Disk üzerindeki delikler

Mustafa_Temizel

Daimi Üye
Tepki
70
Bisiklet
Salcano
Arkadaşlar bu rotorların üzerindeki delikler acaba ne işe yarıyor.Bilgilendirirseniz sevinirim.Çünkü bu rotorlardan ben kendim yapmayı düşünüyorumda o yüzden...

Scudo

tayfur

Forum Bağımlısı
Tepki
1.025
Disk üzerindeki delikler frenleme sırasında aşırı ısınmayı engelliyor. Deliksiz rotor pek olmaz yani. Aşırı ısınma sonucunda olabilecekler belli.

tayfur

Forum Bağımlısı
Tepki
1.025
Aluminyum alaşım diye biliyorum.

Mustafa_Temizel

Daimi Üye
Tepki
70
Bisiklet
Salcano
Peki sadece aluminyum malzeme kullansak olur mu yani +ları ve -leri ne olur.

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Delikler dediğiniz gibi hem ısınmayı önlemek (ya da soğumayı kolaylaştırmak) hem de disk yüzeyinde çamur gibi artıkların kalmasını engellemek ve padlari temizlemek için varlar. Ciddi derecede de işe yarıyorlar.

Diskler de çelikten imal ediliyor. Aluminyum fazla dayanıksız olur bu derecede sert sürtünme için. Ben Hayes hidrolik fren kullanırken geçen kış bir yarışta ön fren balatam bitti, balataların sadece bakır yüzeyi kalmıştı. Tabi ki ben bunu fark etmedim ve freni kullanmaya devam ettim. Sonuç olarak disk biraz çizildi ancak balatanın bakır yüzeyi yarı yarıya aşınmıştı. Aluminyum olsa herhalde karşılıklı parçalanırlardı :).
Bu arada ultrahafif olması açısından aluminyumdan da rotor yapıyorlar ancak çok uzun ömürlü olmuyor.

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
evet FRM nin felan böle acayip garip Alu malzemelerden üretilmiş ve NASA tescilli mazlemelerden üretilmiş rotorlar var teki, 60 gr felan ( XTR rotorları yaklaşık 130gr tanesi) hatta en son karbon rotorlar gördüm tamamı kompozit malzeme ama tanesi 260€ mu neydi yani...

Rtoroun par yüzeyinde deliği olmayan bildiğim tek fren sistemi Magura Marta sersi zaten onunda üstünde delik delecek kadar geniş bir alan yok ...

Turkishflier

Aktif Üye
Tepki
143
Rotorlar genelde preste basılarak üretiliyor;bazı modelleride lazer kesimle işliyorlar.Sen nasıl üretmeyi düşünüyorsun.Ben de bir ara bir tane yapmayı düşünüyordum ama rotorun orta kısmını kesmek için kolay bir yol bulamadım.Tabi elinin altında bir CNC freze varsa orta kısmı kesip çıkarmak çok kolay.Malzeme hakkında ben genel olarak (otomobil-motosiklet-bisiklet) bir araştırma yapmıştım ama şu an aklımda değil hangi tür çelik kullandıkları.Eğer yaparsan buraya ayrıntıları aktarırmısın.

basri

Forum Demirbaşı
Tepki
1.338
İsim
Tuncay Özışık
Başlangıç
1973—74
Bisiklet
Look
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Disk üzerindeki deliklerin asıl amacı söylendiği gibi ısınmayı önlemektir. Ama bunun doğal bir faydası daha var: Bu delikleri açmakla ağırlığı da azaltıyorsunuz :)

Malzeme olarak ta çelik olması gerekiyor. Hatta kaliteli bir diski matkapla delmeniz mümkün değildir.

Mustafa_Temizel

Daimi Üye
Tepki
70
Bisiklet
Salcano
Bu diski CNC freze de yapacağım.Malzeme çeşidine göre delmesi kolay olursa matkaplada deneyeceğim.Eğer yapabilirsem tabi ki sizleride aydınlatacağım.

Turkishflier

Aktif Üye
Tepki
143
Mustafa; kullanabileceğin en iyi malzeme AISI 420 veya DIN normuna göre
1.4028.Bulabilirsen bu malzemeyi kullanabilirsin;yada bulamazsan benzer bir malzeme de seçebilirsin.Hatta elinin altında tel erozyon tezgahı varsa alternatif bir üretim yöntemi olarak seçilebilir.Çünkü malzeme bayağı sert;ve erozyonda 3-4 diski birden de üretebilme şansın var.Kolay gelsin.

Sinto

Forum Bağımlısı
Tepki
2.052
işte karbon diskler

http://www.mtbtr.com/uploads/940H2.JPG

Orkun Oskay

Aktif Üye
Tepki
165
Bunlar daha çok bilgisayar diskine benizyor. Ama bakalım hafiflik nereye kadar? Ama bence üretmeyi düşünüyorsanız cnc bile olsa çok pahalıya gelceğini tahmin ediyorum. Ki üretseniz bile nasıl satacaksınız??

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Üretilse bile her disk fren üreticisi firmanın farklı yüzey genişliği ve kalınlığa sahip diskler kullandığını unutmamak lazım. Örneğin Tektro hidroliklerin ve Shimano'nun diskleri Hayes'inkilere göre kalın. (Ölçmedim ancak elle bile hissediliyor.)
Ayrıca eBay'de yok pahasına disk satılıyor. Masraf yapmaya değer mi sizce? :)

Mustafa_Temizel

Daimi Üye
Tepki
70
Bisiklet
Salcano
Arkadaşlar yanlış anlaşıldı galba ben kendim için yapmayı düşünüyorum.Seri üretim değil yani.Bi ara aklıma geldi bende araştırmaya başladım.Kendim için yani çok pahalıya olursa tabi ki uraşmayacağım.Ben sadece yapabilirmiyim diye düşünmüştüm.