Eyüp Belediyesi kurban kesim rezaleti

makaram

Forum Bağımlısı
Tepki
4.434
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
2019 kurban bayramında yaşanmıştır.

hisselere varana kadar bölüyoruz, hiç endişe etmeyin diyerek büyükbaş hayvan başı 1300 lirayı indirip ortadan kaybolan muhattabın geriye saçma sapan, işlemeyen ve pislik içinde bir düzen bırakmasıdır.

iki kesim noktası ve ekibi koymuşlar. birinde 10 kişi çalışıyor birinde 3 kişi. bizimki 3 kişi çalışan nokta. sırasını bekleyen atarlı bir amcanın 3 kişiden biri ile kavga etti ve 2 kişi kaldı. 2 kişi 60 hayvan kesecek? 60 kişiye de sabah 8-9 arası gelin demişler üstelik.

10 kişi çalışan ekip öğlen saat 2 civarı 35. hayvanı keserken 2 kişi kalan ekip 12. hayvandaydı. bizim sıra 34. durumdan ötürü çarşı pazar karışınca işi biten bilmem ne vakfı kesim ekibine kalan hayvanları paslayıp orada kestirdiler.

kesim olayı tam bir rezalet. sürekli elektrik kesiliyor, hayvan tam yukarı kaldırılırken yarıda kalıyor. elektriğin gelmesi bekleniyor. yerler neden yıkanmıyor deyince sular kesildi deniyor. arada bir esen rüzgar arazideki tüm tozu pisliği kesilmiş hayvan ve etlerin üzerine yapıştırıyor.

kesimden sonra parçalama yerine gitmesi gerekiyor hayvanın ama kimse götürmüyor. kurban sahiplerinin götürmesi gerekiyormuş. mesafe 50m. imkanı olan güç bela sadece 4 e bölünmüş koca hayvanı güç bela götürüyor. götüremeyenler için ide fırsatçılar türemiş. 50m mesafeye 50 liraya taşıyorlar.

parçalama yeri de ayrı rezalet. herkes ağzında sigara ile çalışıyor. önlük, eldiven, bone hiç bir şey yok. o koca hayvanı beyfendilerin masasına bırakırsan kesiyorlar. kemik parçalamayı da yine kendin taşırsan yapıyorlar. tartma, hisselere bölme yok zaten.

33 yıllık hayatımda yaşadığım en rezil kurban kesim deneyimiydi.

resimler rezilliğin boyutu hakkında fikir veriyordur umarım.
20190811_162014.jpg

20190811_162206.jpg

20190811_153907.jpg

20190811_162208.jpg

20190811_154013.jpg

Scudo

:DDD

Forum Bağımlısı
Tepki
449
İsim
Muhammed Hüten
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Canyon
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bu kurban kesim işini senelerdir temiz, titiz ve düzenli yapılamıyor. Şu hale bak be. Rezalet.

B

BF Okuru

Misafir
Kurban hususunda nacizane tavsiyem eğer yeriniz kurban kesmeye ( garaj, bahçe, depo vb. ) müsaitse ve ekibiniz de varsa hiç problemsiz ibadetinizi yaparsınız, tek dikkat edilmesi gereken bıçak kullanmayı bilmeyene bıçak vermemek. Dışarıda yasak zaten. Diğer bir husus bu işi yapan işletmeler ( Belediye Hariç ) bir miktar farkla ( kimi 700 alıyor kimi 2 bin ₺ ) elinizi bile sürmeden kurbanınızı kesip evinizin yolunu tutabilirsiniz. Bunun dışında ne yaparsanız yapın hep sıkıntı. Ha bağışlarsınız o da ayrı husus.

B

BF Okuru

Misafir
Ben ortada bi rezalet göremedim. Ne kadar ekmek o kadar köfte. Demekki 1300 liraya oluru buymuş bu işin. Daha kaliteli bir hizmet almak için kesenin ağzını açmanız lazım, gidip bi kasapla anlaşacaksınız mesela. Ya da ailecek kendiniz keseceksiniz. Geleneksel olanı zaten bu şekilde, herkes kendi kurbanını kendisi keserdi eskiden. Zaten bu yüzyıllar öncesinden gelen gelenekleri modern şehir hayatında uygulamaya kalkınca "ezan okuyan çalar saat" ya da "bismillah diyen kapı kilidi" gibi saçma sapan şeyler ortaya çıkıyor, bu da bi başka örneği işte. Hayvanın çektiği eziyet de günah olarak yazılıyor ama kimin umrunda. Eğer kendiniz kesemiyorsanız, paranız da düzgün biçimde kestirmeye yetmiyor ise neden muhtelif hayır kurumlarına bağış yapmayı düşünmüyorsunuz? Hiç bir kuruma güvenmiyorum diyorsanız da gidin bi aşevine giydirin bi kaç kişiyi mesela. Belediyenin işi kurban kesmek olabilir mi yahu? Böyle saçma bir şey olabilir mi? O zaman belediye her dinin mensubu için ayrı hizmet açsın. Mesela yahudiler ve hristiyanların, hatta budistlerin ibadetlerine de ortak olsun. Şimdi biri çıkıp müslüman ülke diyecek ben de anayasayı alıp gözüne tutacağım o olacak.

Fat1h

Forum Demirbaşı
Tepki
593
İsim
Fatih ÇAKMAKCI
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Single Speed
Çayırova'da en az 50 kişilik ekip zor çıkardı günü 10 kişi nedir?

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK

makaram

Forum Bağımlısı
Tepki
4.434
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@laka

çevremde verilmiş en yüksek kurban kesim ücreti idi bu sene. yarı parasına üstün kalite hizmeti geçen yıl güngören belediyesi vermişti. bu yıl hizmet vermediler. daha düşük ücretlere bu sene de çok iyi hizmet veren yerler oldu.

belediyelerin işi halkın talep ettiği hizmetleri imkanlar dahilinde sunmak. sunamıyorsa hiç yapmasın ama sunulamayacak bir hizmet değil. ki ücreti karşılığı yapıyorlar. bırakın zararı, kar bile ediyorlar. ama sıkıntı o değil. sıkıntı şu, bu işin ihalesini açıp yandaşlara peşkeş çektikten sonra parayı indirip ortadan kaybolanlar insanların dini inancını sömürüyorlar resmen. sonra da ümmet diye ağlarlar. ne demek istediğimi anladınız umarım.

• Beğen
Tepkiler: Mehmet 38
Tepki
787
İsim
yakup
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
bir kere başlık baştan trol.... yani bisiklet forumda kurban ne alaka??

forum adminleri tarafından başlık kapatılmalı diye düşünüyorum.. kimse kimsenin durduk yere kalbinide kırmamış olur...

makaram

Forum Bağımlısı
Tepki
4.434
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
yaşadığım bir deneyimi paylaştım burada. nesi trol bunun? bisiklet dışında bir sürü konu var. onlar da kapatılsın o zaman. futbol neden konuşuluyor bu forumda? konuşulmasın. bilgisayar oyunlar neden konuşuluyor? hiç biri konuşulmasın. burası bisikletforum. bisikletten başka bişey konuşulmasın.

Mehmet Altuğ

surrender.to.music
Tepki
7.628
Bisiklet
Scott
Ortaçağda değil 21. yüzyılda yaşıyoruz. Bu yüzyılda, hayvanların kesim yerleri mezbahalardır; bu iş için özel tasarlanmış hijyenik mekanlardır. Açık alanda hayvan kesimi işi baştan yanlış.

Şunu da koymadan edemedim, lütfen inançlı arkadaşlar alınmasın ama dışarıdan bakınca biraz böyle duruyor :)

Yoldakiseruven

༼ ºل͟º ༽🧌
Tepki
1.261
İsim
Lemi Dolunay
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Katlanır
Konu kapatılsın. Dinler arası çatışmaya gidiyor konu yavaş yavaş kavga ortamı oluşuyor.Millet birbirinin dinini sorgular olmuş Burası Bisiklet Forum Bisikletle alakalı konular paylaşalım.

Tepki
787
İsim
yakup
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
konu trol dedim size trol demedim.... neden kaz dağlarındaki maden arama çalışmalarını konuşmuyoruz mesela? veya öğlen yediğimiz yemeği? vs vs... ha dediğiniz gibi alakasız başka başlıklar varsa bence onlarda bloklanmalı... bisikletforumda bisiklet konuşulur diye düşünüyorum şahsi fikrimdir aksini düşünenlerede saygı duyarım

makaram

Forum Bağımlısı
Tepki
4.434
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
bana trol dediniz demedim. bunun nesi trol dedim. siz de istediğiniz konuyu forum kuralları çerçevesinde açıp konuşabilirsiniz. buna engel bir durum yoktur. "şunu neden konuşmuyoruz" demenizin bir anlamı yok. konuşulmasını istediğiniz bir konu açabilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: Devenez ce que
B

BF Okuru

Misafir
@Mehmet Altuğ

Bu adamı çok severim ama malesef ABD'deki "metoo" akımına yem oldu silindi piyasadan. Bu videodaki din eleştirisi muhteşem.

B

BF Okuru

Misafir
@1911
Benim dinimi sorgulamak senin haddine değil. Foruma girip her yeri kan götüren, hayvanların içinin dışının deşildiği fotoğrafları görmek zorunda mıyım?

ahmet1914

Forum Bağımlısı
Tepki
1.263
İsim
Ahmet Y
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Rezalet gibi rezalettir,bu ne kadar kötü bir ortamdır diyeceğim ama 3-5 sene önce bir yere gittim yine böyleydi.Kendimiz kurban kestiğimizde yine böyleydi ama belediyede olması sebebiyle kesinlikle daha steril bir ortam olmalıydı.Ayrıca burada her konu konuşulmakta.Kaz dağları ile ilgili konuşmak isteyen de,Van Gölü ile ilgili konuşmak isteyen de,ALTAY'ın süper lige yükselmesiyle ilgili de her konu konuşulabilir,konuşuluyor da. Forum da diğer şeklinde bir başlık var,oraya taşınıyor hatta bu konular

Tepki
787
İsim
yakup
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
ya şimdi kimse kimseyi saf yerine koymasın... başlığın ve konunun nereye gideceği ve bariz tartışma platformuna döneceği aşikarken diyorumki ne gerek var insanların böyle bir konu yüzünden birbirini kırmasına ? gerek varmı yani yok? e konuda alevli bir konu burda açmanızdaki mantığıda anlarım ama gerek yok yani.... kimseye bir katkısı yok teolog değiliz ki konuyu tartışalım...

herkes en ufak konuda alevleniyor köpürüyor zaten... çokta şee etmemek lazım yani

buraya yazan insanların sitem insanların acaba kaçı bu durumu ilgili mercilere yazma zehmetinde bulundu açıkcası merak ediyorum? yazın abi birsürü şikayet merci var .. buraya yazacağınıza ilgili yerlere yazınki bizden sonraki kuşak bari yaşamasın bunları

geçen hastanın biri doktor yüzüme tebessüm etmedi hoşgeldin demedi diye doktoru şikayet etmiş cimere... cimerde savunma istemiş.. böyle bir konuda bile cimer bu kadar hassassa eminim bu konudada sizin hassasiyetinize ses verecektir..

makaram

Forum Bağımlısı
Tepki
4.434
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
ben şikayet edebildiğim her yere şikayet ettim. fotoğraflar hoş değil tabi ama sırf şikayetlerimde delil olsun diye çektim.