Diz Ön Ağrısı

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Mustafa ÖZKARA tarafından 11 Ağustos 2009 tarihinde paylaşıldı.

 1. Mustafa ÖZKARA

  Mustafa ÖZKARA Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  28 Haziran 2009
  Mesajlar:
  599
  Beğeniler:
  476
  Şehir:
  Kayseri
  Seviye:
  Diz Ön Ağrısı Nedir?
  Diz ön ağrısı diz kapağı arkasında hissedilen ağrıdır. Birçok farklı adlarla adlandırılmaktadır. Patello-femoral bozukluk, patellar uyumsuzluk, koşucu dizi ve kondromalazi gibi.
  Nasıl oluşur?
  İki farklı mekanizma ile ortaya çıkabilir. Sportif aktivite sırasında diziniz bükülü iken diz üzerine düşme sonrası ani olarak veya diz hareketlerinin tekrarlı bir şekilde aşırı yapıldığı koşma, yürüme, sıçrama veya bisiklete binme gibi sportif aktivitelere bağlı olarak şikayetlerin yavaş yavaş arttığı bir şekilde karşımıza çıkabilir.
  Kimlerde ya da Hangi Spor Branşlarında Daha Sık Görülür?
  Kadınlarda anatomik nedenlerden dolayı diz eklemine biomekaniksel olarak fazla yük bindiğinden erkeklere göre 3-4 kat daha fazla görülmektedir. Yüksek topuk ayakkabı giymek de önemli bir nedendir. Bunun dışında yukarıda da bahsedildiği gibi tekrarlayan (sıklık) diz hareketinin aşırı bir şekilde yapıldığı spor branşlarında (koşma, hızlı yürüme, sıçrama ve bisiklet binme gibi) karşımıza çıkmaktadır. Bu tür aktivitelere katılan büyüme çağındaki genç sporcular ve kıkırdak bozulmalarının başladığı ileri yaş (master/veteran) sporcularında daha sık görülür.
  Şikayetler Nelerdir? En önemli şikayet diz kapağı arkasında hissedilen ağrıdır. Bu ağrı yürürken, koşarken veya uzun süre oturma sonucu ortaya çıkar. Tipik bir özellik olarak hastalar uzun süre oturulduğunda diz ön tarafta ortaya çıkan ağrıyı azaltabilmek için dizlerini uzatma ihtiyacı duyduklarını söylerler. Ağrı genellikle yokuş aşağı yürürken veya merdiven inerken artış gösterir. Dizde zaman zaman şişlik olabilir ve diz ekleminin hareketleri sırasında “kıtırtı” sesi duyulabilir.
  Nasıl Tanı Konulur? Öncelikle doktorunuz şikayetlerinizin ortaya çıkma özelliğini sizden öğrenecektir. Daha sonra diz kapağına yönelik özel birtakım muayeneleri yapacak ve gerek görürse röntgen tetkiki isteyecektir. Bu muayeneler sonrası tanı kolaylıkla konmaktadır.
  Tedavisi Nasıldır?
  • Diz ekleminizdeki ağrı ve şişlik geçene kadar 2-3 gün günde 3-4 kez 15-20 dakika soğuk uygulanır.
  • Doktorunuz size bazı ilaçlar verebilir.
  • Uyluk kası iç tarafını güçlendiren özel birtakım egzersizler yaptırılır. Bu yönde ayrıca bu kas grubuna yönelik elektriksel kas uyarım cihazları ile tedavi de yapılabilir.
  • Doktorunuz tarafından gerekli görülür ise geçici bir süre için diz kapağına yönelik bantlama ve/veya özel bir dizlik verebilir.
  • İlk dönemdeki ağrı yakınmanızda gerileme elde edildikten sonra bu yaralanmanın ortaya çıkma nedenleri (anatomik sorunlar, antrenman hataları gibi) sporcu ile beraber saptanır ve düzeltici önlemler alınır.
  Spor yada Aktiviteye Ne Zaman Dönebilirim? Sportif rehabilitasyonun amacı spor aktivitelerine en kısa zamanda en güvenilir biçimde dönüşünüzü sağlamaktır.
  Eğer erken dönerseniz yaralanma daha da kötüleşebilir ve belki de kalıcı hasar oluşabilir.
  Herkesin yaralanma sonrası iyileşme süreleri farklıdır. Genel olarak tedaviye başladıktan sonra şikayetlerde azalma olacaktır. Spor aktivitelerine dönebilmemiz için aşağıda tarif edilen hareketleri sorunsuz yapabiliyor olmanız gerekmektedir;
  • Yaralanmış diz ağrı olmaksızın düz uzatılabilip bükülebilmeli.
  • Diğer diz ile karşılaştırıldığında kuvveti aynı olmalı.
  • Şişlik olmamalı.
  • Koşu esnasında aksama olmamalı.
  • “Sprint” şeklindeki koşularda ağrı ve aksama olmamalı.
  • 45° açılı çapraz koşuları yapabilmelisiniz.
  • 90° açılı çapraz koşuları yapabilmelisiniz.
  • 20 metre mesafeli “8” koşularını sorunsuz yapabilmelisiniz.
  Diz Ön Ağrısından Nasıl Korunabilirim?
  Diz ön ağrısından korunmanın en iyi yolu diz çevresindeki kaslarınızın özellikle de uyluk ön yüz kas grubunun iç bölümünü güçlü tutmaktır. Bunun dışında diz kapağına fazla yük binmesini engelleyebilmek için uyluk ön yüz – arka yüz, baldır ve diz yanındaki kas gruplarının esnekliğini arttırmanız gerekmektedir. Eğer diz eklemi, özellikle de diz kapağının biyomekaniksel sorunları varsa öncelikli olarak bunların düzeltilmesi yoluna gitmeniz gerekmektedir. Diz ön ağrısı nedeniyle tedavi olduktan sonra spor yapmaya başlayacaksanız, öncelikle yüklenmelerinizi hızlı değil daha yavaş şekilde yapın ve kademeli olarak antrenman temponuzu ve yoğunluğunuzu arttırın.

  Kaynak : http://sakur.uludag.edu.tr/dosya/FR-HYE-04-321-08.pdf
  Hazırlayan AD/BD/Birim(ler): Spor Hekimliği Anabilim Dalı
   
 2. mümtaz öztürk

  mümtaz öztürk Bisiklet aşığı

  Yaş:
  59
  Kayıt:
  11 Aralık 2008
  Mesajlar:
  461
  Beğeniler:
  1.114
  Şehir:
  Trabzon ( ama İstanbullu)
  Adı:
  mümtaz öztürk
  Bisiklet:
  Bianchi
  Seviye:
  Oldukça faydalı ve kapsamlı bir yazı olmuş. Teşekkürler..
   
 3. Ayberk Türk

  Ayberk Türk Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  14 Şubat 2009
  Mesajlar:
  508
  Beğeniler:
  296
  Şehir:
  KONYA-ANKARA-ANTALYA
  Seviye:
  gercekten faydalı bir yazı olmus allaha sukur boyle bir sorunla suanda karsılasmadım
   
 4. #4
  Mustafa ÖZKARA

  Mustafa ÖZKARA Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  28 Haziran 2009
  Mesajlar:
  599
  Beğeniler:
  476
  Şehir:
  Kayseri
  Seviye:
  Bende sürekli oluyor biraz uzun gezilerde. (40 km üzeri.) Dün yaklaşık 80 km sürüşten sonra hafif bir ağrı vardı ama, bugün hafif tempoda 35 km sürüş yaptım. Ağrının daha hafifledi. Sanırım yanlış sele-gidon konumu ve antrenmansızlıktan kaynaklanıyor.
   
 5. halid acar

  halid acar Bisikletkolik

  Kayıt:
  28 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  1.234
  Beğeniler:
  629
  Şehir:
  KONYA
  Seviye:
  çok faydalı bir yazı olmuş
   
  Necati Günüç bunu beğendi.
 6. derşan sezer

  derşan sezer Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  30 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  910
  Beğeniler:
  1.221
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  3 farklı bisikletim var 2 tanesinde spd var diğerindede mtb spd var.Şimdi iki tanesi sol dizimin arkasını acayip acıtıyor.diğeri ise 200 km binsem gene aprı yapmıyor.Bu olayı çözmek için kallerin açısını değiştirmem gerekliymiş.Fakat bu seferde düzgün olan bisikletimin ayarları gidicek :) napıcam?
   
 7. isosel

  isosel king of the mountain

  Kayıt:
  11 Temmuz 2017
  Mesajlar:
  203
  Beğeniler:
  782
  Şehir:
  KONYA
  Adı:
  İSMAİL
  Bisiklet:
  Kron
  Seviye:
  Yaklaşık 10 gündür bisiklete binmememe rağmen son bir kaç gündür özellikle sabahları yürürken diz kapağımın en üstünde hafif bir ağrım oluyor. Bunu aranızda yaşayan var mı?
   
 8. kerem E

  kerem E Yeni Üye

  Yaş:
  15
  Kayıt:
  5 Ağustos 2017
  Mesajlar:
  30
  Beğeniler:
  22
  Şehir:
  balıkesir
  Adı:
  kerem
  Bisiklet:
  Bianchi
  Seviye:
  @isosel Günaydın
  Bende komple diz kapağımın olduğu yer bir kaç gün bisiklet sürmeyince ağrıyor. Bazende hiç olmuyor.
   
 9. BerkEvren

  BerkEvren Bisikletkolik

  Yaş:
  35
  Kayıt:
  21 Şubat 2016
  Mesajlar:
  1.390
  Beğeniler:
  7.537
  Şehir:
  İstanbul
  Adı:
  Berk Evren
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  @isosel @kerem E
  Diz kapağının üstünde egzersiz yapmayınca oluşan ağrı patellar kondromalazi denen illeti hatırlattı bana. Bende bisiklet sürmezsem bir süre ağrılar başlıyor. Düzenli egzersiz ve doğru pedal tekniği ilaç gibi geliyor. Forumda konuları mevcut. Tabi önce doktor kontrolü derim. İlerledimi çok tat kaçırır.
   
  isosel ve kerem E bunu beğendi.
 10. kerem E

  kerem E Yeni Üye

  Yaş:
  15
  Kayıt:
  5 Ağustos 2017
  Mesajlar:
  30
  Beğeniler:
  22
  Şehir:
  balıkesir
  Adı:
  kerem
  Bisiklet:
  Bianchi
  Seviye:
  @BerkEvren Bazen bisiklet sürdükten sonra da oluyordu ağrı, ama sele boyunu yükselttikten sonra ağrım geçti. Belki de diz tam açılıp kapanmadığı için oluyordu.
   
 11. BerkEvren

  BerkEvren Bisikletkolik

  Yaş:
  35
  Kayıt:
  21 Şubat 2016
  Mesajlar:
  1.390
  Beğeniler:
  7.537
  Şehir:
  İstanbul
  Adı:
  Berk Evren
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  @kerem E Doğru ayarlar çok önemli tabi. Benim bahsettiğim rahatsızlık kaslar zayıfladığı, çalışmadığı zaman olan bir durum. Ama sele ayarı - gidon açısı gibi durumlar önemli. Göz kararı yapmamak lazım.
   
  kerem E bunu beğendi.
 12. kerem E

  kerem E Yeni Üye

  Yaş:
  15
  Kayıt:
  5 Ağustos 2017
  Mesajlar:
  30
  Beğeniler:
  22
  Şehir:
  balıkesir
  Adı:
  kerem
  Bisiklet:
  Bianchi
  Seviye:
  @BerkEvren Kaslarım zayıflayacak kadar uzun süre bisikletten uzak kalmadı.Haftada 3-4 gün bisiklet sürmeye çalışıyorum. Ayar konusunda ise, şimdi ki sele boyu ayarı en rahat hissettiğim ayar. Gidon açısına gelince, gidon boğazım maalesef ayarlanabilir değil.
   
 13. isosel

  isosel king of the mountain

  Kayıt:
  11 Temmuz 2017
  Mesajlar:
  203
  Beğeniler:
  782
  Şehir:
  KONYA
  Adı:
  İSMAİL
  Bisiklet:
  Kron
  Seviye:
  @BerkEvren evet, dedikleriniz olabilir aklıma acaba üşütüyor muyum dizleri diye gelmişti... normal pedaldan spd pedal ve ayakkabıya geçtim onlara ayar yaptıracağım. Gerçi normal pedallar da ayarı yapılmıştı. Göz kararı bir ayarla binmiyorum sakatlık olmasın diye. Bike fit konusunda şanslıyız milli takım ve konya torku mekanisyeni Aziz abiye görünüyorum :islik: Ağrılarım çok ilerlerse doktora görüneyim korkuyorum :acpsnr::( @kerem E
   

İlginizi Çekebilir

4-750x750.jpg
merhaba arkadaşlar geçen gün metro markette böyle bir ürüne rastladım üzerinde yazana göre kasları geliştiriyormuş ayrıca kalorisi de düşükmüş... kadınlara ve erkeklere ayrı yapmışlar birde...
upload_2016-10-26_10-10-26.png
Emre Üçüncüoğlu geçen yılın Aralık ayında 2016 hedefleri başlığıyla bir konu açmıştı. 2016 hedefleri Kışa doğru yaklaştığımız bu günlerde, 2017 hedeflerimizi şimdiden belirleyip, buna göre plan...
0001.jpg
İstanbul Avrupa yakasında yol bisikletinizle antrenman yapıyorsanız alternatifiniz maalesef çok fazla değil. Şehrin kalabalık yapısı,araç popülasyonu,trafikte bisikletliye duyulmayan saygı...