Canyon vergi iadesi

İlker Karakuş

Daimi Üye
Kayıt
2 Ekim 2012
Başlık
11
Mesaj
214
Tepki
98
Şehir
kayseri
Bisiklet
Canyon
Merhaba arkadaşlar, sonunda canyon endurace cf 8.0 bisikletim geldi. En yakın zamanda fotoğraf paylaşıcam, ancak vergi iadesiyle ilgili bir sorunum var. Konuyu şöyle özetleyeyim.

Siparişimi verirken yabancı dilim olmadığı için herhangi bir yanlışlık olmasın diye Gülşen hanım adındaki canyon un Türk çalışanıyla telefonda görüştüm. Bisikleti Almaya da misafir olan arkadaşımın getireceğini onun Almanya daki adresine göndermelerini istedim. Vergi iadesi için gerekirse arkadaşımın adına fatura kesmelerini söyledim. Gülşen hanım faturayı sizin adınıza kesmemiz gerekir alıcı adresi olarak arkadaşınızın buradaki adresini yazarız ve siz arkadaşınıza yazılı ve imzalı bir belge gönderirsiniz sizin adınıza tax free işlemlerini yapması için izin verirsiniz , o da hava alanından bisikletinizi getirirken işlemleri yaptıra bilir dedi. Arkadaşım bisikleti dün akşam getirdi yalnız Almanya daki gümrük görevlisinin böyle bişey mümkün değil diyerek ihracat belgelerine mühür basmadığını söyledi. Şimdi ben ne yapabilirim vergi iadesini almak için nasıl bir yol izlemeliyim?
 
 • Beğen
Tepkiler: Roux

En beğenilen 5 mesaj

  alpyese

  Forum Demirbaşı
  10
  @lombardo Türkiye de yeteri kadar her kalemden vergi alınır durumda, eşek gibi çalışırsın zamanı gelir maaşın artar ama senin gelirin yükseldi bak vergi diliminde değişecek denir hop alırlar emeğini, öte yandan toplanan vergilerle neler yapılır ülkemizde durum malum, devletin neresi doğru ki vergi sistemi düzgün olsun...
  Bırakta hobi olacak şeyler için 1 adet yanında getirmek hak kabul görsün insanlar, ticaret yapılmıyor ya...

  Not: Ben vergi ödeyerek satın aldım Canyonu :) getiren ne uyanık vergi ödeyende aptal değil, imkan olsa bende getiririm iade alacak şekilde...

  Alpaslan.Savacı

  Aktif Üye
  7
  1. Türkiye'ye satış fiyatı 2268 euro olan (2699€ vat dahil) bir Canyon bisiklet aldım ben Ekim 2014 tarihinde.
  2. Ödemeyi benim kredi kartımla, arkadaşım Koblenz'te yaptı ve bisikleti orada teslim aldı.
  3. Arkadaşımın teslim alabilmesi için CANYON tarafından verilen "Consent Form" denen formu doldurdum. Altında imzam olan, arkadaşımın adına düzenlenmiş benim yerime teslim alması için yetki belgesi şeklinde bir form. Herhangi başka birinin onayına gerek yok, benim imzam var sadece.
  4. Arkadaşım bisikleti aldı, benim adıma düzenlenmiş faturayı, ve, burası önemli; "Tax Reimbursement Form" denen orjinali "Ausfuhrkassenzettel" olan almanca dilinde hazırlanmış ingilizcesi "vergi iade formunu" almancası "ihracat listesi" formunu teslim aldı. Bu form önemli. Bu vergi iadesi formu, CANYON dolduruyor, bisikleti, fiyatını vergisini yazıyor, kaşeliyor imzalıyor elinize veriyor ve bunu gümrükte (hem Almanya'dan çıkarken hem de Türkiye'ye girerken) imzalatmanızı ve orjinalini Almanaya'ya posta ile göndermenizi istiyor.
  5. Gümrükteki adamlar da yanınızdaki kutudaki şeyin (bisikletin) gerçekten formda yazan şey (bisiklet) olduğuna bakıyor ve bu durumu teyid etmek için imzalıyor.
  6. Orjinalini gönderiyorsunuz CANYON'a, bir ay iade hakkınızın olduğu süreyi bekledikten sonra, bildirdiğiniz IBAN NO'ya vergi iadenizi transfer ediyor.

  Konu böyle....

  mehmetsarı

  Aktif Üye
  5
  @muratcolakoglu, @İlker Karakuş ile tanışıyor ve o sayede şark kurnazlığı, uyanıklık, vs. gibi ithamlarda bulunuyor olabilirsiniz. Kendisi rahasız olmasa da ben konuyu okurken üslubunuzdan rahatsız oldum öncelikle bunu belirtmek isterim. Sonrasında da bir çok yanlış bilgiyi ve doğruymuş gibi paylaşıyorsunuz.

  @İlker Karakuş, bisikletiniz hayırlı olsun. Kazasız belasız binersiniz inşallah. Ben de yakın zamanda benzer bir şekilde Canyon Ultimate serisi bir bisiklet aldım. İş seyahatime denk gelecek şekilde alışverişi yapmayı planlarken benim seyahatim iptal oldu ama bir mesai arkadaşım sağ olsun getirebileceğini söyledi. Canyon teknik desteği aradığımda ben de bir kaç kez Gülşen hanıma denk geldim, kendisi iyi niyetli yardımsever birisi ama ne yazık ki sizin durumda bir noktayı atlamış. Faturada geçen isim, bisikleti getirecek arkadaşınızın pasaportta belirtilen şeklinde olmalı burası doğru ama fatura adresi mutlaka ama mutlaka Türkiye'den bir adres olmalı. Bunu yapmazsanız alışveriş Almanya içinde tamamlanmış gibi oluyor. Ödemeyi kimin ne şekilde yaptığı hiç önemli değil. İster arkadaşınız elden gidince yapsın (mümkün müydü bu yöntem hatırlamıyorum), ister kredi kartıyla (ben taksit imkanı nedeniyle hiç alakası olmayan başka bir arkadaşımın kk ile yaptım örneğin) yapın, ister doğrudan para transferiyle. Önemli olan dediğim gibi faturanın tax free formunu imzalatacak, yani bisikleti tr.ye sokacak kişinin adına düzenlenmesi ve adresin tr olması (bakın faturada geçen adresten bahsediyorum, yoksa ben de bisiklet gönderim adresi olarak Almanya içinde bir yere göndertmiştim). Hava alanında tax free formunu kaşelettikten, imzalattıktan sonra belli bir süre içerisinde posta yolu ile Canyon firmasına geri gönderiyorsunuz ve onlar da istediğiniz bir adrese parayı transfer ediyor. Hatta Almanya'da oturan bir tanıdığınız varsa onun hesabına gönderirlerse bankaların aldığı uluslararası para transferi ücretinden de kurtulabilirsiniz.

  Bu durumda tekrar firma ile iletişime geçer ve durumu yukarıda anlattığım gibi açıklarsanız, prosedür açısından yapabilecekleri bir şey varsa yapabilirler. Benim gördüğüm kadarıyla müşteri memnuniyetine önem veren bir tarzları var. Ama bu detaylar aslında onları doğrudan ilgilendiren şeyler de değil açıkçası. Sonuçta kendi ülkemizin aldığı vergiler ile alakalı kanuni mevzular. Her şeyi en ince detayına kadar bilemeyebilirler.

  Son olarak, tax free almak kurnazlık, çakallık, uyanıklık filan değildir. Türk kurnazlığı filan hiç değildir zira bizim uydurduğumuz bir yöntem değildir. Bu yaşamadığınız bir ülkeye vergi ödememenizle alakalı. Yurt dışına çıkan bir kişi Türkiye'ye dönerken yanında kişisel spor eşyası olarak bisiklet, kano, kayak, snowboard vs. getirebiliyor (1500 € sınırına kadar), bu da bizim gümrük mevzuatımızda var. Böyle bir hakkınız varsa isterseniz kullanırsınız, kullanmamak, bu işlerle uğraşmamak kişinin tercihidir. Neticede yalan, yanlış yapılan bir şey yok.

  Düzeltme: @sinobjk arkadaşımın hatırlatmasıyla yurt dışından yanımızda getirdiğimiz bisikletlerde 1500€ sınırının olmadığını bunun sadece kargo ile getirilen bisikletlerde olduğunu belirtmek isterim.

  3rsin

  Daimi Üye
  5
  her yolcu yaninda 1 adet bisiklet getirme hakkina sahip (vergiden muaf-gumruksuz)

  yurtdisindan 1 adet cep telefonu veya 1 adet bilgisayar gibi, bunlarda muaf. ticarete girmedigi muddetce 1 adet serbest. sonraki adetler ticarete girdigi icin gumruklendirilir.

  scottrek

  Bisikletler & Kapılar
  3
  Şuan benim bacanak Almanyada.Canyondan biizat gidip biiskletini aldı.Bike discount i Hi bike , Bike Compenent gibi mağazlardan da baya bir alış veriş
  yaptık.Hepsinin alım süreci ve tax free olayları nasıl oluyor ile ilgili olarak Türkiyeye döndüğünde bana anlattıklarını sizlere buradan yazarım.Ürünlerin taşınması,
  Almanya gümrük işleri , Türkiye ye geldiğinde gümrükteki işleri tax free lerin iade süreci hepsi nasıl oluyor sizlere buradan bilgi vereceğim.

Tunç Tuncay

Forum Bağımlısı
Kayıt
24 Haziran 2007
Başlık
42
Mesaj
715
Tepki
1.001
Şehir
Ankara
İsim
Tunç Tuncay
Bisiklet
Canyon
Yapılacak bir şey kalmamış çükü TR de hiçbir merci o belgeyi kaşelemez. tek çözüm bisiklet ile sizin Almanya'ya giriş çıkış yapmanız. Geri çıkarkende belgeyi ve faturayı kaşeletmeniz.
 

Roux

Daimi Üye
Kayıt
18 Ekim 2014
Başlık
14
Mesaj
207
Tepki
179
Şehir
Ankara
İsim
Taha KK
Bisiklet
Trek
Çok zor. Tek çözümü bisikleti geri almanyaya götürüp ordan siz kendiniz olarak çıkış yapmanız. Mantıksız ama tabii ki
 

İlker Karakuş

Daimi Üye
Kayıt
2 Ekim 2012
Başlık
11
Mesaj
214
Tepki
98
Şehir
kayseri
Bisiklet
Canyon
 • Başlık sahibi Başlık sahibi
 • #4
Ben bu görevlinin yanlış yönlendirmesiyle iadeyi alamamış oldum. Bu durumu telafi etmezler mi?
 

Tunç Tuncay

Forum Bağımlısı
Kayıt
24 Haziran 2007
Başlık
42
Mesaj
715
Tepki
1.001
Şehir
Ankara
İsim
Tunç Tuncay
Bisiklet
Canyon
@İlker KARAKUŞ bu soru bizi aşar bence en iyisi tekrar o iletişme geçtiğiniz hanfendiyi arayıp danışmanız olacaktır.
 

Murat B.

Forum Trolü
Kayıt
23 Eylül 2013
Başlık
26
Mesaj
3.489
Tepki
9.617
Şehir
İstanbul
Bisiklet
Specialized
@İlker KARAKUŞ

Siz arkadaşınıza böyle bir belge vermiş miydiniz? Alman mevzuatını pek bilmiyorum ama bir başkasının sizin adınıza tax free işlemi yapabilmesi için Alman Büyükelçiliği veya Başkonsolosluğu onaylı vekalet vermiş olmanız gerekir diye tahmin ediyorum.
 
 • Beğen
Tepkiler: x-rayted

İlker Karakuş

Daimi Üye
Kayıt
2 Ekim 2012
Başlık
11
Mesaj
214
Tepki
98
Şehir
kayseri
Bisiklet
Canyon
 • Başlık sahibi Başlık sahibi
 • #7
@Murat B. Valla Murat bey hanımefendinin verdiği bilgi doğrultusunda almanca olarak bir yazı gönderdim. Hatta yazıyı da oradaki hanımefendi hazırlayıp bana yolladı ben çıktı alıp altını imzaladım tekrar tarayarak arkadaşıma yolladım.
 

lombardo

Aktif Üye
Kayıt
4 Şubat 2015
Başlık
7
Mesaj
147
Tepki
196
Yaş
36
Şehir
İstanbul
İsim
Deniz
Bisiklet
Lapierre
@Murat B.

bundan kaynaklanmış olabilir sanki. sonuçta imzanızın; havaalanındaki gümrük memuru nezdinde herhangi bir resmi anlam ifade etmemesi pek de anormal değil sanki?

yani siz kimsiniz, imza gerçekten size mi ait, öyle ise bile bu tax free işlemini sizin yerinize arkadaşınızın yapabilmesi için yurtiçindeki en basit işlem için bile noter onaylı vekalet istiyorlar biliyorsunuz..

gülşen hanım belki iyi niyetle yardımcı olmaya çalışmış ama pek profesyonel bir yaklaşım olmamış. bence yine de durumu anlatıp talep edebilirsiniz ama onda kayda girebilmek için sizden bir belge isteyeceklerdir vs vs..

bu arada başlık için teşekkürler; ileride bir bisiklet de ben düşünüyordum canyon dan. cidden önemli bir bilgi öğrenmiş olduk ..
 

Tunç Tuncay

Forum Bağımlısı
Kayıt
24 Haziran 2007
Başlık
42
Mesaj
715
Tepki
1.001
Şehir
Ankara
İsim
Tunç Tuncay
Bisiklet
Canyon
Ama bence bu durumda bir mantık yanlışı var Alman hükümetinin resmi bir kurumu (gümrük birimi) sadece iki kişi arasında hazırlanıp imzalanmış bir evrağı 3. resmi bir kuruluş onayı olmadan , resmi geçerli bir evrak olarak nasıl kabul ederdi ki. TR hükümeti bile noterden vekalet olmadan bu gibi herhangi bir işlemin yapılmasını mümkün kılmıyor. Buda benmce benzer bir işlme gibi görünmekte.
 

lombardo

Aktif Üye
Kayıt
4 Şubat 2015
Başlık
7
Mesaj
147
Tepki
196
Yaş
36
Şehir
İstanbul
İsim
Deniz
Bisiklet
Lapierre
bu arada merak ettim; kargo masrafı örneğin en ucuz bisikletlerinde vergi muafiyeti ile karşılaştırılınca nerede? vergi %18 sanırım. çünkü sizin bu yaşadığınızdan; hem vergi muafiyeti - hem kargo masrafından kurtulmak mümkün değil gibi görünüyor. en azından vergi muafiyeti riske atılmadan

çünkü vergi muafiyeti için firma ürünü tr ye gönderdiğini kanıtlamak zorunda, bunun için de tr ye kargolamak zorunda, böylelikle belgelendirebilmiş olacak.. avrupa birliği içerisinde bir adrese kargoladığında, devamını hiçbir resmi kuruma belgeleyemez.
 

İlker Karakuş

Daimi Üye
Kayıt
2 Ekim 2012
Başlık
11
Mesaj
214
Tepki
98
Şehir
kayseri
Bisiklet
Canyon
 • Başlık sahibi Başlık sahibi
 • #13
Bu durumda yalnızca 200 euro kargo ücreti yerine 30 euro uçak taşıma ücreti ödemiş olduk birde Almanya içi kargo ücreti var o da 16 euro idi galiba . Uçaktaki taşıma makbuzu var ama bir işe yarayacağını sanmıyorum. Neyse hayırlısı olsun. Ama yinede Gülşen hanımla görüşmeyi deneyeceğim.
 

lombardo

Aktif Üye
Kayıt
4 Şubat 2015
Başlık
7
Mesaj
147
Tepki
196
Yaş
36
Şehir
İstanbul
İsim
Deniz
Bisiklet
Lapierre
inceledim @madmech çok güzel bir bisiklet öncelikle. ama dediğim gibi siz de bu durumda vergiden muaf olamadınız anladığım kadarıyla..

az önce siteslerinde bir deneme yaptım; 1400 küsür euroda 280 euro vergi oluyor

atıyorum romanya ya gönderilecekse artı 280 euro vergi ve artı 40 euro kargo oluyor

ama tr olacaksa -280 euro vergi artı 200 euro kargo oluyor


kısacası bir ab ülkesine kargolandığında yaklaşık 300 euro fiyat artışı oluyor

direk tr ye kargolanacağında ise 200 euro (kargo için)

1400 küsür euro luk bisiklette dahi direkt tr ye kargolatmak daha avantajlı gibi geldi, ki daha yüksek fiyatlı ürünlerde daha avantajlı olacaktır bu mantıkla...
 

Tunç Tuncay

Forum Bağımlısı
Kayıt
24 Haziran 2007
Başlık
42
Mesaj
715
Tepki
1.001
Şehir
Ankara
İsim
Tunç Tuncay
Bisiklet
Canyon
@lombardo evet ama işte alıp gelir iseniz Avrupa'dan TR' ye Canyon size vergiyi iade ediyor. faturayı gümrüğe kaşeletip geri yolladığınızda.
 

lombardo

Aktif Üye
Kayıt
4 Şubat 2015
Başlık
7
Mesaj
147
Tepki
196
Yaş
36
Şehir
İstanbul
İsim
Deniz
Bisiklet
Lapierre
ok o zaman o işi sıkı tutup belgeyi kaşeletirsek; kargo masrafında ciddi azalma sağlamış oluyoruz ;)
 

ToroMir

Sadece Bisiklet
Kayıt
11 Nisan 2013
Başlık
18
Mesaj
334
Tepki
958
Şehir
Kayseri
Bisiklet
Canyon
Öncelikle hayırlı olsun. Kayseri bir Canyon daha kazanmış oldu. Vergi iade alamamanıza üzüldüm ancak iş işten geçmiş gibi. Yani bisiklet Almanya'dan dışarı belgesi kaşelenmeden çıktığı için vergi iade almanız pek mümkün görünmüyor. Bu arada hem turlara bekleriz hem de bisikletin fotolarını görmek isteriz.
 

sinobjk

Forum Demirbaşı
Kayıt
2 Temmuz 2014
Başlık
6
Mesaj
558
Tepki
689
Şehir
istanbul
İsim
Sinan POLAT
Bisiklet
Canyon
bende uzun zamandır canyon endurace araştırıyorum. gidip alsammı yoksa kargolatsammı hangisi cazip hangisinde ne avantaj var bunları ögrenmek adına forumdaki bir cok canyon konusu okudum. hatta bu konuyada bişeler daha ögrenirim diye girdim :) daha önceki bilgilerden söle bişe hatırlıyorum. bir arkadas 11 kaset sistemli bir bisiklet istemiş 10 lu kaset gelmiş durumu canyon a bildirmiş canyonda markanın prestijini düşünerek arkadaştan bolca özür dilemiş ve akseuar bölümden istediği bir ürünü bedava kendisine kargolamış. okudugum ve edindiğim bilgilere dayanarak tahminin burdan vergi iadesi almanız zor gözüküyor git almanya ya tekrar bisikletle gir içeri falan astarı yüzünden pahalı gelir. siz görüştügünüz hanımla tekrar görüşün ve biraz baskıcı olmaya calısın firmanın yanlış yönlendirmesinden maddi olarak zarara ugradıgınızdan bahsedin belki sizede akseuar gibi şeyler yapabilirler en azında maddi olarak bişeler kurtarmış olursunuz. nacizane fikrim. bisikletiniz hayırlı olsun kazasız günler ... :)
 

İlker Karakuş

Daimi Üye
Kayıt
2 Ekim 2012
Başlık
11
Mesaj
214
Tepki
98
Şehir
kayseri
Bisiklet
Canyon
 • Başlık sahibi Başlık sahibi
 • #19
Teşekkürler Deniz bey. Karar verme sürecinde ki yardımlarınız için de ayrıca teşekkür ederim, size ve diğer bütün arkadaşlara.
 
 • Beğen
Tepkiler: ToroMir

sinobjk

Forum Demirbaşı
Kayıt
2 Temmuz 2014
Başlık
6
Mesaj
558
Tepki
689
Şehir
istanbul
İsim
Sinan POLAT
Bisiklet
Canyon
ilker bey bişe sormak istiyorum. bacak boyunuz , boyunuz ve tercih ettiğiniz kadro boyu nedir ? canyondaki bana göre en sıkıntılı konu bu bende. paylaşırsanız banada fikir vermiş olursunuz. teşekkürler simdiden...
 
Yukarı Alt