Çift kat jant ile tek kat jant arasındaki fark?

erdomsuper

Aktif Üye
Tepki
75
arkadaşlar 28" bisikletim var SCOTT P5 ve jantları tek kat Rigida cyber 10.çift kat yapsam ne gibi olumlu ve olumsuz farklar olur?

• Beğen
Tepkiler: gok
Scudo

hakan70

Aktif Üye
Tepki
28
sağlamlık olarak istiyorsan olur
şu anda bir sorun yoksa bence masraf etme
daha sonra alırken tercih edebilirsin

Serdar Emre ACAR

Forum Bağımlısı
Tepki
361
jantlarda bir sorun yoksa hiç elleme.Tabi ki çift kat daha sağlam olacaktır.

umutkahraman

Forum Bağımlısı
Tepki
1.304
Bisiklet
Geotech
çift katlı bir jant tek katlı bir janta göre mükemmel akort tutar.tek katlı jant bozuk yolda akordu koruyamayabilir.çift katlı jantta ise yol bozuk olsada birşey olmaz.jantın kalitesine göre bu dayanıklılık artar.senin jantın eğer akordu koruyabiliyosa şimdi dokunma.eğer sorun çıkarırsa yada jant sürekli akorttan kaçıp fren pabuçlarına sürtüyosa rahat bir kullanım için değiştirmen gerekir.

Mustafa Volkan Koca

Forum Bağımlısı
Tepki
513
Cift kat jantı 4 senedir kullanıyorum dağ patika her türlü zeminde kullandım hala ufak bir akort kaçımı söz konusu değil

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato
Tepki
11
bence tek eksisi şu olabilir: ağırlık artar buda hızı performansı etkiler
bence tek kat daha iyi
öyle çok akort bozulmaz senede bir belki.bisiklette performansı en çok etkileyen ağırlıktır
gereksiz ağırlık hem hızı düşürür hemde bizi daha ç.ok yorar
çok yoran bisiklette keyif vermez bence

Tepki
156
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Diğer
Kaliteler eşitse (ki ben senin dediğin jantları bilmiyorum) çift kat olanlar daha sağlamdır mesela benim mtb bisikletimde byte ın trecime mt jantı var ve ben bu jantların olduğu bisikletle 1mden fazla yükseklikten atlama yapıyorum ve bence eğer bisikletimdeki jantlar tek kat olsaydı ben şimdi bu mesajı yazamıyor olabilirdim

• Beğen

Tunahan KORKUT

Daimi Üye
Tepki
119
Bisiklet
Carraro
bende çift katlı jant taktıracağm bıgün. kaldırımlardan atlayan birisiyim ve akort ayarı yapmaktan bisikletçim bıktı ve çift katlı jant siparişi verdim geçen hafta . dün geldi ve bugünde yeni jantlarımı takacak. faydası olur mu sizce?

• Beğen

Tunahan KORKUT

Daimi Üye
Tepki
119
Bisiklet
Carraro
jınnengtonh yazıyor aldığım çift katlı jantın üzerinde . bu markadan haberi olan var mı?

kaanrevan

Üye
Tepki
28
26'' mtb için çift kat jant fiyatları nelerdir? İlk akort denememde fena çuvalladım. Eşimin Rockrider 340 aslında ilk satın aldığım günden beri yalpalıyordu. Decathlonda çalışan arkadaşın tecrübesizliği bugünlere getirdi bizi. Bisikleti aldığım ilk hafta sormuştum. Yalpalıyor ne yapalım diye... "Lastiğin havasını komple indir tekrar hava bas düzelir" demişti. Okuduklarımdan şimdi okuyorum ki alakası yok. İlk haftalardan 3-4 ay boyunca orta düzey yalpa ile bindik. Sonra kış geldi koyduk bisikleti.

Şimdi daha da arttı. En sonunda kendim deneme yapayım derken daha da bozdum sanırım. Janta tamircinin yolu gözüktü. Yapabilirler mi bilmiyorum. Ancak kafam iyice karıştı. Bir dağ bisikletinin jantı böyle devamlı akor isteyecekse çift kat ya da 3 katlı jant satın alıp işi temelden çözmek gerekiyor sanırım. Önerisi olan var mı?

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@kaanrevan Şu aptal firmanın sorunlu bisikletleri yaz yaz bitmiyor. Decathlon şikayetlerini görmekten sıkıldım artık. Hocam hakkınızı isteyin jantta problem varsa olayın üstüne gidin değiştirsinler. Bedavaya almadınız o bisikleti. Sözde müşteri ilişkileri çok iyi ama hiç bir şey yaptıkları yok, rezalet firma.

Yetkin

EAT- DRİNK -RİDE
Tepki
258
İsim
Yetkin K.
Bisiklet
b'Twin
Arkadaşlar şöyle bir karşılaştırma yaparsak tek kat çember açık bir profildir. Çift kat ise kapalı. Bunların şekillerini basite indirgersek. Çift kat aşağı daki gibi kesiti vardır.Tek kat ise bunun alt kenarı kadar kesiti vardır.
kare profil kesit.gif
Elimize iki eşit uzunlukta ve et kalınlıkları aynı iki düz kiriş alalım.Tek fark profilleri Bunların bir ucu serbest diğer ucu ise sabitlenmiş olsun. Serbest uçtan bir kuvvet uyguladığımızda ikisinin de uçlarında çökme olacaktır. Ancak kapalı profilde açık olana göre daha az çökme olacaktır. Bunun nedeni eğilme mukavemeti dir. Umarım aydınlatıcı olmuştur.6-0.png

kaanrevan

Üye
Tepki
28
@EmirhanShn Hocam önce şu jantı buradaki en tecrübeli bilinen bir bisikletçide düzeltirmeyi deneyeceğim. Eğer olmazsa decathlona gidip söyleyeceğim. Dün akort anahtarı almaya gittim. Evet bazı arkadaşlar eleştirebilir, akort zor iştir vb... Ancak bu jant ilk aldığım günden beri neredeyse aynı.

Anahtarı reyonda bulamadım. İnternetteki stokta mağazada 4 adet görünüyor. Bisikletlerle ilgilenen arkadaşa dedim ki akort anahtarını bulamadım, alyanların oradaydı geçen hafta. Rafın yerini taşımışlar herhalde bir yardımcı olur musunuz dedim. Adam akort anahtarının ne olduğunu bilmiyor.

Şimdi ben nasıl gidiyim de akort yaptırayım bu mağazaya. O yüzden önce iyi bir bisikletçi bulup jantı düzeltip düzeltemeyeceğini soracağım. Sonrasında eğer olmayacak birşeyse ve ilk aldığım gibi yalpa hala devam ediyorsa mutlaka gideceğim.

Telefondaki decathlondaki arkadaş bana, jant eğilebilir çok normaldir dedi. Şaşırdım. Jant eğer bir MTB ile asfalt görmeyen yerde 3 ayda eğilirse oturup ağlayalım.

@Yetkin Çok teknik oldu. Ama şunu anladım. Sanırım darbelere karşı bu jantlar daha dayanıklı. Tek kat ile çift kat jant arasında gerçek fiziksel farklılıkları nelerdir? Bazı jantların pabucu tutan kısımlarının altına doğru biraz daha uzuyor ince bir katman. Bu mudur çift kat dedikleri?

Seymour Glass

Aktif Üye
Tepki
246
İsim
Seymour
@kaanrevan Yeni jantların eğilebileceği doğrudur. Yeni jantlara bir süre sonra akort ayarı yapmak gerekebilir. İlk ayardan sonra normal şartlar altında kolay kolay akort kaçmaz.

Yetkin

EAT- DRİNK -RİDE
Tepki
258
İsim
Yetkin K.
Bisiklet
b'Twin
@kaanrevan evet jant kenarından alta doğru inen kısım kapalı profil.

guardiny

Üye
Tepki
4
İsim
Burak
Bisiklet
b'Twin
@kaanrevan aynısı bende de var aldıktan 2 hafta sonra akordu şaştı , orta göbek oynuyor diye götürdüm benden para istediler dedim bakımdan halledin herifler sadece göbeği yapmışlar ne akort ne yağlama. kısacası bakım ayağına sadece göbek sıktırdım ve hakkımda yandı. 2 tekerinde akordu şaşık demirciden basit bi akort sehpası kestirmeyi düşünüyorum...

kaanrevan

Üye
Tepki
28
@guardiny Ben çok fena bozmustum akor ayarını. Akor anahtarı sormaya gittim decathlona adam o ne dedi... Bisikletlerle ilgilenen şahıs bı de bu düşün artık. Ben de ön tekeri söktüm bir bisikletçi ye götürdüm. Gerçekten helal olsun dedim adam dümdüz yapmış. Hiç umudum yoktu. Jant egilmistir diye jant aramaya başlamıştım internetten.

ibaspinar

Üye
Tepki
0
Bisiklet
Diğer
Arkadaşlar bir sorunum var kusura bakmayın konuyu hortlatıyorum ama bende flood sarp 26'' double jantlı bisiklet var (2.el) ama 4 günlük falandı aldım o günden bugüne kadar sorunsuz bir günü dahi olmadı arka tekerın akordu bozuk adam yapa yapa bıktı bisikletcim ne gibi öneriniz olur en son çare arka tarafı full değiştirecem
KUSURA BAKMAYIN KONUYU HORTLATIĞIM İÇİN BİLEN YARDIM EDERSE SEVİNİRİM :(