Brooks b17 sele hakkında

Ozan k.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.738
Bisiklet
KTM
@Tolga Çelebi hocam siz yol bisikleti icin mi bu seleyi aldiniz? Oyleyse surtunmeden bayagi bir sıkıntı yasayabilirsiniz...

Dik oturulan bir bisiklet icinse muhtemelen dünyanın en rahat selelerinden birini aldiniz.
1 ay sonra öyle bir alisacaksiniz ki baska sele kullanamayacaksiniz...

• Beğen
Tepkiler: Tolga Çelebi
Scudo

Tolga Çelebi

Forum Bağımlısı
Tepki
3.768
İsim
Tolga Çelebi
Bisiklet
Focus
@Ozan k.

Yok hocam. Yeni toplamakta olduğum single speed bisikletim için aldım. Kadroyu krem renk planlıyorum.

Orhan Kılıç

Forum Bağımlısı
Tepki
2.263
Utku bey Brooks sele konusunda blogumda 2 yazı yazmıştım. İlki Brooks sele acılara son veren mucize mi?
(link)
İkincisi ise Brooks sele kullanma kılavuzunun Türkçeye tercümesi ile birlikte sele konusunda yaşadığım tecrübeleri ile alan Brooks sele, bakımı, ayarı ve garanti şartları
(link)
Belki sorularınızın bir kısmına yanıt bulabilirsiniz.

mersault

Daimi Üye
Tepki
285
İsim
İlhan G.
Bisiklet
Carraro
Arkadaşlar merhaba. Dün satın aldığım Brooks B17 yi monte ederken şu 2 parça yere düştü. Saate epey geç olduğundan pek didikleyemedim. Sizce bu parçalar nedir, ne değidir ? Bana pek seleye ait gibi gelmedi. sanki seleyi tutan kızaklara ait gibi. Eğer öle ise takmasam sorun yaşar mıyım ?

Arkadaşlar merhaba. Dün satın aldığım Brooks B17 yi monte ederken şu 2 parça yere düştü. Saate epey geç olduğundan pek didikleyemedim. Sizce bu parçalar nedir, ne değildir ? Bana pek seleye ait gibi gelmedi. sanki seleyi tutan kızaklara ait gibi. Eğer öle ise takmasam sorun yaşar mıyım ?

20160525_234044.jpg ?

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Burokslar bu kadar tipsizken nasil bu fiyatlara alici buluyor anlamis degilim
Sütçü beygiri eğeri gbi estetik sifir

mariokaldato

Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Mert E.
Bir soruya soruyla yanit verilebilir mi? Dedigin kadarda konforlu olmadigini bliyorum ayrica

Mert E.

We create Chemistry
Tepki
3.598
Bisiklet
Giant
@mariokaldato 150 yıldır üretilen, tüm dünyada nam salmış, dünyayı dolaşan turcuların bir numaralı seçimi haline gelmiş bir selenin aslında konforlu olmadığını neye istinaden biliyorsunuz?

not: Bu arada sarkastik sormuyorum, cidden bu konuda tek böyle düşünen siz değilsiniz, biraz da beyin fırtınası olsun diye sorduğum sorular.

mersault

Daimi Üye
Tepki
285
İsim
İlhan G.
Bisiklet
Carraro
bu tartışmaya dahil olmayı bile kendime hakaret addedirim. Benim ne haddime insanların kişisel tercihlerine karışıp söz konusu selenin kullanıcılarının zekasına hakaret etmek !!!

Tozun dumanın içerisinde sorularıma hala cevap aramaktayım.

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

çağrı can

Daimi Üye
Tepki
184
Bisiklet
Mosso
Uzaya çıkarken armstrong kıçında brooks marka koltuk varmış :-D
Günümüz teknolojisinde brooks ancak nostalji olabilir. Hele yağmur değmeyecek falan olayını öğrendikten sonra, benim için bitmiştir.

• Beğen

mariokaldato

Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Mert E.
Toplumun su an sizin soylediginiz genel yargilarina istinaden soyleyebiliyorum
Basit bir ornek vermem gerekirse pepsi firmasi bi anket yapti bilirsin. 2 ayri bardagada pepsi koyarak bi tanesini cocacola bardagi yapti. Cogunluk cocacolanin daha iyi oldugunu soyledi. Oysaki ikiside pepsi idi
Sanirim ben mevzuda dikkat cekmek istedigm seye tam parmak basamadim
Buroks markasi oldugundan tipsiz ve rahatsz bi selede olsa insanlar ayakta alkislamaya devam edeceklerdir.

Mert E.

We create Chemistry
Tepki
3.598
Bisiklet
Giant
@mariokaldato

Ama bu sadece genel yargılarla açıklanabilecek birşey değil. Popülerizm başka birşey, gerçekten de o konuda en iyisi olmak başka birşey.

Pepsi örneğini ele alalım. Doğru bir test değil, çünkü zorlandırılmış yönlendirme var. İnsanlar ister istemez, birbirinin aynısı olsa dahi daha iyi olduklarını düşündükleri bir tercihi seçmeye zorlandırılıyorlar, oysa ikisi de aynı. Testi tersten yapsaydınız, yani hangisi daha kötü deseydiniz, ama pepsi bardağına coca cola koysaydınız, insanlar gene benzer bir seçim yapacaklardı.

Demek istediğim yerleşmiş algılar, kimi zaman popülist bile olsalar, her zaman doğru olmadıkları anlamına gelmez.

Brooks, hala geleneksel yöntemlerle yapılan, üretiminde gerçek deri kullanılan, buna uygun bakım ve kullanım isteyen bir sele markası. Bir süre, hem de kısa denmeyecek bir süre, rahatsızlık verdiği herkesin malumu, ancak bir kere o doğal deri şekil alıp uyum sağladığında, hiç bir bisikletçi ondan vazgeçemiyor. İnternet üzerinde aynı seleyi yıllardır kullanan, onlarca bisiklet değiştirmesine rağmen selesinden ayrılmayan kullanıcıların tecrübeleri var.

Peki Brooks'u bu kadar özel kılan şey ne? Açıkçası basit, rekabet. Brooks'un rakibi yok gibi, Brooks benzeri, neredeyse kullandıkça kullanan kişinin kıçının şeklini alan, dayanıklı, doğal malzemeden üretilmiş bir başka sele mevcut değil. O yüzden tam bir kıyaslama yapmak da yersiz.

Brooks sahiplerinin de sadece bu yüzden estetik algılarla çok ilgilendiklerini sanmıyorum. Neredeyse kişiye özel bir selenin hiç bir yüksek teknoloji ürünü başka bir seleye değiştirilmemesi kadar doğal birşey yok.

mariokaldato

Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Mert E.
Evet bu yazdiklariniz beni ikna etti dogrusu. Marka fanatizmine ve mesnetsiz algilara tamamen ayar olan biri olarak hakli buldum seni arkadasim. Benim derdim krallarla degil, toplumlari cilginlar gbi saran kralcilik felsefeleriyle, toplumun icinde kendine yer bulmak icin tum kazancini bankalara köle olma pahasina bu nesnelere yatiranlarla, benim derdim hayatta bi yaraya idrar yapmaktan aciz adamlarin , bi fakir cocugu mutlu etmeyi unutmus kalpsizlerin selelerine alacaklari kremlerin pesine düşmeleriyle kisaca

patriot81

Üye
Tepki
23
İsim
ÇAĞRI
Bisiklet
Scott
@mariokaldato Raşit Abi arkadaşı haklı bulduğunuza sevindim. 4 sele değiştirip bir türlü rahat edememişken , bisikletcimde gördüğüm 2.el brooks b17 yi deneyip almamla totoş rahat etti.Evet şekil şemal birşeye benzemiyor ama rahatlıksa olay gerçekten rahat :)

• Beğen

gozertan

Üye
Tepki
71
Bisiklet
Trek
Brooks'u tur için düşünüyorsanız, bu işin okyanusu olan (link) sayfasına gidip kimin hangi seleyi kullandığına bakabilirsiniz.

Şurada yorumlar var:

(link)

• Beğen

mertgulkokan

Forum Demirbaşı
Tepki
887
Bisiklet
Ghost
Brooks sahibi olarak çok memnunm hemen alışılması imkansız ama 100 km pedal basıp herhangi bir tayt falan giymeden ağrısız sızısız bisikletten inmek büyük keyif. Ayrıca tur bisikletlerine görsel olarak oldukça farklılık katıyor. İyi ki almışım her turcunun imkanı olsa da kullanabilse...

Ahmetgitar

Forum Bağımlısı
Tepki
5.634
İsim
Ahmet
Forumda yazılarıma ve açtığım başlıklara şöyle bir bakmış olanlar benim kapitalizm, özellikle markacılık karşıtı olduğumu bilir.
Ona rağmen şunu söyleyebilirim ki brooks sele benim için şu an bisikletten daha önemli hale gelmiştir.
7500km geride kaldı.
Ayda 1000km ya da üzeri sürüşler yapıyorum.
Günde üç saatim bisiklet üzerinde geçiyor. Sürüşlerimin çoğunu kot pantolonla yapıyorum.
Kesinlikle rahatlığı hiçbir sele ile kıyaslanmaz.
Diğer selelerde ağrı, bazı bölgelerde uyuşma, terleme yaşarken bunda böyle bir şey yok.
Günlük kısa turlar yapan kişiler bu selenin farkını belki hissedemez, övgüleri marka fetişizmi olarak yorumlayabilir ama aralıksız her gün üç saat ve fazlası bisiklet süren birisi beni anlayacaktır. Hatta yazın bu seleyle bir gün 256km bol tırmanışlı yol (15 saat civarı sürdü), hemen sonraki gün 220km yol yaptım. İnsan koltukta otursa bu kadar kalçası ağırır. En ufak bir sıkıntı yaşatmadı.

Evet ilk bin kilometre sıkıntılı oldu.
Ama sonrasında sele şekil aldı.
Diyebilirsiniz ki sen çok bisiklet sürdüğün için zaten ağrı olmaz. Öyle değil arkadaşlar. Geçen iki gün başka bisiklet sürdüm yine ağrı, uyuşma fazlasıyla oldu. Yeniden tur bisikletime bindiğimde kendimi adeta baba koltuğuna oturmuş gibi hissettim.
Bu sele 300 lira ama bir şekilde selem kaybolsa ve brooks üç kat zam yapsa ben yine gider kendime bir tane alırdım.

Yeri gelmişken, kendi yağı yerine beş liraya aktardan aldığım badem yağı kullandım zaman içerisinde, iki kez. Öyle gidip kremine para vermeye gerek yok.

Selamlar...

@çağrı can hakiki deriye yağmur değmez elbette, yağmurun içinde bozulmasın istiyorsanız o zaman hakiki deri kullanmazsınız. O durumda da başka sıkıntılar olur. Ama yağmur altında kalacak bir brooks üzerine bir torba sarmak zor olmayacaktır.
Yağmurdan kasıt zaten sırılsıklam olması. Yoksa yağmur altında sürüş yapmak, az biraz selenin ıslanması zarar vermiyor.

@mariokaldato
Ne kadar süre brooks kullandınız?
Eğer duyum ise duyumları deneyimlemiş gibi yazmak hata olur.
Örnek olsun, bu sele en az bin km sıkıntılı.
Ayda 200km yol yapan biri 5-6 ay bu selenin sertliğini yaşayacak ve haliyle seleden nefret edecektir.
Ama yukarıda dediğim gibi bu sele kısa turlar için anlamlı değil.
Ben bin kilometreyi bir ayda yaptığım için bir ay sürdü derinin şekil alması ki o süreçte bile ya acaba brooks bir şehir efsanesi mi diye düşünmüştüm.

mariokaldato

Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Ahmetgitar
Evet sadece genel duyumlardan oyle soyledim . Bi cogu o 1000 i goremeden satiyor