Diz ön ağrısı

ophellia

Aktif Üye
Tepki
55
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Koray Yılmaz Hocam o ilacı bilmiyorum. Siz Flexiseq hakkında bilginiz var mi ?

Scudo

SEL PER

Forum Demirbaşı
Tepki
792
İsim
Selçuk
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Molzen
Sayın molzen diz sizin diziniz tabiiki sürersiniz geçmiş olsun tekrar.

Koray Yılmaz

Daimi Üye
Tepki
146
Bisiklet
Specialized
@dryakup23

Hocam haklısınız böyle ulu orta bişeyleri önermek doğru değil, sorularınızı şöyle cevaplayayım,

1- işin kolayına kaçmaktan kastım, bu sorunu yaşayan herkese doktorun söyleyeceği ilk şeyler bunlar. Sonuçta bunlar mutlaka doğru şeyler ama direk kestirip atmak kolay "bence"... Ancak son gittiğim doktor bana dizimdeki problemin ne olduğunu ve nasıl gerçekleştiğini gayet güzel açıkladı, neler yapmam gerektiğini gayet güzel açıkladı, bisiklete biniyorum dediğimde sele yüksekliğiniz doğru mu diye sordu ve binebileceğimi söyledi.
2- Mutlaka her ilacın yan etkisi olduğu gibi bunun da yan etkileri var ancak alacak kişi yan etkilerini kontrol edecektir diye düşünüyorum. Ben burada şu alerjin varsa buna alerjin varsa şu sağlık sorunun varda bunu bunu alma diye yazamam ama kişi bir zahemt kendini bilir ve bakarsa almaması gerektiğini veya alması gerektiğini çözebilecektir...
3- plesebo etkisi olduğunu düşünmüyorum çünkü bundan önce farklı glukozamin ve kondroitinler kullandım ama hiçbiri bunun kadar etkili olmadı. Sonuçta bana bunu bir doktor verdi ve onun yorumları üzerine bende kullanılabilecek bir şey olduğunu söylüyorum. Aynı ilacı başka bir doktor kayınpederime (70 yaşında) de verdi ve o da memnun. FDA onayı var mı başka ülkelerde sporcular kullanıyorlar mı bilmem ama sanırım siz mesleğiniz gereği biliyorsunuz. Açıklarsanız biz de öğreniriz.

• Beğen
Tepkiler: Kosucu

Adem Tırpancı

Daimi Üye
Tepki
1.209
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Bu konunun tedavisiyle ilgili (menisküs ve kıkırdak) başlık açmıştım arkadaşlar. Deneyimlerinizi bekleriz: (link)

• Beğen
Tepki
787
İsim
yakup
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Koray Yılmaz sizdeki olumlu etkileri somut bir şekilde anlatırmısınız rica etsem? yani ağrınız mı azaldı? diz eklem serbesiyetisimi arttı? uzun mesafe diz performasımı arttı? eklemde daha önceden olupta bu kullndıgınız ürünle ne gibi pozitif değişiklikler oldu? bunları öğrenirsek forum kullanıcıları olarak en azından saha somut bakarız belki bizde kullanırız..

• Beğen

Kosucu

Üye
Tepki
2
İsim
Tekin T.
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
@Mehmetunlu @dryakup23 @Koray Yılmaz nemartro tablet hk.da ne düşünüyorsunuz yumurta zarı diye geçiyor bu arada bana pfps tanısı koydu drlar ve kesinlikle ameliyat önermiyorlar basit muayenelerle onlara göre meniskus ocb sağlam ama mr öyle demiyor bende patella alta ve tilt sorunu da olduğu için hiçbir dr ameliyat önermiyor ve eğer olursan diz büyük travma yaşar dedi açık açık benim en büyük problemim ağrı ve hareket kısıtlığı tam çömelememe vs.ağrılar yanma iğne batması ve bazen dizin iç kısmında uyuşma tarzında bunun için prof.pregebalin yazdı hiç kullanan oldu mu aceba bu forumda maksimum 6 ay ve bu süreçte egzersiz vitamin takviyesi ağrılar geçene kadar kesinlikle bisiklet koşu uzun yürüyüş ağırlık gibi şeyler yasak benim durumum bağlar kıkırdak menisküs yanısıra ağrı sendromuda olduğu için sizlerden biraz farklı sanırım hertürlü bilgi ve öneri için destek bekliyorum ve böyle problemi olupta tamamen çözebilen var mı aceba ?

Birde kondromin s kullandım 3 ay bende yaralanmanın ilk başlarında diz kapağına elimi koyduğumda kapı gıcırtısı gibi parça hisleri geliyordu ona faydası oldu ama ağrı konusunda bende plasebo olduğunu düşünmüyor değilim çünki geçici bir rahatlama sağlıyor tıpkı patellar bant gibi ve içerisindeki glukozamin şekerimi yükseltti normalde şekerim normal ama kullandığım süre boyunca sabah aksam ölçmek zorunda kaldım onun haricinde kilo almaya sebep oldu ve kullanırken diyet yaptım bu takviyeleri ortopedi ftr drları veriyor ama hiçbiri bu etkilerden bahsetmiyor ben dahiliye dr undan öğrendim ve bütün testlerimi yaptırıp kullanmanızı öneririm mesela zerdecop tableti bende alerjik kaşıntıya sebep oldu bırakmak zorunda kaldım ama olmasaydı kesinlikle bırakmazdım çünki bu diz ağrısı öyle kötü birsey ki plasebo olsun olmasın kontrollü şekilde kullanmanın faydalı olduğunu düşünüyorum çünki dediğim gibi patellar bantta plasebo etkisi yapıyor fakat dizde kaldığı sürede egzersiz vb.kombinelerle birlikte kullanıldığında daha çok hareket açıklığı ve dizde güven hissini sagliyor bunlar kanıtlanmış ama bizzat deneyimledigim için yazıyorum simdi dr istediğin vitamini alabilirsin dedi çok araştırdığım için bana bıraktı ben nemartro tablet omega 3 ve morina balığı yağını ve tabletini araştırıyorum önerisi olan var mı

Son düzenleme:

Adil ÜNALDI

Antagonist
Tepki
9.568
İsim
José
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Aşırı yüklendiğim zaman veya uzun turlarda benimde diz bölgesinde (yan taraf bağlar dahil) ağrılar oluyordu. Bike Fit yaptırdıktan sonra bir daha aynı sorunu yaşamadım.

Pawcraft

Daimi Üye
Tepki
520
speedplay pedallara baktım internette yabancı kaynaklarda çok methi var.
açıklama şu:
"Free float without spring recentering tension allows feet to find their natural float range during the pedal stroke and eliminates knee strain"

Diğer yandan, ben baya ağır kıkırdak erimesi sıkıntısı yaşamış dönem dönem senelerce (gerçekten) fizik tedavi görmüş biriyim, senede 5k km + tırmanışlı sürüyorum düz SPD kullanıyorum ve bir ağrım sızım yok aslında.
Çok float da dize zararlı olabilirmiş zaten, yani bu mesele muamma.
Tek diyebileceğim şu yöntem ile kal ayarladığım: 3-5 kere olduğunuz yerde zıplayıp durduğunuzda ayaklarınız nasıl duruyorsa o açıyla kal ayarladım. İki ayağım epey farklı duruyordu yine de ok böyle olsun dedim yaptım ve zamanla fark ettim ki yürürken de iki ayağımı farklı açıyla atıyorum. Zorlamak yerine doğal haline bırakmaya başlayınca, yürürken de diz ağrım azaldı / geçti.

Sağ tarafta sikayetim:
20190911_105136.jpg

ÖNEMLİ NOT: Haftaya aktifpedal barış'a kal ayarı için gideceğim yine de çünkü hiç bir tavsiye şahsi tecrübenin üzerine geçemez ve benim kullandığım ayarı herkese kuşkusuz önerme lüksüm yok. en iyi ve sağlıklı sonuç için bir profesyonele başvurun. Başvurduğunuz profesyonel kal ayarı için bisikletinizle gelmenize gerek yok, lazerle bişiyle biz burada yapıyoruz derse sakın gitmeyin ama para tuzağıdır. Istanbul'da bundan bolca var zira.

Sevgiler!

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: SEL PER ve makaram

ahlaksahibi

Daimi Üye
Tepki
338
İsim
yusuf
Bisiklet
Salcano
Benim de sağ dizimde bir ağrı başladı bir haftadır bisiklet sürerken sıkıntı olmuyor ama merdiven çıkarken çok rahatsız ediyor

Adil ÜNALDI

Antagonist
Tepki
9.568
İsim
José
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
speedplay pedallara baktım internette yabancı kaynaklarda çok methi var.
açıklama şu:
"Free float without spring recentering tension allows feet to find their natural float range during the pedal stroke and eliminates knee strain"

Diğer yandan, ben baya ağır kıkırdak erimesi sıkıntısı yaşamış dönem dönem senelerce (gerçekten) fizik tedavi görmüş biriyim, senede 5k km + tırmanışlı sürüyorum düz SPD kullanıyorum ve bir ağrım sızım yok aslında.
Çok float da dize zararlı olabilirmiş zaten, yani bu mesele muamma.
Tek diyebileceğim şu yöntem ile kal ayarladığım: 3-5 kere olduğunuz yerde zıplayıp durduğunuzda ayaklarınız nasıl duruyorsa o açıyla kal ayarladım. İki ayağım epey farklı duruyordu yine de ok böyle olsun dedim yaptım ve zamanla fark ettim ki yürürken de iki ayağımı farklı açıyla atıyorum. Zorlamak yerine doğal haline bırakmaya başlayınca, yürürken de diz ağrım azaldı / geçti.

Sağ tarafta sikayetim:
208893 dosyayı görüntüle

ÖNEMLİ NOT: Haftaya aktifpedal barış'a kal ayarı için gideceğim yine de çünkü hiç bir tavsiye şahsi tecrübenin üzerine geçemez ve benim kullandığım ayarı herkese kuşkusuz önerme lüksüm yok. en iyi ve sağlıklı sonuç için bir profesyonele başvurun. Başvurduğunuz profesyonel kal ayarı için bisikletinizle gelmenize gerek yok, lazerle bişiyle biz burada yapıyoruz derse sakın gitmeyin ama para tuzağıdır. Istanbul'da bundan bolca var zira.

Sevgiler!
Benim bike fit'i Barış yaptı. Gayet başarılı. Yaptığı işin de arkasında duran bir arkadaşımızdır.

• Beğen
Tepkiler: Pawcraft

Koray Yılmaz

Daimi Üye
Tepki
146
Bisiklet
Specialized
@dryakup23

Düzenli olarak iki ay kullandığımda ağrılar azalıyor hatta çok abartılı bir sekilde zorlandığım sürece ağrım da olmuyor. Bisikletin yanı sıra kaleci olarak veteranlar liginde oynadım bir sezon ve hala amator olarak oynuyorum ve ağrı sorunum yok. Ayrıca dizimi katladigimda gelen gelen tıkırtılar artık yok. İlacı kullandiktan sonra ortalama 1,5-2 yıl sonra ufaktan tekrar ağrı hissetmeye başlıyorum ve tekrar ilaca başlıyorum. Bendeki etkileri bu. Kayınpederim 70 yaşında ve araba kullanmak yerine genelde toplu taşıma ve yuruyerek gezer şehir icinde, haftada bir ormanda yürüyüşe gidiyor. Aynı ilaçtan ona da vermişlerdi ve ayni rahatlamanin onda da oldugunu söylüyor.

Mehmetunlu

Üye
Tepki
184
İsim
Mehmet ünlü
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Kosucu selam geç gördüm kusura bakma.
Nem artro tarzı ürünler yumurta kabuğu zarı içermekte. Özellikle osteaoartit hastaları üzerinde grade 1 ve 2 olmak üzere ağırılı durumlarda fayda sağlıyor. Zar içerisinde azda olsa glukozamin vb. İçermekte. Benim kullandığım ürün Cosakondrin plus. Bu üründe glukozamin, kondroitin, msm ( ağrı kesici) ,selenyum ve tip 2 kollogen mevcut. Özellikle hem ağrı açısından ve sinovyal sıvının artışı açısından fayda sağlayacaktır.ama bunu en az 3/4 ay kullanıp 1/2 ay ara vermek gerekiyor. İnternette 2 kutusu 150 civarına bulunabilir. Ayrıca spor yapan bizler olarak bir tavsiyemde hem kardiyovasküler açıdan koruma sağlarken kalp kası içinde fayda sağlayacak omega3+Q10 takviyeleri. Bu konudada içerik açısından iyi olarak ocean omega 3+QH önerebilirim. Malum beslenme dengemiz omega 6 ağırlıklı. Omega 3 takviyesi ihtiyacımız mevcut. Omega 3 içerisindeki dha beynin büyük bir kısmıda mevcut olan bir yağ asidi. Ayrıca omega 3 ün OA hastalarında ağrıyı azaltmada etkiside var. Diğer içerik ise Q10. özellikle kalp kasında bulunmakta. 35 yaş öncesi Q10 formu sonrası ise QH formu öneriliyor. Biyoyararlanımı daha yüksek ve aktif olan formu olduğu için.buda internetten 80 tl bandında bulunabilir. Omega 3 te referans noktası İFOS sertifikasıdır. Sertifika balık yağının içerik tazelik temin ve değerlerini kapsar. Bu üründeki QH ise japonya kaneka firmasından alınmaktadır.
Herkese iyi sürüşler dilerim.
Saygılar.

bis212

Aktif Üye
Tepki
72
İsim
Ahmet
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Dizin ön tarafında yoğun tırmanışlı bir sürüşün ardından bir sızı başladı. Bu türden yüklenmeye dayalı diz ağrı ya da sızıları ne kadar sürede kendiliğinden geçer? Hangi süreyi geçince ciddi bir durum olarak değerlendirmek gerekir?

selim82

Forum Bağımlısı
Tepki
2.414
İsim
selim
Eğer duruşundan kaynaklı değilse 24 saat sonra geçer. Fit ile ilgili sorunun varsa önce kal sonra Selen alçak yada sele önde olabilir . geçmiş olsun.

• Beğen
Tepkiler: bis212

Mete Can Karahasan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.135
Dizin ön tarafında yoğun tırmanışlı bir sürüşün ardından bir sızı başladı. Bu türden yüklenmeye dayalı diz ağrı ya da sızıları ne kadar sürede kendiliğinden geçer? Hangi süreyi geçince ciddi bir durum olarak değerlendirmek gerekir?
Bisiklet gibi aerobik egzersizlerde kendinizi sakatlayamazsınız ama tekrarlı yanlış hareketlerle çok rahat destek dokularınızı iltihaplandırabilirsiniz. Bikefit, bikefit, bikefit... vereceğiniz üç beş kuruş, bursitle itb ile uğraşmaktan kat kat daha kolay.
Yokuş egzersizi yaptığınızı düşünürsek fazla ayakta sürmüş olabilirsiniz, veya seleniz düşük, ayak uçları içe dönük basmış olabilirsiniz. Ön çapraz bağda oturarak sürüşte kal ayarı düzken yana veya öne gerilme oluşmadığından dizinizi yormuyorsunuz.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: bis212

rawnerve

Üye
Tepki
31
İsim
Okan
Başlangıç
1982—83
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Arkadaşlar, dizlerde tekrarlayan ağrılar varsa üşenmeyin doktora gidin. Ben üşengeçlik ettim ve uzun süredir olan bir sorunu erteledim ama bana pahalıya patladı. 9 gün önce sol diz iç menisküs ameliyatı geçirdim. Bakalım tekrar bisiklete binebilecek miyim?

Alâiye

Aktif Üye
Tepki
435
İsim
ERATT
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Aynı durumu yaşadım mutlaka doktora gitmeniz ve MR çektirmeniz gerekiyor. Ben gittiğimde o kısımdaki kasın zayıf olması sebebiyle bu durumun olduğunu güçlendirdiğim zaman geçebileceğini ve kısmı bir yırtık olduğu için dikkatli olmam gerektiğini söyledi doktorum . Ama sizde bambaşka bir durum olabilir .

Cem Tunç

@bike33travel
Tepki
381
İsim
Cem Tunç
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Triathlon
İlk bisiklet turlarımda grup olarak sürüyordu, kondisyon yeterli değildi sanırım, zor dağ turlarında zorlayınca aynısı bende de oldu, tendonit yani kemiği tutan tendonlar kopmuş dedi doktor, sür ama zorlama bir süre dedi, sonra geçti. Dize baskı yapan elastik sargı vb gibi bişey kullanılırsa bu sürede zannedersem faydası olur, ama bu dizlik meselesini doktora sormak lazım. Hatta zor turlarımda yine ufak sızlamalar oluyor, dizlik kullanmayı düşünüyorum.

Mete Can Karahasan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.135
İlk bisiklet turlarımda grup olarak sürüyordu, kondisyon yeterli değildi sanırım, zor dağ turlarında zorlayınca aynısı bende de oldu, tendonit yani kemiği tutan tendonlar kopmuş dedi doktor, sür ama zorlama bir süre dedi, sonra geçti. Dize baskı yapan elastik sargı vb gibi bişey kullanılırsa bu sürede zannedersem faydası olur, ama bu dizlik meselesini doktora sormak lazım. Hatta zor turlarımda yine ufak sızlamalar oluyor, dizlik kullanmayı düşünüyorum.
Tendinit onların iltihabı oluyor. Ağrı sızı yapıyor. Büyük ihtimalle düşük kadansta sürdünüz, zıt kaslarla dizinize yüklendiniz. Akıcı hareket dizdeki basıyı azaltıyor.

• Beğen
Tepkiler: Cem Tunç

Loyol

Üye
Tepki
76
İsim
Özgür
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Grup sürüşlerinde gaza gelmemek gerek. En zayif ve en kolay sakatlanabilecek yer dizler. Ve sadece tirmaniş degil duz yolda dahi yüksek kadans.

• Beğen
Tepkiler: Cem Tunç