Diz Kapaklarımdaki Problem ve Sorum

Ekrem Yılmaztürk

Forum Bağımlısı
Tepki
477
Bisiklet
Cube
Merhabalar,öncelikle tam adını bilmiyorum rahatsızlığımın o yüzden anladığım şekilde aktaracağım.Hem uyarı olsun hemde sormak istediğim şeyler var. Öncelikle şikayetim dizimin ağrımaya başlamasıydı.Bu bir süreçmiş aslında ama önemsememiştim. Kemiksi bir ağrı hissediyordum en son da 2hafta önce antremanda pedalı çekerken özellikle sol dizimde zorlama hissettim,bağ mı menisküs mü diye korkuyordum. Gelgelelim doktor muayenesi ve yönlendirmesiyle spor hekimi ortopedist bir doktora gittiğimde durumu şöyle anlattı. Diz kapağını tutan karşılıklı 2kas var ve bunlar birbirinden farklı gelişebiliyor.Dizini her büküşünde güçlü olan kas diz kapağını kendine çekiyor ağrıyı da yapan bu dedi.Anatomik etkenler de etkili ama özellikle bisiklet kullananlarda çok görüyoruz dedi.Zira her pedal çevirişimizde diz bükülmüş oluyor. Burada uyarmış olayım ağrı vs var ise görünmekte fayda var geciktirmeyin.Farklı şeylerde var ama ihmale gelmiyor bu tip şeyler. Doktor seleyi yukarı çekmemi tavsiye etti,dizini çok bükme yük binmesin dedi.Yarışmadığım için bisiklete binme desemde bu geçecek değil dedi,sağolsun direk olarak hiç binme vs demedi ayrıca düşük vites kullanacağım.Bu hayatım boyunca gidecek birşey.Çok şükür ki cerrahi bir durum yok ama dikkat etmem gerekiyor 1ay kadar da binememiş olacağım bu ara:agla: Tavsiyelerine uyup ilaçları kullanmaya başladım. Benim sorum bu durumu yaşayan var mı ve bisikletin ileriki zamanlarda etkisi nasıl oldu? :confused:

Scudo
Tepki
1.365
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Raleigh-USA
Bisiklet türü
Katlanır
Merhaba geçmiş olsun acil şifalar.. Benimde başıma geldi bu olay. Konu açmıştım oradan okuyabilrisiniz:
(link)

"Kıkırdak dokusunda bozulma" varmış benimde. Şuan ağrım yok çok şükür.
Ben fazla zorladım araçlarla yaırştım ve kışın bindim ondan dolayı dizler ağrı yapıyor.!

Bana 16 kadro yerine 18 veren bisikletçinin de suçu var belki. Boyum 1,65..

• Beğen
Tepkiler: Ekrem Yılmaztürk

HikmetYılmaz

Forum Bağımlısı
Tepki
877
Bisiklet
KTM
Geçen sene aynısı benim de başıma gelmişti. O zamanlar hem kiloluydum, hem de fazla antrenmanlı değildim. (Bisiklete yeni başlamıştım). Ağrı sizin de bahsettiğiniz gibi zamanla artarak gelişti, en sonunda yürüyemeyecek ve merdiven inemeyecek duruma geldim. Doktora gitmedim ama :p
1-2 ay kadar dizi dinlendirdim, sonra bacaktaki diğer kasları çalıştıracak ve güçlendirecek hareketler yaparak o bahsi geçen dizkapağını yerinde tutan 2 kası (daha doğrusu genel olarak tüm vücudu) geliştirerek aştım sorunu. Artık sorun yok, Kartepe'ye bile tırmandım :D
Core strength training diyorlar.
Temel olarak diz için yaptığım 3 hareket vardı. (Ek olarak tüm vücudu da çalıştırdım, onun da ayrıca faydasını gördüm)

Önce dinlenme şart ama, ağrılı haldeyken zorlamayın. Tabi gene de doktorunuza bir danışın bu konuda.
Bahsi geçen olay knee tracking pain olarak geçiyor, isterseniz google'dan bir aratın daha fazla bilgi için. Bacaktaki kaslar dengeli gelişmeyince dizkapağını bükülme işlemi sırasında olması gereken yerde tutamıyor, sağa ya da sola kayıyor kapak. Bu da diğer kemiklere sürterek acıya yol açıyor. Bisiklet bazı izole kas gruplarını çok geliştirip diğerlerini fazla geliştirmediği (güçlendirmediği) için sık rastlanan bir durummuş.

Ek : dumbbell ile squat hareketi de (youtube'da bol bol videosu var) yapmıştım, onu yazmayı unutmuşum :)

Ekrem Yılmaztürk

Forum Bağımlısı
Tepki
477
Bisiklet
Cube
@KaanG
sorun tam olarak son paragrafta anlattığınız şekilde.Antremanlara bakacağım,zaten 10gün sonra tekrar bir görüneceğim kontrol edecek doktor.Bunlarıda bir sorarım. Sonucun sizde iyi olmasına çok sevindim inş benimde eskisi gibi ağrısız olur.Bağdaş kurmak,ayağımı altıma alıp oturmak yasak en çok koyanda bunlar:p çok teşekkür ederim cevabınız ve önerileriniz için:)

@Adem Kaya
Kıkırdak doku için glukozamin kullanmaya başladım doktorun da tavsiyesi bu yönde oldu.İsabetli birşey yapmışım şükür ki,birkaç ay devam et dedi zaten.Sizede çok geçmiş olsun cevabınız içinde çok teşekkür ederim:)

• Beğen
Tepkiler: Robert Knepper

Onur Ali İmren

Forum Bağımlısı
Tepki
870
Bisiklet
Kron
Benimde buna benzer bir durumum vardı. Ki halen hafif derecede var. Jelibon yiyorum :) doktora gitmedim halen bilmem neden.

• Beğen

Gökhan Taflan

Aktif Üye
Tepki
204
Bisiklet
Merida
İlaçların yanında jelibon yemenizi tavsiye ederim. Kıkırdak doku için verilen ilaçlar jelibonun içindeki sığır jelatini sayesinde daha çabuk etki gösteriyor. Babamın dizindeki tahatsızlıkta doktor tavsiyesi ile denedik ve çok gazla etkisini gördük.

Ekrem Yılmaztürk

Forum Bağımlısı
Tepki
477
Bisiklet
Cube
ilk defa duyuyorum jelibonu çok ilginç geldi :)ama kilo alacağım diye korkuyorum aldım da, jelibon şimdilik 2.planda dursun:) çok teşekkür ederim ama bilmediğim birşeydi

• Beğen
Tepkiler: Robert Knepper

K. Benli

Daimi Üye
Tepki
236
Bisiklet
Trek
Sığır jelatini, jelatin yaprakları halinde satılıyor(du). Du deme nedenim uzun zamandır bizim evde kullanmadık. Daha önceleri alır çeşitli meyve katkılarıyla jöle yapardık. Şekerleme tarzı piyasada satılanlara göre bence daha iyi. Ancak jelatin yaprakları için bir marketlere bakmak gerek.

• Beğen

Ekrem Yılmaztürk

Forum Bağımlısı
Tepki
477
Bisiklet
Cube
Konuya güncelleme yapayım ve videolardaki isabeti belirtmiş olayım. Son kontrolde egzersizler verdi doktor. bunlardan biri KaanG nin sağolsun gösterdiği videolardan ilki ile buna benzer birkaç tane daha hareket ve bunlara ek olarak plates lastiğiyle 4 yönlü çalıştırma ve dizleri kuvvetlendirme hareketleri var. 10gün daha binemeyeceğim bisiklete.Belki daha da uzayacak bu süre maalesef. Benim de acizane tavsiyem ağrısı olanlara önce dr.kontrolu tabiki ama sonrada dinlendirip iyi gelir diyerek kesin teşhis konmadan bilinçsizce hareket etmemek olacak.Oturuş şeklimi bile değiştirdim dikkat etmek gereken çok şey olabilir aman dikkat.Kendinize çook iyi bakın sağlıklı ve pedallı günler :in:

deathsidestory

Daimi Üye
Tepki
496
İsim
Cem
Bisiklet
Diğer
Bahsettiğiniz belirtilere bakarsak sanırım aynı sorun bende de var. Sol diz kapağımın hemen üstünde inceden bir sızı hissediyorum bir iki haftadır. Normalde yürürken ya da halısaha maçı yaparken çok hissetmiyorum ama bisiklete binerken zorluyor. Sanırım şu videolara bir göz atmam gerekiyor :)

• Beğen
Tepkiler: Emrah Demirci

Ekrem Yılmaztürk

Forum Bağımlısı
Tepki
477
Bisiklet
Cube
@Cem Kılıçarslan
abi çok üşeniyoruz biliyorum da en sağlamı bir dr.önce görsün 2hafta birşey değil, başka basit birşey varsa vakit kaybetmemiş olursunuz.:in:

• Beğen
Tepkiler: deathsidestory

deathsidestory

Daimi Üye
Tepki
496
İsim
Cem
Bisiklet
Diğer
Doktor iki elledi, biraz büktü sonra kıkırdağımda zedelenme olabileceğini söyledi. Devlet tarafından karşılanmayan bir ilaç tavsiye etti, egzersiz antremanı ve daha düşük vitesle sürüp kadansımı arttırmam gerektiğini söyledi. Meslekler arasında insani değerlerinin çok yüksek olması gereken üç meslek vardır; doktorluk, avukatlık ve gazetecilik. Ve ben bu üç mesleğe karşı tamamen önyargılıyım. Daha ben muayenedeyken içeri ilaç mümessili bir abi girip, bloknot, ajanda, reçete vs. bıraktı ve doktorun yazdığı ilacın üzerinde biraz önce bırakılan bloknotun markası vardı. İnsani değerlerinden çok maddi değerlerini düşünen, ticari meslekler haline dönüşen meslekler olduğundan başka bir doktora daha görünene kadar kıkırdak hakkında söylediklerini direkt kabul etmeyi düşünmüyorum. Egzersiz programını elbette uygulayacağım, egzersizin zararı olmaz.. Şimdilik benim geldiğim nokta bu. Doktor abilere selam, kadansa devam :)

n500

Aktif Üye
Tepki
83
@Gökhan Taflan Toz halinde jelatin satılıyor bunlar işe yarar mı ki? Ben İşkembe kelle paça vs. gibi besinler çok öneriyorlar ama tüketemiyorum.

Gökhan Taflan

Aktif Üye
Tepki
204
Bisiklet
Merida
@n500

Bahsettiğiniz toz bir kaç farklı jelatin türünden oluyor. Bitkisel ve hayvansal pek çok türü var bu jelatinin. Domuz jelatini olmamasına dikkat etmek gerek. Abartmamak koşuluyla özellikle sığır jelatini kullanılabilir.

Bu konuda uzman değilim. Yanlış yönlendirme yapmak istemem. Jelibonun içerisinde sığır jelatini bulunması sebebiyle akıl yürütüyorum sadece.

Tepki
45
İsim
Alpay Tatlısu
Bisiklet
Sedona
Bende buna benzer bi olay yasadim ilki gecen sene idi halisahadan sonra malum menisküs dedi doktor mr filan hep cekildi...daha sonrada bi kac ay once dizimi bisiklette biraz zorladim ve inanilmaz bi agri cektim gece zor uyutuyordu inatla doktora gitmedim genel olarak doktorlara biraz önyargim var kendi düsüncem bu her neyse en son 2 doktora birden girdim mr film filan derken ödem bu sefer zedelenme ve ödem olusmus bol bol dinlendim zamanla gecti suan iyiyim ama tekrarlicak korku var bisiklete bindim ancak rampasiz düz rotalar yaptim kendime rampa cikmadim hic yavas yavas rampa ciktim mesela hic ayaga kalkmadim sürerken falan suan rampada cikiyorim bi sorun yok ancak doktorlara giderken ne anlatirsan ona yonleniyor ben bisiklet biniyorum binmiceksin dedi bir tanesi bende sizde doktorluk yapin dedim cözüm bu olamaz dedim siz hayatimi kisitlamal yerine cözüm uretmelisiniz digeri daha genc ve uygar biriydi anlattim hatta merak etti nerede suruyorsun kac km. Filan kisaca diz cök onemli ve bu tur olaylarda bencr kendi sahsi dusuncem iyi dinlenme buz tedavisi ve sabirla davranmak vücudumuzun yapisi zaten mukemmel gerekeni o yapar zaten

alper 76

Forum Bağımlısı
Tepki
1.822
Bisiklet
Scott
Bu jelibon fikri ne derece doğru ??? Zakkum işine dönmesini bu olay sonra? :)

Tepki
45
İsim
Alpay Tatlısu
Bisiklet
Sedona
Jelibon isi bana biraz sacma geldi ya....bana göre sacma uygulayip fayda goren varsa bisey diyemem...

BağdatlıRuhi

Daimi Üye
Tepki
163
Bisiklet
Bianchi
Boyum 1.68 şuan 16" kadro kullanıyorum sıkıntısı yok. 18" kodroya geçersem sorun çıkarmı? Bu tarz bir kaç konu okudum biraz korktum açıkçası.

n500

Aktif Üye
Tepki
83
@Alp@y Tatlısu Hocam aslı var ve kesinlikle sallama değil. Jelatin içerisinde collagen denen lifli proteinler var. Bu jel yapıyı sağlayan da o olsa gerek. Vücudumuzdaki proteinlerin yaklaşık üçte biri bunlardan deniliyor. Kemik ve kıkırdaklar için en gerekli maddelerden birisi. Glukozamin+chondritin+msm kesinlikle işe yarıyor. Ama kullanmayınca ağrılar yeniden başlıyor. O yüzden alternatiflere yöneldim. Direk collagen tablet aldım aslında. Biraz pahalı o yüzden dedim jelatin tozu yesek nasıl olur.

• Beğen
Tepkiler: Alp@y Tatlısu