Bülent Ecevit'i Kaybettik............

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Murat EVGİN tarafından paylaşıldı.

 1. Murat EVGİN

  Murat EVGİN Bisikletkolik

  Kayıt:
  9 Kasım 2004
  Mesajlar:
  1.014
  Beğeniler:
  1.061
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Eski Başbakanlardan Bülent Ecevit, Gülhane Askeri Tıp Akademisi Hastanesi'nde vefat etti. 18 Mayıs'ta geçirdiği beyin kanamasının ardından hastanaye kaldırılan eski Başbakan Bülent o tarihten beri yaşam savaşı veriyordu. Doktoru Mücahit Pehlivan, yaptığı açıklamada, Ecevit'in vefat ettiğini belirtti.

  Başımız sağolsun.......
   
  H.Can DEMİREL ve Mustafa KILIÇ bunu beğendi.
 2. HaliliOzturk

  HaliliOzturk Yeni Üye

  Kayıt:
  3 Temmuz 2005
  Mesajlar:
  0
  Beğeniler:
  9.882
  Allah rahmet eylesin...
   
 3. Murat CER

  Murat CER Onursal Üye

  Kayıt:
  11 Ekim 2004
  Mesajlar:
  2.072
  Beğeniler:
  1.267
  Seviye:
  amin......
   
 4. #4
  Murat EVGİN

  Murat EVGİN Bisikletkolik

  Kayıt:
  9 Kasım 2004
  Mesajlar:
  1.014
  Beğeniler:
  1.061
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Karaoğlan Ecevit
  [​IMG]

  Türk siyasetinde Karaoğlan olarak tanınan Bülent Ecevit 28 Mayıs 1925’te İstanbul’da doğdu.

  Bülent Ecevit, ressam Fatma Nazlı Ecevit ile doktor Mehmet Fahri Ecevit’in tek çocuğuydu.
  [​IMG]

  1944 yılında İstanbul Amerikan Koleji’ni bitirdi. 1944’te çalışma yaşamına girdikten sonra, işten ayırabildiği zamanlarda Ankara Üniversitesi’nde İngiliz dil ve edebiyatı, Londra Üniversitesi’nde ise Sanskrit, Bengalce, sanat tarihi bölümlerine devam etti. 1957’de de ABD’de Harvard Üniversitesi’nde sekiz ay incelemelerde bulundu.
  [​IMG]

  1944’te Ankara’da Basın-Yayın Genel Müdürlüğü’ne İngilizce çevirmeni olarak girdi. Bir tiyatro oyununun sahnelenmesi sırasında başlayan Rahşan Aral’la olan aşkları, 1946’da evlilikle sonuçlandı. 1946-50 arasında Londra’da Türk Basın Ateşeliği’nde çalıştı. 1950-60 arasında ‘Ulus’ gazetesinde, ve ‘Ulus’un kapatıldığı yıllarda ‘Yeni Ulus’ ve ‘Halkçı’ gazetelerinde, yazar ve yazı işleri müdürü olarak çalıştı. 1954 sonu ile 1955 başlarında ABD”de, Kuzey Carolina’da yayınlanan ‘Winston-Salem’ Journal’ gazetesinde konuk gazeteci olarak görev yaptı
  [​IMG]

  1965’de “Milliyet” gazetesinde günlük yazılar yazdı. 1950’lerde “Forum” dergisinin yazı işleri kadrosunda yer aldı. 1972’de aylık “Özgür İnsan”, 1981’de haftalık “Arayış”, 1988’de aylık “Güvercin” dergilerini çıkarttı. 1957-1980 arasında, önce Ankara, sonra Zonguldak’tan Cumhuriyet Halk Partisi’nin Milletvekili oldu. 1960-61’de Kurucu Meclis üyeliği yaptı. 1961-65 yılları arasında Çalışma Bakanlığı yaptı. 1966’da, CHP Genel Sekreterliğine getirildi. 1971’de Partisinin askeri yönetimce oluşturulan hükümete katkıda bulunmasına karşı çıkarak bu görevinden ayrıldı.

  [​IMG]

  1972 Mayısında CHP Genel Başkanlığına seçildi. 1974 yılında kurulan CHP-MSP koalisyonunun başbakanı oldu. Bu dönemde Kıbrıs Barış Harekatı gerçekleşti.
  1977’de bir azınlık hükümeti kurdu fakat güvenoyu alamadı. 1978’de, Partisinin TBMM’de çoğunluğu bulunmamakla beraber, bazı bağımsız üyelerin ve küçük partilerin katkısıyla bir hükümet kurdu. Bu Başbakanlık dönemi 21 ay sürdü. 12 Eylül 1980 askeri müdahalesinden sonra, askeri yönetime karşı çıkışları nedeniyle üç kez hapse mahkum oldu.

  [​IMG]

  Bülent Ecevit, yasaklı döneminde, eşi Rahşan Ecevit başkanlığında kurulan Demokratik Sol Partinin kuruluşuna katkıda bulundu. 1987’deki halkoylamasıyla, siyasal haklarına yeniden kavuşunca, DSP Genel Başkanlığına Bülent Ecevit seçildi. Kısa bir süre sonra yapılan genel seçimlerde Partisi iyi sonuç alamayınca bu görevden ayrıldı. Fakat 1989 başlarında, yerel yönetim seçimlerinin yaklaştığı bir sırada Genel Başkanlık boşalınca toplanan Olağanüstü Kurultay’da yeniden Genel Başkan seçildi. 1991 seçimlerinde de Zonguldak’tan milletvekili seçildi

  [​IMG]

  28 Şubat sürecinden sonra oluşan siyasal kaosta azınlık hükümeti kurma görevi verildi ve 70 milletvekili ile başbakan oldu. Bölücü PKK terör örgütünün lideri Abdullah Öcalan da bu dönemde yakalandı. 18 Nisan 1999 yılında yapılan genel seçimlerde DSP birinci parti olarak, MHP ve ANAP ile ortak hükümet kurdu ve Ecevit bu hükümetin başbakanı oldu. Türkiye Ecevit’in başbakanlığı döneminde idam cezasını kaldırdı.
  Ecevit bu dönemde sık sık sağlık sorunları yaşadı. DSP Genel Başkanlığı’nı Zeki Sezer’e bırakan Ecevit, partinin onursal başkanlığını yürütüyordu.

  [​IMG]

  Şiir ve siyasi nitelikte kitapları yayımlanan Ecevit, T.S.Eliot, Ezra Pound ve Tagore gibi yazarların kitaplarını Türkçe’ye çevirdi.
  Ecevit’in şiirleri Türkiye’nin yanı sıra Almanya, Sovyetler Birliği, Romanya, Yugoslavya, Danimarka ve İsveç’te de yayınlandı. Ecevit’in ilk şiirleri Yücel, Varlık, Forum ve Gökbörü dergilerinde yayınlandı. İnanılması güç bir olayı; Tagore’un çevirisini ise tam 16 yaşındayken yapmıştı

  [​IMG]

  Bülent Ecevit, siyasi yaşamında inişler-çıkışlar gördü. Siyasi yenilgiler ve zaferlerin yanısıra üç kez de askeri darbeyle karşılaştı. 12 Eylül darbesinden sonra gözetim altına alındı, yargılandı. Eskiden çevresinde olan pek çok insan kendisini terketmişken, o tek başına demokrasi mücadelesi verdi

  Bülent Ecevit işçi haklarına önem veren bir siyasetçi olarak öne çıktı. Sendikalar, grev ve toplu sözleşme konuları sürekli gündeminde oldu. İşçi haklarına ilgisi nedeniyle, Zonguldak’taki maden işçileri Ecevit’i kendi illerinden milletvekili olmaya davet etti. Ecevit bu davete uydu ve ilk kez Zonguldak’tan milletvekili seçildi. Grevin yasal bir hak olması da Ecevit’in çalışma bakanlığı döneminde gerçekleşti

  [​IMG]
  1974 yılında Bülent Ecevit başbakanken, EOKA yanlısı Rumlar Kıbrıs’ta Makarios’a karşı darbe yaptı. Darbe nedeniyle Ada’da yaşayan Türkler’in güvenliği tehlikeye girdi. Ecevit’in başında olduğu CHP-MSP koalisyonu hükümeti, askeri müdahale kararı aldı. Kıbrıs Barış Harekatı’ndan sonra Ecevit, “Kıbrıs fatihi” olarak anılmaya başladı.

  [​IMG]

  Bülent Ecevit, kişisel popülaritesi en yüksek politikacılardan biriydi. Politikadaki ilk yıllarında çizdiği portreyle diğer siyasetçilerden farklıydı. Bu nedenle, CHP’lilik, “Ecevitçilik” haline geldi, 1970’li yıllarda “Ak günlere” sloganı yeri göğü inletti. Kıbrıs Barış Harekatı’yla zirveye çıkan Ecevit sempatisi, beraberinde ‘Karaoğlan’ lakabını da getirdi.

  [​IMG]

  Robert Kolej’de öğrenciyken tesadüfen aynı piyeste oynadılar.
  Bülent Ecevit ile Rahşan Hanım bir piyeste tanışmış ve hayat arkadaşlıkları ömür boyu sürmüştü.

  Bu piyesle başlayan sıcaklık, Gümüşsuyu’ndan Dolmabahçe’ye giderken yapılan bir evlilik teklifiyle uzun süren bir beraberliğin başlangıcı oldu. Bülent Ecevit ve Rahşan Ecevit, şiir ve edebiyatla geçecek bir hayat umuyorlardı. Siyaset, onlara iniş ve çıkışlarla dolu bir hayat sundu. Ancak hiçbir şey birbirlerine duydukları sevgiyi etkilemedi.

  Siyasi kavgalar, suikast girişimleri, askeri darbeler yaşadı, gözaltına alındı. Acımasız eleştirilere hedef oldu. Ancak, bunların hiçbiri Ecevit’i mutevazı kişiliğinden ve nezaketinden vazgeçirmedi. Tevazusu ve nezaketi ilişkilerinde her zaman belirleyici oldu

  [​IMG]

  Bülent Ecevit, siyasete atılmadan önce ve siyaset dışı bırakıldığı dönemlerde gazetecilik yaptı. Gazeteci kimliğini çok benimsedi. Resmi biyografisinde, mesleği gazeteci olarak gösterildi. Siyasete zorunlu olarak veya kendi isteğiyle ara verdiği dönemlerde çeşitli gazetelerde köşe yazıları ve röportajları yayımlandı

  alnıtıdır..NTV
   
  t-genc, H.Can DEMİREL ve Mustafa KILIÇ bunu beğendi.
 5. semrta

  semrta Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  4 Aralık 2005
  Mesajlar:
  624
  Beğeniler:
  540
  Şehir:
  kadıköy
  Seviye:
  ruhu huzur içinde yatsın
   
 6. noexit

  noexit Kıdemli Üye

  Kayıt:
  8 Aralık 2005
  Mesajlar:
  220
  Beğeniler:
  201
  Şehir:
  İst / Göztepe
  Adı:
  Kadir
  Bisiklet:
  Specialized
  Seviye:
  evet kardeşim biraz önce söyledi, allah rahmet eylesin...ailesine sabırlar...
   
 7. M.Ergun GÖZET

  M.Ergun GÖZET Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  17 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  542
  Beğeniler:
  701
  Şehir:
  Edirne
  Bisiklet:
  Fuji
  Seviye:
  Gençliğimiz onunla geçti, dürüst, cesur ve kişilikli bir politikacı olarak hatırlanacak...Allah rahmet eylesin...
   
 8. Mustafa KILIÇ

  Mustafa KILIÇ Kıdemli Üye

  Kayıt:
  6 Eylül 2004
  Mesajlar:
  242
  Beğeniler:
  365
  Şehir:
  Samsun
  Adı:
  Mustafa Sedat KILIÇ
  Seviye:
  Başımız Sağolsun

  [​IMG]

  Dünyada flaş haber
  Türk siyasetinin çınarı Ecevit'in ölümünü ajanslar dünyaya böyle duyurdu

  06.11.2006 07:51
  Yabancı haber ajansları, Bülent Ecevit’in ölümünü acil koduyla dünyaya duyururken, tecrübeli siyasetçinin hayat hikayesini de yayınladılar.

  AP: Türkiye’yi Batı’ya yönlendirdi

  Amerikan haber ajansı AP, Ecevit’in, Kıbrıs harekatı emrini veren ve Türkiye’yi yıllardır Batı’ya yönlendiren bir lider olduğunu bildirdi. Ajansın, Ecevit’in Türkiye’de yarım yüzyıl boyunca siyasi bir güç olduğunu vurgularken, beş kez başbakan seçilen sembol siyasetçi hakkında "sosyalist" tanımını kullandı. AP, Ecevit’in genç bir sol lider olarak siyaset sahnesine çıktığı yıllardan, 1980 darbesi sırasında hapsedilişine ve ardından 90’ların sonundaki geri dönüşüne kadar olan hayatını özetledi ve Ecevit’in, hayatı boyunca, Türk kamuoyundaki "dürüst ve yolsuzluktan uzak" imajını koruduğunu yazdı.

  REUTERS: Kıbrıs kahramanı

  İNGİLİZ haber ajansı Reuters ise, Bülent Ecevit’in, 1999 yılında Türkiye’ye AB üyeliğini kazandıran isim olarak tarihe geçtiğinin altını çizdi. Ecevit’in sol görüşlü bir milliyetçi ve bir şiir tutkunu olduğunu belirten Reuters, "Kıbrıs Kahramanı"nın AKP’nin çıkışını "rejime yönelik bir tehdit" olarak gördüğünü de vurguladı.

  AFP: Sosyal demokrasinin babası

  Fransız haber ajansı AFP de, "Türkiye’deki sosyal demokrasinin babası" olarak tanımladığı Ecevit’in ölümünü acil koduyla dünyaya duyurdu. AFP, "Karizmatik politikacının inançlı takipçilerinden oluşan gruplar, hastane bahçesinde sıfır derecenin altındaki soğuğa göğüs gererek, çoğu ağlayarak bekliyorlar" diye yazdı. Yabancı gazete ve televizyonlar da, üç büyük ajansın servise koyduğu haberleri internet sitelerinde yayınladılar.

  HÜRRİYET
   
 9. specialagent

  specialagent Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  6 Eylül 2004
  Mesajlar:
  562
  Beğeniler:
  388
  Şehir:
  İSTANBUL
  Seviye:
  Allah yardımcısı olsun.
   
 10. İsmail Ağıllı

  İsmail Ağıllı Onursal Üye

  Kayıt:
  5 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  1.707
  Beğeniler:
  930
  Şehir:
  Ürgüp, Kapadokya
  Seviye:
  mekanı cennet olsun nur içinde yatsın
   
 11. Guldal

  Guldal Yeni Üye

  Kayıt:
  15 Eylül 2004
  Mesajlar:
  47
  Beğeniler:
  17
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  Bir dönemin Karaoğlanı, rahat uyu..... Allah rahmet eylesin...
   
 12. sönmez

  sönmez Kıdemli Üye

  Kayıt:
  13 Ekim 2004
  Mesajlar:
  322
  Beğeniler:
  248
  Seviye:
  Ecevit bir döneme damgasını vuran siyasetçi ve devlet adamıydı.Uzun siyasi yaşamında dürüstlüğüyle efsaneleşen böyle liderlere her zaman ihtiyacımız var.
  Allahtan rahmet dilerim.
   
 13. boreas

  boreas Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  27 Mayıs 2006
  Mesajlar:
  533
  Beğeniler:
  169
  Şehir:
  Edirne
  Seviye:
  dürüsttü ama .....................
   
  nebileyimulan bunu beğendi.
 14. _bluessy_

  _bluessy_ Aktif Üye

  Kayıt:
  24 Şubat 2006
  Mesajlar:
  160
  Beğeniler:
  81
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Allah rahmet eylesin....
   
 15. H.Can DEMİREL

  H.Can DEMİREL Bisikletkolik

  Kayıt:
  25 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  1.233
  Beğeniler:
  995
  Şehir:
  Muğla
  Seviye:
  Allah rahmet eylesin toprağı bol olsun nur içerisinde yatsın...

  Şuan bir gazetemizde genel yayın yönetmeliği yapan kişinin birkaç yıl önce NTV'de katıldığı bir proğramda Ecevit ile ilgili bir anısını sizlerle paylaşmak isterim.
  Ecevit Ankara'da yardımcılarının ısrarlarına rağmen bir cenaze törenine katılır ve tabutu önde taşırlarken silah sesleri duyulur ve tabut yalpalar ve eğilir o sırada ayakta dimdik duran ve tabutu eğilmeden tek taşıyan kişi silah seslerine rağmen Ecevit'tir.
  İşte arkadaşlar Bülent Ecevit böyle bir insandı hatasıyla sevabıyla.Tekrar Allah rahmet eylesin ve nur içerisinde yatsın...
   
 16. #16
  Murat EVGİN

  Murat EVGİN Bisikletkolik

  Kayıt:
  9 Kasım 2004
  Mesajlar:
  1.014
  Beğeniler:
  1.061
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  polimik konusu olacağı düşüncesiyle, mesajınızı editlemiş bulunmaktayım..

  siyasi görüşlerinizi, lütfen bisikletforum ortamında,paylaşmayınız..

  sevgiler
   
 17. t-genc

  t-genc Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  21 Haziran 2006
  Mesajlar:
  715
  Beğeniler:
  440
  Şehir:
  etiler/istanbul
  Seviye:
  çok üzüldüm.gercekten cok iyi bir adamdı.başımız sağolsun
   
 18. BF Okuru

  BF Okuru Yeni Üye

  Kayıt:
  2 Şubat 2005
  Mesajlar:
  1
  Beğeniler:
  885
  :rolleyes:
   
 19. rahmankarataş

  rahmankarataş Bisikletkolik

  Kayıt:
  12 Eylül 2006
  Mesajlar:
  1.049
  Beğeniler:
  748
  Şehir:
  greek and tr
  Seviye:
  başımız sagolsun
  EŞİ BULUNMAZ BİR İNSANDI !!!
   
  Kemal Tecimen bunu beğendi.
 20. Kemal Tecimen

  Kemal Tecimen Kıdemli Üye

  Kayıt:
  3 Aralık 2005
  Mesajlar:
  327
  Beğeniler:
  318
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  evet dürüst bir siyaset ve devlet adamımızı kaybettik ulusumuzun başı sağolsun
   

İlginizi Çekebilir

upload_2017-2-6_15-35-17.png
Bugüne kadar üzerinde hiç durmadığım bir konudan bahsedeceğim: Antrenman yoğunluğu dağılım modelleri (ingilizce kısaltması TID, yani Training Intensity Distribution). TID nedir, ne işe yarar...
leg-cramps.jpg
Eğer sıklıkla kramp sorunu yaşıyorsanız, sebepleri ve çözüm önerilerini bu yazıda aktaracağım. Orijinal link yazını sonunda olacak :) [ATTACH] Eğer krampla yüzleşmişseniz, muhtemelen o...
5.png
Merhabalar :) GCN'nin çok tatlı bir videosunu buldum ve konusunu açıyorum ;) Videoyu izleyelim: [MEDIA] Kilo verin! Averaj hızınızı geliştirmenin en iyi yollarından biri kilo vermektir,...