Dağ bisikleti tavsiyeleri

esbra

Üye
Tepki
0
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Arkadaslar herkese merhaba, yakin zamanda yurtdisindan turkiyeye tasinacagim. Yurtdisinda asagidaki carrera vanquish yol bisikletini kullaniyordum ancak genelde bisiklete 3 yasindaki kizimla binerim ve o arkada koltukta oturur. Maalesef turkiyede yolda kizimla bisiklete binmeyi pek cok arkadasim tavsiye etmedi, bu nedenle bisikletimi Turkiye`ye getirmeyecegim, oradan dag bisikleti alip daha sakin, trafigin olmadigi yerlerde surmeyi dusunuyorum. 4000-5000tl civarinda kizimla gezmek icin ne alabilirim? Profesyonel bir bisiklete ihtiyacim yok, haftasonlari kizimi alip gezmeye gidecek birsey bakiyorum. Daha once hic dag bisikleti kullanmadim ve arastirmadim. Burada uzun zamandir Carrera kullaniyorum ve cok memnunum ama sanirim Carrera Turkiye`de yokmus, Carraro diye bir marka gordum bilmiyorum ayni mi? Tavsiyelerinizi bekliyorum, simdiden cok tesekkurler. (mesajima ek yapma ihtiyaci hissettim, boyum 186, son kullandigim bisikletin kadro boyu 54cm`di, yine benzer boyutlarda almayi dusunuyorum.)

Dosyalar

Son düzenleme:
Scudo

specific

Forum Bağımlısı
Tepki
1.909
İsim
Harun
Başlangıç
1981—82
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Arkadaslar herkese merhaba, yakin zamanda yurtdisindan turkiyeye tasinacagim. Yurtdisinda asagidaki carrera vanquish yol bisikletini kullaniyordum ancak genelde bisiklete 3 yasindaki kizimla binerim ve o arkada koltukta oturur. Maalesef turkiyede yolda kizimla bisiklete binmeyi pek cok arkadasim tavsiye etmedi, bu nedenle bisikletimi Turkiye`ye getirmeyecegim, oradan dag bisikleti alip daha sakin, trafigin olmadigi yerlerde surmeyi dusunuyorum. 4000-5000tl civarinda kizimla gezmek icin ne alabilirim? Profesyonel bir bisiklete ihtiyacim yok, haftasonlari kizimi alip gezmeye gidecek birsey bakiyorum. Daha once hic dag bisikleti kullanmadim ve arastirmadim. Burada uzun zamandir Carrera kullaniyorum ve cok memnunum ama sanirim Carrera Turkiye`de yokmus, Carraro diye bir marka gordum bilmiyorum ayni mi? Tavsiyelerinizi bekliyorum, simdiden cok tesekkurler.
Tavsiye veriyorum...Türkiye'ye taşınmayın :D

Batuu1122

Üye
Tepki
0
İsim
Batuhan
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Klasik
Arkadaşlar herkese merhabalar. Konya da universite öğrencisiyim bildiğiniz üzere konya düzlük bir yer ve dağ bisikleti almak istiyorum gezmek için yol bisikleti düşünmüyorum. Kron xc150
(link)

Kron xc 100 2019 model
(link)

Bianchi aspit 37 (link)

Salcano NG 750 27.5 (link)

Sedona borla 910 (link)

Salcano astro hd26 (link)

Salcano 27.5 mg lion
(link)

Hangi bisikleti seçmemi önerirsiniz?

Tepki
23
İsim
Emre
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Batuu1122 düzlük bir yerde neden dağ bisikleti seçiyorsunuz onu anlamadım : )

• Beğen
Tepkiler: Batuu1122

Batuu1122

Üye
Tepki
0
İsim
Batuhan
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Klasik
@dunkelgluck reis biraz iriyim bide biraz hor kullanıyorum ne yalan söyleyeyim

Koraytsl

Üye
Tepki
0
İsim
Koray
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
5500tl bütcem var aklımda da scott aspect 940 var sizce nasıl size de bi danışayım dedim.

@specific scott'un aspect modelleri güzel bakmanı öneririm veya ghost'un kato modellerine de bakabilirsin 4000-5000 tl arası için güzel şeyler var

fogart

Üye
Tepki
3
İsim
Mehmet
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Tabiki Scott Aspect 720 2 gün oldu alalı ama öncesinde çok araştırdım. Efsane bir cihaz. Arazide 10 numara. Vites geçişleri seri frenler duyusal olarak tam istediğim gibi.

Scott Aspsct 720-.jpg

c90umut

Üye
Tepki
0
İsim
umut
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
selam biancy aspid 49 dağ bisileti çok ağır ve yorucu olduğu için ince tekerlekli carraro sportiv 224 225 bakerken bi yerde mosso 7571 mtb deore 30 vites denk geldi sıfırı 4000, tl 2500 e vercek durumu sıfır gibi binişi hoşuma gitti biancy kağnıymış meğersem acemilikte var tabi yorumlarınızı bekliyorum hafif taşlı ve rampalı yollarda bineceğim tşk

@zaferalm selam ben mosso 7571 deore 30 vites buldum bitane çok hoşuma gitti sıfırı 4000 tl 2500 e vercekler sıfır gibi biancy aspid 49 dan sonra mosso kuş gibi geldi

Son düzenleme:

mstfkrmz

Üye
Tepki
0
İsim
Mustafa
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Merhaba Arkadaşlar. Başlığı bir hortlatayım. Dağ bisikleti seçiminde kararsız kaldım. Aynı bisikletin çift amortisörlü mü alsam tek amortisörlü mü karar veremedim. Çok sayıda karşılaştırma okudum ama tatmin etmedi. Çift amortisörlü daha çok yorar deniyor ama rahatlık aradığım için çifte daha yakınım. Bu arada çift amortisörlüde arka amortisör yaylı değil havalı. Bir de jant konusunda kararsızım. Boyum 1.76, bacak boyum biraz kısa. O yüzden 26 jant daha uygun gibi. Ama bazı vakitler günde 20-30 km yol yapacağımı düşünürsek bu kadar uzun mesafe için 26 jant çok mu fazla yorar, 27.5 mu alsam? Görüş ve önerilerinizi bekliyorum. Bisikletleri şöyle bırakayım:

Dosyalar

Aybek Cihan

Forum Bağımsızı
Tepki
2.862
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@zaferalm Hocam ne yaptınız aldınız mı Rockrider'ı? M kadrosu satılmış sanırım stokta kalmamış. Rockrider alacaksanız frenler için acele etmeyin derim. Aliexpress'ten XT M8020 4 pistonlu hidrolik disk fren alırsınız eliniz bollaşınca. 180 dolar civarı fiyatı var resin olanının;

(link)

zaferalm

Üye
Tepki
41
İsim
Zafer Alemdaroğlu
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@zaferalm Hocam ne yaptınız aldınız mı Rockrider'ı? M kadrosu satılmış sanırım stokta kalmamış. Rockrider alacaksanız frenler için acele etmeyin derim. Aliexpress'ten XT M8020 4 pistonlu hidrolik disk fren alırsınız eliniz bollaşınca. 180 dolar civarı fiyatı var resin olanının;

(link)
Başıma gelmeyen kalmadı sormayın. Bisikleti almak için Akmerkeze gittim orada askıda M model vardı ama kadrosunda kalın bir çizik vardı , içime sinmedi almadım. Sonrasında mağazada internetten son M kadroyu sipariş verdim Akmerkez mağazasına teslim edilmek üzere (Not bıraktırdım kurulum yapılmasın, gelen kutuyu beraber açalım diye). Mağazaya teslim edilmedi beklemedeyim.

Screen Shot 2019-11-09 at 12.30.54.png

Bisiklet elime ulaşmadan eksik parçaların siparişini verdim.Çinden Manitou Milo remote lock out siparişi verdim. (25$ (link) ).Malum sarı ikinci el sitesinden Performans bisikletten Deore 615 hidrolik ön arka disk fren seti sipariş verdim.(Rotorlar dahil değil 650 TL).

Burda işler karışıyor. Firmadan sipariş veren 3 kişinin kargoları karışıyor. Birimiz İstanbul Anadolu yakasında(örülmüş arka jant sipariş etmiş) ,birimiz İstanbul Avrupa yakasında(kendimden bahsediyorum fren seti sipariş verdim), birimiz de Niğdeden(bisiklet sipariş etmiş) aynı firmadan sipariş vermiş kişileriz.

Anadolu yakasında ki arkadaşa Niğdedeki arkadaşının sipariş verdiği bisiklet yollanmış. Bana Anadolu yakasındaki arkadaşın sipariş verdiği örülmüş arka jant yollanıyor. Niğdedeki arkadaşa işe benim sipariş verdiğim fren seti gidiyor.Kısaca tam bir karmaşa Performans bisiklet ile görüştüm. Kargoların karıştığını kısa sürede ürünlerin gerçek kişilere yollanıcağını belirtti. İşin kötü kısmı bana gelen örülmüş arka jantta bir fatura mevcut o faturada arka jant alan kişinin ismi yazıyor ürün olarak da benim fren setim yazıyor. Sadece Kargo firması değil kendileride karıştırmış fatura basarken. Anadolu yakasındaki arkadaş ile iletişime geçtim. O kişide firmayı aramış. Firma ürünün benden kargo firmasının aldığını tekrar kendilerine kargoladıklarını söylemiş. Yanlış bilgi verilmiş ürün işyerimde masamın altında duruyor. Kargo firmasından gelip arayan soran olmadı. Banada Niğdeye giden kargonun tekrar bana yollandığını belirttiler. Kargo numarasını istedim eski kargo numaramla bakabilirsiniz dedi. O kargo numarasıyla eski bilgiler gözüküyor. Firma güven vermemeye başladı. GET ile almıştım onayı erteledim Pazartesi ürün elime geçmezse iade edicem başka satıcadan alıcam yada belkide sizin verdiğiniz linkten aliexpressten alırım. Kısaca cebimden bütün paralar çıktı , ama elime hiçbir ürün yok.

Dosyalar

Erdierdi

Üye
Tepki
4
İsim
Erdi
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Merhaba,

Hardtrail bir bisiklet almak istiyorum. Yurtdışından Wiggle’dan getirteceğim. Bütçe 700$ gibi planladım. 27.5” mi 29” jant mı tavsiye edersiniz.
Teşekkürler.

Aybek Cihan

Forum Bağımsızı
Tepki
2.862
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Erdierdi GMBN'in bir videosunda 1.75 üstü için 29 daha uygun demişlerdi. Hardtail olanlarda hız daha önemli olduğu için boy engeli yoksa 29 iyidir.

mstfkrmz

Üye
Tepki
0
İsim
Mustafa
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Mtb alacağım, 2 bisiklet arasında kaldım. Biri Lapierre Raid 500 (2900₺), diğeri Carraro Daytona 2727 (2200₺). Fiyat farkından dolayı carraro aklımı kurcalıyor ama lapierreden de vazgeçemiyorum. Özellikleri aşağıda yazdığım gibi. 700 lira az para değil. Özelliklerinin farkı fiyat farkına değecek kadar önemli mi? Sizce hangisini alayım?

Carraro Daytona 2727 Özellikleri

KADRO-ALÜMİNYUM 1-1/8" YARI-ENTEGRE HYDROFORMED
MAŞA-ALÜMİNYUM 1-1/8" RL 100mm GİDONDAN KİLİTLİ
ARKA VİTES-SHIMANO ALTUS M2000
ÖN VİTES-SHIMANO ALTUS M2000
KRANK TAKIMI-SHIMANO MT100 40X30X22T
ARKA DİŞLİ-SHIMANO CSHG20 11-34T KASET
VİTES KOLU-SHIMANO ALTUS M2000 3x9
FREN-SHIMANO MT200 HİDROLİK DİSK
LASTİK-CHAOYANG 27.5X2.10
JANT-CARRARO ÇİFT KAT ALÜMİNYUM DİSK
SELE-DDK JELLİ
EK ÖZELLİKLER-XLC GİDON, GİDON BOĞAZI

Lapierre Raid 500 Özellikleri

Kadro:Raid VB 6061 Entegre
Maşa:Rock Shox XC32 TK32 TK 120 Gidondan Kilitli
Vites Sayısı:30 Vites
Arka Değiştiricı:Shimano KRDM670 Yeni SLX Shadow 10S
Vites Kolu:Shimano SLM 591 Deore 3x10s
Ön Değiştirici:Shimano KFDM59110L6 Deore 10s
Lastik:Michelin Country Racer 29x2.1
Çatal Yatağı:pT-1805H 1.1/8" Entegre
Fren :Shimano Hidrolik Disk BRM445 160 mm
Jant :MACH1 Subzero 26"
Gidon:Raid Siyah - Kırmızı 31.8x25x680 mm
Gidon Boğazı :Raid Siyah - Kırmızı

Dosyalar

Son düzenleme:

Captaintr

Üye
Tepki
4
İsim
Aykut
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
29 jant 16 inc kadro, kilitli sase, v fren, vites kac oldugu farketmez 21 yeterli dag bisikleti1000 2000 tl arasi hangi bisikleti onerirsiniz.
Bir kac model baktim kron salcano mosso bunlarda bu ozellikleri bir arada bulamadim. Bulduklarimda ucuk fiyat.

Tavsiyenizi bekliyorum

Aybek Cihan

Forum Bağımsızı
Tepki
2.862
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Captaintr Bu kadar garip bir kombinasyon olsa olsa Ümit Bisiklet'te olur diye baktım ve bingo;

(link)

Bayiiye gidip getirtip getirtemeyeceğini sormanız lazım. İnternette bulamazsınız sanırım.
Yalnız bisiklet iyi mi kötü mü hiç bilmiyorum. Karar sizin.

Captaintr

Üye
Tepki
4
İsim
Aykut
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Captaintr Bu kadar garip bir kombinasyon olsa olsa Ümit Bisiklet'te olur diye baktım ve bingo;

(link)

Bayiiye gidip getirtip getirtemeyeceğini sormanız lazım. İnternette bulamazsınız sanırım.
Yalnız bisiklet iyi mi kötü mü hiç bilmiyorum. Karar sizin.
Ilginiz icin tesekkur ederim.
Neden garip aciklar misiniz? Cok bisiklet kullanan biriyim. Lakin sadece amaca hizmet icin kullaniyorum. Profosyonel falan degilim. Sehir icindede kullaniyorum. Rampa yokus ormandada kullaniyorum. Kullandigim bisikletim en alt diyebilecegimiz sekmentte. Ama omru doldu. Bu yuzden degistiriyorum.

29 inc biraz yuksek olsun diye istiyorum. Kadro boyu hala cozemedim. Bendeki kac kadro bilmiyorum ama cok menmundum. 16 en ufak kadro oldugu icin istedim.

Kilitli masa normal yolllardada rahat kullanmak icin istiyorum. V frenide bakimi kolay. Orman ortasinda bozuldu mu en azindan kendim ayarlarim. Hidroligi mekanigi orada onarmam zor.

Vitesde 30 olsa ne olacak bombos dumduz yol nerde ki o vitesi kullacagim : ) 21 yeter o yuzden
Sizin oneriniz ne olur?

Aybek Cihan

Forum Bağımsızı
Tepki
2.862
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Captaintr V-Fren istiyorsanız 27.5" bakın. Seçenekleriniz baya artar. 29" olanlar genelde disk frenli. Kadro boyu içinse, 16" 1.70 boya uygun.

• Beğen
Tepkiler: Captaintr

Captaintr

Üye
Tepki
4
İsim
Aykut
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Aybek Cihan Peki 27.5 bu ozelliklerde hangi marka model tavsiye edersiniz.?
Bana uygun o zaman 16 inc.