İnceleme Continental GP4000S II

tuna karahan

Daimi Üye
Tepki
252
Bisiklet
Salcano
güzel bir inceleme olmuş ama 2-3 km lik artış gerçekçi değil. plasebo etkisi olabilir.

• Beğen
Tepkiler: Uğur S.
Scudo

Ertan M.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.438
İsim
Ertan
Bisiklet
Merida
Bu lastiklerden bende düşünüyorum şuan bende başlangıç lastiği michelin dinamic sport acaba hız artışını ne kadar fark ettirir?

D. Oğuz

Daimi Üye
Tepki
600
@tuna karahan

14 km, 600 metre irtifa kazanımlı bir parkurda (İzmir-Manisa yolu Sabuncubeli geçidi) 16 ortalamadan 19 ortalamaya çıkmasının plasebo etkisi olacağını düşünmüyor ve cevabınıza katılmıyorum.
@ertanmrtz

Kullanmadığım için ne söylesem yalan olur. Yabancı forumlarda dynamic sport ile ilgili bir inceleme yazısı vardır mutlaka :) bir araştırın derim

3rsin

Daimi Üye
Tepki
194
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@D. Oğuz

ayni parkuru iyi gununde olursun 19 km/h ortalama ile cikarsin, kotu gununde olursun 16km/h ile cikarsin.
bende senin dedigine katilmiyorum. ne yaparsan yap ayni parkur uzerinde o gun ki fiziksel ve zihinsel durumuna baglidir performansin. sonuc olarak isin buyuk kismini bacak kaslarin yapar.
soyle bir kiyaslama yapabilir miyiz?: sen elektronik vites aktarim sistemiyle bende mekanik vites aktarim sistemiyle ayni parkuru gidiyoruz. senin komponentlerin daha yeni bir teknoloji sahip oldugu icin benden daha yuksek bir ortalama ile mi yol alicaksin?

D. Oğuz

Daimi Üye
Tepki
600
@3rsin

mental durumda bir değişiklikten bahsetmedim.
İlk deneme (16 da) fiziksel olarak dinlenik bir şekilde, ikincisi ise 8 saatlik bir okul temposu ardından yapıldı. Öncekinde, sonrakine göre 3 kg daha az idim. Öncekinde rüzgar arkadandı, burada önden. Önceki lastiklerim 950 gramdı, şimdikiler 410. Şartların çoğu bir öncekine göre daha kötü idi. Daha da çoğaltılabilir.

Fizik hesapları ile karıştırmaya gerek yok ortalığı, pratikte fark var mı? Var.

3rsin

Daimi Üye
Tepki
194
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@D. Oğuz

farki yaratan lastikler degil. doga sartlari, kilo, zihinsel ve fiziksel performans.
sen 7kg lik bisikletle ben 9kg lik bisikletle. benim kondisyonum ve fiziksel yapim (ince ve zayif) tirmanislara daha musait oldugu surece senden cok daha yuksek bir ortalama ile tirmanirim.
karistirmak degil yanlis anlamasin kimse lutfen sadece farki yaratan buyuk bolumun insanin kendi oldugunu soylemeye calisiyorum.
pro peloton da sprinterler daha yapili ve kasli, tirmaniscilarin daha ince ve zayif olduklari bunun kanitidir.

V.K.

Daimi Üye
Tepki
246
Bisiklet
Diğer
@3rsin siz de lastiklerin fark yaratabileceği seçeneğini tamamen reddediyorsunuz ama. O zaman ne gerek var bu kadar bisiklet modeline, çeşidine, vites sistemine, lastiğe... Tamam mental ve fiziksel performans da önemli ama fark yaratan diğer unsurlar da var.

Uğur S.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.818
Bisiklet
Bianchi
Aslında burada lastikletin fark oluşturabileceğini inkâr eden bir yorum göremedim ben.

Anladığım kadarıyla söylenmeye çalışılan şey bu denklemin sonucuna, insanın lastik etkisinden daha fazla katkıda bulunduğu. Bu fikre ben de katılıyorum.

• Beğen
Tepkiler: 3rsin ve V.K.

V.K.

Daimi Üye
Tepki
246
Bisiklet
Diğer
@Uğur S. böyle söyleyince buna ben de karşı çıkmıyorum. Doğrudan "gerçekci değil, plasebo etkisi olabilir" diyince bu kadar yumuşak bir geçiş olmuyor.

Uğur S.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.818
Bisiklet
Bianchi
Placebo etkisi bana da doğru tabir gibi geliyor aslında.
Arkadaşımız yeni lastiğin hevesiyle o rampaları daha bir atak çıkmış olabilir. Bu noktada yeni lastik yüzünden insan placebo etkisi yaşamış diyebiliriz bence.

D. Oğuz

Daimi Üye
Tepki
600
@3rsin

İki mesaj arası çelişmeyi gördükten sonra ben cevap vermeyi bırakıyorum, size de iyi forumlar dilerim.

@Uğur S.

Değil. Her hafta düzenli olarak bir kere çıktığım bir yer ve değişik lastikler de kullandım. En ağır lastiğime göre 2-3 km lik bir farktan bahsettim. Atağın yanında ekstradan 34-23 yerine 34-17/19 gibi kombinasyonlar da denedim, sadece lastiğe bağlamak yanlış olur ama etkisi büyük olduğuna değinmeye çalışıyordum.

Uğur S.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.818
Bisiklet
Bianchi
Performansınızı bilen sizsiniz. Sizin söylediğinizi daha doğru kabul etmek gerekir tabi.

D. Oğuz

Daimi Üye
Tepki
600
@Uğur S.

Biraz rakamlarla konuşalım.
(link)
Bu ilki, ikincisi de şurda.
(link)

Yukarıda bahsettiğim şartları da eklerseniz lastik etkisi anlaşılır. Çünkü iki sürüş arası lastik farkı var sadece :)

Aytuğ Ş.

Daimi Üye
Tepki
162
Bisiklet
Cube
Almak isteyen arkadaşlar için bir alternatif daha olsun : (link)
Ben de 23 mm schwalbe one kullanuyordum. 25 mm grandprix 4K S II kullanmaya başladığımdan beri lastiğin hem akıcılığından hem de tutuşundan oldukça memnunum. 23 mm one a göre dönme direnci daha düşük kesinlikle ama 25 mm one a göre 120 - 110 psi basınç arasında bir 0.1 watt lık bir dezavantajı da var. fakat daha düşük basınçlarda conti rakipsiz durumda diyebilirim . Grandprix 4K s II nin One a göre bir avantajı da yanakların daha dayanıklı olması olabilir.
Dip Not: Lastik bir miktar asfalt görmeden (yaklaşık 10 km) ani dönüşlerden kaçınmakta fayda var. Sonra sorunsuzca dönebilirsiniz :D
Dip Not 2: Konuyu görünce farkettim yukarıdaki küçük tartışmayı ; hiç bir lastik değişikliği (mtb lastiği yerine yol lastiği takmıyorsanız :D ) sürüş ortalamanızı 3 km değiştirmez. Değişen sizin farkında olmadığınız şeylerdir. (Form, Moral , güven vs. )

ioalici

Daimi Üye
Tepki
161
İsim
İbrahim Onur ALICI
Bisiklet
Cube
Bir link de benden gelsin:
(link)

Kargo bedeli biraz ama yuksek ic lastik gibi baska gereksinimleriniz de varsa 75 Euroyu gecirmeden KDVsiz alabilirsiniz.

3rsin

Daimi Üye
Tepki
194
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@VeyselKobal

tamamen inkar etmiyorum. aluminyum kadro ile karbon kadronun farki hissedilir derecede. mekanik ile elektronik vites degisimide cok farkli. bunlari denedim gordum.ama kapitalist dunya duzeninde yasadigimizi da unutmayalim hep daha iyisi en superin superi vardir. cesitlilik iyidir cunku her bunye farkli farkli zevk farkli butce...vs. alberto contador bazi yarislarda mekanik bazi yarislarda elektronik kullaniyor. her yaris her parkur her bisikletciye uygun degildir.

not; 2000km 20liralik cin marka lastik kullandim 1defa patlamadi. hamur eridi gitti ancak ozaman degistim. 70euroluk lastik 4000km gidiyor. bence en buyuk fark bu olabilir. ama lastik kimseyi asiri hizlandircagini dusunmuyorum. 28 yildir bisiklet binen biri olarak nacizane fikrim.

Tepki
18
İsim
Enes
Bisiklet
Colnago
Bende gecen yıl Granpx 4000 s serisini kullandım. İlk bakısta dıyorsunuzki 200+200 cifti 400 Tl bir lastik için çok pahalı araba lastiğimi..
Ondan onceki yıl ıse normal piyasa değerlerinde lastik kullandım 20 kere patlamıstır omrude kısa surdu. 20 x 15 Tl (iç lastik) 300 tl yi buldu. Çektiğim amelelik te cabası oldu turlarda. Yeri geldi yağmurda yerı geldı karanlıkta değiştim iç lastikleri hep. Bu lastıkler 7500 km kadar gidiyor. Sadece bir kere patlattım oda hava basıncını yetersiz seviyede tuttugum ıcın.

D. Oğuz

Daimi Üye
Tepki
600
@Enes Taşkan

Tecrübenizi paylaştığınız için çok sağolun.
İlk bakışta pahalı, evet. Fakat güvenilebilecek bir lastik. Mesela yarışlara katılanlar bilir. Lastik patladığı an yarış bitiyor direk. Federasyonun düzenlediği yarışların hepsinde durum böyledir.
Artık gözü karartmak mı denir ne denirse şu fiyatı konusunda, bir kere aldın mı bir daha ömrünün sonuna kadar gidiyor :)

Tepki
18
İsim
Enes
Bisiklet
Colnago
Güle Güle kullanın D.Oğuz. S II serisinide denemek lazım artık :) bahsettiğiniz gibi lastıklerin yol tutuşlarında ortalamayı veya bacak kaslarını etkileyebilecek farklar var. Ben S serisinde ki akışı kullandığım lastiklerin hiç birinde görmedim. Fakat lastiklerin yol tutusu yarıscı yapısından olmalımı ki bilmiyorum 3000 km den sonra yuksek hızlarda (ıslanmış) sert virajlara girmemenizi tavsiye ederim. Bir kaç kez arka tekerden böyle anılarım oldu zor hakim oldum makınaya. Onun dısında alınabılecek tek lastık oldugunu dusunuyorum.

Ahmet ERTAN

Forum Bağımlısı
Tepki
692
Bisiklet
Scott
Selamlar arkadaşlar
..bende conti grand prix 4000 S kullaniyorum..gercekten sürüslerde güven veren bir lastik..yol tutusu. Ben haftada 100 km yapan bir insan olarak pazardan pazara binebiliyorum..95 psi havasbasiyorum..bnmedigim zamanlarda HAVA basıncını 20-30 psi düşüruyorum YAPTIGIM DoGRUMU