Corona virüsü (Covid-19)

Mete Can Karahasan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.139
"Ben spor yapıyorum, inanılmaz ciğer var bende, kendime bakıyorum, sigaram yok" diyordum.
Kısıtlayıcı akciğer hastalığı yapıyor. Akciğerinizi genleştiremiyorsunuz, hastalığın niteliği bu. Bu yüzden mekanik ventilasyon işe yaramıyor, osilasyonlu ventilasyon işe yarıyor. Biraz teknik oldu, özetle bunun makinesi hava basmıyor, titreştirerek hava değişimi sağlıyor.

Scudo

RmzBurak

Forum Bağımlısı
Tepki
1.468
İsim
Remzi Burak
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bugün İstanbul- Taksim ilkyardım hastanesinin aciline uğradım. Acilde bekleyenlerin büyük çoğunluğu ökrürüp tıksıran Covid şüphesiyle test yaptırmaya gelenler. Durum iyi değil. Bencede maskeler erken çıkartıldı.
erken değil belki, yeniden kişisel olarak maskeleri takmalıyız. Devlet yeniden maske takma zorunluluğu getireceğini düşünmüyorum

Mete Can Karahasan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.139
erken değil belki, yeniden kişisel olarak maskeleri takmalıyız. Devlet yeniden maske takma zorunluluğu getireceğini düşünmüyorum
Herşeyi devletten beklemek olmaz, nasıl oldu doğru birşeyi zamanında söylediler diye hayret etmiştim. Bozuk saat bile günde iki kez doğruyu gösterir.

• Beğen
Tepkiler: RmzBurak

RmzBurak

Forum Bağımlısı
Tepki
1.468
İsim
Remzi Burak
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Herşeyi devletten beklemek olmaz, nasıl oldu doğru birşeyi zamanında söylediler diye hayret etmiştim. Bozuk saat bile günde iki kez doğruyu gösterir.
Haklısınız, şuan bir kısıtlamaya gidemezler. Hem mevcut turizm için hem de eskisi kadar yasaklara kimsenin tahammülü yok. Bireysel olarak yapabildiğimizi yapacağız. Umarım bu işe devlet karışmaz.

Mete Can Karahasan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.139
Umarım bu işe devlet karışmaz.
Aslında karışsa hiç fena olmaz, alt tarafı maske. Kurallara bağlılık çok yozlaştı diye düşünüyorum. Demokrasi demokrasi diye diye cumhuriyetin temelinin yasalar olduğunu unutuverdik. Çoğunluğun dediği bence olmaz, yasalar hakları teşkil ettirir. Herkes bu şekilde eşit sağlık hakkına sahip olur. Kuralları esnetmek, insanların sağlık hakkını esnetmek gibi oluyor. Hâni, haklar yasalarca korunur diyoruz, bunun bir uygulaması olmalı.

• Beğen
Tepkiler: RmzBurak

MuratHan

Forum Bağımlısı
Tepki
2.287
Bisiklet
Scott
Bu gün 6 gün, kardeşim ve ben koku ve tat alamıyoruz, ateş yok, öksürük ara sıra, ben çok şiddetli olmasa da ter atmaya devam ediyorum, halsizlik ve eklem kas ağrıları azaldı ama beş on metre yürüdükten sonra aşırı yorgunluk ve nefeste daralma devam ediyor. Bacaklarım sanki aylardır yürümemişim gibi bedenimi tartamıyor. covid olduğumuz artık kesin, bunca yıl kendimizi koruduk ama sonuçta belli ki bir yerden yakaladı bizi. Ben markette 20 dk kasa da sıra beklediğimiz güne bağlıyorum, o gün turist doluydu ve sırada öksürenler vardı, şüphelenmiştik aslında ama olan oldu. Maskesiz kalabalık alanlara girmemek ve uzun bir süre kalmamak gerekiyor. Bu arada koku ve tat hissizliği kalıcı olma riski var mı, durup dururken her ikisi de gitti ve iki gündür tat ve koku alamıyor olmak gerçekten berbat bir his, sadece sanki hastalığın kendi kokusunu alıyorum, tuhaf belli belirsiz garip bir koku, aynısını kardeşim de söylüyor.

Mete Can Karahasan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.139
Bu gün 6 gün, kardeşim ve ben koku ve tat alamıyoruz, ateş yok, öksürük ara sıra, ben çok şiddetli olmasa da ter atmaya devam ediyorum, halsizlik ve eklem kas ağrıları azaldı ama beş on metre yürüdükten sonra aşırı yorgunluk ve nefeste daralma devam ediyor. Bacaklarım sanki aylardır yürümemişim gibi bedenimi tartamıyor. covid olduğumuz artık kesin, bunca yıl kendimizi koruduk ama sonuçta belli ki bir yerden yakaladı bizi. Ben markette 20 dk kasa da sıra beklediğimiz güne bağlıyorum, o gün turist doluydu ve sırada öksürenler vardı, şüphelenmiştik aslında ama olan oldu. Maskesiz kalabalık alanlara girmemek ve uzun bir süre kalmamak gerekiyor. Bu arada koku ve tat hissizliği kalıcı olma riski var mı, durup dururken her ikisi de gitti ve iki gündür tat ve koku alamıyor olmak gerçekten berbat bir his, sadece sanki hastalığın kendi kokusunu alıyorum, tuhaf belli belirsiz garip bir koku, aynısını kardeşim de söylüyor.
Tuzlu su gibi mi, bana deniz havasını hatırlatmıştı. Size geçmiş olsun.

RmzBurak

Forum Bağımlısı
Tepki
1.468
İsim
Remzi Burak
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Aslında karışsa hiç fena olmaz, alt tarafı maske. Kurallara bağlılık çok yozlaştı diye düşünüyorum. Demokrasi demokrasi diye diye cumhuriyetin temelinin yasalar olduğunu unutuverdik. Çoğunluğun dediği bence olmaz, yasalar hakları teşkil ettirir. Herkes bu şekilde eşit sağlık hakkına sahip olur. Kuralları esnetmek, insanların sağlık hakkını esnetmek gibi oluyor. Hâni, haklar yasalarca korunur diyoruz, bunun bir uygulaması olmalı.
Her şeye muhalefet olmaya can atıyoruz. Maske kalktı aaaooo neden kalktı? Yeniden maske takmak gelir aaaooo neden geldi?
Toplu taşımaya kesinlikle yeniden bu kural gelmeli.
Bayramda seyranda ne el öperim ne sarılırım. Maskemi takar mesafemi koyarım.

• Beğen
Tepkiler: Mete Can Karahasan

Burak B.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.986
İsim
Burak
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Erken çıkarttık maskeleri erken! En azından kapalı mekanlarda,toplu ulaşım araçlarında daha devam etmeliydi.
Sorma çıldırcam. Milletimiz neden bu kadar mal.. Alınmayın ama evet MAL.. Sağlık çalışanı oldugum için herşeyin farkındayım, antremanlar arası dinlenme günlerinde yakıt pahalılıgı nedeniyle toplu taşımaya yönlendim. 1 kişi bile takmıyor ve Maske takan tek kişiyim genelde.. Öksüren var, aksıran var, leş gibi nefes kokuyor toplu taşıma.. 1 kişi bile hiçmi şüphelenmiyor hava sıcak ne öksürüğü? ne hapşirması ? Hastaneden çalışan arkadaşlarım bir bir pozitif olmaya başladı, en son şefim hastalandı öyle bi halsizlik görmedim adamda. Bende hiç hissetmedim, muhtemel çok sık antreman yaptıgımdandır bağışıklığım güçlü.

CengoCenk

Daimi Üye
Tepki
1.163
İsim
Cenk
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Tecrübeli arkadaşlardan görüş almak için sormak istedim.
Bu nefes darlığı zamanla düzelir mi? Doktor kontrolünde ciğerlerde ve kandaki oksijen seviyesinde belirgin bir sorun saptanmadı. Özellikle kahve içince kısmi çarpıntı oluşuyor. Onu bıraktım. Checkup larda doktorların "profesyonel sporcu ciğerinin bir tık aldı" dediği ciğerlerim vardı. Açıkçası onu kaybetmek istemiyorum. Sporun hayatımdan çıkmasından korkuyorum resmen. Garip bir ruh hali kapladı. Biraz düzeldiğimi hissetsem yeniden yavaş yavaş spor aktivitelerine başlayacağım. Ancak emin de olamıyorum.

Mete Can Karahasan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.139
Checkup larda doktorların "profesyonel sporcu ciğerinin bir tık aldı" dediği ciğerlerim vardı.
Hiç böyle birşey duymadım, ciğerlerim %120 çıkardı. Boy ve yaşa göre orantılı bir hesabı var. İsteseniz de yaş aldıkça eski seviyenizi koruyamazsınız. Kafanıza takmayın, akciğerinizin %10'u hayatta kalmanıza yetiyor. Şaka maka büyük olaylardan sonra ölüm korkusu oluşuyor. Kalp krizi tehlikesi olan hastalarda da bu endişe hali bir kriter, yani çok yabancı bir durum değil.

Cömert

Forum Bağımlısı
Tepki
2.617
Corona virüs aşısı ile insanlara chip takıldığı inancını paylaşanlara bir uyarım olsun. İstanbul kadıköy belediyesinin bedava dağıttığı çorbalarıda içmeyin. Hatta hiç bir belediyenin bedava dağıttığı çorbayı içmeyin. Mazallah içinize çip takarlar da , uzaktan beyninize ulaşıp , iradeniz dışu bölücü örgüt lehine slogan atttırırlar.

( Bkz google Çipli Vatandaş )

cazci

Dört Mevsim Pedal...
Yönetici
Tepki
17.303
İsim
MEHMET CEM SAYGI
Başlangıç
1974—75
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Durum oldukça kritik gibi görünüyor...
(link)

cazci

Dört Mevsim Pedal...
Yönetici
Tepki
17.303
İsim
MEHMET CEM SAYGI
Başlangıç
1974—75
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Hatırlatma (4.) doz Biontech aşımı oldum. Durum bayram tatili dönüşü ciddiyetini artıracak gibi...
(link)

Atasoy

Terörü ve destekcilerini Lanetliyorum
Tepki
12.350
İsim
ibrahim
Başlangıç
1977—78
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Baş, boğaz ağrısı ve burun tıkanıklığı şeklinde ailecek geçiriyoruz şu an. Şu kadınların sosyalleşme merakı yok mu ? hep ondan geliyor başımıza yoksa beni hayatta bulmaz.

lrfan

Cyclist
Tepki
8.184
İsim
İrfan Türetgen
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bir de bu var

(link)

İki veya üç doz aşı olduktan sonra koronavirüse yakalanan kişilerle ilgili de öneride bulunan KLİMİK, “İki doz Sinovac ardından 2 doz BioNTech aşısı veya 3 doz BioNTech aşısı veya 4 doz BioNTech aşısı uygulandıktan sonra COVID-19 geçirmiş kişilere hatırlatma dozu yapılmasına eldeki verilere göre gerek yoktur” dedi.

• Beğen
Tepkiler: MakRo

ndhakara

Forum Demirbaşı
Tepki
967
İsim
Cihat
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
3 doz aşının üzerinden 7 ay geçtikten sonra naneyi kaptık. Eşimden 3 gün sonra bende de başladı. Bugün 9. Gün ateş, eklem ağrısı ve burun geniz akıntısı bitti diyebilirim. Ateş çok yüksek olmasa da yoracak kadar sürekli vardı(36.5-37.2). Parolu ilk 2 3 gün düzenli kullandım, en az 1 ay da coraspin kullanacağım. Kan sulamdırıcı olarak bir süre kullanmakta fayda var. Pıhtı riski iyileşme ardından sonra bir süre devam ediyor şeklinde bir kaç araştırma özeti okumuştum.
Dün oldukça iyiydim ve 1 saat hafif bir sürüş yaptım. Nabız olması gerekenin +20 üzerindeydi. Son 4 gündür dinlenik nabız 65+ ki 53-55 arası normalim.
Dünkü sürüşü ardından bugün omuzlarımda sanki sopa kırılmış gibi :). Artık hastalıktan mı yoksa hamlıktan mı emin olamadım ama böyle hamlık ağrısı hiç çekmemiştim.
Az önce evde yarım saat reco. Çevirdim ve nabız olması gerektiği aralıktaydı ama yine de yorgun hissediyorum.
Başımızdaki gevşekler en azından maskeyi gevşetmese bu kadar patlamazdı ve en önemlisi 6. ayı geçenlere hatırlatma dozunu serbest bırakmış olsalardı en azından biz aşkımızı olacaktık. Biz hastalandık ve ardından hatırlatma dozunu tekrar açtılar. :/ Hoş hastanede randevu alıp aşı yok diye dönenlerin haberlerini izleyince söyleyecek sözler dilimin ucunda sıralanıyor. :/

Oxsy

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Covid in en pik yaptığı zamanlar İstanbulda yaşıyordum. Şimdi Muğlada dağ başinda yaşamama rağmen covid oldum. Semptomlar 5 saat aralıksiz araç kullandiktan sonra çıktı. Ateşim 39 a kadar çıktı, hemen 4 tablet parol, 4 adet coraspin aldım.6 saatte toparladım. Bütün semptomları durdurdum. Acaba dedim soğuk algınlığı mı idi, evde 2 defa test yaptım, 2 si de pozitif çıktı. 3 gün sonra testim negatife döndü.

• Beğen
Tepkiler: yusufgs36 ve MakRo

ali önder

Forum Demirbaşı
Tepki
1.250
İsim
ali önder büyüksünetçi
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Corratec