Corona virüsü (Covid-19)

Scudo

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.971
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ya bunlar bakteriyofaj gibi atroksiyanlara girip bakterilere musallat olup onların üzerinden yayılırlarsa.

Çağdaş78

Forum Bağımlısı
Tepki
4.572
İsim
Çağdaş
Çımen olduktan sonra kaçış yok....

everhard

Forum Demirbaşı
Tepki
1.514
İsim
Tolga A.
Bisiklet
Carraro
Arkadaşlar dün radyoda bir enfeksiyon hastalıkları uzmanını dinledim tesadüfen;
Corona virüsü de dahil bu tip virüslerin eşya yoluyla bulaşmasının imkansız olduğunu söyledi. İnsandan insana ancak solumun ve temas yoluyla bulaşabilen bu virüsün, bir eşya üzerinden farklı ülkeye yayılması bilim dışıdır falan da dedi.
Yani Çin'den ürün sipariş edenlerin bana kalırsa endişelenmesine gerek yok.

MakRo

🤘Forever Metal🤘
Tepki
9.186
İsim
Alperen Atman
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Şaka bir yana kargoyu iyice dezenfekte etmeyi düşünüyorum da, nasıl yaparım onu bilmiyorum...😱
Bu hastanelerdeki antiseptik / yada bildiğimiz alkol kolonya ile olabilir. Bizim ofise de bir tane bu antiseptiklerden geldi iyice paranoyaya bağladık dönüp dönüp sıkar olduk galiba kokusu cezbediyor. Türk insanı en azından hastaneye gelenlerden gördüğüm kadarı ile pek el yıkama meraklısı değil. Tuvalete girip elini yıkamadan haldır huldur kapıdan çıkan çok gördüm. Ortak kullanım alanlarında bir tane peçete ile tutar açarım ve mümkün mertebede elimi sabun veya tarzı ürünlerle yıkamaya dikkat ederim. İş yerinde kimse ile el sıkışıp tokalaşmıyorum diye millet tavır yapıyor bana. :) En büyük sebeplerinden birisi tabi ki kişisel temizlikten bir haber olanlardan kaynaklı. Adamlar her gün hastanenin içinde cirit atıp her yeri mıncıklıyorlar. Sonra ben tokaşlamıyorum diye kızıyorlar işin kötü tarafı adama durumu anlatamıyorsunuz bile. Haberlerde gördüğüm kadarı ile virüs bulaşması için canlı doku şart. Aliexpressten aldığınız çanta ile gelecek gibi değil, kaldı ki bir tek biz alış veriş yapmıyoruz. Neredeyse plastik ve türevleri olan bir çok ürün, cep telefonları vs. komple Çin'den geliyor. Bu bana göre Amerika'yı protesto ediyorum diyip kola dökmek, windows, android, ios kullanmaya devam etmekle aynı.

Sayin müdür ; Gözümüz yukseklerde degil. Giosuma sizin oralardan bi ultegra d12 alip yollayiver hayrina. Gariban sevindirmeninde bir tadina bakmis olursun
Abi benim de bir kaç alacağım var sana özelden yazayım da senin istek gibi gösteririz olur mu? :D

Şöyle bir yazı geçti elime, yorumsuz paylaşıyorum:
2019 Wuhan Coronavirus'u hakkında çok fazla dezenformasyon var. Yanlış bilgilerin çoğu kulaktan dolma bilgilerle yayıla yayıla en sonunda Çin'den kimseyi almayalım. Çin'den gelen paketlere bile el sürmeyelim, zaten yaşlı Uzakdoğulu erkekleri öldürüyor gibi bilimsellikten son derece uzak, bir noktada (bilmeden olduğunu umuyorum) ırkçı söylemlere kadar gitti. Hoşumuza gitse de gitmese de fark etmeden hatalı bilgiler paylaşıldığını görüp bunu yazma gereği duydum. Beraber doğru bilgilerle bu hastalığa karşı korunalım ne dersiniz?

Coronavirüs hakkında ne biliyoruz ve doğru bilinen yanlışları sizler için derledim. Alın size büyük hizmet. 😂

Coronavirüs nedir?
Coronavirüs memeli ve kuşları etkileyen nezle, sars (uzakdoğu'dan çıkma) ve mers (ortadoğu'dan çıkma) virüslerinin de olduğu virüs türüne verilen bir genel isim. 2019 Novel Coronavirus o kadar yeni ki ona henüz gerçek bir isim takmadılar. Her hayvanda farklı semptomlara sebep olmakla beraber genelde domuz ve ineklerde ishale, kuşlarda ve insanlarda üst solunum yolu enfeksiyonlarına sebep oluyor. Bu virüslerin HİÇBİRİNE karşı aşı veya ilaç yok. Kendi kendine geçiyor. O sebeple viral enfeksiyon geçirdiğiniz zaman doktor size ağrı kesici ateş düşürücü verir ancak herhangi başka bir şey veremez.
Virüsün kendisi öldürmüyor, virüs sebebiyle zaattüree'ye yakalananlar zaattüree'ye bağlı komplikasyonlardan vefat ediyor. Yani hali hazırda bir sağlık sorunu olanlar nasıl gripten vefat ediyorsa bu virüsten de vefat edenler oluyor.
(link)

Wuhan Deniz Mahsulü Pazarı'ndan çıktığı düşünülüyor.

Daha önce, bu virüs ile %88 oranında benzerlik taşıyan coronavirüsler yarasalarda keşfedilmiş ancak Wuhan Deniz Mahsulü pazarında yarasa satılmıyor. Dolayısıyla başka bir hayvana yarasalardan geçip ondan sonra insana bulaştığı düşünülüyor.
(link)

Ölüm oranı %3 (YANLIŞ)
Hayır ölüm oranı %3 değil. Bilinen ve rapor edilen vakaların şu ana kadar %3ü vefat etti. Sağlık çalışanları yeni koronavirüsü kapan insan sayısının çok daha yüksek olduğunu ancak hastaneye gidecek kadar ciddi semptomlar göstermedikleri için rapor edilen vaka sayısına oranla ölüm sayısının %3 olduğunu düşünülüyor.

Çok yayılabilen virüslerin daha az agresif olduğu düşünülüyor bu arada. Yine the Guardian haberini paylaşıyorum.

(link)

Bu vefat edenlerin 2 tanesi dışında hepsi yaşlı erkek. Çin'deki yaşlı erkek oranı epey yüksek olduğu için buna çok şaşırmamak gerek.

Dilerseniz demografik yaş dağılımına bakıp anlayabilirsiniz bunu.

(link)

Biyolojik silah olduğu iddiası bilimsel değil.
Bazı "kaynaklar" bu virüsün labda üretildiğini ve sadece Çinlileri, veyahut Çinli yaşlı erkekleri hedeflediğini yazmış söylemiş. Bir kere Çinli olsun Ugandalı olsun fark etmiyor hepimiz aynı genoma sahibiz. Etnik olarak farklı olmaları hayvanlar aleminden bakıldığı zaman farklı bir genetik yapı sebebiyle farklı bir cins oldukları anlamına gelmiyor. Bunu genelde kafatasçı ve ırkçı siteler paylaşıyor.

(link)

Çin kendi nüfusunu azaltmak istiyor o yüzden bu çareye başvurdu diyenlere de Pulitzer ödüllü araştırmacı gazeteci Mei Fong'un araştırma kitabını okumalarını tavsiye ediyorum. Tam aksine Çin yanlış nüfus politikaları yüzünden ekonomik zorluğa girebilir ve bunu geri döndürmeye çalışıyor. Çok güzel bir kitaptır.

(link)

Peki gripten daha tehlikeli mi?

Hayır, hatta gribin Amerika gibi yerler için daha tehlikeli olduğu konusunda pek çok bilim insanı hemfikir.

(link)

(link)

Madem o kadar tehlikeli değil o zaman Çin niye bütün ülkeyi kapattı?

Bunun sebepleri aslında biraz karmaşık. Daha önce SARS epidemiğini iyi yönetemedikleri için ve bu tam da Çin yeni yılına denk geldiği için insandan insana geçip daha da evrimleşmesini engellemek istiyorlar. Ancak bu derece kapsamlı bir karantinanın etkili olup olmadığı konusunda WHO bile emin değil çünkü daha önce denenmedi.

Wuhan'da yaşayan muhalif bir gazetecinin yazısı bu konuda çok aydınlatıcı. Arka planda daha çok politik bir seçim olduğu belli.

(link)

Peki nasıl korunabiliriz?

Yüz maskesi gerekli değil çünkü etkili bir korunma yöntemi değil. Kişisel tercih meselesi. Biz Tayvan'da hasta isek diğer insanlara saygımızdan ve yanlışlıkla damlacıklar etrafa saçılmasın diye takıyoruz. Yani hastaysak takıyoruz sağlıklıysak bizi korumuyor.

(link)

2003 SARS salgınında maskeye rağmen pek çok sağlık çalışanı hastalandı çünkü ellerini yüzüne götürdüler. Gözlük düzeltme burun kaşıma yüzüne dokunma hava ile bulaşmasından daha etkili. Damlacıkların sağa sola bulaşmasını engellemek lazım yani.

En etkili korunma yolu dezenfektan veya sabunla el yıkamak. Coronavirüsler sabuna karşı son derece dayanıksızdırlar. Ellerinizi yüzünüze sürmeyin dışarda ve yüzeyleri de sık sık silin. Gribal enfeksiyon için geçerli şeyler.
(link)

Ben kişisel olarak ultra dikkat ediyorum çünkü aynı zamanda yakın arkadaşım olan alt komşum 4. Evre Metastazik Akciğer kanseri. O sebeple hep takip ediyorum olan biteni.

Eşim gazeteci kendisi çok pimpiriklidir evde de ufak çocuğumuz var. Ve açıkçası kapı komşumuzdaki salgından bu kadar korkmuyoruz çünkü bu konularda okuma yaptık ve dikkat ediyoruz. Duruma Türk medyasının birazcık bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olarak bire bin katarak paylaştığını düşünüyorum.

Duruma biraz da egzotik açıdan bakılarak biraz da abartılarak paylaşıldığını düşünüyorum. Hepiniz sağlıcakla kalın.
Elinize sağlık. :harika:

Dosyalar

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.469
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Abi benim de bir kaç alacağım var sana özelden yazayım da senin istek gibi gösteririz olur mu? :D
Yok ya simdiye kadar @BF Okuru in yaralı parmağa antiseptik döktügü görulmemis :( kaldi ki bana birak d 12 seti , daha bir tane dandik bisiklet zili yollamisligi yok . Biz hallederiz ona kalmadik :)

Kızagan

Demir Taylı Silahşör
Tepki
157
İsim
Yasin
Başlangıç
2002—03
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Sevgili forum kullanıcıları; Sağlık Bakanlığından gerekli açıklamalar ve bilgilendirmeler geliyor. (link) Adresinde detaylı olarak Corona Virüsü hakkında bilgilendirmelerde bulunuşmuş. Okuyup baktığım kadarıyla virüsün cansız ortamda yaşam süresi bilinmiyor. Şuan sadece damlacık yoluyla bulaştığı düşünülüyor ama sadece şuan için ileride belki temas ve solunum izolasyonu da olabilir. Virüs için önerilen dezenfektan ve antiseptikler arasında sirke maalesef yok 🤣 en az %70 etil alkol içerikli dezenfektan ve çamaşır suyu en bilinen ve en rahat ulaşılabilir olanlar olarak görünüyor(tavsiyem çamaşır suyu). Çeşitli semptomlardan bahsedilmiş. Tahmin edilen kuluçka süresi Mers ve sars ailesinden olduğu için 14 gün deniliyor lakin mevcut hastalarda ortalama 5.2 günde semptonları gösteriyormuş. Nihayetinde daha tam tanımlaması yapılmadığı için lütfen temas yoluyla bulaşma ihtimali var gibi ve cansız ortamda haftalarca yaşayabiliyormuş gibi davranmak en doğrusu. Detaylı bilgi için link araştırılabilinir ayrıca sürekli güncelleme geleceği yazıyor Sağlık bakanlığı tarafından.

necmeddin

Acemi Balıkçı
Tepki
12.809
İsim
necmeddin
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Yaw arkadaş zombi expresi filmi korede çekildi fakat çinde korana olarak hayat buldu o zavallı kadının yerinde kim olsa aynı tepkiyi verirdi malum Çin de kaybolmak çok kolay

Çağdaş78

Forum Bağımlısı
Tepki
4.572
İsim
Çağdaş
"Kelle paça " lobisi işbaşında.

B

BF Okuru

Misafir
Bir şey soracağım da bu Corona bira değil miydi ne ara poxviridae Lassaviridae ile anılır oldu 😂
Hayır hem ülkemin bilime ilgisine hayran kaldım hem de şaşkına döndüm.

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.708
Bisiklet
Cervélo
dd183665022860a849d1e7d61bffb26f.png

Öngörüde ölü sayısındaki günlük artış %50 civarı fakat gerçekte %20'den düşük. Tablo çok karamsarmış. Ama virüs hızla yayılıyor, amerihada teşhis sayısı 8'e yükselmiş
(link)
Çin dışında virüs sebepli ilk ölüm Filipinler'de gerçekleşmiş
Çin dışında virüsün insandan insana bulaştığı ilk ülke ameriha olmuş

Teşhisler:
Mainland China: 14,451
Thailand: 19
Japan: 20
Singapore: 18
Hong Kong: 14
South Korea: 15
Taiwan: 10
Australia: 12
Malaysia: 8
Germany: 8
Macau: 8
U.S.: 8
France: 6
United Arab Emirates: 5
Canada: 4
Italy: 2
Russia: 2
UK: 2
Vietnam: 2
Cambodia: 1
Finland: 1
India: 2
Nepal: 1
Philippines: 2
Spain: 1
Sri Lanka: 1
Sweden: 1
Finland: 1

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.468
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Çinden, hintten kabuklu ceviz almam.

B

BF Okuru

Misafir
Dünya çalkalanıyor,resmen herkes teyakkuza geçmiş durumda ama bizim Türkler ne yapıyor,bakalım mı?
Ünlü youtuber Ruhi Çenet,virüsü görmeye Çin'e gitmiş :D :eek:
Dünya virüsten kaçıyor,bu akıllı(?) video çekeceğim diye virüsün üstüne üstüne gidiyor:koptum:
Bir başkası..
432 bin abonesi olan bir kanal,virüsle ilgili şöyle bir video çekmiş;
Cevaplar da süper:koptum:

soner kalaycıoğlu

Forum Demirbaşı
Tepki
934
İsim
soner
Başlangıç
1968—69
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Klasik
Bir Çin restoranında canlı canlı 'pişirilen' bir kediciğin acı hikayesi bu...

(Lütfen kedisi ve kalp hassasiyeti olanlar okumasın!)

"Aşçı olduğunu tahmin ettiğim bir adam, uzun metal bir maşayla uzun tüylü bir kediyi kafesinden hızla çekip alıyor ve apar topar mutfağa sokuyor. Kedi pençe atıp acı acı haykırırken aşçı hayvana demir çubukla vuruyor. Artık daha çok pençe atıp, daha çok feryat eden hayvan, aniden kaynar su dolu bir küvete daldırılıp on saniye kadar orada tutuluyor. Çıkarılır çıkarılmaz ve hâlâ canlı haldeyken aşçı bir hamlede hayvanın derisini başından kuyruğuna kadar sıyırıp alıyor. Sonra da şok halindeki hayvanı geniş taş bir teknenin içine atıyor ve kedinin donuk ve camsı gözlerle ağır ağır yutkunuşunu izliyoruz, ta ki son nefesini verip de boğuluncaya dek… Yemek servis edildiğinde müşteriler aşçıya teşekkürler edip onu iltifatlara boğarak iştahla tabaklarındakini yiyorlar."

Bu tabloya "Afiyet olsun" denilebiliyorsa, diyenler varsa eğer, Korona'ya da "Hoş geldin" denilmemesi için hiçbir sebep yok!..

(link)

Emre Yönlüer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.165
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Trek
Şaka bir yana kargoyu iyice dezenfekte etmeyi düşünüyorum da, nasıl yaparım onu bilmiyorum...😱
Sırasıyla;
Şap
Sönmemiş Kireç ve en son Tuz ruhu'nda bekletebilirsiniz :harika::)

Yeterli olmaz ise Sıvı Nitrojen ile dondurup ardından ateşin içine atarak (ani soğuma ve ısınma ile) mikropları yok edebilirsiniz:kedicik:

B

BF Okuru

Misafir
Sırasıyla;
Şap
Sönmemiş Kireç ve en son Tuz ruhu'nda bekletebilirsiniz :harika::)

Yeterli olmaz ise Sıvı Nitrojen ile dondurup ardından ateşin içine atarak (ani soğuma ve ısınma ile) mikropları yok edebilirsiniz:kedicik:
Ben kargoyu hiç almasam daha karlıyım...:D

B

BF Okuru

Misafir
Bir Çin restoranında canlı canlı 'pişirilen' bir kediciğin acı hikayesi bu...

(Lütfen kedisi ve kalp hassasiyeti olanlar okumasın!)

"Aşçı olduğunu tahmin ettiğim bir adam, uzun metal bir maşayla uzun tüylü bir kediyi kafesinden hızla çekip alıyor ve apar topar mutfağa sokuyor. Kedi pençe atıp acı acı haykırırken aşçı hayvana demir çubukla vuruyor. Artık daha çok pençe atıp, daha çok feryat eden hayvan, aniden kaynar su dolu bir küvete daldırılıp on saniye kadar orada tutuluyor. Çıkarılır çıkarılmaz ve hâlâ canlı haldeyken aşçı bir hamlede hayvanın derisini başından kuyruğuna kadar sıyırıp alıyor. Sonra da şok halindeki hayvanı geniş taş bir teknenin içine atıyor ve kedinin donuk ve camsı gözlerle ağır ağır yutkunuşunu izliyoruz, ta ki son nefesini verip de boğuluncaya dek… Yemek servis edildiğinde müşteriler aşçıya teşekkürler edip onu iltifatlara boğarak iştahla tabaklarındakini yiyorlar."

Bu tabloya "Afiyet olsun" denilebiliyorsa, diyenler varsa eğer, Korona'ya da "Hoş geldin" denilmemesi için hiçbir sebep yok!..

(link)
Açıkçası bana samimi gelmiyor bu söylemler..Öbür hayvanları da düşünelim,vicdansız olmayalım filan..
Mesela kimya şirketinin sponsorluğunda yarışan bir bisiklet takımının,bir hayvan hakları derneğine para bağışlaması gibi geliyor bana..Yani bir nevi,günah çıkarma bu..

Vatandaş Çin'in hayvanlara neler yaptığını biliyor,bunu kınıyor,o hayvanlar için üzülüyor ama aynı vatandaş Çin'den alışveriş yapıyor..Bu nedir yani?!

Kedilere veya başka hayvanlara yapılanları asla olumlamak için söylemiyorum ama şunu belirtmem lazım..Erkekler olarak hepimiz aslında AVCIYIZ..Şehir hayatı,hepimizi evcilleştirmiş durumda..Yani özümüzde öldürme/katletme var..Bu gerçeği kabullenip,bu tarz konulara bu minvalde bakarsak,bu yapılan katliamları/işkenceleri daha doğru anlayabiliriz..

Dürüstlük veya tutarlılık nasıl olacak o zaman?Eğer homo sapiens dışındaki hayvanları/canlıları düşünüyorsak,homo sapiensin bir an önce yok olması temennisinde bulunacağız..Ben böyle birisiyim..Keşke Dünya'da bir tane homo sapiens olmasa..Dünya'daki tüm canlılar da rahat bir nefes alsa,özgürce çoğalsa/yaşasa..
Yani antihümanist olmayan insanların,bu konularda söylediği her şey benim açımdan zırvadır..
Bir insan hem hümanist olup,yani insanların çıkarlarından yana olup,hem de hayvanları sevemez..