Dropbarda Frenleme Sıkıntısı

Arkockutay

Aktif Üye
Tepki
118
İsim
Kutay
Başlangıç
2005—06
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@turcudede

Hatirladigim kadariyla fren kolunun altinda bir yerlerde disardan sadece metal bir parcaymis gibi gorunen bir şey var. Onu içe/dışa ittirerek ayarı değiştirebiliyorsunuz. Ama 2019da degismis olabilir tabi benimki 2017 olmasi lazim.

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@fahrettin akansu

Yol için değil aslında tur için aldım bu bisikleti, çelik maşa ve dik geometrili. Kadro ve maşayı, hatta jantları da tutmayı planlıyorum. Sora grupset için 1000 liraya yakın bir masraf gerekiyor, onuda seneye güncelleyip kullanmaya devam ederim, şu an maddi imkan yok, bu sene böyle geçecek.

O zamana kadar gidon/fren yüzünden bilek rahatsızlığı başlamazsa tabi ki. Karpal tünel konusunda biraz sıkıntım var meslekten dolayı. Eğer ağrılar artarsa uğraşmayıp boynuzlu düz gidona geri dönerim, dağ serisi grupset ile devam ederim. Düz gidonda daha rahatım dik oturuştan dolayı.

@Arkockutay

Kolun üzerindeki pimden bahsediyorsanız o tekeri çıkarmak için kullanılan QR değil mi? pimi dışarı iteklediğmizde kol uzaklaşıyor, frenlerde janttan uzaklaşıyor. Pimi geri içeri iteklediğimizde normal haline dönüyor.

Saburié

Always do FAVORS Never take ORDERS
Tepki
443
İsim
Burhan Has
Bisiklet
Bianchi
@turcudede

fren kablolarını ve tellerini söküp yağlayabilirsiniz, benim bisikletim de arka fren kablosu içeriden geçiyor ve içeride katlandığı zaman arka frenin tutuşu yok oluyordu.

bir de reach ayarı var ama triban 100 de var mı bilmiyorum.

GagarinlerinYuri

Aktif Üye
Tepki
217
İsim
Murat Esen
Bisiklet
Salcano
Xrs 070 kullaniyorum ilk yol bisikleti icin kullanmasi zor frenleme icin direk asagidan tutup frenliyordum yukaridan frenlemiyorum yani zamanla alisirsiniz

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Bence eski yillara dönerek tepik fren sistemini calismaliyiz. Sorun mu var ? Laaapsss uzat 42 numara kundurani ön tekere sana hidrolik fren keyfi yaşatsin

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.966
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Simetrik dual pivot sistemli fren ayakları ile hem fren mesafeniz kısalır,hem de fren dozlama hissiyatınız iyileşir.Daha dengeli fren yaparsınız.
Simetrik dual pivot,''105'' fren ayakları ile başlar.
Benim en çok önemsediğim ve memnum kaldığım modifiyelerden biriydi tektrodan 105 fren ayaklarına geçmek.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@hamlet2006
@inceyasar

Hesapta olmayan ekstra 400 lirayı hesaba kattığınız için teşekkür ederim :D

Tur bisikletine o kadar masraf yaparmıyım bilmiyorum, şimdilik ayar kurcalayarak ve bilek güçlendirerek şansımı deneyeceğim.

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@turcudede
Hocam benim iki bisikletimde tur bisikleti ikiside dropbarli. Birinde tektro r520 modeli olan v fren uyumlu modeli var digerinde Tayvan mali bir urun var. Oda v fren ve mekanik disk fren uyumlu. Ama tuhaf olan aralarinda daglar kadar frenleme farki var. Tektrolarin fren bacaklari shimano xt olmasina ragmen diger bisikletteki tayvan mali kollar ayni flat bar gidonlari gbi acaip saglam tutuyor . Dokunmamla makina o gucu veriyor fren bacaklarina. Anlamadim gitti. Halbusem fren bacaklari orta seviye avid bacaklar

• Beğen
Tepkiler: Gökay Akçay

Serrchi

Daimi Üye
Tepki
769
İsim
Serhat Özcan
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Cyclocross
@Çağdaş78

Hayır, uyar. STI kollara giden fren iç kablosu bypass'lanarak yapılan bir fren. Sadece Parktool'un değil (aslında Parktool'un ürettiğini yeni duydum) Canecreek markasının Crosstop modelide mevcut. Hatta Crosstop modelini triatloncularda aerobar'larında kullanmaktalarIMG_6746.JPG.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Serrchi
Ben amazondan tektro marka crosstop kol alıp sadece arka fren için bir önceki yol bisikletime takmıştım. Çok faydalı bir ürün. Özellikle kaldırımda falan düşük hızda sürerken yada yokuşlarda gayet rahat oluyor. Fren kablolarını değiştirirken şimdiki bisikletime de takmayı düşünüyorum.
Ön frene takmıyorum, hem gidonda yer sıkıntısı olmasın hem de zaten yüksek model fren kullanmazken bir de araya parça sokup risk almayayım diye. (Simetri takıntısı varsa olmaz tabi sadece arka fren?)

@inceyasar
Triban serilerindeki uzun bacak fren ayakları bu değişiklik için uymayabilir. Önce ölçün iyice derim. Benimki uymamış, arka fren ayağı kısa kalmış, janta oturmamıştı. İçim kan ağlayarak pırıl pırıl 105 set frenleri çıkarıp geri iade etmiştim.

Çağdaş78

Forum Bağımlısı
Tepki
4.571
İsim
Çağdaş
@Serrchi
Hata bende . Parktool sitesinde anlatıyor demeliydim.???

(link)

PuncherZ

Puncher
Tepki
5.384
İsim
Ziya D. Bilgitoğlu
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Cipollini
Bisiklet türü
Yol bisikleti
İmkan meselesi ama hd frenle hoodlarda serçe parmağımla bile freni kökleye biliyorum :)

C.Biberci

Tulpar
Tepki
5.477
İsim
Alp Tigin
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Triathlon
Daha önceki konulardan da öğrendiğim kadarıyla Triban 100 modelinde benim yaptığım dönüşümdeki Shimano a050 kollar kullanılmaktaymış. Ben fren kolu olarak Tektro Rl 520 kullandım ve frenleme mesafesi bana göre oldukça makul oldu. Tek dezavantajı uzun inişlerde sık frenleme sebebiyle el ve bileklerde yorulma ve geçici ağrı yapması. Domalbarın doğasında biraz zorlanma var ama alıştıktan sonra domalbardan vazgeçmek neredeyse imkansız :)

image.jpg
image.jpg

Son düzenleme:

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@hamlet2006
@inceyasar

(link) sitesinde yazdığına göre Triban 100 'de (link) marka dual pivot fren kaliperi varmış.
İlk defa yol fren kaliperi gördüğüm için ayırt edemiyorum, doğru mu değil mi bilmiyorum.

Edit:
Aynı bilgiyi veren tonlarca kaynak buldum, yalnız hepsi 2017 model Triban 100 'ün açıklama kısmında.
2019 modelinde farklı fren kullandılarsa başka. Geri kalan parçalar aynı, o yüzden sadece freni downgrade ettiklerini de sanmıyorum.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.966
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@hamlet2006
@hamlet2006

Önemli olan husus ''Simetrik'' olması

• Beğen
Tepkiler: Scott Speedster 20

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@hamlet2006

Anladım. Biraz araştırınca şunu buldum:

"Compared to the previous 105 groupset (5700) Shimano made the brake system more efficient and increased brake power with 10%. This is mainly due to the new symmetrical dual-pivot brake caliper."

Normal dual pivottan %10 daha iyiymiş. %10 için 400 lira harcamamayı tercih ederim. :)

Teşekkürler.

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.966
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@turcudede
Promax'ın,Tektro'nun ya da Sram'ın dual pivotundan değil önceki 105 ten %10 daha iyi demiş.Belki de Promax ile fark çok daha fazladır.Velev ki %10 daha iyi olsun.%10 zaten az bir fark değil.
Çoğu zaman subjektif kazanımlar ,sayısal kazanımlardan çok daha fazlasıdır.

• Beğen
Tepkiler: Gökay Akçay

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@hamlet2006

O da doğru.

Araştırdığıma göre 105 R7000 GS model aktarıcı standart dışı da olsa 40 diş rubleye kadar destekliyormuş, tur için harika olur.
Frenleri de hesaba katınca 105 grupsete geçmeye karar verdim. Tabi seneye kadar anca biriktiririm onun parasını :)