Çok spor yaptığım halde kilo alıyorum

Scudo

Taxonera

Forum Bağımlısı
Tepki
823
İsim
Gökhan
Bisiklet
Mosso
Bunlara istinaden artı olarak

Kurt gibi acıkma.
Az ve sık ye
Bol su iç.
Aslında interneti araştırırsan burada yazıların detaylarını öğrenebilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: Okan111

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.298
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Okan111
Bu durumda gobeksiz olman bir mucize olurdu. Ayrica bu dengesiz beslenme ile cok da uzun omurlu olacagin soylenemez.

• Beğen
Tepkiler: Volg ve Okan111

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
793
Bizim burada bazı teyzeler belediyenin parklara kurduğu spor aletlerine ellerinde dolma ve böreklerle gidiyor. E malum yoruluyorlar (!) Sorarsan hepsi senden benden sporcu.

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.945
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
Sporda gelişmenin anahtarı şöyle:

1) Vücuda yükleneceksin

2) Vücudun bu strese uyum sağlayıp gelişebilmesi için onu dinlendireceksin

Anladığım kadarıyla düzenli uykuyu ihmal edip, spor felsefesinin 2. altın kuralını çiğniyorsun. Vücut gelişmeni sağlayacak hormonları esas uykudayken salgılıyor, bu hormonlar devreye girmeyince de yediklerin enerji olarak kullanılmıyor.

Bununla ilgili çok güzel bir konu açmıştım zamanında: (link)

Ben iki yıl önce Fitbit aldığımda amaçlarımdan biri de uyku düzenimi takip edip iyileştirmekti. Fitbit pahalı gelebilir çok daha ucuzları da var uyku takibi yapan, bu cihazlar alışkanlıkları değiştirmede çok etkili.

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.945
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
Amatör sporcuların profesyoneller gibi çalışması bir nedenle mümkün değil. Profesyonel sporcuların haftalık antrenman saatlerine baktığımızda 15-30 arasında olduğunu görüyoruz. Amatör bir sporcu "günde 2 saatimi ayırsam bir profesyonel gibi olabilirim" diye düşünüyor. Çünkü bu, gün içinde ayıramayacağınız bir zaman değil, dizi izlemek yerine bu yapılabilir. Ancak profesyoneli amatörden ayıran şey ayrılan zamanda değil, ne kadar zaman dinlenebildiğinde yatıyor. Profesyonel sporcu günde 2-3 saat ayırdığı zamanın dışında bolca yatıyor çünkü başka işi yok ama amatör olanın gün içinde yapması gereken tonla şey var: işe/okula gitmek, ailesiyle ilgilenmek vb. İşte biz amatörlerin kendimize çok yüklenmeden önce dikkat etmemiz gereken şey de bu: "ne kadar dinlenmeye vaktim var?". İş yerinde masa işi bile yapsanız dinlendiğinizi zannetmeyin.

Migel

Daimi Üye
Tepki
431
İsim
Migel
Bisiklet
KTM
Söyle söyleyeyim insanlar genel olarak spor yapıyorum neden eritemiyorum diye düşünür.
Örneğin basketbol oynamak.1 saat basketbolu hakkın ile oynadığında 500-750 kalori gibi bir değer yakarsın.1 küp şeker 20 kaloridir.100 gr beyaz ekmekte 250 kalori civarında bulunuyor.Yani 300 gramlık ekmek etti 750 kalori :D1 saat basketbolu sadece o ekmek için oynarsın.Un,yağ ve şekerden mümkün olduğunca uzak duracaksın.Tatlı alışkanlığın var ise azaltacaksın.Tatlının neredeyse hiçbir yararı yok vucuda.Yemek yerken ise doymadan sofradan kalkman gerekli.Yine çoğu insan doyup sofradan kalkar.Lakin doyum hissi vucudun mide tamamen doldu yeme artık diye bir uyarısıdır.Mideyi tamamen doldurmadan sofradan kalkman gerekir.Bunlara dikkat ettiğinde spor yapmasan bile kilo alman mümkün değil.Hem az ve yeterli yemenin yaşam süresini uzattığı kanıtlanmıştır.Demek ki hangi söze bağlı kalıyoruz;

Yemek için yaşamayacağız,yaşamak için yiyeceğiz ;)

Okan111

Daimi Üye
Tepki
102
İsim
Okan Özen
Bisiklet
b'Twin
@Ertan M.
185 kilomu bilmiyorum ama kilo almaya başladım böyle geç değil şuanda alıyoreum yani durdurmam lazım yorumun için saol

Okan111

Daimi Üye
Tepki
102
İsim
Okan Özen
Bisiklet
b'Twin
@Hakkı can AYDIN
hiç kullanmadım

Okan111

Daimi Üye
Tepki
102
İsim
Okan Özen
Bisiklet
b'Twin
@Onur YCL
utandım

A.Samed.Y

Aktif Üye
Tepki
100
İsim
Abdussamed
Bisiklet
Salcano
Günlük 10km bisiklet kullanmak yerine sabah erken vakitte kalkıp 10km koşarsan 40 günde tığ gibi olursun.

• Beğen
Tepkiler: Volg ve Okan111

oktayakgoz

Forum Bağımlısı
Tepki
507
Bisiklet
Salcano
Hersey duzenden ibaret...

Altin kural iyi dinlenme iyi beslenme iyi calisma

Ne yeme duzenin var ne uyku duzenin. Bu sekilde sporun cok faydasini goremezsin. Sadece uyudugun zamani hesaplayarak dinlendim diyemezsin mesela. Duzeni olmasi gerekir. Sadece kalori hesabi ilede beslenmeni duzenleyemezsin. Mesele sadece kalori degildir. Ornek olarak ayni miktarda bulgur ve princte asagi yukari ayni kalori vardir ama bulgur sagliklidir. Burada uzun uzun yazmaya gerek yok rahatlikla internette bulabilirsin.

Ornek olarak kendi yemek seklim su

Kahvalti 4 yumurta, yarim kepek ekmegi, zeytin, peynir, tereyag, kasar, bal, domates, salatalik, biber. Acikirsam 7 8 lahmacun yiyen benide doyuruyor bu kahvalti. Ac kalirim diye dusunme.

Salonda agirlik calisiyorum ve kardio yapiyorum sonrasinda 4 5 parca tavuk etini sinitzel seklinde bol kirmizi ve carliston biberle kizartip yiyorum. Ekmek yok

Aksamda evde ne varsa diil ne saglikli ise o pisiyor onu yiyorum

Ornek kuru fsulye bulgur pilavi.

Saglikli beslenin kilo vermesenizde en azindan sagliginizdan olmazsiniz. Paketli urunlerin hepsi sizi hasta eder

• Beğen
Tepkiler: sepultra77

engin444

Üye
Tepki
40
Son araştırmalar göbek gibi bölgesel yağlanmanın genetik temeli olduğunu belirtiyor. Daha 15 yaşındasın kardeşim canın ne istiyorsa ye. Nasıl olsa ileride bizim yaşımıza gelince istesen de yiyemiyeceksin. Fazla takılma beslenmecilere. Hayatın tadını çıkar.

metegur

Üye
Tepki
53
İsim
mete gür
Bisiklet
Giant
Buradaki öneriler sana çok fayda sağlamayacaktır her insanın vücut yapısı farklı bu yüzden diyetisyene gitmelisin ve kendine özgü beslenme düzeni oluşturmalısın fit olmanın yolu spordan ziyade sağlıklı beslenmeden geçer kaldıki sen gece yemek yeme alışkanlığım var diyorsun ne kadar spor yaparsan yap fayda etmez

Ahmet Ayaz

Forum Bağımlısı
Tepki
2.201
Bisiklet
Salcano
öncelikle katılmadığım birkaç öneri
- az ye (15 yaşındasın sakın böyle bir şey yapma)
- az ve sık ye (hayır sık yemek yemek kilo verdirmez, karaciğeri devamlı çalıştırırsın)

kendi önerilerime gelince

- diğer arkadaşların da bahsettiği gibi kahvaltı yapmamak çok büyük bir hata. öğün atlama kesinlikle düzenli beslenmeye dikkat et.
- kana çabuk karışan dolayısıyla vücudun gereksiz şekeri yağ olarak depoladığı gıdalardan uzak dur.
- kilo vermek diyet yapmak doğru tanımlar değil. esas kabul etmemiz gereken kavram bir ömür boyu doğru beslenmedir. yani basit karbonhidratları ve rafine (işlenmiş) gıdaları mümkün olduğunca menüden çıkarmalıyız. sağlıklı olduğu herkesçe malum gıdalara yönelmeliyiz. sebze, bulgur, tavuk, et, yumurta, baklagiller vs.
- kilo vermek ya da yağlardan kurtulmak için birinci şart doğru beslenme. az önce strava'dan rastgele baktım. 10 km koşmuş bir arkadaş 850 kalori yakmış görünüyor. bir adet beyaz ekmek ise 700 kalori civarında. karşılaştırmasını sen yap.
(aklıma başka şeyler gelirse eklerim)

• Beğen
Tepkiler: oktayakgoz

engin444

Üye
Tepki
40
Sakın diyetisyene gitme. Ne biliyorlar ki ne versinler insanlara. Canın ne istiyorsa ye. Daha 15 yaşındasın. Senin yaşında metabolizma hızlıdır.

• Beğen
Tepkiler: oktayakgoz

metegur

Üye
Tepki
53
İsim
mete gür
Bisiklet
Giant
Ne demek diyetisyen ne biliyor adamlar yıllarca bunun okulunu okuyor da sen onların bir şey bilmediğini mi iddia ediyorsun vallahi pes

• Beğen
Tepkiler: VollMonD

engin444

Üye
Tepki
40
Okulda ne okuyorlar sanıyorsun. şunda bu kadar kalori, bunda şu vitamin. Allah aşkına diyetisyene gidip de gerçekten sağlığını kaybetmeden istediği kiloya ulaşabilen var mı etrafınızda.

A.Samed.Y

Aktif Üye
Tepki
100
İsim
Abdussamed
Bisiklet
Salcano
Diyetisyenler gerekli ilme sahipler fakat Allahın ilmi ve kanunlarını tanıdıkları kadar alimler