Canyon vergi iadesi

İlker Karakuş

Daimi Üye
Tepki
79
Bisiklet
Canyon
Merhaba arkadaşlar, sonunda canyon endurace cf 8.0 bisikletim geldi. En yakın zamanda fotoğraf paylaşıcam, ancak vergi iadesiyle ilgili bir sorunum var. Konuyu şöyle özetleyeyim.

Siparişimi verirken yabancı dilim olmadığı için herhangi bir yanlışlık olmasın diye Gülşen hanım adındaki canyon un Türk çalışanıyla telefonda görüştüm. Bisikleti Almaya da misafir olan arkadaşımın getireceğini onun Almanya daki adresine göndermelerini istedim. Vergi iadesi için gerekirse arkadaşımın adına fatura kesmelerini söyledim. Gülşen hanım faturayı sizin adınıza kesmemiz gerekir alıcı adresi olarak arkadaşınızın buradaki adresini yazarız ve siz arkadaşınıza yazılı ve imzalı bir belge gönderirsiniz sizin adınıza tax free işlemlerini yapması için izin verirsiniz , o da hava alanından bisikletinizi getirirken işlemleri yaptıra bilir dedi. Arkadaşım bisikleti dün akşam getirdi yalnız Almanya daki gümrük görevlisinin böyle bişey mümkün değil diyerek ihracat belgelerine mühür basmadığını söyledi. Şimdi ben ne yapabilirim vergi iadesini almak için nasıl bir yol izlemeliyim?

• Beğen
Tepkiler: Roux
Scudo

Tunç Tuncay

Forum Bağımlısı
Tepki
828
İsim
Tunç Tuncay
Bisiklet
Canyon
Yapılacak bir şey kalmamış çükü TR de hiçbir merci o belgeyi kaşelemez. tek çözüm bisiklet ile sizin Almanya'ya giriş çıkış yapmanız. Geri çıkarkende belgeyi ve faturayı kaşeletmeniz.

Roux

Aktif Üye
Tepki
173
İsim
Taha KK
Bisiklet
Trek
Çok zor. Tek çözümü bisikleti geri almanyaya götürüp ordan siz kendiniz olarak çıkış yapmanız. Mantıksız ama tabii ki

İlker Karakuş

Daimi Üye
Tepki
79
Bisiklet
Canyon
Ben bu görevlinin yanlış yönlendirmesiyle iadeyi alamamış oldum. Bu durumu telafi etmezler mi?

Tunç Tuncay

Forum Bağımlısı
Tepki
828
İsim
Tunç Tuncay
Bisiklet
Canyon
@İlker KARAKUŞ bu soru bizi aşar bence en iyisi tekrar o iletişme geçtiğiniz hanfendiyi arayıp danışmanız olacaktır.

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
@İlker KARAKUŞ

Siz arkadaşınıza böyle bir belge vermiş miydiniz? Alman mevzuatını pek bilmiyorum ama bir başkasının sizin adınıza tax free işlemi yapabilmesi için Alman Büyükelçiliği veya Başkonsolosluğu onaylı vekalet vermiş olmanız gerekir diye tahmin ediyorum.

• Beğen
Tepkiler: x-rayted

İlker Karakuş

Daimi Üye
Tepki
79
Bisiklet
Canyon
@Murat B. Valla Murat bey hanımefendinin verdiği bilgi doğrultusunda almanca olarak bir yazı gönderdim. Hatta yazıyı da oradaki hanımefendi hazırlayıp bana yolladı ben çıktı alıp altını imzaladım tekrar tarayarak arkadaşıma yolladım.

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
@İlker KARAKUŞ
O halde Alman gümrük memurunun evrakları damgalamaması garip olmuş.

lombardo

Aktif Üye
Tepki
188
İsim
Deniz
Bisiklet
Lapierre
@Murat B.

bundan kaynaklanmış olabilir sanki. sonuçta imzanızın; havaalanındaki gümrük memuru nezdinde herhangi bir resmi anlam ifade etmemesi pek de anormal değil sanki?

yani siz kimsiniz, imza gerçekten size mi ait, öyle ise bile bu tax free işlemini sizin yerinize arkadaşınızın yapabilmesi için yurtiçindeki en basit işlem için bile noter onaylı vekalet istiyorlar biliyorsunuz..

gülşen hanım belki iyi niyetle yardımcı olmaya çalışmış ama pek profesyonel bir yaklaşım olmamış. bence yine de durumu anlatıp talep edebilirsiniz ama onda kayda girebilmek için sizden bir belge isteyeceklerdir vs vs..

bu arada başlık için teşekkürler; ileride bir bisiklet de ben düşünüyordum canyon dan. cidden önemli bir bilgi öğrenmiş olduk ..

Tunç Tuncay

Forum Bağımlısı
Tepki
828
İsim
Tunç Tuncay
Bisiklet
Canyon
Ama bence bu durumda bir mantık yanlışı var Alman hükümetinin resmi bir kurumu (gümrük birimi) sadece iki kişi arasında hazırlanıp imzalanmış bir evrağı 3. resmi bir kuruluş onayı olmadan , resmi geçerli bir evrak olarak nasıl kabul ederdi ki. TR hükümeti bile noterden vekalet olmadan bu gibi herhangi bir işlemin yapılmasını mümkün kılmıyor. Buda benmce benzer bir işlme gibi görünmekte.

lombardo

Aktif Üye
Tepki
188
İsim
Deniz
Bisiklet
Lapierre
bu arada merak ettim; kargo masrafı örneğin en ucuz bisikletlerinde vergi muafiyeti ile karşılaştırılınca nerede? vergi %18 sanırım. çünkü sizin bu yaşadığınızdan; hem vergi muafiyeti - hem kargo masrafından kurtulmak mümkün değil gibi görünüyor. en azından vergi muafiyeti riske atılmadan

çünkü vergi muafiyeti için firma ürünü tr ye gönderdiğini kanıtlamak zorunda, bunun için de tr ye kargolamak zorunda, böylelikle belgelendirebilmiş olacak.. avrupa birliği içerisinde bir adrese kargoladığında, devamını hiçbir resmi kuruma belgeleyemez.

Tunç Tuncay

Forum Bağımlısı
Tepki
828
İsim
Tunç Tuncay
Bisiklet
Canyon
@lombardo detaylı bilgi için bakınız ;
(link)

bende getidim 2 kere paylaştığım konuda açıklamalar ve sorular mevcut ilginizi çeker ise.

• Beğen
Tepkiler: lombardo

İlker Karakuş

Daimi Üye
Tepki
79
Bisiklet
Canyon
Bu durumda yalnızca 200 euro kargo ücreti yerine 30 euro uçak taşıma ücreti ödemiş olduk birde Almanya içi kargo ücreti var o da 16 euro idi galiba . Uçaktaki taşıma makbuzu var ama bir işe yarayacağını sanmıyorum. Neyse hayırlısı olsun. Ama yinede Gülşen hanımla görüşmeyi deneyeceğim.

lombardo

Aktif Üye
Tepki
188
İsim
Deniz
Bisiklet
Lapierre
inceledim @madmech çok güzel bir bisiklet öncelikle. ama dediğim gibi siz de bu durumda vergiden muaf olamadınız anladığım kadarıyla..

az önce siteslerinde bir deneme yaptım; 1400 küsür euroda 280 euro vergi oluyor

atıyorum romanya ya gönderilecekse artı 280 euro vergi ve artı 40 euro kargo oluyor

ama tr olacaksa -280 euro vergi artı 200 euro kargo oluyor

kısacası bir ab ülkesine kargolandığında yaklaşık 300 euro fiyat artışı oluyor

direk tr ye kargolanacağında ise 200 euro (kargo için)

1400 küsür euro luk bisiklette dahi direkt tr ye kargolatmak daha avantajlı gibi geldi, ki daha yüksek fiyatlı ürünlerde daha avantajlı olacaktır bu mantıkla...

Tunç Tuncay

Forum Bağımlısı
Tepki
828
İsim
Tunç Tuncay
Bisiklet
Canyon
@lombardo evet ama işte alıp gelir iseniz Avrupa'dan TR' ye Canyon size vergiyi iade ediyor. faturayı gümrüğe kaşeletip geri yolladığınızda.

lombardo

Aktif Üye
Tepki
188
İsim
Deniz
Bisiklet
Lapierre
ok o zaman o işi sıkı tutup belgeyi kaşeletirsek; kargo masrafında ciddi azalma sağlamış oluyoruz ;)

ToroMir

Sadece Bisiklet
Tepki
1.920
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Öncelikle hayırlı olsun. Kayseri bir Canyon daha kazanmış oldu. Vergi iade alamamanıza üzüldüm ancak iş işten geçmiş gibi. Yani bisiklet Almanya'dan dışarı belgesi kaşelenmeden çıktığı için vergi iade almanız pek mümkün görünmüyor. Bu arada hem turlara bekleriz hem de bisikletin fotolarını görmek isteriz.

sinobjk

Forum Demirbaşı
Tepki
684
İsim
Sinan POLAT
Bisiklet
Canyon
bende uzun zamandır canyon endurace araştırıyorum. gidip alsammı yoksa kargolatsammı hangisi cazip hangisinde ne avantaj var bunları ögrenmek adına forumdaki bir cok canyon konusu okudum. hatta bu konuyada bişeler daha ögrenirim diye girdim :) daha önceki bilgilerden söle bişe hatırlıyorum. bir arkadas 11 kaset sistemli bir bisiklet istemiş 10 lu kaset gelmiş durumu canyon a bildirmiş canyonda markanın prestijini düşünerek arkadaştan bolca özür dilemiş ve akseuar bölümden istediği bir ürünü bedava kendisine kargolamış. okudugum ve edindiğim bilgilere dayanarak tahminin burdan vergi iadesi almanız zor gözüküyor git almanya ya tekrar bisikletle gir içeri falan astarı yüzünden pahalı gelir. siz görüştügünüz hanımla tekrar görüşün ve biraz baskıcı olmaya calısın firmanın yanlış yönlendirmesinden maddi olarak zarara ugradıgınızdan bahsedin belki sizede akseuar gibi şeyler yapabilirler en azında maddi olarak bişeler kurtarmış olursunuz. nacizane fikrim. bisikletiniz hayırlı olsun kazasız günler ... :)

İlker Karakuş

Daimi Üye
Tepki
79
Bisiklet
Canyon
Teşekkürler Deniz bey. Karar verme sürecinde ki yardımlarınız için de ayrıca teşekkür ederim, size ve diğer bütün arkadaşlara.

• Beğen
Tepkiler: ToroMir

sinobjk

Forum Demirbaşı
Tepki
684
İsim
Sinan POLAT
Bisiklet
Canyon
ilker bey bişe sormak istiyorum. bacak boyunuz , boyunuz ve tercih ettiğiniz kadro boyu nedir ? canyondaki bana göre en sıkıntılı konu bu bende. paylaşırsanız banada fikir vermiş olursunuz. teşekkürler simdiden...