Cinnah (Ankara) yokuşu tırmananlar?

hakanemrez

Daimi Üye
Tepki
458
İsim
Hakan
Bisiklet
Specialized
iyi günler bisiklet dostları;
Bu hafta performans ve kondisyon arttırma adına devamlı yokuş tırmanıyorum.
Öveçler 4 yokuşunu hiç mola vermeden tırmandım.
Aynı şekilde Kızılay-Dikmen (Harp Okulu) ön yolununu da durmadan tırmandım.
Sokullu vs. Hiç birinde durmadan tırmanış gerçekleştirdim..

Gel gelelim ki bugün Cinnah yokuşunu denemek adına pedallamaya başladım.
3 durak (1 dk bekleme) yaparak anca çıkabildim. Vites en düşük olarak kullandım.

Ben hiç durak yapmadan hedefleyerek böyle bir durum ile biraz tribe girdim.
Eksik yaptığım bişey olmuş olabilir mi ? Yoksa normal mi?
Bu yolu tırmanan ve tecrübesi olan dostlardan öneri ve yardım talebim var..
Durmadan çıkmak istiyorum bu yokuşu...

• Beğen
Tepkiler: Yasin donmez
Scudo

gokberk88

Daimi Üye
Tepki
211
İsim
gökberk
Bisiklet
Mosso
Surus esnasında sele pozısyonlarınızı değiştirip farklı kas gruplarını calıstırabılırsınız. Yıne aynı sekılde gıdondan tutus pozısyonunuzuda degıstırebılırsınız. Hep oturarak surmeye calısın ama zamanla cıkabılırsınız duraksamadan. Cıktıktan sonrada sureyı kısaltmaya ugrasıyor ınsan bu ısın sonu yok :D bırde cıkarken ara ara yuklenmenızı ara ara da sakın cevırmeye devam etmenızı onerırım cok faydası oluyor.

Bisikletli Gezgin

Forum Bağımlısı
Tepki
4.683
İsim
Mustafa
Bisiklet
Sedona
Hiç denemeye devam... Kısa sürede basaracaksiniz. Siz Cinnah'tan değil, Cinnah sizden korksun....:harika:

• Beğen
Tepkiler: SerkanH
Tepki
13
Bisiklet
Giant
Cinnah'ın bahsettiğiniz diğer yokuşlardan farkı sabit eğimde olmasıdır. Yani eğim neredeyse hiç değişmeden devam eder. Ancak yine de pek zorlanmadan çıkacağınızı düşünüyorum. Şunu hiç unutmayın; tırmanışta fiziksel yeterlilik kadar mental güç de önemlidir. Bütün büyük tırmanışçıların bahsettiği şey, tırmanıştaki psikolojik savaşa karşı koyabilmenin önemidir. Sevgiler ;)

MelihB

Üye
Tepki
14
İsim
Melih Bakacak
Bisiklet
Mosso
Ankara gölbaşından dönerkenki kepekli yokuşu bitiriyor benide

Ozan k.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.738
Bisiklet
KTM
Yokuşa başlarken çıkabileceğiniz kadar hızlı çıkmayın, ileriyi de düşünüp yavaş başlayın. Çok yorulursaniz yokuşu bölümlere ayırın, 50metre daha cikayim sonra dururum deyin, 50 metre sonra da şu direğe kadar cikayim sonra dururum deyin. Ben ayağa kalkınca ön tekerin göbeğinin dönüşünü izliyorum bana acılarımı unutturuyor, bu şekilde siz de cikarsiniz... Önemli olan yokuşa yavaş başlamak tutturulabilir bir tempo ayarlamak ve yorulunca pes etmemek.

Ahmetgitar

Forum Bağımlısı
Tepki
5.633
İsim
Ahmet
Defalarca çıktığım bir yokuş.
Hatta daha sıkıntılı.olan Çayyolu İncek çıkışı var ki Cinnah'ın üç katı mesafede ve daha diktir.
Peki ben hangi yolu izliyorum, elbette ki sabit tempo.
Tempoyu-kadansı aynı tutmak kısa sürede kalp ritmini ona göre ayarlamak demektir.
Bu sayede gerçekten de yokuşlar sizden korkar :)

Ha bir de unutmadan, son zamanlarda sürekli yokuş çıktığınızı yazmışsınız, vücudunuzun dinlemeye de ihtiyacı olabilir.

Keyifli sürüşler...

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Merhabalar.Benim bisikletin 15 kilosu var.En iyi cınnah çıkışım durmadan 9 küsür dk.Arkadışımın bisikletiyle (10 kg) çıktığımda 7 dk da çıktım durmadan.İlk 5 çıkışımda 3-4 kez dinlenerek çıkmıştım.Sonradan sol 1. sağ 3. viteste yavaş yavaş çıkmaya başladım.Şimdi ise yine yavaş yavaş çıkıyorum ama arada 3-5 kez sol2 sağ 5 yapıp ayağa kalkıp 20 mt tırmanıyorum.Kilitli pedala geçince çok farketti.Burada yapılan bir ankette yokuşlarda kilitli pedal etkisi 100 de 1 falan denmişti ama beni 100 de 30 etkiledi en az diye düşünüyorum.Birde cinnahtan sonra oran'a çıktım çoğu kez.Yokuş çıka çıka alışılıyor.Birde botanik parkı severim.Cinnahı o yüzden hep tırmanırım. :)

kobalamin

Daimi Üye
Tepki
446
İsim
H.Onur
Bisiklet
b'Twin
@enes_vl aynen cinnahin sonundaki botanik parki yokusun sonrasinda benim icin en guzel hediye.Ayrica cinnahi ciktiktan sonra sagda olan portakal cicegi parki da 2.favorim

• Beğen
Tepkiler: hakanemrez

mehmetlevent

Forum Demirbaşı
Tepki
927
İsim
mehmet levent
Bisiklet
Sedona
Polisler biber gazı attıklarında kuğulu parka, ben ordan geçiyordum. Soluksuz çıktım ilk denememde. Sonraki çıkışlarda hiç mola vermedim

• Beğen
Tepkiler: kobalamin

Ahmetgitar

Forum Bağımlısı
Tepki
5.633
İsim
Ahmet
@mehmetlevent
Biber gazının var öyle etkisi. Ben normalde pek koşamam ama biber gazından kaçarken nefes almadan nice rekorlar kırdım vaktiyle.

hakanemrez

Daimi Üye
Tepki
458
İsim
Hakan
Bisiklet
Specialized
Cevaplarınız için teşekkür ederim değerli forum dostları..
Bugün tekrar bir deneme yaptım ve mantık(Bilinç) koordinasyonu ile durmadan çıkmayı başardım..
Hatta o kadar mutlu oldum ki hemen portakal sokağı başında durup sizlere yazmak istedim. Fakat Aşırı terledim hasta olmamak adına tekrar hoşdereden aşağı ve dikmen vadisi içinden sinan caddesine bağladım yolu. Ha bu arada sinan cad. çıkışında merdiven var bilmem bilir misiniz ? Orada bisikleti sırtıma alıp çıkıyorum iyice kondisyon olsun diyerek. :)

Siz değerli dostların da dediği gibi psikoloji çok önemli. Ben yıllardır sporun başka dalları ile uğraştığım için yoğunlaşma durumuna kendimi hemen adapte ediyorum.
Zira dün 3 mola ile çıktığım Cinnah yokuşunu, bugün hiç mola vermeden çıkma olayım da en önemli faktör Konsantrasyon! .
Her sporda olduğu gibi.
Birde şu Gölbaşından gelirken ki yokuşu dediniz sanırım (ORAN - İncek) . Orayı da denemek istiyorum.
Cinnah kondisyonumdan sonra bir tık yukarı atmak adına bu tarz zorlamaları vücuduma yapıyorum.
Kaslarımda ki laktik asit birikimini engellemek için müzik ile farklı hisler ile bu tarz yokuşları çıkıyorum (Bu arada kendi mesleğim de akademisyenlik dışında Müzisyenim).
Bugün yolda bir çok bisiklet dostlarına selam verdim hepsi de aldılar. Belki şuan burada bile bu yazıyı okuduklarında (aa evet o bendim) diyen çıkabilir. :)

Perşembe günü ise bisiklet grubu ile karşılaştım yaklaşık 30 kişi vardı sanırım. Bu grup bizim forumda da var mı ?
Sanırım bisiklet bende artık tutku haline geldi. Entresan bir şekilde bisiklet ile güzel bir bağ oluştu aramızda.
Burada ki değerli bisiklet dostları ile de herhangi bir buluşma ve turlama oluyor mu ?

Tekrar yorum yapan dostlara selam ederim. Var olun.

@Ahmetgitar Bu arada Ahmet üstadım. Gitar yazan adının gitar çalman ile alakası var mı ? :)

JusTiMe

Siyah Bisiklet Delisi
Tepki
1.117
İsim
emre
Bisiklet
Mosso
45dereceli belki daha fazla olan yolları hiç zorlanmadan hiç ayağa kalkmadan çıkabiliyorum üstüne üstlük yüksek rakımlı yerlere çıkmak benim için çocuk oyuncağı nedeni ise bisikletle bayır çıktığımda dinleniyorum düz yol yorduğundan açıkçası seni kıskandım ankarada o ünlü bayırları çıkma şansın var benim yok çok aşırı uzak 1 yer

bu arada tavsiyem sana oturarak çıkman 1.vitese atarsın bisikleti o seviyeye gelene kadar sürekli çıkman çok faydalı olacaktır :)

mtbrhnkc

Daimi Üye
Tepki
355
İsim
Burhan Küçükoğlu
Bisiklet
Merida
@JusTiMe eğim kavramının ne olduğundan haberin yok sanırım? Pro bisikletçilerin bile senin çıktığın eğimlere çıkabileceğini sanmıyorum.

JusTiMe

Siyah Bisiklet Delisi
Tepki
1.117
İsim
emre
Bisiklet
Mosso
@mtbrnhc düz yola göre cidden öyle bayırlar var tabi çokta yüksek değil 45derece dediğim dağ yolu gibi değil gerçi ama sürekli bayır dikleşiyor kusura bakma eksik anlattım size:( şu resimdeki gibi yerler (link) bu tip yola benzer yere çıkmıştım yakın seferde sonra yukarıya doğru daha da dik bayır vardı akçaabatta tarihi ortamahalle evi denilen yer çok korkunç dik bayırlar dediğim gibi düz yola göre bu o dik yere 45derece dedim

hakanemrez

Daimi Üye
Tepki
458
İsim
Hakan
Bisiklet
Specialized
Selam dostlar,
Dün sonunda Ankara - Polatlı arası yolunu 3 saat 48 dk. ile bitirdim. 2 kere 1 er buçuk dakika ile ara verdim.
Son 12 km kala biraz bacaklarım error verdi :)
Ama azmettim ve Polatlıya girdim. Sonunda yağmura da yakalandım o da bonus oldu bana :)
Nefes ve kondisyonda hiç sıkıntım olmadı. Fakat şuan da biraz bacak üst kasım ağrı var. O yüzden bugün bisiklet ile hiç yol almadım. Protein takviyesi ile gelişen acıyan kasa destek sağlıyorum..
Azmetmek bu işin başı imiş :)

1 bike.jpg 8 bike.jpg 9 bike.jpg 10 bike.jpg 11 bike.jpg 12 bike.jpg

Yağmur geliyordu yolda ki karpuzcudan pembe poşetleri aldım :). Açık alan da baya tribe girdim. Tüm doğa olaylarını görmüş oldum bu arada. Şimşek , dolu, fırtına :) Kısa metrajlı bir adrenalin :)

hakanemrez

Daimi Üye
Tepki
458
İsim
Hakan
Bisiklet
Specialized
@Saikou Dönerken oradan bizim arkadaşların aracına attım. Zira bacaklarımın üstü biraz ağrı yaptı. Çok zorlayıp kasları zedelemek istemedim.
Ön tekeri çıkarıp bagaja koydum bisikleti. Birde şu arka tekeler çıkarmayı öğrenmem gerek. Bu konu hakkında bir topic varsa yönlendirirseniz sevinirim.

JusTiMe

Siyah Bisiklet Delisi
Tepki
1.117
İsim
emre
Bisiklet
Mosso
cenixin şu amortisörlü bisikletini herkes bilir değil mi neyse konuya gelirsek o bisikletle Akçaabat'ın söğütlü mahallesinden çarşıbaşı ilçesine gitmeye karar vermiştim (link)
bu mesafeye gidiş ile gelişim toplamda 2saat 15dk sürmüştü ramazan olsa da tabi ben çarşıbaşında bayağı dinlenmiştim :D 2saat 15dk dediğim tamamıyla orada dinlenmem herşeyle birlikte