Disk fren ses problemi

n500

Aktif Üye
Tepki
83
Ses gelmemesi için bu hareketsiz olan taraftaki balatayı 1mm geri çeksek faydası olur mu acep deneyen var mı?

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Yağ bulaşmadan ses yapmaz kolay kolay eğer resin balata ise...

kumuşi

Üye
Tepki
59
İsim
SİNAN
Bisiklet
Carraro
daha iki gün önce bu ses problemini ben de yaşadım,bisiklete zincirden yağ sıçramıştı o yağı temizlemek için bir beze az miktar mazot sıkıp temizledim..sonra yapmamam gereken bir şeyi yapıp o bezle fren rotorlarını sildim..akabinde bahsettiğiniz gibi felaket bir ses!!
jeton geç düştü biraz:naslyany:
kaliperleri söküp balataları da çıkartıp kaynar su ile yıkadım.ve rotorları da sabunlu sıcak su ile nemlendirilmiş bir bez ile sildim..
tekrar monte ettiğimde sesten kurtuldum..
eğer problem devam ediyor ise bir de bu yöntemi deneyin belki işinize yarar..

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@kumuşi Eğer balatalarınız resin (organik) ise bir müddet sonra yine gelecektir ses...Emiyor maalesef

kumuşi

Üye
Tepki
59
İsim
SİNAN
Bisiklet
Carraro
@BF Okuru organik olup olmadığını bilmiyorum,ayırt etme konusunda tecrübesizim.
yalnız 2 gün önceydi,olaydan sonra 50 km civarı yol yaptım,o halde organik değil diyebilir miyiz.

reddesra

Üye
Tepki
77
İsim
Esra
Bisiklet
Specialized
Bende arka freni neredeyse korna amacıyla kullananlardanım o kadar şiddetli bir ses ilk vaktim olduğundavideoyu izleyip denicem. Shimano br m445 kullanıyorum. Wd 40 da aldm artık denicem herşeyi. Umarım işe yarar. Artık tur larda insanlar benden utanıyor sanırım

Burak Boralılar

Daimi Üye
Tepki
183
İsim
Burak B.
Bisiklet
Kron
@reddesra Frenlere hiç bir şekilde WD-40 sıkmayın. İçeriği yağlı bir madde olduğu için balatayı çöpe atmanız ve rotoru temizlemek için uzun zaman harcamanız gerekir.

• Beğen
Tepkiler: AliÇimen

reddesra

Üye
Tepki
77
İsim
Esra
Bisiklet
Specialized
@Burakb993 teşekkür ederim wd40 ı bir yerde okumuştum bisiklet temizliği için kullanırım diye almıştım. Pek fırsat olmadı kullanmaya ses sorununa iyi gelir diye düşünmüştüm. Teşekkürler.

kumuşi

Üye
Tepki
59
İsim
SİNAN
Bisiklet
Carraro
@reddesra evet balatalara wd 40 olmaz hocam,probleminiz artarak devam edebilir kaynar suda bekletip fırçalamak ve de zımpara işi çözer,bunun yanında disk rotorlarını da iyice temizlerseniz sorun kalmaz diye düşünüyorum..

@BF Okuru
@BF Okuru hocam bu balatalar demekki organik değil eski halini aldı o günden beri sorun yok şükür;)

reddesra

Üye
Tepki
77
İsim
Esra
Bisiklet
Specialized
@BF Okuru balata değişimi yaptım hafif sürtüyor sanrm ayar yapmaya çalışıyorum. Ön kaliper sipariş etmiştim ona yağ çekmeyi denicem. Umarım yapabilirim.

Kadirhan

Daimi Üye
Tepki
219
İsim
Kadirhan D.
Bisiklet
Lapierre
Ben de WD40 sıktım, şu an inanılmaz bir ses var. Keşke önce burayı okusaydım. Bisikletimi yeni aldım ve henüz 2. kontrole götürmedim. Yarın götüreyim bakalım ne yapacaklar. Tüh.

Bugün standart bakıma götürdüm. Servisteki adama ses dedim olur dedi. Wd40 sıktım dedim iyi yapmışsın dedi. Vites geçişi dedim hep böyle dedi. Maşada yazan preload nedir dedim ben de bilmiyorum dedi. Çıktım.

• Beğen
Tepkiler: calhanre

AliÇimen

Daimi Üye
Tepki
256
İsim
Ali Çimen
Bisiklet
Salcano
@Kadirhan Allah allah dalga mı geçmiş yoksa gerçekten mi bilmiyor anlamadım. Preload ayarı sertlik ayarıdır. Vites ayarınızla ilgili problemler için ;

Ses sorununuz için konuda bir çok yazı yazıldı zaten. Denemenizde fayda var.

Kadirhan

Daimi Üye
Tepki
219
İsim
Kadirhan D.
Bisiklet
Lapierre
Küçük şehirde yaşamak insanı usta eder. Tüm ayarları ve tamiri videolardan ya da deneme yanılma ile öğreniyorum. Zaten 0 bisiklet, henüz büyük bir sorun çıkmadı. Vites ayarını yaptım, diske temizleyici sıktım ve sabunlu bez ile sildim, düzeldi. Sanırım bir daha bakıma falan götürmem.

• Beğen
Tepkiler: mtbrhnkc

alperr125

Daimi Üye
Tepki
266
İsim
Alper
Bisiklet
Merida
Arkadaslar benim bisiklettede tektro vela HD fren var 1.5 aylik bisiklet Merida CW 500 frene basinca fisss diye inceden ses geliyor surtme sesi onde ki az daha fazla rahatsiz ama edici degil hizli giderken duyulması guc ama normalmidir yag vs sicramadi rotora el bile degmedi

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@alperr125 Merhaba, zaten yeni bisiklet olduğu için sürtüyordur rotora, yeni bisikletlerin bir oturma süreçleri var ve genelde oluyor ilk aylarda böyle fren, vites ve akord sorunları. Youtube'da onlarca video var fren ayarıyla ilgili, veya forum arama çubuğunu kullanarak da bulabilirsiniz yine fren ayarıyla ilgili videoları, eliniz biraz bu işlere yatkınsa izleyerek kendiniz giderebilirsiniz bu sorunu -şayet rotor eğilmediyse-. Şayet rotor eğildiyse ve bu işlerle ilgili acemiyseniz bisikletçiye götürmenizde fayda var çünkü balata ömrünü kısaltıyorsunuz şu an.

Xoqo

Forum Bağımlısı
Tepki
443
Bisiklet
Diğer
@alperr125 Frene basınca ötmüyorsa sorun yok demektir. Sürtme sesleri oldukça normaldir. Sonuçta bir sürtünme oluyor.

• Beğen
Tepkiler: alperr125

teo53

Bisikleti seven doğa gezgini ?
Tepki
395
İsim
Orçun
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
AYnı ses bende de vardı. Birgün rampa aşağı kaptırmış inerken arka frene köküne kadar asıldım bıraktım bu işlemi 3 kez tekrar ettikten sonra ne ses kaldı ne seda :)

• Beğen
Tepkiler: alperr125

alperr125

Daimi Üye
Tepki
266
İsim
Alper
Bisiklet
Merida
@BF Okuru
cevabınız için teşekkürler rotorda eğilik yok ayrıca dönme esanasında sürtme yok çok iyi şekilde ayarlı balata aralığı ses çok az ve daha önceden hd fren kullanmadığım için tecrübem yok yorum yapamadım bu ses hepsında olurmu diye sonuçta frene basınca balata rotora sürtüyor ama daha sessiz olabilir mi bunu merak ediyorum ilginize teşekkürler

@teo53

arada bende bir iki sert fren denemesi yapıyorum sonuçta alışma sürecindeymiş hala hızlı giderken rahatsız edici olmasada fıssss sesi var yinede cevap için teşekkürler

@ihsan onur şener

aslında frene basınca bisikleti yavaşlatmaya başlarken hafiften ötüyor ötme dediysem trafikte vs duymak mümkün değil sessiz sakin ortamda ancak duyulur fısss diye incede ama geçen bir rampa iniyordum sanki ön freninki biraz yüksek geldi bana