Diz ön ağrısı

bilalfidanboy

İstanbul
Tepki
2.328
İsim
Bilal Fidanboy
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@historiyst sele yüksekliği aslında klasik olarak hassas ayarlar dışında(bikefit gibi)sele üzerinde iken ayak parmak uçları yere değdi değecek şeklinde olması yada pedalin en aşağı seviyede olduğu zaman pençe dediğimiz kısım(ayak parmaklar bitimi)pedalin mil kısmında iken dizin 10 15 derece bir açı ile bükülü olması gerekiyor....

Gerekenden yüksek olduğu zaman dediğim gibi mesafe arttıkça dizin arkasında çekme şeklinde keskin bir ağrı hissedilmesine neden olur,düşük olduğunda ise dizin ön kısmında özellikle kapak bölgesinde ben varım dercesine uyarı verir...tabi bu kişiden kişiye ve vucudun anatomik yapısına göre değişir..

Scudo

historiyst

Pedalşör ;)
Tepki
1.014
İsim
Murat Hoca
Bisiklet
Giant
@bilalfidanboy Seleyi yükselttim ağrı,daha önce alçak kullanırken yine acı oluyordu birkaç saatlik tur dönüşlerinde;bi ortayı bulamadım ... :hasta:

bilalfidanboy

İstanbul
Tepki
2.328
İsim
Bilal Fidanboy
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Birde şöyle deneyin iç bacak boyunuzu 0,881 ile çarpın(örneğin benim bacak boyum 78 ve 0,881 ile çarpınca elde ettiğim değer 69 cm gibi bir rakam )çıkan sonucu sele üzerinden krank miline kadar olan mesafe olarak hesaplayın...ayrıca bunun dışında sele ileri geri ayarıda ihmale gelmeyecek kadar önem taşıyor,bütün ayarların tam olduğunu varsayarak(tur öncesi esneme ısınma egzersizleri,kadro seçimi,doğru vites kullanımı vb durumlar dahil)uzun sürüşler yapıyorsanız ve hala aynı rahatsızlıklar ben varım diyerek sizi uyarıyorsa ya dizinizde Allah göstermesin bir rahatsızlık mevcut(tabiki siz vücudunuzu daha iyi tanıyorsunuz)yada kondisyon kaynaklı eksiklikten dizi yorduğunuz sonucu aklıma geliyor...

Bu arada ben yol bisikleti kullanıcısıyım eksik yada yanlış bilgi vermemek adına konuya hakim bilen arkadaşlarda katkıda bulunur,dağ bisikleti kullanıcısı iseniz o konuya hakim değilim .saygılar

• Beğen
Tepkiler: Bahri Kaplan

efaruk

Daimi üye
Tepki
355
İsim
Faruk
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Diz ağrısının önüne geçmek, hatta ağrıyan diz ile bisiklet sporuna devam etmek mümkün. Fakat diz ekleminizde septik artrit veya başka türlü bir eklem hastalığınız(menüsküs yırtığı vs vs) olmamalı. Zaten bu tıbbi müdahale gerektirir. Konu bu değil. Altını çizeyim.
Sadece dejeneratif grade 1- grade 2 durumları varsa bu dediklerim geçerli. Yani eklem hastalığınız varsa önce tedavi ettirin. Bende her iki dizimde dejenerasyon mevcut. Başka bir rahatsızlığım yok.
Kendimden örnek vereceğim.
Sağ dizim yer yer çok ağrıyor. Şu güne kadar 2 kez diz MR ı çektirdim. İki MR da sadece grade 2 dejenerasyon mevcuttu.
İlkin çok üzülmüştüm. Aylarca bu ağrıları kafaya takıp hayata küsmüştüm. Her yürüdüğümde sağ dizimi tutuyor, bazen işte çok yorulduğum günlerde sekerek yürüyerek kendime acıyarak günlerimi geçiriyordum.

Sonra ne mi oldu. Eskiden yaptığım bisiklet sporuna yeniden başladım. Hem de yol bisikleti ile. Sele ayarı yukarıda bahsedilen gibi yapılmalı.
Benim diyeceğim daha farklı bir şey.
Bir çok arkadaş bu ağrılar yüzünden doktora gitmiş olduklarını işitiyoruz. Çözümü bugünkü sabah bisiklet sürüşümde buldum. Aslında bu çözümü hepimiz biliyoruz fakat uygulamıyoruz. Özellikle ben bunu yıllardır biliyordum ama önemsemezdim. Tembellik ederdim. Hem bir doktor olarak, hem de bir bisiklet sever olarak bunu sizinle paylaşmam gerek.
Hani gittiğimiz ortopedi doktorları hepimize ne diyor.
Diyorlar ki ; " bacak kaslarınızı kuvvetlendirin "
Evet işte bu ağrılara iyi gelecek yöntem burda saklı. Geçen yıl bir kutu osteobiflex kullandım. Bunu tavsiye etmiştim zamanında. İyi gelir fakat tek başına yetmez. Bundan daha etkili bir yöntem var.
quadriceps.jpg

"Bacak kaslarını güçlendirmek"
Bu kasların en büyüğü, en önemlisi vucudumuzdaki, uyluğumuzdaki dört başlı kas olarak geçen " quadriceps " kası. Peki bu kası nasıl kuvvetlendireceğiz? Ben çocuk doktoruyum. Bunu ortopedici arkadaşlar varsa onlar bahsetsin yahut;
Quadriceps egzersizleri diye google a aratın. Egzersizlere başlayın. Fakat benim yaptığım yöntem şu;
Bisiklet sürerken diz ekleminizden kuvvet uygulayarak pedala basmayın. Kuvveti uyluktan verin. Yani bacağı bir bütün olarak kullanın. Dizinizden asla pedala basmayın. Ben yol bisikletine henüz yeni geçtim. Kilitli pedal kullanmıyorum. Fakat, ilerde kilitli pedal deneyeceğim. Sanırım kilitli pedalda da, bacağın bütünü ile pedala basmayı sağlıyor gibime geliyor. İlerde deneyince inşaAllah ondan da bahsederim.

Dediğimi deneyin. Fayda göreceğinize neredeyse garanti veriyorum. Sağlıklı pedallamalar..

Kosucu

Üye
Tepki
2
İsim
Tekin T.
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
Selam bende menisküs 2 oçb yırtığı fokal kıkırdak hasarı ve diz kapağında kayma mı desem patella alta denen şeyler mevcut malesef hepsi iki dizde de var ama hiç bir dr bisiklet önermedi ameliyatta olma dediler glukozamin kullandım şimdi zerdeçöp kullanıyorum 6 aylık ama eskisi gibi hiç olamayacağını düşünüyorum bu kadar problemi olupta çözüm bulan var mı hiç

Mehmetunlu

Üye
Tepki
184
İsim
Mehmet ünlü
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Kosucu
Selam benimde yırtık mevcut likya yolunda menisküs arka kısmında yırtık oluşmuştu.sanırım 8 sene oldu. Doktorlar ameliyat dedi.ben ftrden destek aldım. Şu an bisiklete biniyorum en ufak sorunum yok. Kilo verdim.üstteki posttakİ gibi bacak kısmını kuvvetlendirdim. Dize binen yük azaldı.glukozamin kondroitin 3 ay kullanıp 3 ay ara veriyorum. Cosakondrin plus kullanıyorum. Ürün içinde tip 2 kolojen glukozamin kondroitin ve msm mevcut. Bu tarz ürünler daha çok diz ağrılarında osteoartritte kullanılıyor.amaç diz içindeki sinovyal sıvının artışını sağlamak.ağrı var ise hafifletmek.menisküs kanlanan bir doku değil.yırtığı ameliyat ile toparlanıyor.ama içerideki anatomik yapının bozulmaması için yaşam kalitesini çok etkilemiyorsa ameliyat son çare. Zerdeçala omega 3 takviyeside eklenebilir.antienflamatuar özelliği yanı sıra kardiyovasküler faydalarıda mevcut. Yinede kontrollü olup arada ftr branşına muayene olmanız iyi olur. Ortopedi her konuya cerrahi yaklaşıyor.geçmiş olsun.sağlık destek ürünleri ile ilgili sorunuz olursa elimden geldikçe yardımcı olurum.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Benimde ÖÇB yırtık. Malesef MR çekilene kadar gittiğim hiç bir doktor ne olduğunu söyleyemedi. Röntgen çektirip bir şey yok dediler, diz kapağı sürtüyor dediler, ağrı kesici ile geçiştirmeye çalıştılar. En son askeri hastanede albay doktordan azarı yeyip, "MR çekilmeden görülmez" ile kovulduktan sonra devlet hastanesinde MR çektirip öçb yırtığını öğrendim. 2 yıl geçmişti. Bisiklet sürmenin iyi geldiğini öğrendim, gerçekten de çevre kasları güçlendirince kıvrandıran acı geçmişte kaldı. Kadere bak, şimdi uzun mesafe turlar hayatımın bir parçası oldu :)

luckxor

Forum Demirbaşı
Tepki
1.108
Bisiklet
Focus
Benimde dizim açılıp kapandığında sürtünme sesi geliyor öyle çok ses gelmiyor ama elimle dokununca hissediyorum. Ağrı yok daha önce hiç problem çıkmadı ilerde sıkıntı çıkarırmı acaba?

Kosucu

Üye
Tepki
2
İsim
Tekin T.
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
Sağolun cevap verdiğiniz için fakat bende diz altında görünür şişlik var ve diz arkasindada mevcut ve görüntü olarak diz kapaklarım içe doğru kaymış gibi duruyor kesinlikle diz bükemiyorum cok az squat bile denedim ama daha kötü oldum dr lar gerçekten hiçbir sey anlamıyorlar sorun tek kondromalazi veya menisküs oçb degil malesef hepsi var ama en çok ağrı yapan şey nedir hepsimi bilmiyorum bundan önce çok aktifken şimdi sadece yürüyüş yapıyorum dr un koyduğu teşhis patellafemoral sendrom hepsini kapsar dedi kıkırdak sorunu ağrı yapmaz çünkü kanlanmaz yani kondromalazi tek değilsin dedi bende çok araştırdım fakat hiçbir yerde eskisi gibi olur diyen yok ne dr lar nede ftr bunu kabullenmek çok zor çünkü tedavisi yok sadece durdurmak ama ben sağa sola yataken bile ağrım oluyor ek takviye buz hepsini yapıyorum merdiven comelme bukmek yasak yani insan olma robot ol diyor bu sorun bize mecburen bazen merdiven kullanıyorum ameliyat çözüm olsa bir şekilde olurum ama çözüm değil ki ısrarla olma diyorlar bu sorunu yaşayan dr lar bile sadece kas güçlendiriyor ağrı vs geçtiğine inanmıyorum şişliklerim hiç geçmiş değil mesela o kadar buz yapmama rağmen bursit dedi dr onlarada çok uzgunum bunları yaşadığım için bu kadar çok sorun yaşayan var mı aranızda? :(

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Kosucu

Geçmiş olsun. Çare bulunana kadar doktor doktor gez, çünkü çoğu doktor emin olmadan kariyerini riske atmak istemediğinden bulaşmıyor böyle şeylere. MR çekildiğinde daha net görünüyor, gerekirse birden fazla yerde MR çektirip farklı doktorlara göster. İşler robotlaşma derecesine geldiyse amelyattan çekinme derim, ama önemli olan kendinden emin olan doktoru bulmak.

Kosucu

Üye
Tepki
2
İsim
Tekin T.
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
Birden fazla mr var ve alanında çok iyi prof gittim fakat hepsi dediklerimi söylüyor ve mr onlar için çok birsey ifade etmiyor biz muayene ile bakıyoruz diyorlar onlara göre dizi tam bükememek çömelememek ve kısıtlanmak çok normal sanırım rahat rahat anlatıyorlar sanki grip olmusuz gibi bu çok sinir bozucu kesinlikle hiçbiri çözemiyor kendileride çözeriz demiyor forumda bundan dert yanan birkac kişi daha vardı aceba ne durumdalar şu an

ophellia

Aktif Üye
Tepki
55
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Arkadaşlar sağ dizimi biraz zorlayınca sanki dizime bıçak saplaniyor gibi anlik bir şey. 1yil önce Mr çekildim ufak tefek kireçlenme var dediler. Ve 1 yıldır aktif yol bisikleti kullanıyorum. Sorunlarım geçmişti. Dün yüzmeye gittim tekrar aynı şeyler başladı buzla falan hafifledi. Bu sorun nasıl geçecek bilmiyorum. Bisikletten de korkar oldum bikefitsiz rastgele ayarlarla biniyorum. Umarım iyice kötü olmaz diz. Yok mudur buna bir çözüm ?

• Beğen
Tepkiler: JerseiSaC

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.190
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
@ophellia
İyi bir fit ve düzenli sürüş alışkanlığı önemli. Özellikle diz sıkıntısı varsa fit işlemini doktora görünmek gibi düşünmeli.
Strava'nız var mı? Sürüş alışkanlıklarınız da çok şey anlatır sorunlarınızla ilgili.

Molzen

Üye
Tepki
12
İsim
Yusuf
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cube
Benim de dizimin ön bölümünde ağrılarım oluyordu. Bisiklet sürdükçe artmaya başladı. Spor yaralanmaları ve diz cerrahisi alanında uzman bir doktora muayene oldum. Muayene ve mr sonucunda patellofemural teşhisi koydu. Egzersiz önerdi. Sele yüksekliğinin ise normalde olması gerekenden daha yükseğe ayarlanması gerektiğini söyledi. Pedal en aşağı pozisyonda iken dizin olabildiğince düz ve gergin olması iyi gelirmiş. Tabiki bu tavsiyeler kişinin durumuna özel. Herkes için aynı kaideler geçerli değil. Egzersizler ağrıları azalttı diyebilirim şimdilik. Muayeneden sonra henüz bisiklete binmedim yüksek sele nasıl gelecek merak ediyorum.

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.190
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
@Molzen
Bu noktada doktor beni şüpheye düşürdü diyebilirim. "Olması gereken yükseklik" derken bile üstü ve altına geçmeyin demiş oluyoruz zaten :) Doktorunuz bisiklet sürüyor mu aktif olarak ?

• Beğen
Tepkiler: SEL PER

ophellia

Aktif Üye
Tepki
55
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@BerkEvren Hocam başlarda kullanıyordum 6 7 aydır kullanmıyorum. Genellikle üç günde bir 30 45 km arası yapıyor ve yolda hiç yokuş yok.

Molzen

Üye
Tepki
12
İsim
Yusuf
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cube
@BerkEvren Bisiklet sürüp sürmediğini açıkçası bilmiyorum. Olması gerekenden kastı dizinde herhangi bir sorunu olmayan kişiler için ideal olan uzunluk.

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.190
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
@Molzen
O uzunluk sizin kemik uzunluğunuzla ilgili. Yani diz dışında da eklemleri ilgilendiriyor. O sebeple tam gergin bir diz önermesi bana düşündürücü geldi. Farklı yerlere de danışın derim. (Fit uzmanları dahil)

@ophellia
Hızınız, kadansınız gibi detaylar sizin kaslarınızı ne kadar çalıştırdığınızı gösterecektir. Çok düşük tempolu sürüşler kaslarınızı yeterince çalıştırmaz bir süre sonra. Bu sebeple sordum stravayı. Bende diz ağrıları ile başladım bisiklete. Başlarda 5-10 km düz yol zor gelirken şimdi yokuş arıyorum özellikle :) Dizlerim de çok memnun bu durumdan

Molzen

Üye
Tepki
12
İsim
Yusuf
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cube
@BerkEvren
Doktor kendinden emin bir şekilde konuştu. Mr öncesi yapmış olduğu muayenede ben söylemeden nasıl bir ağrım olduğunu, uzun süreler dizlerimin bükülü vaziyette kaldığını, (sık sık uzunyol yaparım arabayla, otobüsle) ağrıların bu sebeple olduğunu emin bir şekilde söyledi. Bu ağrıların bu sebepler dışında belde veya kalçada olan bir sorundan da olabileceğinden bahsetti. Mr a baktığında muayene bulguları ile aynı olduğunu söyledi. Yani doktor konuya fazlasıyla hakim ve geniş çerçevede bakıyor sadece diz olarak değil. İsmini de vereyim prof.dr. Sinan Karaoğlu. Bir kaç kişiye sordum bu hocayı tavsiye ettiler ben de memnun kaldım. Verdiği egzersilere ve tavsiyelere uymaya çalışıyorum.

• Beğen
Tepkiler: BerkEvren

ophellia

Aktif Üye
Tepki
55
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@BerkEvren
Hiz ortalaması genelde 25 km/s oluyor. Kadans ölçerim yok ?