Cyle Wolf Mescalero 26 Cr-Mo 1990's Restorasyon

eren konu

Forum Bağımlısı
Tepki
565
Bisiklet
Specialized
Merhaba arkadaşlar.
Bir gece uyku kaçması sonrasında internetteki eski bisikletleri incelemeye aldım.
Geçen seneden 10-15 dakika ile kaçırdığım bir bike-components disc trucker kampanyasının kuyruk acısını henüz üzerimden atamamışken bir bisiklet ilanı ile aşağıdaki resmi gördüm.
(link)
Tabi daha detaylı resimlerde vardı ve kadro açıları, bisikletin ebatı, tarihi ve cr-mo oluşu hoşuma gitti.
Bisiklet Alman malı bir bisiklet ve ben de yenice "Garp Cephesinde Yeni Bir Şey Yok" kitabını okumuştum.
Fiyatı da alabileceğim sevilerde olunca bu konuda duayen kabul ettiğim iki büyüğüm (@mariokaldato ve @Murat Cömez) ile konuyu paylaştım. Almamla ilgili onay çıkınca heyecanla 4. kez bisiklet sahibi oldum.
Bisikletle ilgili bilgi internette bile çok sınırlı. Ölçümlerime göre bisiklet seat post 58 kadro üst boru 60cm. Yani bana tam olan bir bisiklet.
Bisiklet dün geldi. Bugün bonkör kullanılan yağlarını temizledim .
Çamurluklarını ve ışıklarını şimdilik söktüm.
Satın aldığım adan sele borusu ve gidonunu uydurdum demişti. Sele borusu eski metal su borusundan yapmış kadroya giren kısmına da kadroda sıkıştırılabilsin diye saç geçirmiş. Boru çok uzun ve saçla birlikte oldukça ağır. Gidonu scott'dan bulmuş fakat bisiklete ve bana göre kısa sanırım 24 jant çocuk bisikletinden sökme falan olabilir. Tabi kotuk da ağır, yaylı ve çok yaralanmış.
Bu hali ile ayaklıklı ve 14.5kg.
Lastikleri rubena silica, vitesleri 18li shimano sis ama sürüş zevki tek kelime ile mükemmel.
Temizliği tamamladıktan sonra hava keşke kararmasa dedim.
Çelik bisikletin hissi @mariokaldato Abimizin dediği gibi başka birşeye benzemiyor.
Frenler ve vites sistemi tam ayarlı.
14-28 dişli 6'lı kaset var 3'lü kasetin özelliklerini göremedim.
Şimdi sizi temizlik öncesi ve temizlik sonrası resimlerle baş başa bırakayım.
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
Temizlik sonrası ve Çamurluk ışık sisteminin çıkması sonrası bu resimlerde henüz gidonu yükseltmeyi becerememiştim.
(link)
(link)
(link)
(link)
Son olarak gidonu kendimce ideal kıvamda yükselttim sürüş zevki Nirvanaya ulaştı ve bu işlemden sonraki resimler.
(link)
(link)
Şimdilik bu kadar.

Scudo

MAERKEK

Forum Bağımlısı
Tepki
2.024
İsim
Mehmet Ali ERKEK
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Diğer
Yarı aliminyum fren sistemi bisikleti daha çarpıcı gösterir. Hayırlı olsun güle güle kullanın .

Lastiğin yarısı boyalı mı ?

• Beğen
Tepkiler: eren konu

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.416
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Merhaba demre arkadasim,

bu bisiklet hakkinda sana gercekte yardimci olmak isterim tabiki ama beni yanlis anlamandan korktugum icin yorum yazmayayim dedim. Bisiklet fiyatina göre bence iyi ve alman markasi olduguda dogrudur. Cromo borulara gelince burada Columbus cromo borulardan bahst edilmiyor ve bu bisiklet yani marka bildigin almanyada market bisikleti olarak satiliyor. Yalniz dedigim gibi senin aldigin fiyat yinede uygun. Ama su bir gercek bisikletin üzerindeki iviri ziviri sökünce bisiklet kendini göstermis.
Hayirli olsun kazasiz belasiz kulanmak nasip olur insallah.

eren konu

Forum Bağımlısı
Tepki
565
Bisiklet
Specialized
@MAERKEK
Teşekkür ederim.
Lastik rubena scylla üzerinde boya yok orijinal hali.

@Murat Cömez
Murat Abi bisikletin aslında ben model yılını merak ediyorum.
Dediğin gibi şuanda yada çok yakın geçmişte bu marka kaliteyi son derece düşürmüş zannediyorum.
Ama naçizane sanki bu bisikletin üretildiği yıllarda şuankinden daha iyi kalite hedefiyle yapılmış olabileceğini düşündüm.(Söylemek istediğim eski Sedona'ların ülkenin gururu iken şuan diğer yerli bisiklet markaları üretimleriyle aynı kaliteye dönmesi gibi.)
Yaklaşık 30 yaşında olduğunu tahmin ettiğim bisikletin verdiği his beni inanılmaz tatmin etti. Tank gibi sanki bisikletin kadrosu ile maşası tek parçaymış gibi sürülebiliyor.
Yani biraz daha modern ekipmanlarla ayaklıksız 12kg'yi çok rahat yakalayacak gibi görünüyor ki 58kadro surly'de çok farklı olmazdı sanki diye oldukça sevindim bugün.
Beklentim çok büyük değil hepi topu bir tane de kirli bisikletim oldu kilit ihtiyacı bulunmayan o kadar.
İyi dileklerin için teşekkür ederim abi.

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
stanforth-kibo-dirt-drop-16-720x480.jpg
Ucuz ve az bakimla canavar gbi gezi bisikleti olur bu alet. Cok buyuk beklentiye girmeden temizlik ve biraz gelistirme ile yeni nesil cogu gezi ve mtb bisikletinden daha keyifli.olacagini dusunuyorum .simdiden keyfini cikarmaya basla derim hehe

eren konu

Forum Bağımlısı
Tepki
565
Bisiklet
Specialized
Teşekkür ederim abi eyvallah.

mariokaldato

Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@eren konu Benim sana naçizane tavsiyem frenleri V fren yapmandir. Tektro v frenler ucuz ve fiyatina gore guzel tutuyorlar

Birde specilazed 26x1.25 fatboy slik lastiklerden takabilirsin. Uygun fiyatli hafif ve hizlidirlar. Bayadir kullaniyorum ben hala patlatmak kismet olmadi maşallah

• Beğen
Tepkiler: Ozicu ve eren konu

eren konu

Forum Bağımlısı
Tepki
565
Bisiklet
Specialized
Raşit Abi söylediklerini dikkate alıyorum.
Özellikle eklediğin resim çok hoşuma gitti ki feys alacağım yazıcıdan çıkarttırdım bile.
Benim yapmayı planladığım değişiklikler ilk etapta gidon, eğer dropbar olursa dolaylı olarak fren kolları, sele borusu şeklinde olacak.
Mümkün mertebe gidon ve sele borusunu gümüş renk ve hatta mümkünse bisikletin kendi memleketinden yani avrupa denk getirmeye çalışacağım. Alacağım ürünlerin tamamını ikinci el ve ekonomik alacağım.
Amacım çok hafif, çok şık, çok üst düzey bir bisiklet yapmak değil; işini iyi yapan, tank gibi sağlam, hoplamaya, zıplamaya, yüklemeye gelebilen, kilit ihtiyacı bulunmayan ama ufaktan da olsa tarz bir bisiklet yapmak.

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

mariokaldato

Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@eren konu attigim resimdeki projenin detaylarina buradan bakabilirsin.
Fikir verir ilham olur
(link)

• Beğen

eren konu

Forum Bağımlısı
Tepki
565
Bisiklet
Specialized
@mariokaldato
Raşit Abi siteyi inceledim etkileyici.
Aslında senin Mercedes'te de yapılabilecek bir modifiye aklıma geliyor ama mümkün müdür bilemiyorum.
Kadro altına ve maşaya vidalama yuvaları takılabilir mi abi?
Böyle daha safkan bir tur canavarı olmaz mı sence?

Ben sele borusu ve gidon meselesini çözdükten sonra kısmetse bu vidalama deliklerini arttırma operasyonunu denemeyi düşünüyorum ama internette denenmişine rastlamadım.
Yaşlı, Kirli ve Dandik bisikletimden yeni kareler.:asik:
(link)
(link)
(link)

• Beğen
Tepkiler: Ozicu

mariokaldato

Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@eren konu ekstra delik delme konusunda bir fikrim yok acikcasi riske girmek istemem. Her yere suluk takacak kadar çölümsü bolgelerde pek turlamiyoruz sonucta cantayada atilabilir ekstra yükler :)

Bence oncelikli olarak komple sökerek sahsina ozel guzel bir renk secerek boyaman daha eglenceli ve gelecege yonelik olur

• Beğen

eren konu

Forum Bağımlısı
Tepki
565
Bisiklet
Specialized
Arkadaşlar iş yoğunluğu nedeniyle deyim yerindeyse "slow motion" olarak modifiye ettiğim yeni kirli dandik market bisikletim için 26.4mm gümüş renk sele borusu ve selem geldi yarın umut ediyorum takmış olurum.
(link)
(link)
Benim bu başlıkta yapmaya çalışacağım şey siz değerli tecrübe sahibi arkadaşların da görüşleriyle bisikleti orijinal haline çevirmek ya da döneminin parçalarıyla bisikleti yenilmek değil mümkün olan en ekonomik şekilde en iyi ve en verimli aktif kullanımını sağlamak olacaktır. Düz ya da drop bar konusunda kararsız olduğumu dropbara geçmem şartında vites sisteminin neredeyse tamamını değiştirmek zorunda olacağımdan kaynaklı olarak bir süre daha belki biraz gidon genişliğini arttırarak(şuan elciklerle dıştan dışa 56cm ve çocuk gidonu gibi duruyor ) düz gidon kullanmayı düşünmekteyim.
Ama genel olarak bu bisikletten en önemli beklentim çelik bir tur bisikleti olarak ve şehir bisikleti olarak bana hizmet etmesi.

İlk uzun turumu yılbaşının hemen öncesinde yaptım. Yaklaşık 50km sürdüm. Vites sistemi -en büyük kaset dişli 28t olunca - yokuşlarda biraz zorladı yüklü olarak sanırım çok daha zor olacaktır. 11-34 Megarange kaset değişimi şart gibi görünüyor. Tabi acaba 7 yada 8li kaseti jant destekler mi o da bilinmesi gereken teknik bir soru işareti.

Boya yenileme yazı bekleyecek gibi görünüyor fakat bir taraftan da böyle kirli kirli sürsen kilide bile gerek yok diyorum kendi kendime.
Yalnız yine de bir renk değişimi ya da orijinal renk yenilemesi yapasım geliyor.

Aşağıdaki benim kirli dandik bisikletin yurt dışından aynı renginin daha temiz ve orijinal olanı "Mescalero"
(link)

Ve benim bisiklet ile kadrosu aynı olan -bana göre maşası daha estetik olan- model "Tucano".
(link)
Bu da yine Tucano'nun klas modifiye edilmiş hali.
(link)
Bu da biraz apaçi modifiye olmuş hali
(link)

Yarın yeni koltuk borusu ve koltuğuyla olan resmini paylaşmak ümidiyle
hoşçakalın...

• Beğen
Tepkiler: Ozicu

mariokaldato

Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@eren konu

"Modafiyeye devam"
Apaçi selim

:D ehehe guzel gidiyor. Sele borusunu dedigim gbi kutu koladan parca keserek sele borusunun uygun kismina sararak o sekilde gecir yuvasina olacaktir.

7 li yada 8 li megarange tabi olur . Aktariciyi belki uzun bacakli bi modelle degismen ve yeni rublene.göre bakla eklemen gerekebilir.

Modifiye resimlerinde en guzeli suphesiz sepetli olan modeli. Bizim sosyetikler sevmez sepet meselesini ama en agir bayk pekinkciler bile sepet takiyorlar bisikletlerine rahat ol

eren konu

Forum Bağımlısı
Tepki
565
Bisiklet
Specialized
Evet arkadaşlar bisiklete yeni sele borusu ve seleyi yerleştirmiş bulunmaktayım.
Resimler biraz aceleye geldi bu nedenle sele hizası benim kullanımıma göre biraz yukarıda kaldı ve selenin terazisinin olmayışından burnu yukarıda çıkmış.
Ama kesinlikle görüntü eskiye göre daha estetik.
(link)
(link)
(link)

mariokaldato

Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@eren konu
Ooo masallah tehlikeli bir duruş ve tam dirthy droop olmuş la bu bak benzerini gosterem :D
185406

eren konu

Forum Bağımlısı
Tepki
565
Bisiklet
Specialized
Arkadaşlar bu arada şunu belirtmeliyim bisiklet ile ilgili her şeyi internette en ucuz satandan alıp olası en ucuza aldım zannetmeyin çünkü mahallenizdeki bisikletçide fiyatlar çok çok daha uygun olabiliyor. Örneğin irc 26 iç lastiği bugün 10TL'den ve vites telini 2 tl'den aldım. Ve 1 adet yeni benim beğendiğim tarzda "Cylewolf Tucano" diye belirttiğim resimlerdekine benzer cr-mo maşa 30TL.
Yani emin olun böyle çok özellikle deore, xt, slx xx1 olaylarına girmiyorsanız mahalledeki bisikletçilerde acera'ya kadar set var ve taksit yoktur belki ama fiyatlar neredeyse internetin yarısı.

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato