Evrendeki hassas ayarlar

Ardaa

Daimi Üye
Tepki
384
İsim
Arda
Bisiklet
Specialized
@Woodcock

Bu işin din ile bir alakası yok ama maalesef. Tamamen toplumsal gelişim, eğitim ve yetiştirme ile ilgili bir durum. Dünyada ekvator çizgisine indikçe bunların hepsinin git gide gevşediğini biliyoruz maalesef ki bize o alt kısma yakın bir ülkeyiz.

Scudo

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Kudret Kurtcebe Kudret bey dünyada müslüman ülke felan yok. çok az sayıda müslüman var. Peygamberin sünneti derler hiç bir serveti olmayan herşeyini dağıtan peygamberin bu sünnetine hiçbiri uymaz. Müslüman bir ülkede aç insan olurmu hiç? Kuranda malının sana yeteri dışındakini infak et diyor ama kimsenin işine gelmiyor sadece zekat ve sadaka ile ilgili ayeti görüyorlar. Örneğin iskandinav ülkelerinde hiç aç varmı? Adamlar müslüman da değil ama? Boşuna çene kafa yormaya değmez. Hiçbirşey düzelmez herşey ortada gören görüyor.

@Ardaa

Aynen dediğiniz gibi dinle alakası yok eğitim, yetiştirilme. Ama bizim sözümüz müslümanların çok doğru olduğu, müslümanlık sayesinde insanların bu şekilde dürüst ve ahlaklı yaşayacağını savunan dincilere. Dindarlara değil tabi ki.

Geçen gece ortaköyde bir temiz tuvalet bulamadık leş gibi heryer. Hani temizlik imandan geliyor ya. Bu beğenmedikler kafir gavurların tuvaletleri hem bedava hem de tertemiz.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Woodcock

düşünceleriniz doğru tabi
kağıtta yazar kimse uymaz ,norveçte aç görmedim, ama intihar olayları gördüm,rahatlık batıyor insanlara, şükretmek lazım yaşamayı sevmek lazım, benim norveçlilerde göremediğim bu idi,her şeyi var kişinin, evi yatı arabası ama intihar ediyor,iklim ile ilintili bence, ülkede 7 ay güneş yok.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@M.Yalınkılıç Eksik / yanlış olarak ifade ettiğiniz noktalar tamamen sizin şahsi fikrinize dayalı noktalardır. Kaldı ki verdiğiniz örnek yüz yıllarca öncesinin örneğidir. Geçmiş tarihte yaşanmış olması demek, doğru bir sistem olduğu anlamına kesinlikle gelmez. Zaten değildi de. Din, toplumsal kitleleri yönlendirmeye ve şekillendirmeye başlarsa orada inanç kavramından çıkar ve tekelleşir.
Şeriat düzeninde olmadığını iddia ettiğiniz nokta tamamen yanlıştır. Ya da siz doğrusunuzdur ama benim okuduğum tüm kitaplar hatalıdır. Şeriatte yaradana hakaret suçtur ve cezalandırılmalıdır der. Yani, sizin mensubu olduğunuz dine inanmayan ya da bir yaratıcı varlığına bile inanmadığı bir konu hakkında yargısız infaz yapıyor, yapıldı. Sürüyle de kaynağı var tarihte. Ama siz "gerçek şeriat bu değil" derseniz iş o noktada değişir. Çünkü her olumsuz bir olayda bu yaftalama ile karşılaşınca insan kendine şunu sorar hale gelecek; "o halde doğru ne? Kim doğruyu biliyor ve doğru olduğuna nasıl ikna oluyorum?"

Neticede uzun ve ne yazık ki geniş bir perspektiften rahatça sohbet edilemeyecek bir konu. En azından burada , bu ortamda. Henüz ben bu işin medeniyet çerçevesinden çıkılmadan yapılanını görmedim forumda. Benim yazdığım basit bir şeydi, hiç 600lü yıllara uzanmanın manası yok. İnsan, ne olduğunu ve ne olacağını bilmeli, ayrımında olmalı. Bunun için de herhangi bir dış yönlendirmeye ihtiyacı yoktur. Ben en temel gözle bakıyorum. Ek olarak , yorumuma istinaden din,mezhep vs savunması yapılmasını istemiyorum. Çünkü bahsettiğim konu kesinlikle bu değil.

Gjankrow

Forum Bağımlısı
Tepki
3.299
Bisiklet
Salcano
@Mehmet Altuğ
Size yaratıcının yoktan var olduğunu söyleyen kim ? Böyle bir varoluş biçimini neden kavramak istediniz ki ? Allah ezeli ve ebedi kaim olandır. Siz daha varlık nedir onun farkında değilsiniz bence.

Varlık kelimesi zaman ve mekanla sınırlıdır insan için. Allah tüm bunlardan münezzehtir. Bence aramızdaki fark bu. Sizin Allah ı mükemmellikten kurtarma çabalarınız Onu akılla idrak edilebilir bir noktaya çekip oradan sonra inkara kalkışmanızla başlıyor bu nasıl bir tezattır ?

Siz aklı yaratanı, akılla sorgulamaya kalkıyorsunuz. Siz aklın sonradan oluşan bir kavram yada tesadüfen oluşan veya tecrübeyle oluşan ve bu güne kadar maddesel olarak ispat edilemeyen bu özelliğin yeteneğin kendi kendine mi oluştuğunu iddia ediyorsunuz ?

Koskoca evrenin kendi kendine oluşmayacağını benim gibi Allah inanan biri değil birçok ateist profesör söylüyor. Bazıları paralel evrenler teorisini ortaya atarak bilinmezlik değişkenlerini çoğaltarak sorun sorun üstüne sorun oluşturuyorlar anlatabiliyor muyum ? Eminim sizin paralel evrenlerin nasıl uydurulduğu konusundaki tutarsızlıklardan haberiniz yoktur.

Size kilit bir sorum var bana lütfen Canlılık kavramını ifade edin. Ruhun tanımını yapın. Felsefede bunun üzerine tonlarca teori ve tutarsızlık var.

• Beğen
Tepkiler: M.A.Y.

Primattan Geldim

Forum Demirbaşı
Tepki
388
İsim
Onur G.
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Katlanır
Alt tarafi atomlardan olusan arkadaslar korkularini yenmek ve mutlu olmak için hayali seylere inanirlar.Hakaret degil insan beyninin isleyisi.

Sadece inansalar birsey diyen yok da bunlarin dininde bir de cihat var ki milyonlarca insanin katili...

Ruh diye birsey de yok ayrica.Ruh dedigin senin beyninde yasanan oyunlar , baska birsey degil.

Bir cemaatçiye dedim ki ; "Abi bak 1 hücremiz bile bizim kontrolümüzde degil,hal böyle olunca beynimiz,vücudumuz etraftaki degisimlerden de etkilenerek bazi kobtrolümüzün disinda tepkiler veriyor.Bu yüzden neden cennete veya cehenneme atilalim ki ?"

Gelen cevap ise külli irade cüzi irade falan filan birtakim bos seyler...

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Atilla Gobel

dostum atilla ruh dedin orada durdum ,bilimsel olarak kanıtlanamadı ama ,,içimde benle öğrenen bir süptil alan olabilir meditasyon yaparım bir mum yakarım sadece o muma konsantre olurum asla düşünmem ,kafamdan her şeyi atarım, eskiyi ,o günki olayları
ışığa bakarım, karanlıkta sadece mumun ışığına, 1 saat dizleri kırarak dururum ,
sonuçta seans bittiğinde kendimi iyi hissederim,bu galba benim terapim..

@Onur İlker Gündoğdu

onur dostum bunuda düşündüm,
ruh dediğim acaba beynimin bana oyunumu ? yani ben bi şey düşünmeye başladığım zaman esasında beyin düşünmekte ben değil ve beynimiz çok kez bize oyunlar oynayabilir ,

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Cahilin dindarlığı arttıkca sapıklığı da artar. Dindar olmak için eğitim, görgü, bilgi, çalışmak gerekir.

Boşuna vakit kaybı bu konuları tartışmak. Dahonlar gelmez dedik gittik tern verge n8 aldık. Acaba dahonmu alsaydık? Napsaydık?

Gjankrow

Forum Bağımlısı
Tepki
3.299
Bisiklet
Salcano
@Onur İlker Gündoğdu
Pardon bunların dini dediğinin adı İslam. Birde cihat dediğin olgu haktır. Bu arada Afrikayı aç bırakan , Amerika yerlilerini kılıçtan geçiren 100 yıl savaşlarını yapan İslam medeniyeti değildi. Kudüste filistinde bosnada katliam yapanlarda insan. Bu islam rahatsızlığın niye ?

Ya saygılı bir şekilde konuşursun yada susarsın. Daha önce sana güzel bir anlatımla ifade ettim bazı hususları. Bunların dini ne demek ? Bunlar ne demek ?

Şirazeyi kaçırıyorsun. Ya düzgünce konuşur derdini anlatırsın yada cevap yazmazsın olur biter.

Çağrı Soylu

Forum Bağımlısı
Tepki
686
Bisiklet
Focus
Din ile yakından ilgili arkadaşlara bir sorum var.
Kuran'ın yüzyıllar içinde insanların kendi işlerine geldiği gibi değiştirilmediğine nasıl emin olup, içinde yazanların kesinlikle doğru olduğuna inanabiliyorsunuz. Şu anda tüm dünyadaki Kuran'lar toplatılıp, yerine içeriği değiştirilmiş bir Kuran konulabilir. Devletler bunu yapabilecek güçteler. Tarih boyunca da hep öyle oldular. Şu halde Kuran'da, değiştirilemeyeceği ve bozulamayacağına dair olanlar dahi, yazanların kesinlikle doğru olduğuna nasıl kesinlikle emin olabiliyorsunuz? Din sadece müslüman değil tüm toplumları etkilemek ve manipüle etmek için en kolay yoldur. Tarih boyunca tüm kitaplarda değişim olduğu için Kuran'ın indirildiğine inanıyorsunuz ancak aynı mantık ile Kuran'ın da değişmiş olmasına neden ihtimal vermiyorsunuz? Diğer kitaplar da Allah'ın kitabı değil miydi? Onlar nasıl değiştirildi ya da bozuldu? Hepsini geçtim dinin uydurma olmadığından nasıl emin oluyorsunuz? Yakın zamanda Avusturya'da birisi Pastafarianism adında bir din uydurdu ve bunu resmi olarak kabul edildi. Kendileri uçan spagetti canavarı tanrısına inanıyorlar ve kafalarında makarna süzgeci ile dua ve yemin ediyorlar. Bundan 3000 yıl sonra birisi makarnaya inanmayan zındıktır derse doğru mu olacak? Bunun gibi bir mantık. Lütfen sen Allah ile bir zibidinin uydurduğu dini bir mi tutuyorsun diye sormayın. Buradaki sembol görmediğiniz, bilmediğiniz, hissetmediğiniz bir şeye tamamen manevi olarak inanmaktır. Bu sizin için Allah olur, başkası için Buda başkası için uçan spagetti vs. Umarım anlatabildim.

Sus zındık tövbe de çarpılırsın kafasında olanlar cevap vermeye uğraşmasınlar lütfen. Mantıklı bir cevabı olandan gerçekten dinlemek ve öğrenmek isterim.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
İstese arap ülkeleri bütün afrikayı doyurur sadece arapların bu lüks israfı afrikanın doymasına yeter. Ama yapmıyorlar. Altından musluklar, hamamalar saraylar yaparlar ama açları doyurmazlar. Afrika da aç olanların çoğuda müslüman din kardeşi hesapda

Gjankrow

Forum Bağımlısı
Tepki
3.299
Bisiklet
Salcano
@evrim bilgen
Evrim hanım benim dinimin belirli bir çağı kapsadığını düşünmüyorum. Birde eğer bir yaratıcı kabul ediyorsak ve kendisi bit kitap ve kitabın nasıl tatbik edilip uygulanacağını gösteren birini gönderiyorsa burada sosyal bir yapıdan bahsediyoruz demektir. o yüzden bence fikirleriniz dayanaksız kalıyor.

Yani insanlık var olduğundan beri peygamberler var.

Birde örnek olarak şöyle bir husus vereyim. Kasten adam öldüren birinin hapishanede hiçte insani olmayan dört duvar arasında hapsedilmesi sizce normal mi ? Ya idam edilmeli yada maktülün ailesi kabul ederse bir bedel ödemelidir.

Şimdi kilit soru şu misale olarak Özgecan ı öldüren kişiyi devlet neden beslemeli ?

• Beğen
Tepkiler: Yusufclp

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Çağrı Soylu

Değiştirilmiş de olabilir ama şöyle birşey de var. En eski kuran yazmalarının hangi senelerde yazıldığı bugünkü bilimle anlaşılabiliyor. Çok eski yazılmış kuranlar var ve bu güne kadar değişikliği yok onların. Bu en eski yazılan kuranlar dahi çok eski ve kuranda yazılan bazı şeylerin o tarihlerde o günün bilim ve teknolojisine göre bilinmesinin imkanı yok. Bu bakımdan kuran insan yazısı olmayabilir.

Ayrıca kuranı okuduğunuz zaman hiç dincilerin uyguladıkları ve dedikleri yok orada. Hep hadislerle dine insanların soktuğu sürüyle hurafe ve saçmalık var sadece kurana baktığınızda hiçbir hurafe saçmalık yok. Örneğin kuranda namaz kılmayanın, oruç tutmayanın, başını örtmeyenin hiçbir cezası yok. Varsa hangi ayetde gösterin. Hatta maun süresinde kamu hakkını çalanın kıldığı namaza lanet var.

Sıkıntı kuranda değil sıkıntı onu anlayarak okumayanda, uydurma hadislerle kurana ek yapanlarda.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Çağrı Soylu

çağrı,
bertrand russel idi galba ,70' lerde okumuş idim, benim kötü bir huyum var idi ,okuduğum kitapları başkalarına hep verdim bu yüzden elimde kaynak kalmadı ,aklıma gelen var sadece ,
din ile bilim idi kitabın adı .
din ile bilimi ayırmakta idi din inançtır
bilim ise araştırmadır diyor idi,
bilim düşünür araştırır ortaya koyar ,ama bilim insanlık yararına olunca daha makbul bence,
din kitaplarında tabi bir uçağın nasıl yapılacağı en ince mühendislik ayrıntılarına kadar anlatılmaz
ama bu demek değildirki dini yatsıyorum ,hayır yatsımıyorum ama orjinal tevratı isterim orjinal incili orjinal kuranı yani bozulmamış olanları ,
bozulmuşlar ile zati işim olmaz.

http://static.idefix.com/cache/0/270/59051

internetten buldum kitabı

(link)

Mehmet Altuğ

surrender.to.music
Tepki
7.307
Bisiklet
Scott
@Atilla Gobel

Kimdir bu ateist profesörler? Birkaç isim verebilirseniz, bu konu hakkında söylediklerini biz de okuyalım...

Stephen Hawking bir konferansta şöyle söylemişti mesela: "Moleküler biyoloji ve genetik bilimi, canlılığın kendi kendine oluşabileceğini, bunun için bir Tanrıya ihtiyaç duyulmadığını ispatladı. Modern fizik kuramları da evrenin ve maddenin oluşması için bir Tanrıya ihtiyaç duyulmadığını ispatlamak üzere.."

@Woodcock

Bu "bazı şeyler"i örnekleyebilir misiniz?

Arkadaşlar, lütfen bir iddia ileri sürerken "birçok ateist profesör, bilinmesi mümkün olmayan bazı şeyler" gibi muğlak ifadeler kullanmayın :) Somut veri koyun önümüze, onu tartışalım; hayalet avcılığı yaptırmayın bize...

BF Okuru

Üye
Tepki
2
hep beraber görünmez pembe tek boynuzlu at isimli tanrıya inanırsak sorun kalmaz gibime geliyor.

bir tanrı düşün ki hem pembe, hem de görünmüyor.

yokluğunu ispatlayan çıkmadı, çıkamaz da. şüphesiz ki kainatı yaratan odur.

uçan spagetti canavarı gibi parodi dinlere inanan cahiller cehennemde yanacaklardır. unutmayın ki din mantık işi değildir, vicdan işidir, inanç işidir. görünmez pembe tek boynuzlu at un varlığına inanmak da insanın içinden gelen, kendini teslim etme duygusu, boyun eğmedir.

Primattan Geldim

Forum Demirbaşı
Tepki
388
İsim
Onur G.
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Katlanır
@Atilla Gobel Sen üslubu birakip yazilanlara cevap versene abi.

Bunlar demekle müslümanlari kastettim.Kisisel hakaret olarak anlasildiysa özür dilerim.

Talkan ve Curcan'da henüz birlesik olmayan TÜRKlere saldirip kadinlari çocuklari 100km boyunca agaçlara asanlar da Müslümandi.

TÜRKlere Islam'a geçmek istemedikleri için saldirmislardi.

Hristiyanlar'da cihat savasi var mi bilmiyorum.Onlar kutsal saydiklari Kudüs için seferler düzenlediler.

Onlarda da varsa onlara da lafim.

Tarafsiz olalim lütfen...

@Kudret Kurtcebe Abi sahip oldugumuz tek sey atomlar ve hücreler.

O hücrelerin olusturdugu beyin ise baya bir komplike yapi oldugu için insanlar diyor ki ruh var ve onu bana tanri verdi.

Kolaya kaçiyorlar iste...

Beyinde olusan degisiklikler insan davranislarini degistiriyor mesela.

Bu durumda eski Onur'u mu cehennemin derinliklerine atmali yoksa yeni Onur'u mu ? :)

@obezkirpi Spagetti korkunç.

Ben Russell'in Uçan Çaydanligi'na inaniyorum.

Daha bir içimizden bir tanri :D

Gjankrow

Forum Bağımlısı
Tepki
3.299
Bisiklet
Salcano
@Mehmet Altuğ
leonard susskind

gelelim canlılık kavramına size ben oluşup oluşmayacağını değil canlılık kavramının kendisini sordum. bu arada karbon elde ederseniz bu dediğiniz olur. bir süre çalışın ve deneyin başarırsanız gelip sizi bizatihi tebrik ederim.

yapı taşımız karbonu suni olarak elde edemezken sizdeki bu agresif cesareti anşayabilmiş değilim.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@obezkirpi

Herhangi bir dine inanmanın hiçbir zararı yok ama iran, suudi ve diğer pek çok müslüman denilen ülkelerdeki gibi zorla namaza götürülürsen, zorla kafan örtülürse, zina yaptın diye sokakda kırbaçlanırsan, kadınlara araba kullanamayı yasaklarsan, ramazanda oruç tutmuyorsun diye dayak yersen, günah diye içkiyi yasaklarsan ve diğerleri sorun olur. O zaman insanlar doğası gereği dine karşı gelirler yoksa kim neye inanırsa inansın kime ne.