Brooks b17 sele hakkında

Hakan1511

Üye
Tepki
35
İsim
Hakan
Bisiklet
Giant
Merhaba arkadaşlar Giant anyroad 2 bisikletime Brooks B17 düşünüyorum acaba uygun olurmu.Yaklaşık olarak haftada 200-300 km yapıyorum.Yada tavsiye edebileceğiniz bir sele varmı rahatlık açısından.

Scudo

Yusuf'san

((( Sadece Bisiklet )))
Tepki
1.604
İsim
Yusuf
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Hakan1511 rahatlık açısından bence emsali yok tereddüdsüz öneririm kendi anatominizin şeklini aldıktan sonra vazgeçemeyeceğiniz bir sele olacak brooks b17.
Bisiklete yakışır yakışmaz hiç düşünmüyorum ve şuan biri tur biri dağ bisikleti olmak üzere iki ayrı bisiklette kullanıyorum geçmişte de katlanır ve fitness tarzı bisiklette bu seleyi kullandım.
Bisikletler değişiyor ama sele hep aynı..

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

Işıklar Gazisi

Forum Demirbaşı
Tepki
681
Bisiklet
Mosso
Çakma Brooks denedim ( bknz: Kösele sele) o bile hizmet süresi içerisinde o kadar rahattı ki anlatamam. Bi kere poponuzun şeklini alma olayını geçtim, normal selelerde kullanılan plastik materyal olmadığı için poponuz eskisi gibi terlemiyor.

Yakın zamanda eğer para biriktirebilir isem terfi edeceğim ben de Brooks a. Malum üniversite öğrencisi için para yavaş yavaş biriken birşey :D

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

Hakan1511

Üye
Tepki
35
İsim
Hakan
Bisiklet
Giant
Bisiklet yarış tarzında olduğu için sıkıntı olabilirmi diye duşunmuştum.

Thranduil

Daimi Üye
Tepki
385
İsim
Sadık
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Brompton
Ben de yol bisikletimde kullanıyorum. Esasen 60 derecelik sürüşler için uygun fakat ben herhangi bir rahatsızlık yaşamadım.

Genç89

Daimi Üye
Tepki
276
Bisiklet
Merida
Arkadaşlar, benim brooks selem ile yaklaşık 2000 km ye ulaştım ancak bu deneyimimi yaklaşık 1000'er km lik periyotlara bölerek anlatacak olursam eğer 2 farklı durum yaşadım diyebilirim. İlk 1000km de 28" cross bisiklet üzerinde oldukça dik pozisyonda kullanıyordum ve gerçekten rahattı şimdi ikinci 1000 km' de ise fitness bisikletimde oturuş pozisyonum oldukça yatık konumda kullanıyorum ve bacaklarımın yanlarında ve kalçamda bir süre sonra uyuşmalar başlıyor. Kısaca çok emin olmamakla birlikte bu sele olabildiğinc dik pozisyonda kullanılmak üzere tasarlanmış gibi bir izlenim verdi.

Boran Selçuk

Daimi Üye
Tepki
352
Bisiklet
Cube
B17 konuları içinde aradığım cevap yoktu ki bence B17 nin en önemli problemi bu !

Rica ediyorum, sadece B17 kullanıcıları cevaplasın.

Kullandıkça giderek çöken ve çukurlaşan bir B17'im var. Haftalık ortalama 200 km sürüş yapıyorum. Bu 3. yağlayışım. Kullanmaya başlayalı 3 ay oldu.

Sorum şu: Bu çukurlaşmanın beni rahatsız daha doğrusu kalça ergonomim ile giderek uyumsuzluk yarattığını hissettim. Çünkü çukurlaştıkca rutin selelere doğru gidiş olduğunu gördüm.

Bu çukurlaşmaya karşı gerdirmek mi gerekiyor?

Gerdirmek bu çukurlaşmayı yok edecek mi?

Hedeflenen sele geometrisi ne? Dümdüz bir sele mi?

ratm

Forum Bağımlısı
Tepki
1.870
İsim
Hakan Engin
@Boran Selçuk Çukurlaşma zaten olması lazım ama seninki ne boyutta bilmiyorum. Çok fazla esneme olduysa gerdirme yapman lazım. Bir de bence çok yağlama yapmışsın, 3 ayda 3 kez yağlama fazla bence. Zaten açıklamalarında da yazar bu. Hedeflenen geometri konusu biraz kullanımla ilgili bence. Benim selenin ucu biraz yukarı kalkık, çok az. Bazıları onu daha çok kaldırıyor. O sizin nasıl rahat olduğunuza bağlı biraz.

• Beğen
Tepkiler: Boran Selçuk

Fırat Ç.

Forum Bağımlısı
Tepki
851
İsim
Fırat
E0A8D37E-82F9-48D3-9874-51E0160AE6A5.jpeg 07E9A3A0-4BAE-455E-AA75-B144C30A7F0A.jpeg 7BAEABB0-AFDE-4C08-AEEB-BC2696D19D27.jpeg Bende fotoğrafta görünen bisikletime Mersin-Nevşehir turunda ve şehir içi ulaşımımda kullanmak için brooks b17 düşünüyorum acaba kullanacağım bisikletin sürüş açısı bu sele için uygun mu,
Yoksa tayt ile mi devam edeyim ayrıca bu ürünü kullananların kullanım sonrası ne gibi tavsiyeleri olur teşekkürler.
Kalça kemik genişliğim;12.5 cm
Sele;
(link)

Kullanan arkadaşlar bilgi paylaşımı yapars sevinirim bu arada konu yukarlarda gözüksün.

Türko

Sunroofa değil gökyüzüne inananlar
Tepki
3.144
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Boran Selçuk

Güzel soru. Bu çukurluğun ölçüsü nedir ? Tahmini kaç kmde gerdirme yapılmalı?

Serdar KRT

Üye
Tepki
0
İsim
Serdar KURT
Bisiklet
Mosso
Merhaba konunun uzmanlarına bir kıl sorum olacak. BROOKS B17 YAYLI sele aldım mtb bisikletim var.Seleyi pedli tayt ile kullanırsam selenin anatomiye uyumluluğuna zarar verirmi.? teşekkürler.

Velespitli Seyyah

Keşfetmek Güzeldir...
Tepki
1.663
İsim
Sabri
Bisiklet
Carraro
@Serdar KRT

Brooks kullanırken pedsiz tayt yada kaptı vb. Şeyler giyebilirsiniz. Pedli olunca selenin poponun şeklini alması sorun yaratır hocam.

Serdar KRT

Üye
Tepki
0
İsim
Serdar KURT
Bisiklet
Mosso
Evet bende mantıken öyle düşünüyorum.Ama seleyi yani aldım 600 km bi tura çıkıcam acaba bu sele ile çıkıp 2000 den bi 600 km düşmüş olurmuyum diyorum.kimide kendine eziyet edersin diyor.Bende acaba pedli tayt ile bununlamı çıkayım diyorum.Her halükarda şunu diyebilirmiyiz brooks sele ye kesinlikle pedli tayt ile binme seleyi bozarsın diyebilirmiyiz. Sele bozulmaz ama alışma süresi uzar diyebilirmiyiz.Yani kafamda deli sorular? :)

Cyanide

Daimi Üye
Tepki
404
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Serdar KRT Brooks sele konusunda çok deneyimli değilim fakat ortalama 300 kilometre yaptım. Eski selelerimde tayt (pedli) kullanıyordum artık kullanmıyorum, gerekte duymuyorum açık konuşmak gerekirse. Ped'li tayt kullanılabilir mi, kullanılır diye düşünüyorum ama alışma süresi uzar. Kullanım kılavuzunda bununla ilgili bir talimat yok, endişe etmeyin tercihi kullanıcıya bırakıyor sanırım.

Serdar KRT

Üye
Tepki
0
İsim
Serdar KURT
Bisiklet
Mosso
Eyvallah işte aradığım cevap buydu :) Amacım yeni aldığım seleyi 600 km gideceğim için alışma sürecini pedli tayt ile biraz geciktirmiş olsada kullanmak.Hatta taytsız da kullanıp tur içinde seleyi bi denemek.

mersault

Daimi Üye
Tepki
285
İsim
İlhan G.
Bisiklet
Carraro
@Serdar KRT hocam bence şu şekilde yaparsan en optimumu seçmiş olursun. Taytsız başla ağırmaya basşladığında ertesi gün taytı giy. Ben bu şekilde Marmara denizi turu yaptım ve epey iyi oldu.

Serdar KRT

Üye
Tepki
0
İsim
Serdar KURT
Bisiklet
Mosso
Evet teşekkürler bende bu şekil bir yöntem düşünüyordum.Birde şu ayrıntı var mesela bisiklet sporuna yeni başlayan ve bu seleyi alan sonra 20 kg veren kişide sele yine uygun şekil almayacaktır.

@mersault teşekkürler

@Celâl Y. teşekkürler

Yoldakiseruven

༼ ºل͟º ༽🧌
Tepki
1.261
İsim
Lemi Dolunay
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Katlanır
Brooks B17 Sele aldım 2015 yılında firma yanlışlıkla 2 adet göndermiş her neyse diğeri kenarda dursun diye kutuladım brookslarda hepsinde var mı yeşil şort olmuş simsiyah bugün de ilk defa kahverengi Brooks u taktım katlanır bisikletle 40 dakika kadar gezdim Jean pantolon leş gibi olmuş sinir oldum satacağım

mersault

Daimi Üye
Tepki
285
İsim
İlhan G.
Bisiklet
Carraro
@Yoldakiyabani normal hocam sonuçda gerçek deri. Cilalaman lazım. Normal bildiğimiz ayakkabı cilası. bun kullanıyorum, sorunu çözüyor.

Yoldakiseruven

༼ ºل͟º ༽🧌
Tepki
1.261
İsim
Lemi Dolunay
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Katlanır
@mersault nerede bunun rahatlığı öyleyse fiyatları yüksek boyuyor acık renk birsey giyemiyorsun giysende arkdan koyu kahve kilot seklinde şekil çıkıyor millete güldürüyorum kendimi alan olursa 40 dakika kullandım 250 ye satacagım kutusunda tertemiz

• Beğen
Tepkiler: erdozdemir