CAS'ın Alberto Contador Hakkındaki Kararı 2012 Şubatta

Murat Eren

Daimi Üye
Tepki
244
Bisiklet
b'Twin
Bugünden itibaren mi 2 yıl başlayacak yoksa 2010'dan mı söylerseniz çok sevinirim

Scudo

Mehmet_Gürsoylu

Forum Bağımlısı
Tepki
381
2010 dan itibaren başlıyor.

Bu arada cezayı 2012 den başlatsalar belki dediğini yapabilirdi yani bisikleti bırakırdı ama zaten şurda ne kalmış cezanın bitmesine o yüzden pek gerekli değil bence.Ayrıca Barcelonayı,Real Madridi nasıl Messi yada C.Ronaldo için izliyorsanız,bisiklet yarışlarını da bir nevi Contador için izlemelisiniz.O adam olmazsa yarışların ne tadı kalır ne tuzu.Lance Armstrong varkende böyleydi.Eğer diğer sporcuları peşinden götüreceği üst düzey bir yarışcı olmazsa o yarışlar tadsız tuzsuz birşeye döner.Frank ve Andy kardeşlerin el ele Finishleri geçmesini izleriz :)

bozkusramazan

Daimi Üye
Tepki
48
öncelikle çok üzüldüğümü belirtmek isterim gerçekten contador beğendiğim bir sporcu izlerken keyif aldığım bir sporcu mehmet arkadaşımızın dediği çok doğru ona sonuna kadar katılıyorum
fakat merak ettiğim bir konu var ve fikir yürütemiyorum tour de fransayı kazanana bir kupa madalya vs veriyorlar şimdi alborto bunu andy mi verecek diyelim ki verdi peki aldığı para ödülü ne olacak çok ciddi rakamlar alıyorlar özellikle fransa turunu kazananlar bu para ödülünü de acaba geriye ödeyecek mi yada andy verecek mi tabi albertonun kazandığı elinden alınan tek tur fransa turu değil hal böyle olunca ve para ödülleride geriye ödemek gerekirse bir de mahmkenin kestiği ceza var tabii adamcağız ciddi bir mali krize de girer diye düşünüyorum çok üzücü :(

• Beğen
Tepkiler: Mehmet_Gürsoylu
Tepki
34
Bu olayı en güzel Merckx özetlemiş : "I think people want to kill off cycling "

Raven_35

Forum Bağımlısı
Tepki
1.898
En azından karar bağlandı ama doping konusu kötü biri olay.Hiç iyi olmadı.Bakalım razı mı olacak yoksa İsviçre mahklemeleri yada İnsan hakları mahkemesine mi gidecek?

Derya Keçeci

Forum Bağımlısı
Tepki
4.127
İsim
Derya
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Yol bisikleti
"Clenbuterol" Bahsettiğimiz kimyasalın adı bu.Ne işe yarıyor? Özellikle vücut gelişimi sporuyla ilgilenenler başta olmak üzere ,yağ yakıcı özelliğinden ötürü de amatörlerce dahi kullanılan bir madde.Hap şeklinde satılan ilacın kutusunun 40-50 $ olduğu söyleniyor.
Bu hikayede bana garip gelen şey şu:Bisiklet sporcusunun,özellikle de Contador'un ekstra kas'a ne ihtiyacı vardı? İkinci soru ise,zaten yeterince yağlanma oranı düşük olan bisiklet sporcusu için,"Clenbuterol" kullanmaya ne gerek var? Steroid olmayan bu maddenin,bir bisiklet sporcusu için başarısının temel sebebi olamayacağı ise sadece benim düşüncem değil.
Şimdi bazı arkadaşlar Contador'a acımasızca saldırıyorlar.Hatta Lance Armstrong ile aralarında yaşanan rekabete dahi göndermeler yapılmış.Ben "Cas" üyesi değilim.Anti doping ajansında bir görevim de yok ancak,yaşım gereği sporun her alanında çeşit türlü doping maddesi duydum,okudum."Clenbuterol" kadar tuhaf ve anlamsız(Bisiklet için söylüyorum) olanını görmedim.
Caner Eler'in de dediği gibi,bisikletçi vücuduna giren her şeyden sorumlu elbette.Kişisel kanaatim,Contador'un İspanta bisiklet turuyla sahalara döneceği ve önümüzdeki yıl dahil,daha uzun süre adından söz ettireceği yönünde.
"Clenbuterol" kullanarak "Kas" yaptı,cezasını da "Kas" kesti.Şeriatın kestiği "Kas" acımaz:)

Okan Örs

DALGACI DENİZ AYVALIK
Tepki
841
Bisiklet
Focus
Saat 20.30 da gerçekleşen Contador'un basın toplantısının tümü ekte.
Elbette bırakmıyor bisikleti ama çok üzülmüş.

(link)

Murat Eren

Daimi Üye
Tepki
244
Bisiklet
b'Twin
Bunların hepsi Andy Schleck'in oyunu.:DHiç şaşırmam.Contador gibi bisikletçiye(Lance'den daha iyi)vermek yürek ister.Sonuan kadar yanındayım şahsi açımdan.İnşallah Türkiye'ye de gelir.Olimpiyatları da kaçırıyormuş.İspanya'yı alır.

ali can çalış

Daimi Üye
Tepki
163
(link) sitesinden konuyu özetlemek gerekirse,

1. To increase metabolic speed. Clenbuterol is shown to directly stimulate fat cells and accelerate the breakdown of triglycerides to form free fatty acids.

2. Clenbuterol is also known to increase strength and endurance of muscles by allowing more efficient transportation of oxygen into cells.

Ayrıca şunu bilmenizi isterimki, dopingli sayılma miktarı 2 nano gram'dır. Kısaca çok çok eser sayılacak bir miktarı bile yasaklıdır.

ali can çalış

Daimi Üye
Tepki
163
Ayrıca arkadaşlar bakın yazılanları okudukça bazı yanlış bilinenler konusunda bildiğim ölçüde sizleri bilinçlendirmek isterim. Şimdi bir sporcunun idrarında doping maddesi çok eser miktarda bulunması ile çok miktarda bulunması arasında çok fazla fark yoktur. Neden diye sorarsanız, bilinçli sporcu veya akıl verenleri diyelim doping maddesini sporcuya, müsabaka tarihine kadar vücüttan atılıcak miktarda, doğru zamanda verir.

Yani kısaca doping kullanmayan pro sporcu nerdeyse yoktur diyebiliriz. Ancak müsabaka öncesi belirli bir süre önce alınan dozların vücuttan yasaklı miktarın altına düşecek zaman kadar öncesinde atılması gerklidir.

Aksi takdirde her doping maddesi için belirlenen bir eşik değeri vardır ve üzerinde saptanan miktar için sporcu dopingli sayılır.

Unutmayalımki doping yapma teknolojisi, dopingi saptama teknolojisinden önde gitmektedir.

Yazdıklarımın yanlış anlaşılmasını istemem. Sporcuların hiçbir şekilde müsabaka öncesi ve esnasında doping yapmaları desteklenmemelidir.

• Beğen
Tepkiler: felis911

Derya Keçeci

Forum Bağımlısı
Tepki
4.127
İsim
Derya
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Contador'un basın toplantısındaki sözleri,yukarıda da yazdığım gibi ,kendisine olan inancımı doğrular nitelikteydi.Kullanıldığı iddia edilen maddenin oran itibarı ile bu kadar performans artışı sağlaması mümkün gözükmüyor."Kas yapmak ve yağ eritmek" Maddenin temel işlevi bu.Doping yapacak bir bisikletçinin,özellikle "Kas" a ihtiyacı zaten olmayan bir bisikletçinin,bu etken maddeyi kullanabileceğine ihtimal vermiyorum.

Derya Keçeci

Forum Bağımlısı
Tepki
4.127
İsim
Derya
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Nano,atom fiziğinde kullanılan son derece küçük bir sayısal değer.Bu ifadeyi nerede okudunuz,paylaşır mısınız?

ali can çalış

Daimi Üye
Tepki
163
@Derya Keçeci

Nano sadece atom fiziğinde kullanılan bir değer değildir, ölçüm birimdir. Bunu lisede kimya dersi alan herkesin bilmesi gerekir.

Derya Keçeci

Forum Bağımlısı
Tepki
4.127
İsim
Derya
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bu agresif tavrı anlayamadım doğrusu.Alıntı yaptığınız yerde "Sadece "ifadesi yok.Olmayan bir ifadeyi referans alarak,yakışıksız bir davranış sergilemişsiniz.Sizden isteğimiz bu ifadeyi nereden okuduğunuzu paylaşmanızdı sadece.

Tepki
75
verilen kararı son derece ağır buluyorum zira bu yıl tour de france da herkesin gözü contador ve andy'nin üzerinde olacaktı yazık çok yazık

ali can çalış

Daimi Üye
Tepki
163
@Derya Keçeci

Kısaca şöyle yazıyım babam uzun dönem Türkiye'deki Doping Kontrol Merkezi Yönetim Kurulu'daydı. Daha fazla detay yazmama gerek yok herhalde.

Sizler sadece ön yargılı olmayın yeterli.

Çok sempati duyduğunuz bir sporcu doping yapıyor, A numunesi açılıyor doping pozitif. İtiraz ediyorlar. B numunesi açılıyor yine pozitif. Yine itiraz ediyorlar, yani Cas'a olay taşınıyor. Sonuçta analizde bir hata yapılmadığı için sonuç yani ceza değişmiyor. Sizler hala neden Contador'u savunuyorsunuz anlam veremiyorum. Hata yapılmış olsa zaten analizi yapan Doping merkezinin akreditasyonu iptal edilirdi. Biliyorsunuzdur belki böyle bir durum Taurisi adına ülkemizde yaşandı ve Türkiye Doping Kontrol Merkezinin akreditasyonu iptal edildi.

Derya Keçeci

Forum Bağımlısı
Tepki
4.127
İsim
Derya
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Sevgili Alican bey;
lutfen 2 nanogram'ın bile doping sayıldığı ifadesini nereden okuduğunuzu paylaşın,ya da "Paylaşmıyorum" deyin."Nano" ifadesinden yola çıkarak,oldukça eğitimli bir ağabeyinizi neredeyse "Cahillikle" suçlayan ifadeler kullandınız.Ön yargılı olmayı saymıyorum bile.yazılarımda,dostane,saygılı ve ölçülü bir uslup kullanırım.Size de tavsiyem yanıtlarınızı karşınızdaki,hem de hiç tanımadığınız insanları incitmeden yazmanız olacaktır.Sorum hala geçerli.

ali can çalış

Daimi Üye
Tepki
163
Derya bey yanlış anlaşılmak istemem. Size karşı bir önyargım olamaz, olmadıda.

2 nanogram WADA ( world anti doping agency-dünya anti doping ajansı) tarafından berlirlen, Klenbuterol için doping laboratuarlarına verilmiş limit bir değerdir.

Derya Keçeci

Forum Bağımlısı
Tepki
4.127
İsim
Derya
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Evet,Wada'nın başta contador olmak üzere,pek çok sporcuda tespit edilen sözkonusu madde ile ilgili "Cas" ve İspanya bisiklet federasyonu ile yapılan yazışmalarına kadar incelediğim için özellikle üzerinde durdum.Mikrogram'olabilir mi.Okuduğunuz bölümü link vererek paylaşırsanız biz de bu meraktan kurtuluruz.Pek çok yiyecek maddesinde mikro düzeyde bulunan bir maddenin,kazara,bir insanın bünyesinde bulunması olasılığı vardır ve Contador'un avukatları bu tezlerini isviçre mahkemelerinde ispatlamaya çalışacaklar.
(link)
linkte 2.maddede,klenbuterol için herhangi bir eşik belirlenmediğini wada beyan etmiş sanırım.