Dağ Bisikleti Tavsiyesi Lütfen

Doğukan Yıldız

Aktif Üye
Tepki
31
Bisiklet konusunda bilgi alabileceğim bir forum arıyordum ve bu güzel forumu keşfettim. Benzer konulara da göz attıktan sonra bu bağlığı açmayı uygun gördüm.

Sizlere bir kaç sorum olacak. Öncelikle hiçbir surette ikinci el düşünmediğimi belirteyim.

Bianchi çocukluğumdan bu yana hafızama ''kaliteli'' imajıyla yer edinmiş bir marka. Sitesini inceleyince de bisikletlerini görsel açıdan güzel buldum. Fiyat
ları da çok yüksek değil gibi geldi. Teknik detayları pek bilmediğim için karşılaştırma yapamadım ancak bütçeme göre şu modelleri seçebildim.

(link)

(link)

(link)

(link)

Tüm fiyatların olduğu liste de bu;

(link)

Farklı bir sitede de şu model dikkatimi çekti;

(link) (ancak bunun 26 jant olduğundan şüpheliyim. diğer sitelerde 24 yazıyor)

Bianchi' ler artık Türkiye' de yapılıyormuş ve eski kalitesinden çok uzakmış, bu doğru mu?

Bir kaç da Salcano model bisiklet baktım;

(link)

Bu model hoş görünüyor ancak dediğim gibi teknik özelliklerini anlamıyorum.

Şu model de biraz uygun fiyatlı;

(link)

Bu modelde vitesler Shimano marka değil ve sanırım Shimano iyi bir vites markası. Bazen ismi yazıyormuş ama vites orjinal olmuyormuş. Bunu nasıl anlarım?

Dağ bisikletlerinin fiyat ve görüntüleri cezbediyor açıkçası. Dağ bisikletini asfaltta sürmenin ne gibi zararı var? Tırtıklı lastiklerin düz yolda kullanılmasının sakıncası nedir?
Ben hem asfaltta hemde toprak (irili ufaklı bolca taş barındıran) alanlarda kullanmayı düşünüyorum. Toprak ve taşlı yolda hafif sert giderken dağılmaması lazım, çatalı kırılmasın :)
Evim şehir merkezine yaklaşık 5 km ve haftada bir iki kez bu yolu gidip gelmeyi planlıyorum. Bunun dışında her gün çoğu asfalt olan
(asfalt yol nispeten bozulmuş) yolda 2-3 km kullanacağım.

1.83 cm boy için seçtiğim bisikletler uygun mu? (Bacak boyumu ölçmedim ancak vücudumla orantılı) Kilom da 90 ve sırtımda 10 kg lık çanta
taşıyacağım zamanlar olur.

Farklı öneri ve tavsiyelerinizi rica ediyorum. Biraz uzun oldu ama şimdiden teşekkür ederim.

Scudo

BerkBAYAR

Aktif Üye
Tepki
81
Size Sedona Borla önerebilirim.Bende bir çok konu açtım bisiklet tavsiyesi için ve sonunda bu bisiklete karar verdim sizede öneririm.
Sedona.com'a girip bisiklete bakabilirisiniz.

Alper Yıldırım

Forum Bağımlısı
Tepki
450
bence bisikleti nerelerde kullanacağınız bir kararını verin. çünkü link verdiğiniz bisikletlerden neredeyse hepsi orta süspansiyonlu. donwhill kullanacağım dersenizde zaten bu bisikletlerin çok iyi iş çıkaracağını sanmıyorum. yok şehirde asfaltta bineceğim dersen şehir ve tur bisikleti, arziyede gireceğim dersen ön süspansiyonlu modellere bakabilirsin.

Doğukan Yıldız

Aktif Üye
Tepki
31
@Alper Yıldırım

Daha çok asfaltta kullanacağım ama taşlı toprak yollara da gireceğim. Şehir biskletleri hiç içime sinmiyor görsel olarak. Dağ bisikletini daha çok asfaltta kullanacak olmanın dezavatajı nedir? Ayrıca 350 lira bütçe için Bianchi markasını öneriyor musunuz? Artık Türkiye' de üretiliyormuş ve çok kaliteli değilmiş diyorlar.

Tekrar özetlersem 350 lira bütçe ile çok ağır olmayan ve taşlı toprak yollarda problem çıkartmayacak, metal aksamı dayanıklı bir bisklet arıyorum.

randie

Aktif Üye
Tepki
89
@Doğukan Yıldız

Sehir bisikletlerinin de amortisorlu modelleri var. Asfaltta onemli performans farki yaratirlar. Ama dag bisikletince israrciysaniz, maşası kilitlenebilir modellerden almanız gerekir. Bianchi insanlar arasında popüler bir marka ama bunun hakkını vermiyor. Son dönemde yine iyi bisikletler yapmaya başladılar ama bu ucuz alt seviye bisikletleri parayı sokağa atmak demektir. Giriş için en minimum bisiklet zannediyorum 450-500 TLden başlar. Söylendiği gibi kaliteli bir marka olan Sedona Borla alabilirsiniz. Bence biraz daha biriktirin ve iyi bir bisiklet alın.

Emirhan Kaya

Daimi Üye
Tepki
149
arkadaşlara katılıyorum bu gösterdiğiniz bisikletlere para vermek parayı çöpe atmak gibi bence.
Biraz daha topla güzel bi sedona borla al :)
2. el istemiyorum demişin ama sitede 2. el 0dan biraz fazla kullanılmış ucuz çok iyi bisikletler oluyor ben bi bak derim eğer 350 tl yi aşamıyorsan.

Sezer Özdemir

Daimi Üye
Tepki
122
Bence dostum çift amortisor tercıh etme edeceksende arkası kılıtlemelı olanlardan al cunku gosterısten baska bısıy degıl bana gore goruunuse aldanma ve sadece on amortısor olanları tercıh etmelısın dıye dusunuyorum sedona borla tavsıyemdır.

Doğukan Yıldız

Aktif Üye
Tepki
31
Arkadaşlar önerileriniz için teşekkür ediyorum öncelikle. Hepiniz daha pahalı ve kaliteli modeller önermişsiniz ancak benim bunlara hem bütçem elvermiyor hemde ihtiyacım yok. Ömür boyu bisiklet kullanmayı düşünmüyorum. Önümüzdeki 2-3 yıl sık kullanırım, sonraki yıllarda zaman buldukça ayda bir kullanırım. O nedenle bana bütçeme ve kullanış şeklime göre uygun bir model gerekiyor. Sorun, masraf çıkartmasın, kırılıp dökülmesin yeterli. Çok da hantal olmasın tabi, düşük viteslerde yokuş çıkarken yormasın. Beklentim fazla değil. Lütfen göz önünde bulundurunuz.

Alper Yıldırım

Forum Bağımlısı
Tepki
450
Bu dediklerinden orta amotrisörlü bir modelin işine yaramayacağı çıkıyor. ön amortisörlü bir bisiklet alman doğru olur bence...

Doğukan Yıldız

Aktif Üye
Tepki
31
@Alper Yıldırım

(link)

En çok bu model içime siniyor. Sanırım diğerlerinden daha hafiftir. Ağırlığa da emin olunca bu model alınır mı dersiniz?

Yalnız diğer sitelerde aynı modele ait farklı özellikler yazılmış. Mesela bu sitede jant için şöyle yazmış;

Jant BYTE STRONG 26"X1.75 Tek Katlı Alüminyum Gümüş 36H (diğer sitelerde çift kat yazıyor.)

Link: (link)

Bir diğer sitede de teknik özelliklerde çelik kadro yazmış, açıklamada alüminyum kadro yazmış.

Link; (link)

Furkan Yaldızkaya

Daimi Üye
Tepki
193
Bisiklet
Salcano
Bende size Sedona Borla öneririm. Tam size göre bir bisiklet. Masrafsız, dayanıklı ve kaliteli. Eğer yapabiliyorsanız 450-500 arasına çıkın. Eğer yok çıkamam diyorsanız da gösterdiğiniz bisikletlerden içinize en çok sineni alın...

Doğukan Yıldız

Aktif Üye
Tepki
31
@Furkan Yaldızkaya

İçime şu an en çok Bianchi Speed siniyor. Biraz araştırdım genel olarak kullananlar memnun. Biraz ağırmış sanırım, bayiye gidip kontrol edeceğim ağırlığını. Bir önceki mesajımda yazdığım gibi farklı sitelerde farklı özellikler girilmiş durumda, bu karışıklığı da gidermem lazım.

Bir de alacağım bisikletin 2011 model olduğunu nasıl anlarım?

Murat Uluoğlu

Daimi Üye
Tepki
145
genel olarak birşeyler söyleyim: çift amortisörlü bisikletler (kaliteli markaların üst düzey bisikletleri hariç) sizi bisiklet aldığınıza alacağınıza pişman eder. bunlar daha çok site içinde çocukların bindiği türden görünümü haval ama işlevsel olmayan modeller. bunlar gerek çift amortisörlü olmaları gerekse ağır çelik kadroya sahip olmalarıyla bisikletin ulaşım ve spor aracı olmaktan çıkarıp oyuncak sınıfına sokan ürünlerdir. binilmezmi? tabiki binilir ama açıları ve ağırlığından dolayı yorar? bunların yerine aliminyum kadrolu sadece ön amortisörlü (hatta amortisörsüz) bisikletleri öneririm. bunları alıp birkaç hafta sonra bir kenara atacağınıza emim. uygun fiyatlı daha iyi birkaç bisiklet linki vereyim:
(link)
(link)
bunlar linkini verdiğin çelik kadrolu bisikletlerden daha iyidir. ama yine de son karar senin.

by_schumi

Üye
Tepki
64
2. el düşünmüyorum demişsiniz
eğer düşünürseniz 1hafta içinde carraro 476z alıcağım için
18'' kadro sedona borla 2009 bisikletimi satmayı düşünüyorum ilginizi çekerse görüşebiliriz

Doğukan Yıldız

Aktif Üye
Tepki
31
Cevaplar için teşekkür ederim arkadaşlar.

Alüminyum kadronun ağırlık dışında çelik kadroya karşı bir avantajı var mıdır?

Murat Uluoğlu

Daimi Üye
Tepki
145
@Doğukan Yıldız

ağırlık ve paslanmama dışında bir avantajı yoktur. bunları dikkate almazsanız çelik doğal olarak daha sağlamdır.

Doğukan Yıldız

Aktif Üye
Tepki
31
@Murat Uluoğlu

Sedona Borla 14.5 kg ağırlığındaymış. Bianchi Speed 17 kg. Çelik olmasının sağlamlığı 2.5 kg farktan daha önemli diye düşünüyorum. Tabi neredeyse iki kat fiyatı var Borla' nın.

Murat Uluoğlu

Daimi Üye
Tepki
145
@Doğukan Yıldız

çelik sağlam derken bu aluminyumun sağlam olmadığı anlamına gelmiyor tabi. ben sadece malzeme olarak çeliğin sağlamlığını vurgulamak istedim. merak etme aluminyum bisikleti üstüne çıkıp zıplamadığın sürece veya kayalardan yuvarlamadığın sürece birşey olmaz. millet 2.5 kilo için yüzlerce euroyu gözden çıkarıyor. bu arada borla'nın fiyat farkı sadece aliminyum olmasından kaynaklanmıyor. donanım(vites, fren, maşa, jant lastik vs.) da önemli bir faktör. bence çelik kadro bisiklet konusunda biraz daha düşün.

Doğukan Yıldız

Aktif Üye
Tepki
31
@Murat Uluoğlu

Hocam maalesef Borla alacak bütçem yok. Bianchi Speed veya Salcano NG 650 arasında kaldım. Hangisini tavsiye edersin? Teknik özelliklerinden anlamıyorum ancak NG 650 alüminyum kadrolu.