Evrendeki hassas ayarlar

Gjankrow

Forum Bağımlısı
Tepki
3.299
Bisiklet
Salcano
@Yağız Gökmen
Sevgi olmaz olur mu ? Müslüman olmayanın hakkını koruyan bir sistemde sevgisizlikten nasıl bahsederiz, bu biraz zalimlik olmaz mı ?

Kur an da denizlerin bazılarının birbirine karışmadığı anlatılır misalen. Çünkü görenler için mucize gibi birşeydir. İnternette fotoğrafları olacak. Başka çok var sana yazabilirim notlarımın arasından ama bütün gün ofis dışındaydım. Başka zaman bol bol konuşuruz olur mu :)

• Beğen
Tepkiler: Yusufclp
Scudo

Ahmet-E

Daimi Üye
Tepki
244
Bisiklet
Lapierre
Birkaç gün önce 47 yaşıma girdiğimden,tartışmaya sadece seyirci olarak katılıyorum.Kusura bakmayın artık.

ihsangencer

Forum Demirbaşı
Tepki
729
Bisiklet
Carraro
@Atilla Gobel

Nisâ 84 .. (Ey Muhammed) Allah yolunda savaş! Sen ancak kendi yaptığından sorumlusun. Müminleri de savaşa teşvik et. Umulur ki, Allah kâfirlerin gücünü kırar. Hiç şüphesiz ki Allah kuvvet ve kudretçe çok daha güçlü, ve cezası daha çetindir.

Tevbe 14.. Onlarla savaşın ki Allah, sizin ellerinizle onların cezasını versin ve ... onları rezil ve rüsvay etsin, yardımıyla sizi onlara muzaffer kılsın. Ve mümin bir kavmin yüreklerini ferahlandırsın.

Tevbe 29.. Kendilerine kitap verilenlerden oldukları halde ne Allah'a, ne ahiret gününe inanmayan, Allah'ın ve Resulünün haram kıldığını haram tanımayan ve hak dini din edinmeyen kimselere alçalmış oldukları halde elden cizye verecekleri hale gelinceye kadar savaş yapın.

pacman

Üye
Tepki
39
İsim
Mahmut Çığşar
@Yağız Gökmen eklediğiniz resimlerden bir sonuc cikaramadim. Demek istediğim fikir sahibi olmadan zikir sahibi olmakti. Bizler birazcik fizik öğrenmek icin bile dershanelere, öğretmenlere ihtiyac duyuyoruz. Ancak mesele milyarlarca insanin inandiği kitaba gelince bi kere tercumesini okuyup reddedecek kivama gelebiliyoruz. Demek istedigim buydu.

Bu arada reddedenlerle bi derdim yok, eklemek isterim. Ancak üslubuna dikkat etmeyenlerle derdim var.

pacman

Üye
Tepki
39
İsim
Mahmut Çığşar
@Mehmet Altuğ kesinlikle haklisiniz, bu benim beklentim. Sizin beklentiniz ya da bilime bakisiniz tabi ki farkli olabilir.

İlk okul kitabimda evrim teorisinin anlatildigini hatirliyorum. Bende burdan yola cikarak evrimciler baskicidir dersem cirkin bi on yargida bulunmus olurum.

Bencede değinilmemeli. Sonucta bizde demokrasiyle yonetiliyoruz.

İsin ozeti ben Atilla Gobel'in paylasimini merak ve teslimiyetle izledim. Bu yonde sonuclar cikardim. Siz ya da varolusu baska seylerle aciklayanlar farkli sonuclar cikarabilir. Ancak yorumlara bakarsaniz "sacmalik, algi yonetimi, uydurmuslar" vb ifaderler gorursunuz. Bole dusunulebilir ancak bole ifade edilemez.

• Beğen

kaslagit54

Aktif Üye
Tepki
184
İsim
Aybars
Bisiklet
Canyon
@onur ilker,Şamanizm değil Köktengri inancı.Yer-su,atalar ve doğa kültü.Şaman Tunguzcadır.Doğrusu Kam dır.Ritüelleri yönetir.İyi ruhlara inanılır.Yayık,Ayzıt,Umay gibi.Erlik Kara Han ,Körmös ve Çorlar kötücüldür.Ülgen,Tengere Kayra Kan iyicildir.En büyük ibadet çocuk sevindirmek,ağaç dikmek,doğayı korumak ve içsel- çevre dengesidir.Tengricilik ve Budizmin karışımı Burhancılıktır.Kurucusu Çet Çelpen dir.Eski Türk dini düalist değildir.İlhanlılar Abaka Han zamanında İslam olmuştur.Kuteybe' nin Talkan,Cürcan ve Beykent' te yaptığı kıyım inanç yaymak için değil cizye,ganimet ve haraç içindir.Kıbaç Katun,Sulu Kağan ve Kültigin'in yeri uçmağ olsun.

hsnbykkls

Forum Demirbaşı
Tepki
282
İsim
Hasan Büyükkeleş
@CandanC bende konuyu içten içe takip edenlerdenim de :D
ney ve keman uyumu gayet güzel @emre zafer eryılmaz ile bunu tespit ettik :)
Ve ney ve piyano için ercan ırmak ve ilyas mirzayev mükemmeldir

@alifurkan390 neyin asıl amacı yakarış ise, "Kez neyistan ta mera bübrideend/ez nefirem merdü zen nalideend" yalnız kalmalı :)

Mehmet Altuğ

surrender.to.music
Tepki
7.307
Bisiklet
Scott
Evrim ispatlanmış, kontrollü deneylerde ve tabiatta gözlemlenmiş bir bilimsel gerçektir. Okullarda fen derslerinde yerçekimi teorisi neden öğretiliyorsa, evrim de aynı sebepten öğretiliyor. Ben herhangi bir dinin herhangi bir savının gerçekliğinin ispat edilebildiğini hatırlamıyorum...

ABD'de, okullarda fen derslerinde evrim'in yanı sıra "akıllı tasarım" adı altında yaratılış mitinin de öğrencilere anlatılması konusunda Hristiyan lobisi büyük bir mücadele veriyor. Ama ABD'de aklı başında idareciler ve hakimler olduğu için, bu girişimler sonuçsuz kalıyor...

CandanC

Forum Bağımlısı
Tepki
1.347
Bisiklet
Whistle
n'apalım @hsnbykkls... günlük hayat koşturmacasına ve sonu olmayan tartışmalara gömülmüş iken, takip etmek, araştırmak için vakit kalmıyo :) -- isimleri yazdım kenara, bi ara bakıcam :)

EDIT: okullarda doğru dürüst fizik, kimya, biyoloji, matematik öğretseler... ezber değil, analitik düşünme kabiliyetimizi geliştirecek şekilde öğretseler tabi.. çok rahat edeceğiz de... zincir gibi mübarek... ya da bilgisayar... en yavaş parçamız hızındayız :S

• Beğen
Tepkiler: hsnbykkls

E.E

Forum Demirbaşı
Tepki
265
İsim
Enes
Bisiklet
Salcano
@Mehmet Altuğ Resmen cehalet kokuyor satırlarınız , kütle çekim kanunu öğretilir okullarda yer çekimi kanunu olarakda geçer.

Farklı yer çekimi teorileri vardır ama bu okullarda ders olarak asla gösterilmez. (formüllerle v.s)

Evrimede ispatlanmış demeniz beni yerlere yatırdı gülmekten. Nasıl ispatlanmış bir anlatsana ??????

Bir şeyler hakkında fikir beyan ederken bir araştırın boş boş yazmakla olmaz bu işler.

Yazdığım satırları asla art niyet olarak algılamayın , neyse onu yazdım.

Mehmet Altuğ

surrender.to.music
Tepki
7.307
Bisiklet
Scott
Okullarda Newton'un yerçekimi kanunu öğretiliyor; Newton da her biliminsanı gibi başlangıçta bunu bir teori olarak ortaya atmıştı ve bu teori birçok kereler, şüpheye yer bırakmayacak şekilde ispatlanarak kanunlaştı. O cümlemde bilerek "yerçekimi teorisi" diye yazdım zira birçok evrim karşıtı çevre, evrim'in hala bir teoriden ibaret olduğunu, ispatlanamadığı için kanunlaşmadığını iddia ediyor. Halbuki evrim, bugün laboratuar ortamında bile (örneğin nesil ömrü çok kısa olan bakterilerde, nesiller arasında meydana gelen değişiklikler şeklinde) gözlemlenebiliyor. Genetik bilimi sayesinde, doğada yaşayan tüm canlıların DNA yapılarındaki benzerlikler ortaya çıkarılıyor ve evrim'in savı olan "ortak bir atadan türeyiş" ispatlanmış oluyor. Fosil kayıtları da evrim'in kanıtları arasındadır. Bilim camiasında evrim bir gerçek olarak kabul edilir; evrim'i reddeden bir biliminsanına rastlayamazsınız.

Boş boş yazmaya gelince; evrim'i çürütmek için makul ve mantıklı kanıtlarınız varsa duymak isteriz. Eğer yoksa, benim için yazdıklarınızın asıl öznesi haline gelmiş olacaksınız çünkü...

Sizi güldürebildiğim için ne mutlu bana :)

• Beğen
Tepkiler: kaslagit54

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@E.E örneğin doğada köpek diye bir tür yoktur... insanların kontrollü seçiciliği ile kurt evrim geçirip köpek türünü oluşturmuştur. en temel fizikte newton (kafasına elma düşen ingiliz ) nun 3 temel kanunundan biri büyük kütlelerin küçük kütleleri çektiğidir. buna yer çekimi denir cinsi falan yoktur. bana lise 1 de ankara ted lisesinde öğretmişlerdi. atılırda destekli atılır yahu. bu forumlar aslında güzel istediğini diyorsun. dünya tepsi gibidir biri yuvarlakmı dedi külliyen yalan. aksini ispat edinde göreyim :)

E.E

Forum Demirbaşı
Tepki
265
İsim
Enes
Bisiklet
Salcano
@Mehmet Altuğ bak kanıtlanmış diyorsun

yerçekiminede teori diyorsun. sonra kural dediğini iddaa ediyorsun ''O cümlemde bilerek "yerçekimi kanunu" diye yazdım'' diyorsun ama kanun falan yazdığın yok

''Okullarda fen derslerinde yerçekimi teorisi neden öğretiliyorsa'' demişsin.

alakasız bir cevap veriyorsun üstüne

@kayhan ayrıca yer çekimini teori olarak öne süren başka bilim insanlarıda vardır einstein gibi yani cinsi falan vardır eğer kastettiğiniz bu ise. atılırda destekli atılır YAHU

• Beğen

Mehmet Altuğ

surrender.to.music
Tepki
7.307
Bisiklet
Scott
Başka türlü olmayacak galiba :)

https://i.hizliresim.com/vEDyQr.jpg

Yerçekimi ile evrim arasında bir bağ kurmak için öyle yazdım. Evrim de yerçekimi teorisinin geçtiği aşamalardan geçti ve yerçekimi kanunu gibi kanunlaştı. Anlayışınız bu kadar kıt ise, o benim sorunum değil.

E.E

Forum Demirbaşı
Tepki
265
İsim
Enes
Bisiklet
Salcano
@Mehmet Altuğ Bak güzel abim yada kardeşim. Ben direk copy paste yaptım. Editlediysen delikanlı gibi söyle , yanlışlıklada yazmış olabilirsin.

Ama ben copy paste yaptım copy paste yaparken neyi yanlış yada eksik kopyalayabilirim ?

Halen evrim kanıtlandı diyen var.

''Evrim kanıtlansa duramazdın''

• Beğen

thomisus lx

Forum Bağımlısı
Tepki
2.055
koskocaaaa evrende ayarlar hassas amma velakin, o koca evrenin içindeki mikrop benzeri insanlar arasındaki ayarlar bir türlü tutmuyor

• Beğen
Tepkiler: CandanC