Dahon Mu D8 Schwalbe dış lastik sorunu!

Mucul

Üye
Tepki
33
Bisiklet
Dahon
Arkadaşlar selamlar.

Benimle aynı sorunu yaşayan kimseyi gerek bu forumda gerek ise internette bulamadım.

Başlıkta da belittiğim gibi bisikletim 2015 Dahon Mu D8
https://www.bikeinn.com/f/13587/135878132/dahon-mu-d8.jpg

Kendisinde iç ve dış olarak Kenda lastik bulunuyor. Lastikleri Schwalbe Marathon Greenguard ile
http://www.schwalbe.com/files/schwalbe/userupload/Images/Produkte/_Tour/Marathon/_detail_Marathon.jpg
değiştirmek istedim. Sirkeci Aslı Bisiklet'ten lastikleri aldım. Kendim denedim takamadım, Beşiktaşta birkaç bisikletçiye götürdüm onlar da takamadı. Son olarak aldığım yere götürdüm. Orada da denediler, ilginçtir olmadı bir türlü. Lastik üstünde yazan değerler tamamen aynı, ''(40-406) 20x1.50''. Olmayınca lastikleri iade olarak geri aldılar. Lastik jant a girmiyor...

Lastiğin janta zor girdiği bazı videolarak izledim ancak onların çoğu büyük çaplı lastikler, 20'' için ne bir video ne böyle bir sorun yaşayan gördüm. Aslı bisiklettekiler, aslında x ustaya gönderirim ama şantları çok zorlar, hem jantlara yazık çizilebilir hem de lastiği yırtabilir dediler. Ben de işin üstüne çok gitmedim. Ama ben bisikletime bir Schwalbe alamayacak mıyım? :) Buna benzer bir sorun yaşayan varmıdır merak ettim. Sizlere yazayım dedim. Yeni fikirler yeni tavsiyeler alırım diye.

Şimdiden teşekkürler.

Scudo

Yusuf'san

((( Sadece Bisiklet )))
Tepki
1.604
İsim
Yusuf
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Mucul aynı sorunu dahon visc d18 de yaşadım.

Dahon kullanıcıları kulübünde etaylı paylaşmıştım;
(link)

Ozan k.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.738
Bisiklet
KTM
Bende mup8 var. Lastikler schwalbe marathon. Hiç sorun yaşamadım...

• Beğen
Tepkiler: Üye Adı

Mehmet Altuğ

surrender.to.music
Tepki
7.307
Bisiklet
Scott
Yeni aldığınız lastikler telli mi? Genellikle telli lastiklerde bu sorun yaşanıyor.

Benim size iki tavsiyem olacak.

1. Lastikleri öğlen vakti güneş tepedeyken, doğrudan güneş gören bir yere bırakın ve 30 dakika kadar bekleyin. Lastiğin hamuru sıcağın etkisiyle yumuşayacak ve lastik daha elastik hale gelecek. Bu şekilde janta geçirmeyi deneyin lastiği.

2. Lastiğin yanaklarını sabunlu su ile ıslatın. Yanaklar kaygan hale gelince, janta çok daha rahat girecektir.

Mucul

Üye
Tepki
33
Bisiklet
Dahon
Tavsiyeleriniz için teşekkürler

@Yusuf'san

Sizin yazınızı buldum

(link)

Sorunun çözümünün böyle olması gerçekten saçma. Malesef :/ Yani lastik için bisikletin jantını değiştirmek. Üzerindeki lastik değerleri aynı olmasına rağmen alınan lastiğin uymaması çok saçma.
Orjinal jantnızdan oluyorsunuz. Ben öyle birşeye girmek istemiyorum çünkü jantlar turuncu ve gri veya siyah jant ile bütünlüğü bozmak istemiyorum. Umarım mecbur kalmam. Şimdilik kendi lastikleriyle idare ediyorum.

@Mehmet Altuğ

Sizin tavsiyenizi de denemek isterim, anca ben bu sefer SEDONA Concept mağazasıyla konuştum, Yeniköy'deki. Onlar deneyecek bir ara. Sonucu buraya yazarım. Yani lastiği takabilirlerse satın alacağım. Lastik elimde kalsın istemiyorum. Ayrıca üşenmez isem Dahon a mesaj atacağım veya schwalbe ye. Sonuçta durumdan haberdardırlar belki bir tavsiyeleri olur.

Herkese teşekkürler...

• Beğen

Üye Adı

Forum Bağımlısı
Tepki
1.149
Bisiklet
Dahon
Biraz tuhaf değil mi lastik için hiçbir kusuru olmayan jantları değiştirmek. Bende vitesse D8 kullanıyorum aklımda değiştirmek vardı ama kaldım.

Mucul

Üye
Tepki
33
Bisiklet
Dahon
@M.Cüneyt K. Aynen tuhaf bir durum. Belki vitessede aynı sorun yoktur. En iyisi aldığınız yere taktırmak, olmuyorsa almazsınız. Lastik boşuna elinizde kalmaz, eskisini geri takarlar.

Bu arada ben Dahon'a Facebook'tan mesaj attım, bakalım dönerlermi. Değerler aynı olmasına rağmen belliki jantın ölçüsü farklı dedim. Bana lastik önerin dedim:)

• Beğen

salvodaze

Aktif Üye
Tepki
128
Bisiklet
Dahon
Hocam bu sorunu çözebildiniz mi? Bende de mu d8 var ve sipariş verdiğimde Schwalbe ile gelecek diye verdim. Sonra neyse değiştiririz dedim ama Bike&Outdoor bu modelin jantlarına Schwalbe takılamadığı gibi bir duyum aldıklarını söyledi. Ben de en kısa zamanda greenguard 20x1.50 ile değiştirmeyi planlıyordum. Siz sorunu çözebildiniz mi? Jant değiştirmeye varacaksa gerçekten üzücü ama en azından jant önerisi alırsanız buraya yazabilir misiniz?

Mucul

Üye
Tepki
33
Bisiklet
Dahon
@salvodaze Henüz birşey yapmadım, vakit bulabilirsem gideceğim Sedona'ya. İlginçtir yurtdışı forumlarında hiç duymadım bu sorunu. Ya da bulamadım. Belki de Marathon Greenguard yerine Racer modelini deneyebilirim. Sonuçta koruması daha az olsada yine Schwalbe ve yine de 4'üncü derece koruması var. Kendaların standart lastiklerinden iyidir. Hatta yukarıda da belirttiğim gibi Dahon'un Facebook sayfasına da mesaj attım ama dönen olmadı, Mu D8 in jantları standart değil ve bana lastik öneririmisiniz dedim.

Olayın saçmalığı şurada. Jantın üzerinde 40 406 20x1.50 lastik var. Bu değere göre lastik alıyorsunuz ve uymuyor. Ozaman bu değerlerin ne anlamı var. Hadi ben bilmiyorum, bisikletçiler de o değerlere göre lastik veriyor.

Sonuç alır almaz yazacağım. Bu konuda başka önerisi olan veya bizden daha bilgili ilgililer varsa yadımcı olurlarsa çok memnun oluruz.

• Beğen
Tepkiler: salvodaze

salvodaze

Aktif Üye
Tepki
128
Bisiklet
Dahon
@Mucul Kelimesi kelimesine katılıyorum. En son bisikletiçide pres hatalı olduğunu söylediği iç lastikleri değiştirtirken sordum, böyle böyle bir duyum aldım, aynı boyutta lastik kesin uyar mı diye, tabii ki dedi bisikletçi. Neden uymasın çünkü :) Ah ah Dahon ayıp etti gerçekten ama umarım güzel bir çözüm buluruz. Ben de şu an takmış durumdayım ve araştırmaya devam edeceğim. Bu bisikletin orijinal lastiği Marathon supreme veya racer'dı, tam hatırlayamadım ama hangisiyse o da olmayabilir demek. Dediğiniz gibi burada çeşit de az, Shredda var ama o da BMX lastiği. Racer olursa ben de onu tercih ederim, Schwalbe olsun çamurdan olsun dedirtti bana Kenda :)

Edit: Bu arada bir kullanıcıya daha ulaştım, kendisi de aynı sorunu yaşıyormuş. Hatta aldığı bisikletçi de mu d8 kullanıcısıymış ve o da bir çözüm bulamamış. Pes doğrusu, bu kadar amatörce bir hatayı nasıl yapar Dahon? Şimdi ben de bisikleti aldığım Bike&Outdoor'a ve Dahon Türkiye ve uluslararası Dahon'a yazdım. Umarım bir çözüm buluruz, olmazsa da jant bakmaya başlayayım :)

Mucul

Üye
Tepki
33
Bisiklet
Dahon
@salvodaze :) Vay anasını, konu sandığımdan daha ciddi çıktı. Lastik yarılsa yandık yani. Dahon'a yazdığın yazında belirtseydin tek başına olmadığını bu konuda yardım bekleyen birkaç insan olduğumuzu.

Yusuf'san

((( Sadece Bisiklet )))
Tepki
1.604
İsim
Yusuf
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Arkadaşlar Dahon kullanıcıları kulübünde de anlatmıştım benim benzer sorunu.
Bizdeki jantlarin ölçüsü şu resimdeki gibi olsa gerek yani 20" den biraz büyük. O yüzden lastikler olmuyor o yüzden jant değişimi yapmak zorunda kaldım.
IMG_20160823_220453.jpg

Mucul

Üye
Tepki
33
Bisiklet
Dahon
@Yusuf'san Üzücü :( Hem ekstra masraf hem orjinalliği bozmak zorunda kalıyoruz.
Madem böyle birşey var, bu jantlara da uygun lastik vardır heralde. Jantı değiştirmek son çare olmalı.

salvodaze

Aktif Üye
Tepki
128
Bisiklet
Dahon
@Yusuf'san Bu boyut konusunda emin misiniz peki? Bu boyutta birkaç BMX lastiği dışında fazla bir şey bulamadım ne yazık ki... Bu çok büyük bir sıkıntı, dediğiniz gibi lastik yarılsa ne yapacağımız belli değil. Yazdığım yerlerden olumsuz yanıt gelmesi durumunda ya bisikleti satar ya da yeni jant alırım gibi görünüyor. Bir daha Dahon almadan önce de iyi düşünürüm sanırım.

Edit: Yusufsan siz hangi jantları aldınız? Sorun yaşadınız mı tekrar aynı konuda?

ÖnerERKUT

Aktif Üye
Tepki
276
İsim
Öner ERKUT
Bisiklet
Trek
@M.Cüneyt K. vitesse d8 2015 model ise değiştirebilirsiniz. Ben orijinal lastiklerini schwalbe citizen modelleriyle değiştirdim.

salvodaze

Aktif Üye
Tepki
128
Bisiklet
Dahon
Arkadaşlar tekrar merhaba. Biraz araştırdım da bu işlerden anlamadığım için size de danışayım. Bizdeki jantların 451 boyutlu olduğunu düşünüyorum, bu durumda 20x1.1/8 ve 20x1.3/8 boutlu lastiklerin olması gerekiyor. Bunlardan birini deneyebilecek olan var mı? Bu boyutta lastik bulmak imkansız değil ancak maalesef çok çok kısıtlı bir seçim yelpazesi var (schwalbe durano var mesela). Bu şartlarda da jantı değiştirmek mantıklı ama en azından bir çift lastikle biraz eskitip değiştirilebilir. Bu arada 451 ise bu boyut için bayağı nadir bir tercih demişler yurt dışı forumlarında da. Dahon'a akıl sır erdiremiyorum şu an.

• Beğen
Tepkiler: supremestery1

Mucul

Üye
Tepki
33
Bisiklet
Dahon
@salvodaze Yetkili yerlerden cevap var mı?

Edit: Arkadaşlar bu arada internette teknik detay araken dikkatimi birşey çekti. Mu D8'in fotograflarının bazılarında bisikletin üstünde Schwalbe Racer modeli bulunuyor. Katalogunda bile gördüm. Gri versiyonunda hep o lastik var. Sonuçta jant ölçüleri bire bir aynıdır, belki de Schwalbe Racer modeli bu jantlara uygun lastiktir. Denemekte fayda var.

Edit2: Yine katalogu incelerken dikkatimi çekti. Daha önce bahsedilen 451 jant ise, kullanılan modellerde özellikle belirtilmiş. Katalogun linkini de paylaşayım. (link)

salvodaze

Aktif Üye
Tepki
128
Bisiklet
Dahon
@Mucul Kataloğa tekrar dediklerinize dikkat ederek bakacağım. Ben de araştırmalara devam ediyorum. Dahon Türkiye grubunda bir arkadaş Schwalbe Citizen'ların bu tür Dahonlara olduğunu yazmış, akşam ona fotoğraf göndereceğim ve emin olup olmadığına bakacak. Yine bir kullanıcıya daha ulaştım, o da şok oldu ve aldığı yere soracağını söyledi.

Resmi yerlerin hiçbirinden (Aslı Bisiklet, Bike & Outdoor, Dahon Int.) yanıt yok henüz. Sadece Bike & Outdoor verir diye düşünüyorum, yine yazacağın olunca.

Reddit gibi yerlerde de sorumu anlamalarını bile sağlayamadım, 406 yazıyorsa 406dır diye tutturuyor böyle saçmalıklara alışkın olmayan yabancılar tabii :)

Ben sorun çözmeye biraz takıntılı bir insanım. Elimdeki tüm kaynak ve yollatı tüketene kadar da bu işin peşini bırakmam :) Şimdilik gelişmeler böyle.

Ekleme:

Buyrun Dahon'dan gelen yanıt:

"Merhaba Gökçe Hanım,
Maalesef Dahon Global bisikletin tanıtımı Schwalbe lastikler ile yapmasına rağmen üretim kaynaklı nedenlerden dolayı böyle bir değişikliğe gitmiştir. Firmamıza da Dahon tarafından herhangi bir değişiklik bilgisi verilmemiştir. Elimizde olmayan nedenlerden dolayı yaşadığınız kötü tecrübeden dolayı üzgünüz. Bisikletinize, Schwalbe markasının Shredda model 20x1-1/8 ebatlarındaki lastiği uymaktadır.
İyi günler."

Bu da benim yanıtım:

"Merhaba, benim sipariş verdiğim model 20x1.50 ve 20x1.75 lastiklerle uyumluydu. Shredda bir bmx lastiği, shredda'ya ve diğer 1.1/18 lastiklere mahkum bırakılmak tüketiciyi yanıltmak değil midir? Ben bmx lastikleriyle asla bu bisikletten istediği performansı alamam. Bu modelin amacı bu lastiklerle kullanıma yönelik değil zaten. Dahon'un bana jant değişimi gibi bir çözüm sunmasını talep ediyorum. Bisikletimin stilini bozacak olsa da (ki bir noktada teknoloji kadar stil satıyorsunuz) jant değişimini kabul edebilirim. Yeter ki aldığım bisikleti olması gereken lastikle kullanabileyim. Benimle aynı durumda olan 5 dahon mu d8 sahibiyle daha iletişim halindeyim ve hepsi aynı sorundan muzdarip. Dahon'un bu amatörce hatasını basıl telafi edeceğini görmek istiyoruz. Teşekkürler."

• Beğen
Tepkiler: Üye Adı ve Mucul