Dahon Mu D8 Schwalbe dış lastik sorunu!

Yusuf'san

((( Sadece Bisiklet )))
Tepki
1.605
İsim
Yusuf
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@salvodaze alıp denediğim lastiklerden biri de schwalbe citizen idi.

Lastiği janta takabiliyorsun ancak lastikle jant uyuşmuyor. Lastiğin bir tarafı janta çok giriyor bir tarafı az ve üzerine çıkıp sürdüğünde tekerleğin yumurta gibi eliptik şekilde döndüğünü görüyorsun. Bisikletin üstünde ata biner gibi "dıgıdık dıgıdık" gidiyorsun.

Ah ahhh bunları hep sinirsel duygu atmosferleri içerisinde tecrübe ettim.

Eğer jantlarımız aynı ise boşuna alıp denemene gerek yok.

Bu arada benden daha sonra visc d18 alan arkadaşımın da lastiği eridi. Onun için de dün schwalbe kojak 20x1.35 modelini sipariş ettik. Yarına gelir büyük ihtimal. Bi de kojak modelini deneyelim. Olacağını sanmıyorum ama netice hakkında yazarım vesselâm.

Scudo

salvodaze

Aktif Üye
Tepki
128
Bisiklet
Dahon
@Yusuf'san Çok sevinirim sonucu bildirirseniz. Konuştuğum bisikletçi arkadaş çok ilgilendi, ona da bildireyim citizen'ın olmadığını.

Dakika geçmiyor ki bir gelişme olmasın :p
Dahon'un bana önerdiği 20x1.1/8 Shredda lastiklerin satış sayfasındaki jant kodu bilin bakalım kaç? Tabii ki eski dostumuz 451 :) Yani Dahon bize 406 yazan lastikler takıp 451'lik, insanların ancak özel ilgi alanı olarak tercih ettiği, asla norm olmayan ve lastik çeşitliliği çok düşük bir jant kakalamış gibi görünüyor. Dahon'dan jant talep ettim gördüğünüz gibi. Gelişmeleri yazacağım.

Mucul

Üye
Tepki
33
Bisiklet
Dahon
@salvodaze Vay be cevaba bakılırsa sorunumuz kanıtlanmış oluyor :/ ozaman bu benim "Schwalbe Racer modeli uygun olabilir" teorim de çöp oluyor sanırım.
@Yusuf'san 'ın da yazdığı gibi, zorlasak taksak bile lastik janta tam oturmuyor. Benimde burada Bike&Outdoor var yarın uğrayayım ve neler biliyorlar, neler tavsiye ederler öğreneyim.

Jant değiştirmeye kalksak turuncu bulmak imkansızdır diye düşünüyorum.

• Beğen
Tepkiler: salvodaze

salvodaze

Aktif Üye
Tepki
128
Bisiklet
Dahon
@Mucul Turuncuyu bilmiyorum ama siyah bulunabilir diye umuyorum. Mat siyah güzel olurdu. Jant konusunda da mutlaka onaylatmak lazım değil mi, her 20 inç jant bu bisiklete uymayabilir gibi bir durum var mı?

Yusuf'san

((( Sadece Bisiklet )))
Tepki
1.605
İsim
Yusuf
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@salvodaze ben de durumu detaylıca anlatıp jant talep etmiştim Dahon'dan ancak cevap bile yazmamışlardı. Sen alırsın inşaallah.

• Beğen

salvodaze

Aktif Üye
Tepki
128
Bisiklet
Dahon
@Yusuf'san Alıp almamak o kadar önemli değil benim için ama müşteriyi böyle kandırıp üzerine ilgilenmezlerse elimdeki yerli yabancı her mecrayı ve her yasal yolu kullanacağımdan emin olabilirler :) Göz göre göre tüketiciyi yanıltmak büyük bir suçtur ve buna aracı olan herkesle aynı şekilde mücadelemi vereceğim.

salvodaze

Aktif Üye
Tepki
128
Bisiklet
Dahon
@Mucul Güzel tespit etmişsiniz. Sorun burada zaten, biz kataloğa bakıp sipariş verdik ve bisiklet büyük ihtimalle farklı ve lastik çeşitliliği düşük boyutta jantla geldi. Kataloğu yayınladıktan sonra jant boyutu değiştirdi Dahon gibi görünüyor.

Mucul

Üye
Tepki
33
Bisiklet
Dahon
Kafam biraz karıştı,20x1.1/8 diyor. Ama şu sitede (link) öyle bir ölçü yok 20x1.3/8 diye bir ölçü var. (link) burada var ve 451mm olanlar arasında. Düzgün bir lastik bulur muyuz bilemiyorum.

Continental'in güzel bir lastiği var ama değerler açısından bize uygun lastiği var mı bilmiyorum. Bunun da koruması var reflektörü var. (link)

@salvodaze Siyah jant ne kadar güzel görünür çok emin olamadım aslında. Bisiklet siyah değil ya o bakımdan biraz kuşkuluyum. Bu işin sonucunda ne verirlerse kabul etmek durumunda kalacağız diye de korkmuyor değilim :)

salvodaze

Aktif Üye
Tepki
128
Bisiklet
Dahon
@Mucul Benimki siyah, sizinki gümüş rengi olan model mi? O model gelmedi sanıyordum.

20 x 1.1/8 de var sanki aslında. Ama ben istediğim lastiği takmadan rahat etmem sanıyorum. O jant eninde sonunda değişecek yani :)

Mucul

Üye
Tepki
33
Bisiklet
Dahon
@salvodaze konunun ilk mesajında fotografını koyduğum renk. Turuncu Siyah diyebiliriz ama tam siyah değil koyu bir füme gibi bir renk. Ben de istediğim tipte birşey takamazsam rahat edemem açıkçası. Tasarımcıyım zaten.

Schwalbe'nin bu modeli de uyumlu gözüküyor. (link) Ama yağmurlu havalarda uçarız gibi.

salvodaze

Aktif Üye
Tepki
128
Bisiklet
Dahon
@Mucul Durano'yu ben de gördüm listede. Ancak her şeyden önce 1.1/8 lastik istemiyorum ben. Yağmurlu bir yere taşınmak üzereyim ve zaten kayıp düşmüşüm üzerinde gelen lastikle :). 1.50 veya 1.75'lik bir greenguard falan takmadan rahat etmeyeceğim.

Mucul

Üye
Tepki
33
Bisiklet
Dahon
@salvodaze Ozaman brand new jant lazım bize:) Hollanda'da uygun bi fiyata bulursan ben de sipariş vereyim:)
Aslında sen bu işin merkezine gidiyorsun, bisikletçi kaynıyor:) Çözersin meseleyi.

Bütün gün lastik bakmaktan sıkıldım ya, çözmeden de rahat edemeyeceğim anlaşılan. Hayırlısı bakalım

salvodaze

Aktif Üye
Tepki
128
Bisiklet
Dahon
@Mucul Aynen, bugünlük bu kadar yetsin. Hollanda'ya gitmeden çözmek istiyorum, oralarda uğraştırmasın beni şimdi :)

Yusuf'san

((( Sadece Bisiklet )))
Tepki
1.605
İsim
Yusuf
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Mucul continental contact 2'yi de geçen yıl Vybe modeli için almıştım taktım baktım ve hiç sürmeden iade ettim. Çünkü 20x1.75 ebatında ve çok kalın bir lastik. Ben tercih etmedim. Katlanırı bmx gibi bir şey yaptı. Bence katlanır için en fazla 1.50 kalınlık ideal.(visc d18 e denemedim)
Ama çok güzel bir lastik. SafetySystem patlamaya oldukça dirençli zira şehir bisikletimde Safety Systemli başka bir continental slim modeli kullanıyorum ve yaklaşık 4bin km oldu hiç patlamadı.

Mucul

Üye
Tepki
33
Bisiklet
Dahon
@salvodaze Facebook'u da karıştırmışsın:) Çok iyi olmuş ve asıl dikkati oradan çekeriz.

salvodaze

Aktif Üye
Tepki
128
Bisiklet
Dahon
@Mucul Ulaşabildiğim tüm kaynaklardan sesimi duyuruyorum sadece :)

Bike&Outdoor ile görüştüm şimdi, kem küm ediyorlar biraz. O kadar çok şikayet varsa distribütöre gidin, biz artık Dahon saymıyoruz ki, hem alalı 1 yıl olmuş dediler. Garanti 2 yılı kapsamıyor mu dedim, evet ama fabrikasyon hatası olursa dediler. E yanlış boyutlu jant fabrikasyon hatası olmuyor mu dedim :) Özetle jant değişimi talep ettim ve benimle ilgilenen çalışana ulaşıp bana döneceklerini söylediler. Son 2 mail'ıma dönmediklerinin de altını çizdim.

Aslı Bisiklet mail'ıma dönmediği için de şikayetvar'dan şikayetimi bildirdim. O da yakında onaylanıp yayınlanır sanıyorum.

Ekleme:
Bu arada Dahon'a da twitter'dan ulaştım. Bakalım yanıt gelecek mi...

Şu ana kadar aldığım hizmet, "bisikleti al, güzel fotoğraflarını paylaş ama bizi bir daha rahatsız etme" düzeyinde olduğu için aracı firmalardan da Dahon'dan da hiç ama hiç memnun kalmadım. Umarım birileri bu yanlışı düzeltme yolunda yapıcı bir yanıt verir ve fikrimi değiştirir.

Mucul

Üye
Tepki
33
Bisiklet
Dahon
@salvodaze Ben de şuan Aslı Bisiklet ile görüştüm. Arakdaş ne kadar yetkiliydi bilmiyorum ama çok ilgliydi. Durumu anlattım sabırla dinledi, ancak bu durum ile ilgili ücretsiz yardımcı olamıyoruz malesef diyorlarmış. Çünkü katalogdan falan farklı olması gibi durumlar garanti kitapçığında mı ne belirtilmiş. Hani kullanılan parçalar değişiklik gösterebilir gibilerinden.

Ellerinde de siyah jant kalmamış ancak 2017 numuneleriyle birlikte gelirmiş. Sipariş vermişler.

Bu arada gerçekten bu konuda şikayet çok. Benim anladığım kadarıyla peynir-ekmek gibi jant tüketiliyor. Bütün bayilere sürekli jant yollamışlar:) Bize bir tek şimdilik Durano uyuyor. O da beni çok tatmin etmiyor. Ama jant değiştirmek istesek de sanki beklemek zorundayız. Eğer işimiz jant değiştirmeye kalırsa ve yerel bayilerde Orjinal Siyah jant bulan biri olursa bizleri bilgilendirirse sevinirim. Aslı bisiklette ön arka toplam 160 lira civarı masrafı var.

• Beğen

salvodaze

Aktif Üye
Tepki
128
Bisiklet
Dahon
@Mucul Ben tüm gerekli şikayet ve işlemleri yaptıktan sonra jant değişimi yapacağım mutlaka. İster ücretsiz olsun ister ücretli.
Katalogda böyle bir ibare var elbette, ama bu tüketicinin yanıltılmadığı anlamına gelmiyor, sadece Dahon'u ve dağıtımcısını yasal olarak koruyor. Neyse ki artık markalar yasal olarak ne kadar korunsa da sosyal medya çağında itibarları belirli pazarlardaki tutumlarından zarar görebiliyor. Biz küçük bir pazar olabiliriz ama Dahon almayı düşünen herkesin bu durumdan haberdar olmasını isterim şahsen ki aynı tüketiciyi yaralayıcı hasarı tekrar vermeyi göze alamasın Dahon ve benzer markalar. Bu yönde de dediğim gibi elimden geleni yapacağım. Talebim bu yönde olsa da amacım gerçekten ücretsiz jant falan değil, müşterinin hak ettiği satış sonrası muameleyi görmesi.

Peki jant siparişinin teslim tarihi için bir tarih veya aralık verdiler mi size?

• Beğen
Tepkiler: Mucul