Disk fren ses problemi

Cantito

Üye
Tepki
1
İsim
Can
Bisiklet
Ghost
benim bisikletimde de böyle bir sorun var . bisikletimi alalı 4 ay kadar oldu...aşırı olmamakla beraber freni sıkınca ses geliyor ve beni rahatsız ediyor.aldığım yere sordum ve tek sıralı hidrolik disk frenlerde genelde böyle oluyor dediler. açıkcası pek anlamadım.yeni bisiklet ve alındıktan 3-4 gün sonra bu ses başlıyor.bana da yardımcı olur musunuz?bu arada tek sıralı hidrolik disk fren nedir?

• Beğen
Tepkiler: alperr125
Scudo

alperr125

Daimi Üye
Tepki
266
İsim
Alper
Bisiklet
Merida
@Cantito
Tek sıralı falan diyerek biraz olayı saptırmış sonuçta balata ve rotor ilişkisi var sürtünmede şimdi diski sıkan yerde bir tane bombe varsa tek sıralı oluyor ki normalde çoğu böyle freeride veya downhillcilerinkinde iki veya daha fazla kaliperli olabiliyor onu demiş sanırım benimkinde de fissss diye sürtme sesi var artık normal olduğuna kanaat getirdim hiç takmayacaksın sesi burada milletinki korna gibi ötüyormuş öylesi esas sorun

• Beğen
Tepkiler: Cantito

Ervin

Üye
Tepki
107
İsim
Ervin B
Bisiklet
Giant
merhaba arkadaşlar bisikletim merida big seven 100 hidrolik fren alalı 1 ay oldu 3.4 gündür ses yapmaya başladı sanki sanki kamyon freni gibi gıcırdıyor birde korkuyorum sökmeye frenleri filan acemiyim bu işlerde acaba tinerle silsem diskleri düzelirmi bisikleti alırken birkaçtane bayan gelmişti onların frenleride disk frendi bisikletçiye ses yapıyor dediler oda cam sil sıkıp silmişti bezle dedi tamam devam edin dedi yine yaparsa dedi yine yaparsa getirin bakarız bu geçici bi yöntem zaten bende sordum bu şekildemi halediyorsunuz fren balata seslerini bu geçici yöntem eğer daha sonra olursa parçalara detaylı ayar yapmak lazım dedi ilginç valla şimdi de götürmeye tırsıyorum cam sil nedir yahu

merhaba tekrardan arkadşlar balatları söktüm sabunlu sıcak suyla yıkadım düzelmedi yine bende buğün bisikletçiye götürdüm ön tekeri söktü Shimano B01 balata taktı birde balata temizleyici ile temizledi ses filan giti 25 TL bayıldım sonunda kurtuldum sesten :)

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

Yusuf Z. Şipal

Forum Bağımlısı
Tepki
1.476
Bisiklet
Cannondale
Paylasimlar icin tesekkurler..sayenizde benzer sorunumu cozdum :)

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Fren performans i da hissedilir şekilde düşükse yağ bulaşmış olabilir. Disk balata temizleyici ile disk ve balatalari temizleyin. Düzelmezse balatalari degistirmeniz gerekiyor demektir. Diskleri tekrar temizleyip yeni balatalari takın duzelecektir. Diğer ihtimalleri bilmiyorum.

Tepki
1.678
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@enja

Balatayı değiştirmiş.

Lütfedip düzelsin yani.:)

Ben de tozlu yolda kullanınca bazen özellikle rampa aşağı hafif ses yapıyor. Ancak bu ses V frene göre yok denecek kadar az.
Ama genelde bisikleti araba şampuanı ile yıkanınca ses kalmıyor.:)

Ervin

Üye
Tepki
107
İsim
Ervin B
Bisiklet
Giant
@anti panik merhaba bisikleti aldığım yere götürdüm durumu anlatım dedi bu paraya bukadar nasıl moralim bozuldu bilemesiniz sonra bana daha yakın bir bayi olduğunu öğrendim oraya gitim ordaki abiye anlatım durumu sağolsun çok alakalıydı dediğiniz bisikletçiyi biliyorum arkadaşım kendisi bu paraya bukadar demesi pes yani dedi balata sprey sıktı olmadı hava tutu yine olmadı dedi balatayı değiştirelim değiştirdi düzeldi ses sadece frenlerin diske sürtme sesi geliyor sadece oda normal yani eskiden sanki kamyon geliyor gibi oluyordu teşekkürler

tameryc

Aktif Üye
Tepki
207
İsim
Tamer
Bisiklet
Scott
Arkadaşlar disk fren(hidrolik veya mekanik) soğuk havalardaki sürüşlerdeki frenlemelerde ses yapar endişe etmeyin. Çığlık sesi gibi bir ses gelir. Scott Aspect 730um var, normal havalarda hiç ses duymamışken ayazda çıktığımda frene bastığım gibi çığlık atarcasına ses çıkarıp çevredeki insanların dikkatini üzerime çekmişti. İçiniz rahat olsun boşuna parça değiştirmeyin.

Ervin

Üye
Tepki
107
İsim
Ervin B
Bisiklet
Giant
@tameryc teşekkürler bilgilendirme için ama 25 TL bayıldık artık yapıcak bir şey yok ama ben bisikleti aldığım günden beri bu ses hiç gitmedi bulaşık detarjani ile yıkadım diş fırçası ile ovdum güzelce birbirine sürtüm tinerle yıkadım balata sprey sıktım gitiğim bisikletçide 2 defa balata sprey ile temizledi hava tutu ne yaptıysak düzelmedi sonunda yeni balata takınca ses filan kalmadı ama ayazda hiç sürmedim hava sıcaklığı epey düştü yarın sabah işe gitmeyi planlıyorum bisikletle belli olur ozaman yazarım sonucu size

Themaner

Daimi Üye
Tepki
229
İsim
Toprak Y
Bisiklet
Sedona
Yağmurlu havaların ardından ve suyla temas sonrası oluşan tiz sesten kolay kurtulma yöntemi bilen var mı pratik çözümler arıyorum:)

Mehmet Çınar

Aktif Üye
Tepki
262
İsim
Mehmet ÇINAR
Bisiklet
b'Twin
arkadaşlar bisikleti yeni aldım mekanik disk frenli, freni sıktıgımda surtme sesi geliyor(hep duyduğumuz ccııııyyyk diye iğrenç ses değil:)) bu ses balatalar yenı olduğu icin olabilirm sonradan düzelirmi ?ve balatalar acık kahverengi rengınde belki yardımcı olur diye diyim didim :):)(disk balata harici baska yere temas etmiyor!)

Mustafa Zeybek

Bike destroyer
Tepki
5.986
İsim
Mustafa
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Mehmet Çınar
Sürtme sesi normal. Sonuçta sürtünüyor :D biraz da balatasına göre değişir. Mesela benim ilk balatalarım organikti, şimdiki %95 oranında metalik. Bir yerden sonra kamyon frenine dönüyor. Neyden bahsettiğimi anlamadıysanız organik, yarı metalik ve metalik balata şeklinde araştırma yapabilirsiniz.

Mehmet Çınar

Aktif Üye
Tepki
262
İsim
Mehmet ÇINAR
Bisiklet
b'Twin
arastirma yaptim ama aradigimi bulamadim balata değil sanki zımpara hart hart ses yapiyor :D

Doğanay07

Aktif Üye
Tepki
94
İsim
Doğanay Ç.
Bisiklet
Mosso
V fren kullanıyorum no ses no problem (5800) dağ bisikletim de var hidrolik disk frenli, düzgün ayarlandıktan sonra ses yapmaz hiçbir fren buna mekanik disk fren de dahil. Şahsi fikrim sesin büyük çoğunluğu rotorlardan kaynaklı

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Mehmet Çınar

Bende mekanik disk fren kullanıyorum. dediginiz ses normaldir eğer fren performansi iyi ise. Bazen bahsettiğiniz sekilde ses olduğunda fren performans i düşük oluyor. Hayirli olsun bisikletiniz.

Rotora ve balatalara yağ sikmama konusunda uyarmak istiyorum. Bilginize. Ben bisiklete yeni başladığım da bir tamirciye bakima verdim. Yasli bir adamdı. Ertesi gun aldim frenler tutmuyor. "Her yerini yagladim yegenim iyi gitsin diye" dedi :)

Yine kenar mahallede bir bisikletcide bir arkadaşın rotorlarini yaglamisti. Iyi dönsün diye :).

Mehmet Çınar

Aktif Üye
Tepki
262
İsim
Mehmet ÇINAR
Bisiklet
b'Twin
@enes_vl :koptum::koptum::koptum::koptum: beimde bi arkadaşım diskine wd40 sıkmıstı :koptum::koptum: bugün farkettim lastik dönerken ses biyerde azalıp coğalıyor diskten kaynaklı galiba zamanla düzelir diye tahmin ediyorum, birde balatayı çıkartsam metalikmi organikmi olduğunu nasıl anlarım? :D