Flat Bar Yol Bisikleti

Cemre Can Süral

Daimi Üye
Tepki
241
Bisiklet
Corratec
Herkese merhabalar.
Uzun süredir mtb kullanıcısı olarak birden yol bisikleti sevdası ortaya çıktı.Uzun zaman düşündüm acaba toplamamı yapsam uygu bütçeli sora donanımlılaramı baksam derken bi abimde gördğüm bianchinin flat bar bisikleti çok ilgimi çekti gerek hafifliği gerekse 28 jant oluşu.
Fazla araziye zaten girmem.bende mtb bisikletimi (salcano astro 241 sv) satmaya karar verip.flat bara geçmeye karar verdim.Önerilerinizi bekliyorum.
Model olarak Carraro 915 dambiez flat bar ilgimi çekti.Fiyatıda iyi donanımda yeterli gibi belki aynakolu değiştirebilirim.donanım yükseltmeyede uygun gibi.Kumpas fren oluşunu dahada bi sevdim.tam ağırlığını ise öğrenemedim bazıları 10,7 diyo veya 12 fln değişiyo.

Başka flat bar önerileriniz varsa bekliyorum.

Scudo

Gündoğarken

Daimi Üye
Tepki
213
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Sedona
falat bar dediğiniz düz gidon oluyor sanırım.
(link)
bence bu modeli de seçenekler arasına alabilirsiniz
carraronun maşası çelik sanırım salcanonun modeli ise alüminyum maşalı hafiflik olarak ta fark edecektir

thomisus lx

Forum Bağımlısı
Tepki
2.055
ben de sizin gibi dusunup sedona istanbul aldim. dambiez agir, 12 kg civarlarinda. yeni sezon modellerini beklemenizi oneririm. simdiden hayirli olsun

Yusuf Z. Şipal

Forum Bağımlısı
Tepki
1.476
Bisiklet
Cannondale
Siz yol bisikleti mi istiyorsunuz, yol bisikleti üzerine flat bar takılmış bir melez mi istiyorsunuz yoksa standart bir şehir- tur bisikleti mi istiyorsunuz? Zira bahsettiğiniz forumda satışta olan (ki oysa bence güzel bisiklet, dilerseniz yol gidonu ve sora kollarla tam bir antrenman- yol bisikletine dönebilir) bisikletse açıları yol- yarış standardında (bianchi champion ise).
Bence hafiften yol bisikleti sizi sarmış, bu durumda flat barını söküp yarış gidonu taktığınızda bu değişikliği performans ve görüntü açısından yadırgatmayacak, açıları bu kullanıma uygun bir model alın.

• Beğen
Tepkiler: Baha Yılmaz
Tepki
222
İsim
Mehmet Nejat Karahan
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Tern
Bisiklet türü
Katlanır
Flat bar yol bisikleti ile fitness bisiklet arasındaki fark nedir?

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.203
Bisiklet
Specialized
@Mehmet Nejat Karahan

Flat bar (düz gidon) yol bisikletini, fitness bisikletlerinin geometri ve ekipman olarak yol bisikletine en yakın olanı gibi düşünebilirsiniz.

sadi imren

Bursa Tur Komitesi | B.T.K
Tepki
5.442
İsim
Sadi İMREN
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Kısa zamanda çok daha fazla yerlere gidebilmek, asfalttan da çok çıkmayacağım için ayrıca bozuk yollarda da daha geniş lastik takabilme avantajı sağladığı için fitnes bike olan merida speeder 200 aldım. Bir sene bu bisikleti kullandıktan sonra yol bisikletine geçtim, şimdiki aklım olsa 1 fitnes bisiklet yerine kesinlikle yol bisikleti tercih ederdim. Bozuk yollar için dağ bisikleti, asfalt için yol bisikleti tercih ederim.

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.188
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
İnternet aleminin en büyük dertlerinden şehir / fitness bisikleti yol bisikletine çevirme konusunda sayısız başlık var. Tersini yapan mı yok yoksa ben mi bulamadım bilmiyorum :)

Bir senedir kullandığım mekanik disk frenli Kinesis yol bisikletimde, Tiagra fren kolları ve TRP mekanik arasındaki uyumsuzluk frenlerde istediğim gücü alamamamı sağlıyordu. Özellikle yaz kış işe gidip gelmek için topladığım bisiklette bu fren işi öncelikli bir sorundu benim için.
Hidrolik sisteme karar verdiğimde ise yol kaliperleri ve hidrolik STI kolların uçuk fiyatlarının, neredeyse bir bisiklet fiyatına varmış olması gerçeği ile yüzleştim. Sonra şeytan dürttü bir dağ bisikleti frenlerine bakayım dedim ve çözüm bir anda belirdi. Yol bisikletine düz gidon takıp bu işi en acısız yoldan halledebiliyordum.

Sıfır bir bisikletten çıkma Tiagra vites kolları, Shimano MT200 serisi hidrolik fren seti ve yağlı - alyanlı - kadrodan kablo geçirmeli bir akşamın sonunda drop barlı yol bisikletimi, hidrolik frenli fitness bisiklete çevirdim.

kinesis_fitness_flatbar (1).jpg

yol_bisikletine_duz_gidon.jpg

Trafikte kullanım açısından hidrolik frenler çok daha güven veriyor. Tek parmakla bile ani fren yapmak mümkün.
Bisiklette sürüş pozisyonum değişti haliyle ama daha yüksekte, yolu daha fazla görür halde olduğum için bu bir kayıp değil benim adıma.
Bir sonraki aşamada gidonu biraz kırpmak var aklımda. Özellikle sıkışık trafikte 1 cm bile kıymetli oluyor :)

kinesis_fitness_flatbar (2).jpg

Samet M.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.091
İsim
Samet
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Fitness bisikleti olarak nitelendirilen bu tür "bana göre" bisiklet aleminin en yakışıklı türü. Siz de çok güzel kombine etmişsiniz iyi günlerde kullanmaya devam edin.

Homer

Forum Demirbaşı
Tepki
590
İsim
A.Murat Günal
Başlangıç
1978—79
Bisiklet
Giant
@BerkEvren çok güzel olmuş.

Benim de elimde tam takım Tiagra 4600 set ve jantlar var.
Uygun boyda bir kadro bulduğumda, bisikletini dropbar yapmak isteyen bir arkadaşla tiagra kolları takas yapmaya çalışacağım.

• Beğen
Tepkiler: BerkEvren

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.188
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
İnternet aleminin en büyük dertlerinden şehir / fitness bisikleti yol bisikletine çevirme konusunda sayısız başlık var. Tersini yapan mı yok yoksa ben mi bulamadım bilmiyorum :)

Bir senedir kullandığım mekanik disk frenli Kinesis yol bisikletimde, Tiagra fren kolları ve TRP mekanik arasındaki uyumsuzluk frenlerde istediğim gücü alamamamı sağlıyordu. Özellikle yaz kış işe gidip gelmek için topladığım bisiklette bu fren işi öncelikli bir sorundu benim için.
Hidrolik sisteme karar verdiğimde ise yol kaliperleri ve hidrolik STI kolların uçuk fiyatlarının, neredeyse bir bisiklet fiyatına varmış olması gerçeği ile yüzleştim. Sonra şeytan dürttü bir dağ bisikleti frenlerine bakayım dedim ve çözüm bir anda belirdi. Yol bisikletine düz gidon takıp bu işi en acısız yoldan halledebiliyordum.

Sıfır bir bisikletten çıkma Tiagra vites kolları, Shimano MT200 serisi hidrolik fren seti ve yağlı - alyanlı - kadrodan kablo geçirmeli bir akşamın sonunda drop barlı yol bisikletimi, hidrolik frenli fitness bisiklete çevirdim.

237723 dosyayı görüntüle

237724 dosyayı görüntüle

Trafikte kullanım açısından hidrolik frenler çok daha güven veriyor. Tek parmakla bile ani fren yapmak mümkün.
Bisiklette sürüş pozisyonum değişti haliyle ama daha yüksekte, yolu daha fazla görür halde olduğum için bu bir kayıp değil benim adıma.
Bir sonraki aşamada gidonu biraz kırpmak var aklımda. Özellikle sıkışık trafikte 1 cm bile kıymetli oluyor :)

237725 dosyayı görüntüle
Bu dönüşümü yapmak için kilit parçayı yazmayı unutmuşum. Ekleme yapayım.
Yol bisikletine mtb kaliperlerini takabilmek için Shimano SM-MA R160P/D ve SM-MA F160P/D adaptörlere ihtiyacınız var. (Ben adaptörleri Bisiklet Sepeti mağazasında buldum)

yol_bisikleti_post_mount_flat_mount.jpg

Shimano-orijinal-adapt-r-d-z-da-Postmount-fren-140mm-160mm-SM-MA-R140P-D-r160P.jpg

• Beğen
Tepkiler: Kuzey Ege

Ekincan

Daimi Üye
Tepki
1.571
İsim
Ekincan Erol
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Zamanında benim de elimden geçti fitness bisikleti diye adlandırılan meret. Kendisine çok sevinerek sahip olmuştum fakat bir türlü ısınamadım. Şehir bisikleti yerine alınabilecek en hızlı makinalar benim gözümde.
IMG_6819.JPG
IMG_6817.JPG

Equilibrium

Daimi Üye
Tepki
453
İsim
Emre
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Zamanında benim de elimden geçti fitness bisikleti diye adlandırılan meret. Kendisine çok sevinerek sahip olmuştum fakat bir türlü ısınamadım. Şehir bisikleti yerine alınabilecek en hızlı makinalar benim gözümde.
237739 dosyayı görüntüle
237740 dosyayı görüntüle
Hocam selamlar. Uzun bir süre dağ bisikleti sürdükten sonra aldığım Carraro Gravel G2 ye drop bar olmasından dolayı alışamadım ve sattım.
Genelde şehiriçi asfaltta sürüyorum ve trafikte yüksek hızlara çıkmayı seviyorum. Flat bar olmasının daha kulanışlı olacağını düşünüyorum.

Resimdeki bisiklet sanırım tam aradığım gibi bir bisiklet . İnce lastik olmasının sürtünmedeki etkisi ve flat bar olması kontroldeki rahatlık. Rica etsem bana bu bisikletin marka modelini paylaşır mısın.. Yada bunun gibi flat bar ama yol bisikleti standartlarında hangi marka modeli önerirsiniz.
( aklıma bir dönem fixie geldi ama bu yaştan sonra beni asfalttan toplarlar fixie de :)) )

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.276
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Su siralar yerli markalar icindeki en basarili temsilcisi Carraro Sportive X ve Sportive 350'dir.

• Beğen
Tepkiler: Equilibrium

SerdarCYCoo2Bursa

Jiroskopik Kararlılık
Tepki
3.209
İsim
Serdar
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Pinarello
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Fitness bike diyebilir miyiz bu setup a 😕🤨?

• Beğen
Tepkiler: Ufuk A.

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
11.627
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
Hocam selamlar. Uzun bir süre dağ bisikleti sürdükten sonra aldığım Carraro Gravel G2 ye drop bar olmasından dolayı alışamadım ve sattım.
Genelde şehiriçi asfaltta sürüyorum ve trafikte yüksek hızlara çıkmayı seviyorum. Flat bar olmasının daha kulanışlı olacağını düşünüyorum.

Resimdeki bisiklet sanırım tam aradığım gibi bir bisiklet . İnce lastik olmasının sürtünmedeki etkisi ve flat bar olması kontroldeki rahatlık. Rica etsem bana bu bisikletin marka modelini paylaşır mısın.. Yada bunun gibi flat bar ama yol bisikleti standartlarında hangi marka modeli önerirsiniz.
( aklıma bir dönem fixie geldi ama bu yaştan sonra beni asfalttan toplarlar fixie de :)) )
Scott, Giant, Trek, Whistle gibi ünlü markaların modelleri var.
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)

Eskiden şu pek popülerdi:

osmancan71

Forum Bağımlısı
Tepki
2.375
İsim
osman
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Cyclocross
merida speeder ikinci elleride olabilir.

• Beğen
Tepkiler: Equilibrium

Şenol U.

Aktif Üye
Tepki
590
İsim
Şenol Ustabaş
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Giant Fastroad serisi tavsiye olunur.

olgay

Üye
Tepki
8
İsim
olgay Y
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Su siralar yerli markalar icindeki en basarili temsilcisi Carraro Sportive X ve Sportive 350'dir.
sportive 350 aldım 2 ay dayanamadım sattım. sram rival vites ayar tutmuyor, heryerinden ses geliyor, akıcılık az . 12500 TL aldım 10000 TL ye kurtuldum. kesinlikle uzak durun. btwin riverside 920 hem daha ucuz hem de çok daha iyi bisiklet veya tariban rc 500 efsane.

• Beğen
Tepkiler: StanicEnemy