollari uzerinde tetikte surus yapmayi tercih etmeliyiz.

• Beğen
Tepkiler: AliÇimen

AliÇimen

Daimi Üye
Tepki
256
İsim
Ali Çimen
Bisiklet
Salcano
Arkadaşlar herkes kendine göre doğru olanı yazmış. Ben de şöyle yaparım genelde. Ön freni gerçekten iyi kullanırım. Eğer hızım düşükse acil durumlarda önü kitlerim ve bunu bilinçli yaparım zaten sert basıp arkayı kaldırıp freni tamamen bırakıp sonra yine biraz sertçe sıkarsanız arkası yavaş iniyor.
Ama tabii hızım yüksekse 2 freni de sıkabildiğim kadar sıkarım. Ancak arkayı kitlememek kaydıyla çünkü bisikletin dengesini çok çabuk bozuyor. Bir de pedala ayağınızı iyi oturtun. Ani frende ayağımın pedaldan kayıp gidon boğazına çarptığım(hatta anladınız siz orayı.:) ) çok oldu. Bu yüzden bisiklete ilk bindiğimde ayağımı iyice oturturum. Sonra istediğim kadar sert fren yapayım ayağım yine pedaldan kaymaz.
Bu konuda bir de Barkın abimiz şöyle diyor; bisikleti sadece amortisor konusunda karşılamasa da işimize yarar bilgiler var.

Doğuhan

Üye
Tepki
0
İsim
Doğuhan
Bisiklet
Bianchi
Aynı bisikletten var bendede ve abs mantığını kullanman gerekiyor.