Devlet dairesine bisiklet alınması yasak olabilir fakat böyle düşmanca tavır yapılması gerekmezdi

Ardaa

Daimi Üye
Tepki
384
İsim
Arda
Bisiklet
Specialized
Valla az bile yapmışsın bence.. Ben olsam kendisinin beni çıkartmaya çalışmasını rica ederdim muhtemelen..

Scudo

Kürşatt

Daimi Üye
Tepki
156
İsim
Kürşat
Bisiklet
Cube
Kardeşim geçmiş olsun bence onlar cahil nerde yazıyormuş bisikletle girilmez diye ??

stalker

Aktif Üye
Tepki
46
İsim
Ahmet ö.
Bisiklet
b'Twin
Şehir içi düşük seviyeli bisiklet şart :(

murat serbet

Forum Demirbaşı
Tepki
1.449
Bisiklet
b'Twin
Yani kusura bakmayın ama bisikletle binaya girildiği nerede görülmüş. Hem trafikte taşıt yerine konmak istiyoruz hem de bazen taşıt yerine konmamak istiyoruz. Bu şekilde bir yere varamayız. Saygı beklerken başkalarına saygı göstermemek maalesef ülkemizin en büyük sorunlarından.

Süleyman Çakır

Aktif Üye
Tepki
107
Bisiklet
Corratec
olayın PTT'de yaşanmış olması beni biraz farklı düşünmeye sevketti. Tabi o anda şubenin durumu nasıldır bilemiyorum ama, Çorlu'da şube 08:00-17:00 tıklım tıklım. Bırakın bisiklet sokmayı, kendiniz girseniz dua ediyorsunuz. Siz bisikleti çalıştığım Fakülteye getirin, Dekanın odasına kadar çıkarırız sorun değil. Ama bazı yerlerde -kamu kurumu olmasını da göz önüne alarak- usül, edep-adap kurallarına dikkat etmek (bizden başka insanların da yaşadığını unutmamak) lazım diye düşünüyorum...

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bence de bisikletle kamuya açık bir yere izinsiz girmek biraz agresif bir davranış. Şahsen girilmemesi gerektiğini düşünüyorum. Banka, restoran, postane, market gibi yerler toplu kullanıma açık olan yerler. Bisikletle girilmesi gerçekten garip ve uygunsuz olur. Buradaki problem kapalı bir yere bisikletle girememek değil, bisikleti dışarıda bırakamamak meselesi. Memleketimiz emniyetli değil ve malımızın başına bir şey geldi mi, geldiğiyle kalıyor.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
herşeyi yerli yerine oturtalım sonra rahat edelim.

1- ülkede bisiklet kullanan kaç kişi var ?
2- işine kaç kişi bisiklet ile gidiyor ?
3- bisiklet bu ülkede ne kadar kitleselleşti ?

öncelikle bu işin peşinde kim olacak ,bu işleri kim yapacak başta dernekler ,bu ülkede bisiklet dernekleri vardır ve çalışmalarına face sayfasından bakabilirsiniz ,bir ülkede sivil toplum örgütünüz olacak ,istanbulda ve diğer illerde bisikletliler derneğinin faliyetleri var ,yalnız ne kadar sorunlara sahip çıktığınada bakacağız eğer stk 'nız yok ise hareketsiz kalırsınız ,hepimiz mevcut derneklere üye olmasakta bağlı bulunduğumuz illerde bisikletliler derneği var ise sahip çıkmalıyız bu sahip çıkmak demek,dernek bir protesto sürüşü yaptığı zaman orada olacağız keza kendi namıma bisikletliler derneğinin trafikte saygı sürüşlerine katıldım ayrıca bisikletliler derneği formasını giyerek bostancı-tuzla bisiklet yolunda bisiklet yolu üzerinde mangal yapanları uyardık ,uyarılarımız dikkate alındı ,bu sahil yolunda görevli bisiklet sürücüleri varda şekilde varlar,
ayrıca yayaları uyarmakta bunların görevi ,

gelelim bisikletlerimiz ile nerelere girebileceğimiz yada giremeyeceğimiz yerlere,,

1- büyük marketlere bisiklet ile girilmesi bence mantıklı değil sivil, yürüyen insanlara rahatsızlık asla veremeyiz
2- yürüyen merdivene bisiklet ile çıkılmaz omzuna koyarsın bisikleti sonra yürüyen merdivenden çıkarsında, bu şekil bence doğru değil yalnış
3- devlet daireleri kalabalık ise bisiklet ile zati giremeyiz ,genelde ptt şubesine olsun ,vergi dairelerine olsun, bisiklet alındığını zannetmiyorum keza vergimi ,emlak vergimi tabi kadıköy belediyesine yatırırım ,dışarda belediye bisiklet park yeri yapmıştır,oraya kilitlersinizde ama ben pek kilitlemeyi sevmediğim için asla vergi ödemek için bisiklet ile gitmem
4- bankaya bazen hesabıma para yatırırım ama bisiklet ile giremem bankaya
5- elektrik parası yatırmak için bisiklet kullanmam çünki içeri sokamazsınız dışarda bisiklet koyma yeride yoktur elektrik kurumu bunu düşünmez
aynı şekilde gaz sektörüde ve su sektörüde su parasını yatırmak için bisikletten faydalanırım bazen, çünki vezne kapıya yakındır ,gaz vezneside ,anında müdale edebilmek için (tabi hırsızlara ) kilit taşımam ,çünki bisiklet hep yakınımda olur ,30 saniyede işi bitirirler ve bisikletiniz çalınır
6- evet metroya bineceksiniz değilmi ama metroda kesin insanları rahatsız etmeyecek bisiklet koyma yeri bulunacak bunu yapacak olan metroyu işleten firmadır ya da belediyedir marmaray kimin ise ,otobüslerin kesin olarak önüne 2 adet bisiklet konacak, bunun çalışması yapıldı ve dernek öncü olmuştur bilen bilir tabi söğütlüçeşmeye bakıyorum bazen her otobüste önde aparat yok yani bisiklet koyma yeri,
7 -gelelim hızlı tren projesine kesin olarak bisiklet koyma vagonu olacak yani yük vagonu biz haydarpaşadan doğu ekspresine biner idk 50 tane bisiklet koyma yeri var idi 5 lira verir idik bisiklete ,ama şimdi bu hat yapımda bakalım ne olacak dernek bu işe el atacak inanıyorum.

biraz yorganın iğnesinide kendimize batıralım ne vakit köprü geçişi olsa maşallah 3000 kişi orada ama ne vakit dernek trafikte farkındalık yaratalım diye bi gezi düzenlese orada 100 adamdan fazla kişi bulamazsınız, sorunlarımıza sahip çıkmaz isek ağlama duvarına dönüşürüz .

Tepki
10
Aslında samsun halkı bisikletliye alısti kask taktigim halde sokakta tek tük gülen kişi oluyor insanlar yadirgamayi bıraktılar fakat işte bazı şeyler degismiyor

@Yusuf Yılmazvural
Hatami kabul ediyorum içeriye direk dalmak benim hatam oldu lakin o anda düşuncem ilk önce bisikleti bırakabileceğim boş bir alan bulup akabinde çalışanlardan izin almaktı
Altı üstü bisiklet sözünuze katılmakla beraber ayak altı insanların geçişine engel olmadıktan sonra bu aletlerin bir zarari olmadıgini düsunuyorum tabi biraz empati kurunca insanlar bisikletin bu şekilde kullanilmasina alışik değil

• Beğen
Tepkiler: Tolga Günsezer

ilker

Forum Bağımlısı
Tepki
987
İsim
İlker
Bisiklet
b'Twin
Ne kadar çok doğrucu Davut varmış yahu, arkadaş sanki adam öldürdü. Ne kadar kaba, sevimsiz bir toplum olduk.

• Beğen
Tepkiler: sametutuncu

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Devlet dairelerinin İdari Amirleri vardır. İdari amirler yönetmeliklere uygun olarak idari yasaklar ve kurallar koyabilir. Bunlar yazılıdır ve imza altına alınır. Size devlet dairesinde bir şeyin yasak olduğunu söyledikleri anda, o na şu soruyu sorabilirsiniz; Gösterir misin? İmzalı listeyi gösterirse sorun yok. Göstermiyorsa gıcık olmuş olabilir yada öyle bir kural ya da yasak listesi olmayabilir. Bu oranın yöneticisinin ne kadar iyi yönetici olduğunu gösterir.

Ama bir binaya bir iş yerine bisiklet ile girilmesine karşıyım. Biz bir taşıt kullanıyoruz. Bunu idrak etmek bence önemli. Eğer bisiklet ile işlerinizi hallediyorsanız iyi bir kilit taşımanız sizin için yeterli olacaktır. Hem yük olmaz hemde aklınız bisikletinizde kalmaz.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bahsedilen yere bisikletinizi sokmanız sizin hatanız bu noktada herkes hemfikir olmalı aksi halde ifade vermek için gittiğimiz karakol, muayene olmak için gittiğimiz hastane vb. Gibi yerlere de bisikletimizi sokabilmemiz gerekir ki abesle iştigal bir durumdur. Ben sizin gayet iyiniyetli bir biçimde bu hareketi yaptığınıza inanıyorum. Buradaki tek sorun "üslup" sorunudur. Maalesef genel olarak kaba bir toplumuz. Hele ki altımızda bir koltuk, boynumuzda medeniyet yuları, belimize takılı bir silah oldu mu küçük dünyaları yaratan bizler oluyoruz. Karşımızda hata yapan bir birey gördüğümüzde ona yaptığının yanlış olduğunu nazik bir dille anlatmak yerine işi güç gösterisine dönüştürüp karşımızdakini ezmek için çabalıyoruz... Şunu da unutmamak gerekir ki yasal olarak bizlere ayrılan bisiklet yollarını işgal eden birini gördüğümüzde nasıl o kişiyi tabiri caizse "itin g.tüne sokup çıkarıyorsak" bizim de giremeyeceğimiz birtakım alanları işgal ettiğimizde insanlar aynı muameleyi yapacaklardır. Buna fırsat vermemeli ve karşılıklı saygıyı hiçbir zaman bırakmamalıyız.

murat serbet

Forum Demirbaşı
Tepki
1.449
Bisiklet
b'Twin
@Deniz ÇINAR
Devlet dairesine arabayla girmek de yönetmeliklerde yazmayabilir ama herkes arabayla girilmeyeceğini bilir. Mesela motorla da girilebilir diyelim o zaman. Bisikletten çok az farkı var. Yazılı kuralların yanında yazılı olmayan kurallar da vardır. Mesela belediye otobüsünde ayaklarını demirin üzerine uzatan ya da yatar gibi oturan birini gördüğünüzde nasıl rahatsızlık hissediyorsanız bu da ona benzer bir durum.

Tepki
10
@Gökhan Toros
Doğruyu söylemek gerekirse hiç bir zaman alışmak istemiyorum insanların bisiklete bu şekilde bakmasına gelişmekte olan bir ülke bile değiliz son yıllarda

Gerekli mercilere şikayetimi ilettim bakalım sonuç ne olucak...

@ozgur908

Son derece haklısınız

@Şevket Akça
Şikayetimi ilettim sonucu bekliyorum

@MertAG
Size sonuna kadar katılıyorum eğer insan dışarıya bırakın burası devlet dairesidir demiş olsalardı şuan bu konuyu açmamis olucaktim

ilkerturker

Forum Bağımlısı
Tepki
197
Bisiklet
Merida
@Murat B.

Murat Bey konuyu gayet net açıklamış, ben de tam bu fikirdeydim.Ne zamandır yazacağım konuya ama bir türlü zaman bulamadım.Trafikte taşıt gibi saygı görmek istiyoruz diyorsak, bir aracı dükkana ya da kapalı bir alana sokmayacağımızı da bilmeliyiz.Gittiği her yerin içine kadar bisikletini sokan insanları gördüğüm zaman ilk ben kızıyorum.Kargoda işiniz var ya da bir yerde çay içeceksiniz, bisikletin de sizinle aynı masaya oturmasına gerek yok bence.Kilidinizi yanınızda taşırsınız, ayak altında olmayacak bir şekilde kilitlersiniz.
Bu tür hareketler sonrasında insanların bisikletlilere bakış açısı da değişiyor.Bir kafeye ya da restorana mı gittin, park yerine bırakırsın bisikletini, insanların içine değil.
Herkesin bisikleti kendisi için değerlidir, pahalıdır ama diğer insanları ve olası tepkileri de düşünüp hareket etmeliyiz.

Tepki
10
@Ardaa
Acelem olmasaydı olay daha fazla büyürdu

@Kürşat Tanır
Sağol kardeşim o anda aklıma gelmedi sormak

Tepki
10
@stalker
Aynen öyle hocam aslında elimde hurda seviyede bisiklet mevcuttu ama paraya ihtiyacım oldugu için zamanında satmak zorunda kalmiştim

Aspendos2309

Aktif Üye
Tepki
56
Bisiklet
Salcano
:) Amcanin biri, bisikletiyle calistigim magazanin reyonlari arasinda dolasiyordu. Bisikletci oldugum icin ve isimin geregi tatli bir uslupla uyarimi yapmistim. Bence bu tip olaylarda empati kurmak lazim ancak memurun da tavri hic hos degilmis. Belli ki egitimsiz...

Arda_7

Forum Demirbaşı
Tepki
140
Bisiklet
Cannondale
Ayni tavri bende gordum.Girisdeki merdivenlere birakmama bile izin vermediler.Guvenlik yasak dedi.Amiri gelecekmis.Neyse bende guvenlik kameralari gosteren bir yere koydum disarda icerde sirada ekrandan izleyerek sirami bekledim.Orumcek beyinli cok bu ulkede.Cok kafayi takma hocam bu tarz seylere dusunmekle pek yol alinmiyor.

Ahsen Okyay

Forum Bağımlısı
Tepki
588
Bisiklet
Dahon
Devlet dairesiyle ne alakasi var mis onu cozemedim:) drvlet dairesi olunca kutsal bir mekanmi oliyormus yani. Hani deseki kardesim kapali alan dukkan bura, onun icin sokmasan keske anlarimda devlet dairesine yasak ne demek. Iste o anda sorardim ona yasak oldugu maddeyi goster diye. Neyse gecmis olsun. Bi daha devlet dairesine bisikletle girilmeyeceginin kural oldugunu ogrenmis olduk. Ne de olsa drvlet dairesi. Sakincali

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
ptt çalışanları egosu tavan insanlar olduğu için genelde hiç yadırgamadım olanları.