Deore Hidrolik disk fren yağ değişimi, bakımı, ayarı, balata değişimi?

arly

Üye
Tepki
28
@Dinçer ÜNSAL

Merhaba, msn adresiniz var ise oradan görüşebilr miyiz birşeyler sormam gerekiyor de :)

Scudo

Yalnız Pedal

Forum Bağımlısı
Tepki
1.058
Bisiklet
Diğer
sedona 721 imin ön tekeri diske sürmeye başladı yardimci olabilecek varmıdır.
birde arka fren kolunu siktiğimda kol tutma yerlerine değiyor farenin tutması için aldığımda böyle değildi daha erken tutuyordu frene giren kablonun ordan yağ kaçırıyor sanırım çözümünü bilen varmı

devilmycarlos

Forum Bağımlısı
Tepki
295
İsim
yavuz
Bisiklet
Carraro
Merhaba.Yeni konu açmak istemedim.Mekanik disk frenimin balatası bitmişti.Kendim değiştirmeye caliştim.Tabi balatalar yeni olduğundan aralıksız oldu ve disk ortaya yerleşemedi.Meğerse plastik levye ile pistonları ittirip sıfırlamak lazımmış.Bunu daha sonradan öğrendim.Bundan önce,benim akıl v frene gitti ve fren kolu üzerindeki vidayı gevşettiğim gibi yağ döküldü.3 cay kaşığı kadar dökülmüştür.Neyse uzun uğraşlar sonucunda,ya disk ya da teker yamuk olduğundan bir türlü diskin sürtmesini engelleyemedim.Uğraşa uğraşa,pistonu sabitlediğimiz 2 vidadan birini açıp gevşetmekten dolayı dişini bozdum ve en son zar zor dibine kadar sıktım.Ama yinede gevsek gibi.Yani kadroya bağlı olan ve pistonların sabitlendiği ince demirdeki vida yeri yalama oldu.Bu demir gördüğüm kadarıyla cıkıyor,yandan 2 alyan vidayla tutturulmuş,bu parcanın adı nedir ve ayrı satılıyor mu? Fren kolundan akan yağ,frenin boşalmasına sebep olur mu?yağ doldurmam gerekir mi?...Şuan fren taş gibi güzel tutuyor yani sorun yok..Tecrübelerini paylaşan arkadaşlara simdiden tesekkürler.

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

Furkan Kılınç

Daimi Üye
Tepki
89
Bisiklet
Salcano
O parça adaptör olarak geçiyor. Diskiniz kaç mm ise ona göre yeni bir adaptör alabilirisiniz.
Burda bayağı bi çeşit var. Bir fikir oluşur aklınızda.
@devilmycarlos

• Beğen

devilmycarlos

Forum Bağımlısı
Tepki
295
İsim
yavuz
Bisiklet
Carraro
@Furkan Kılınç

kardeşim çok teşekkür ederim,sayende bir şey daha öğrendim.İsminin adaptör oldugunu bilmiyordum nette arattım o kadar ama bulamamıştım.İncecik demir parçası bayağıda pahalı bir şeymiş.Bende ki fren BRM-355.Gerci üzerinde kac milim olduğu yazar sanırım,en kısa zamanda onu değiştireyim bari.Kendimiz yapalım öğrenelim derken haybeye masraf çıkardık ama olsun öğrenmiş oldum :)

• Beğen

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.908
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Ilk olarak freniniz yag bosalttigina gore mekanik degil hidrolik.
Yag bosalmasi fren hortumunda hava olmasina ve fren performansinin dusmesine neden olur.
Ozellikle etkisini bisikleti teker tamiri vb. gibi bir islem icin ters cevirdikten sonra havanin fren kol haznesinden kalipere hareketlenmesi gibi durumlarda gorebilirsiniz. Bazen frendeki bosluk hissi fren kolunun birkac kez cekilmesi ile giderilir bazende kalici bir performans sorununa donusebilir.
Pistonlari yerine ittiginizde ve kalin haldeki (yeni balatalar) ile kullandiginizda bosalan yagdan dolayi belki sorun yasamiyabilirsiniz bir sure...
Normal kosullarda kaliper uzerindeki hicbir vidaya dokunmaniz gerekmez! Kaliperi kadroya veya kadroya bagli olan adaptore baglayan iki vidayi gevsetip "kaliper ortalamasi" yapmaktan baska birseye pek gerek olmaz.
Sadece yag dolduracaksaniz meme veya nipple denilen parcaya ait civatayi bir parca gevsetirsiniz.
Bazen deneme yanilma ile b,r buyuk hata yaparsiniz ama ondan sonra kusursuz calisirsiniz ;)
Gecmis olsun!

Furkan Kılınç

Daimi Üye
Tepki
89
Bisiklet
Salcano
@devilmycarlos Rica ederim ne demek. Evet fiyatları biraz fazla ama başka sitelerde daha uyguna bulabilirsiniz. Sendeki sistem %99 160mm idir. Başka konularda aklına takılan bişey varsa sorabilirsin elimden geldiğince yardımcı olurum.
Ayrıca İstanbul Çapa da yaşıyorum .Yakınlardaysanız canlı destekte verebilirim :)

Tepki
1
İsim
peritdinçer
Bisiklet
Salcano
Öncelikle tüm bisiklet tutkunlarına selam ediyorum.
Deore br-m615 hidrolik frenimle ilgili bende iki gündür sorunlar yaşıyorum. Frende hiç bir sorun yokken balata bittiği için balataları yeniledim fakat balatayı taktım ayarlamaları yaptım balata diske yapışıp kaldı hidrolik geri çekmiyor diske yapışıyor, fren kolunda eskiden boşluk varken şimdi hiç boşluk yok dokununca tutuyor yani, hidrolik yağını değiştirdim hava olmadığınada emin olmaya çalıştım fakat bişey değişmedi. Yardımlarınızı esirgemeyin keyifli günler dilerim..

• Beğen

devilmycarlos

Forum Bağımlısı
Tepki
295
İsim
yavuz
Bisiklet
Carraro
@Furkan Kılınç Yardımlarınız için teşekkür ederim Furkan kardeş.

@suat akman Vallahi,nasıl olduysa aklım dediğim gibi eski bisikletlere gitti.Zannettim ki vidayı gevşetir isem kaliperler gevşer fakat yağ döküldü öğrenmiş olduk :) Aslında kaliperleri sökmeden önce video izlemiştim ama pistonları levye ile ittirmek aklımdan çıkmıs.Şuan frende sorun yok,yinede gittiğim bisikletciye gidip göstersem iyi olacak.Bisikleti ters çevirmediğim müddetçe sanırım fren hava yapmaz.

devilmycarlos

Forum Bağımlısı
Tepki
295
İsim
yavuz
Bisiklet
Carraro
@Furkan Kılınç Hocam şimdi benim rotor üzerinde 160mm yazıyor fakat adaptörün 180mm olma ihtimali var mı?

rotor bu

(link)

adaptör ise şekil olarak bu çok kararsız kaldım.Netten alacağım alamıyorum.

(link)

farklı 160mm adaptor cesidi varmı birde sudakinin sağ tarafı kısa.bendekisinin sağ tarafı yüksek 180mm benziyor.Ama rotor 160mm yazıyor üzerinde.kafam karıstı.

bir de bu var 160mm diyor ama bendekinin sağ tarafı yüksek.

(link)

Şimdi ben 180mm mi yoksa 160mm adaptör mü alacağım karar veremiyorum.

• Beğen

makaram

Forum Bağımlısı
Tepki
4.435
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhaba.

Benim de arka frenin basıncı azalmaya başladı. Hava mı yapmıştır yoksa yağ mı azalmıştır?

Ayrıca yine arka frenin sürtünmesi azaldı. Fren sanki balatalar yağlı bir yüzeye sürtüyormuş gibi tutuyor ve neredeyse tutmuyor. Balataları zımparaladım biraz düzeldi gibi ama kolun basıncında azalma var dediğim gibi. henüz test edemedim son durumu. Balatalarda erime falan da yok. İlk günki gibiler nerdeyse.

makaram

Forum Bağımlısı
Tepki
4.435
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
çok bi kilometre olmadı. En fazla 600-700 Hava almaya deneyeyim ben becerebilirsem.

B

BF Okuru

Misafir
Hava alma işlemi biraz tecrübe isteyen bi iş...Bisikletçinize başvurun eğer bir yağ kaybı varsa garanti kapsamında değişimde söz konusu olur...

makaram

Forum Bağımlısı
Tepki
4.435
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
İlginiz için teşekkür ederim. Yapabileceğimi düşünüyorum :)

Furkan124

Üye
Tepki
8
İsim
Furkan
Bisiklet
Carraro
Bende shimano m355 var kolu çok çok yumuşak gibi eskisine oranl bide arka freni sıkıp bisikleti ileri geri hareket ettirmeye çalıştıgımda lastik ileri geri hareket edip tak tak diye ses çıkarıyo yardım edin hidrolikte lastiğin oynamaması lazım degilmi bisikletim carraro 271 force

Biri yardım etsin

Tepki
49
İsim
Engin hayta
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Furkan124 aynı sorun benim bisiklette de var.

Furkan124

Üye
Tepki
8
İsim
Furkan
Bisiklet
Carraro
Allah yardımcın olsun biisikleti alalı ne kadar oldu

Allah yardımcın olsun biisikleti alalı ne kadar oldu