Disk frenden v frene geçiş

massaget

Forum Bağımlısı
Tepki
424
Bisiklet
Dahon
V fren takmak için illa kadro da yan da iki delik olmasımı gerekir tam olarak nereye monte edilir bu konuda bilgisizim, tek delik ne işe yarıyor acaba?

Scudo

chanik chang

Aktif Üye
Tepki
252
İsim
emre
Bisiklet
Sedona
Ön diskte yaşadığım sürtme sorunu sonrası benimde aklıma gelen fikir bu. İlk kez disk frene sahip bir bisiklet kullanıyorum, biraz takıntılı bir tip olduğum için biraz canımı sıktı. Gerçi sorunu çözmek için derinlemesine bir uğraşım olmadı, incelediğim kadarıyla rotorda ya da jantta herhangi bi sorun yok, zaten bisiklet daha çok yeni alalı 3 hafta oldu, ne sert bir çukura girdim ne de bozuk yollarda hopladım zıpladım. Muhtemelen akord ayarına ihtiyacı var, ilk fırsatta servise götürüp yaptıracağım, ondan sonra da hala aynı sorun devam ederse ya ön freni komple söküp öyle kullanacağım ya da v fren olur mu olmaz mı ona bakmaya başlayacağım. Benim bisiklet sedona 420, jant seti olarak sedona da 30 görünüyor, v frene sahip Jantlar sedona 410 ile aynı jant seti. O konuda sıkıntı olmaz sanırım ama sedona 420 maşasında freni monte edebilecek delikler yok anladığım kadarıyla, bu bir engel olarak çıkar muhtemelen.

Hakan38

hı garbon
Tepki
204
İsim
Hakan Atabay
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@chanik chang maşada öne doğru uzanan v freni taktığımız yerlerden yoksa olmaz siz yarış/yol bisikletlerinde kullanılan adını tam bilmediğim modellere bakın

• Beğen
Tepkiler: chanik chang

Kayaemre

Üye
Tepki
52
İsim
Emre kaya
Bisiklet
Merida
Ön diskte ki ses inçe yırtıcı bir ses ise su veya yağ bulaşmasından kaynaklı olabiliyor yada yalan dan balatanın kirlenmesinden oluşur benim cok sefer başıma geldi.
Eğer sert bir ses ise rötar ın yamuklugundan yada başatanın bitmesinden kaynaklı olabilir öncelik olarak bir DİSK'e bakmanı tavsiye ederim kir olup olmadığına dair

• Beğen

chanik chang

Aktif Üye
Tepki
252
İsim
emre
Bisiklet
Sedona
@Kayaemre Daha 30 km bile olmadı bisikletin yaptığı yol, o yüzden balatalarla ilgili bir sıkıntı olması mümkün değil bence. Bisikleti ters yatırıp tekerleği döndürünce gözlemleyebiliyorum, tüm dönüş esnasında değil de belli bir noktada sürtüyor, o da tekerleğin yalpalamasından olsa gerek. Tekerleği maşaya güzelce taktım ortaladım, QR'ları da ayarlayıp güzelce sıktım, kaliperi de göz ayarıyla deneye deneye milim milim ayarladım ama yok her halükarda çok hafif de olsa sürtüyor. Sürüşü etkileyecek kadar değil ama işte takıntı oldu bendeki de. O yüzden akort ayarı yaptırıp bir daha bakacağım, yine devam ederse jant ve rotoru iyice bir gözden geçirmek gerekebilir.

thieft3000

Forum Demirbaşı
Tepki
439
İsim
tolga
Bisiklet
Mosso
Yeni bisikletlerde sistem biraz yerine oturana kadar ses geliyor (fren gövdesindeki ya da yatağındaki çapakların sürtmesi, gereğinden fazla kalın atılan boyanın sürtmesi ya da fren yatağına yamuk oturuyorsa olabilir firenin vidalarını gevşetip fren kolunu sıkıp frenin diski düz tutmasını sağladıktan sonra fren kolu sıkılı iken vidaları sıkın yanukluk gider), aynı zamanda çok ısınan disk şişer oda sürter. Birde benimde başıma gelen birşey disk üzerinde bulunan bir etiket var ufak turuncu veya sarı oda sürtüp ses yapıyor onu sök. 3. disk frenli bisikletim daha hiç bir sorun yaşamadım (ben 90 kg yim 25 kg bisiklet ile kartepeden indirdi beni disk fren baya ısındı o ayrı konu), en fazla hidroliğin havasını aldırırsın yılda bir oda 20-30 TL bişi ya da hidrolik sıvısını bulup kendin alırsın havasını :cool:.

• Beğen

fleches

Üye
Tepki
0
İsim
okan
Bisiklet
Salcano
arkadaşlar bende salcano efes var disk freni sinirimi bozmaya başladı ben bunu v fren yapmak istiyorum mümkün müdür.
Şimdiden Teşekkürler..

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.895
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@fleches eger kadro ve masa uzerinde V fren baglantilarin varsa mumkundur. Ancak jantlarinda V frene uygun olmalidir. En kısa yol elindeki bisikleti elden cikarabiliyorsan cikarmak, kadroda amortisor olmayan belkide 2. el V fren duzgun bir bisiklet almak olabilir.
Disk fren elinden tamir bakım gelmiyorsa, giris sinifi denen modellerde can sıkıcı olabilir.

ahmetksc

Üye
Tepki
0
İsim
Ahmet
Bisiklet
Kron
İyi günler forumda yeniyim hepinize selamlar :) Kron xc150 bisikletime disk fren yerine v fren takmak istiyorum araştırmalarım sonucunda baradine marka 3 renkli pabuçları uygun gördüm. Disk freni v frene çevirmek mümkün mü? Jant veya maşamı değiştirmem gerekir mi? Maşam stok maşadır ilk aldığımda üstünde bulunan maşadır, jantlarda öyle bu durumda ne yapmam gerekir? Şimdiden teşekkürler.

ferdi5700

Üye
Tepki
4
İsim
Ferdi Mert Çubukcu
Bisiklet
Ümit
Selamunaleyküm forumda yeniyim.Umit 26" blackrider mtb bisiklete sahibim.Bisikletimin ön ve arka tekerleri mekanik disk fren. Sorunum ise şu;Ben mekanik fren sisteminde sürekli fren ayarı yapmaktan bıktım yapsam bile ayarı çabuk kaçıyor.Balatalar çabuk bitiyor.Bunun icin v frene gecmeye karar verdim.Bisikletin ön masasi v frene uygun ama arkada v fren montaj yeri yok nasil hallederim bu sorunu önerilerinizi bekliyorum. ..

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

Murat1541

Üye
Tepki
1
İsim
Murat Şen
Bisiklet
Ümit
mecburen sadece önü v fren yapabileceksin arka fren yine mekanik kalacak ama istersen arka için hidrolik yada başka mekanik bakabilirsin ucuz fiyatlı :)

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

Orkun KnighTR34

Kara atlı prens
Tepki
2.038
İsim
Orkun
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Peugeot
@ferdi5700 Fren tellerine de bak. Kullandıkça paslanır, uzar, süner, zayıflar. Bunun sonucunda da frenin ayar tutmaz. Sorun muhtemelen tellerdedir. Tanesi 2 liradan 2 tane yeni tel alıp yağlayıp bisikletine takarsan ayar tutmaması sorunu çözülür. Benim de mekanik disk frenim ayar tutmuyordu, 2-3 günde bir ayarlıyordum ve fren mesafesi de uzamıştı balatalar yeni olduğu halde. 3 hafta önce telleri değiştirip fren ayarlarını yaptığımda zınk diye duruyordu, ayarı da kaçmadı. Bir de fren ve vites tellerinin ömrünün çabuk bitmemesi için her yıkamadan sonra tellerin açıkta kalan yerlerini yağla.

Bir de ne kadar çok disk freninden kurtulmak isteyen varmış. Ne etti size bu disk frenler. Önceki market bisikletimde v fren vardı. Şimdikinde Logan dx-2005 mekanik disk fren var. Balataları ve fren telleri yıpranmamış, ayarı da tam yapılmış olduğu sürece bisikleti zınk diye durdurdu. Disklere sürtme falan da olmadı. V frenli market bisikletim durmuyormuş meğer.

contrary

Üye
Tepki
0
İsim
Omer
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Dağ bisikletim için çok sağlam bir frene ihtiyacım var hangisini almalıyım ben bunları buldum sizin tavisyeleriniz de olabilir
Baradine MTB-960V
Baradine Mtb 955 Vc

Baradine ABS-01VC
Brakco ABS-01VC
----------Bracko-Baradine-------- aynı model değil mi fark ne anlayamadım

rawnerve

Üye
Tepki
31
İsim
Okan
Başlangıç
1982—83
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Herkese merhaba. Disk frenli bisiklet asansöre sığmadığı için ön tekerleği her binişte sök-tak- tekrar sök yapmak sakıncalı mıdır? Bu yüzden alacağım bisikletin fren sistemine karar vermem gerekiyor. Benzer sıkıntıları yaşamış arkadaşların tecrübelerini ya da tavsiyelerini okumak isterim.

Semih Cavdar

Forum Bağımlısı
Tepki
7.077
İsim
Semih
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
BMC
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Herkese merhaba. Disk frenli bisiklet asansöre sığmadığı için ön tekerleği her binişte sök-tak- tekrar sök yapmak sakıncalı mıdır? Bu yüzden alacağım bisikletin fren sistemine karar vermem gerekiyor. Benzer sıkıntıları yaşamış arkadaşların tecrübelerini ya da tavsiyelerini okumak isterim.
Her seferinde tekeri sökmek yerine, bisikleti dik pozisyonda asansöre sokman daha mantıklı değilmi?

StanicEnemy

Forum Bağımlısı
Tepki
6.129
Başlangıç
2021—22
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Her seferinde tekeri sökmek yerine, bisikleti dik pozisyonda asansöre sokman daha mantıklı değilmi?
Bazı asansörlerde iç kapı bulunuyor, asansör küçükse sığmıyor iç kapı yüzünden.

rawnerve

Üye
Tepki
31
İsim
Okan
Başlangıç
1982—83
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Asansör kabini o kadar küçük ki dikine sokunca kapı kapanmıyor.
Muhtemelen daha küçük bir asansör kabini olamaz.100 cm kadar genişlikten bahsediyorum.

lrfan

Cyclist
Tepki
8.271
İsim
İrfan Türetgen
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Tekeri söktüğünde fren koluna dokunma yeter ;)

rawnerve

Üye
Tepki
31
İsim
Okan
Başlangıç
1982—83
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Disk fren için söylediniz sanırım. Teşekkür ederim.

• Beğen
Tepkiler: lrfan