Bu bisiklet fiziğime ve yapacaklarıma uygun mu?

harun t

Daimi Üye
Tepki
101
Bisiklet
Lapierre
@Abdullah.R
abdullah abi ben salcano kötü demedim NG550 29 HD den için biz kilolulara uygun değil ve
NG550 29 HD bir tane kaliteli parça yoktur.
ve ayrıca 2000 lira altı 29 inch bisikleti kilolu birisine tavsiye etmem

Scudo

Onur O.

Aktif Üye
Tepki
23
Bisiklet
Giant
@Abdullah.R
Teker çapı kadansı etkilemiyor mu gerçekten?

Yani 26" ve 29" bisikletlerle 10ar tur pedal çeviren iki kişi aynı mesafede mi ilerler?

Abdullah.R

Forum Demirbaşı
Tepki
958
İsim
Abdullah Ramazanoğlu
Başlangıç
1973—74
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Onur O.Hocam tekrarlayayım: "Her bisikletin vites transmisyon oranları o bisikletin teker çapı ve kullanım amacına göredir."

Önce bunun üzerinde biraz düşünün bence. Daha sonra tekrar sorarsanız cevaplarım. :)

Onur O.

Aktif Üye
Tepki
23
Bisiklet
Giant
@Abdullah.R
* Transmisyon teriminin Türkçesi yok mu?

Siz yanıtlamasanız da olur. Daha alçak gönüllü üyeler gerekli bilgiyi istersem verecektir.

Teşekkürler.

Cem Bayıll

Daimi Üye
Tepki
62
@Onur O.

teker çapı kadansı neden etkilesin
misal 100 metrede aynı dişli oranında 29" ile daha az pedalda 100 metreyi tamamlarsınız

Abdullah.R

Forum Demirbaşı
Tepki
958
İsim
Abdullah Ramazanoğlu
Başlangıç
1973—74
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Onur O.Estağfurullah, bunun alçak gönüllülükle ilgisi yok. Sadece sorunuzun cevabını zaten vermiş olduğumu söylemiştim.

Emre Akkanat

Forum Demirbaşı
Tepki
478
Bisiklet
Merida
@Eray Tunçer

Merhaba, sağlam bir bisiklet arıyorsanız mutlaka trek ve rockrider'lara bakın derim :)

Onur O.

Aktif Üye
Tepki
23
Bisiklet
Giant
@Cem Bayıll
Evet. En başta ben de onu anlatmak istemiştim.

10km'lik mesafeyi 26" bisikletle 2000 pedalda geçiyorsanız,

Yine 10km'lik mesafeyi 29" bisikletle 1500 pedalda geçersiniz.

* Benim düşüncem buydu. Doğrudur, yanlıştır diye iddia etmiyorum. Fikrimi dile getiriyorum. Düz mantıkla bu çıkıyor ortaya. Tabii her zaman düz mantık doğruya ulaştırmaz. Daha iyi bilenler konuya açıklık getirecektir.

Abdullah.R

Forum Demirbaşı
Tepki
958
İsim
Abdullah Ramazanoğlu
Başlangıç
1973—74
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Konuyla ilgili bir yazımı buldum. :)

@Abdullah.R

Onur O.

Aktif Üye
Tepki
23
Bisiklet
Giant
@Abdullah.R
http://img.tapatalk.com/d/14/07/15/3ugenyva.jpg

Abdullah.R

Forum Demirbaşı
Tepki
958
İsim
Abdullah Ramazanoğlu
Başlangıç
1973—74
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Onur O.Eğer ayna ve ruble dişlileri aynı kalsaydı dediğiniz gibi olurdu, ama teker çapı büyüdükçe bisikletin vites aralığı farklı tutularak, yine aynı kadansta aynı hız yapılması sağlanır. Vites oranlarının kaça kaç olacağını belirlemek tamamen imalatçının tercihine/tasarımına kalmıştır.

Daha basit ifadeyle, büyük tekerli bisikletin vitesleri daha küçük tasarlanacağından, küçük tekerli bisiklet ile aynı kapıya çıkar. Yanılıyor muyum?

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Onur O.

transmisyon
isim, fizik Fransızca transmission
isim, fizik Elektrikli taşıtlarda dingilin motora göre gerek dikey gerek yatay düzende hareket etmesini sağlayan organ

Onur O.

Aktif Üye
Tepki
23
Bisiklet
Giant
@Abdullah.R
Haklı olabilirsiniz. Peki bu durumda 29" bir bisiklet almanın artısı ne olacak? Ben hep bu bahsettiğim konuda avantaj sağlar sanıyordum.

Abdullah.R

Forum Demirbaşı
Tepki
958
İsim
Abdullah Ramazanoğlu
Başlangıç
1973—74
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Onur O.Riskli soru. Teker çapı savaşları başlamaz umarım. :)

Herkesin kendine göre bir tercihi var. Kimi yakışmasına, kimi sağlamlığına, kimi kullanım avantajlarına göre seçim yapıyor. Her biri kendi içinde bir konu. Yakışıp yakışmama konusunu es geçiyorum - zevkler tartışılmaz.

Genel olarak teker çapı küçüldükçe sağlamlığı, yuvarlanma direnci ve sarsıntısı artar. Büyük teker daha çürük olsa da daha konforlu ve daha akıcı olur. O yüzden sehir-tur bisikletleri genelde büyük teker, dağ bisikletleri küçük teker, cambazlık bisikletleri iyice küçük tekerli yapılıyor. Ama artık jant teknolojisi gelişti. İmalatçılar 29er dağ bisikleti ile, büyük tekerle de sağlam jant yapabildiklerini iddia ediyorlar. Kimi yapıyor, kimi yapamıyor.

Bir de işin felsefe boyutu var. Rahatlık ve akıcılık için 29er dağ bisikleti istiyorsam, o zaman benim dağ bisikletiyle işim ne? Yani dağ bisikletiyle büyük teker arasında bir çelişki var. Buna karşın şunu da diyorlar: Büyük teker ile arazide bisiklet hakimiyeti daha iyi oluyor, o bakımdan yani.. diyorlar. Olabilir, denemedim, bilmiyorum.

Tepki
0
@Abdullah.R

Demin den beri tartışmanızı şaşkınlıkla izliyorum :) fakat kendimce bir karara erişemedim sizin şu bisiklet hakkında görüşünüz nedir benim için ?
(link)

Abdullah.R

Forum Demirbaşı
Tepki
958
İsim
Abdullah Ramazanoğlu
Başlangıç
1973—74
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Eray TunçerBisikleti tanımıyorum, ama ben olsam ya (link) alırdım (çürük değildir, kırılmaz :)), veya oyumu ekstra sağlamlıktan yana kullanmak istiyorsam 26" jant dağ bisikleti alırdım.

Bir de, genel strateji olarak, ekonomik bisikletlerde abur-cuburdan (amortisör, disk fren) kaçınmanızı tavsiye ederim. Sade olsun, ama temel bisiklet düzgün olsun. Fiyatı düşürüp aksesuarı arttırınca, o zaman ne temel bisiklet düzgün olur ne de aksesuarlar. Amortisör ve disk frene esasen başka sebeplerle karşıyımdır ama, ekonomik bisikletlerde bir de bu durum var.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Çünkü baktığı modeldeki 29 luk cant özel örüm aralarda zaten boşluklar var tellerde uzun olunca daha çabuk akordu bozulur 8 çizer, 26 daha sağlam olur diye düşünüyorum.

ömer yetmişüç

Aktif Üye
Tepki
37
Bisiklet
Sedona
Kilomuz aynı tek kesin konu bence 26 inç dağ bisikleti almamanız. 28inç şehir bisikleti alın bence. Şehirde bu kiloyla mtb kullanmak zulm. Benim en amatörce şahsi görüşümdür,

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

MehmetAliB.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.927
29er bisikletlerde 26'' modele göre teker büyüklüğünden dolayı daha fazla yol gidilebiliyor(muş)
Sürtünmenin 0 olduğu yerlerde evet.:)

Selami53

O PARAYA BİSİKLET ALIRIM !
Tepki
963
Bisiklet
Specialized
Hocam bisikletten ziyade 36 telli göbekleri olan bir modele öncelik vermenizi tavsiye ederim,maşa da yaylı olursa sorun çıkartmaz zaten.