Brompton Kullanıcıları Kulübü

bisikletebin

Forum Demirbaşı
Tepki
503
İsim
birol
Bisiklet
Dahon
@hidromek

Geçen sene dikiş makinasına 3.000 tl kumaşlara 750 tl malzemelere 250 tl verdim. Aslında kendim için çanta dikmek için başladım. Baktım çantalar 300 tl kendim dikeyim dedim. Kumaşa makinaya yatırım yaptım. 70 tl ye çantayı mağazaya çıkardım. kimi 60 a olmazmı diye mesaj attı kimi 5 tane alırsam kaça olur dedi. Yatırdığım 3 bin tl nin 2.750 tl si daha çıkmış değil.

Bu ülkede herşeyin bedavaya yakın ucuzuna hatta sıfır maliyetine almaya alışıldığı için bizim 180 dememiz çok geliyor. Elin dahonu 400 e bromtonu 690 a terni 300 e satıyor onları alıyorlar. bize gelip 60 olmaz mı diyorlar. Satırlarınızda belirttiğiniz gibi bu tarz yaklaşımlar yüzünden piyasada iş yapacak adam kalmadı. Onunda çaresini suriyeli çalıştırmak olarak düşünüyorlar.

Emeğin karşılığı diyorsun fırsatçı diyorlar. Ben giderim daha ucuza yaptırım diyorlar. Kolayı var. Aliexpresi açın orada çantalar taşıma çantaları ucuz diyeceğim ama oradada 40 dolar 50 dolar.

@Gökhan Selçuk

Tartışalım durun. Ben sizin sorularınıza teker teker cevap vereceğim sizde benim sorulara cevap yazarsınız :)

Scudo

Selçuk G

Daimi Üye
Tepki
323
İsim
Selçuk G.
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Katlanır
@bisikletebin

tartisalim dostum. kactigim yok. sabahtan beri yazıyorum, çıtın çıkmadı. simdi oku önceki mesajlarımı , yaz cevaplarını.

ohoo. sen makinenin parasını bizden çıkaracaksan isimiz var valla. :D o zaman senin cantalari yine 500-600 den satman lazım bize. makinenin parasını çıkarman icin. ama maalesef hocam. sterlinle maas almiyoruz. üzgünüm. burası Turkiye.

• Beğen
Tepkiler: Mustafa Zeybek

bisikletebin

Forum Demirbaşı
Tepki
503
İsim
birol
Bisiklet
Dahon
Arkadaşlar beyazıta gidip çanta kumaşını çanta malzemelerini alıp isterseniz kendiniz isterseniz bir terziye götürürüp diktirebilirseniz diktirirsiniz. Ben kimseye bedavaya yakın bir fiyata çanta dikerim demedim. Geçen yaz 100 tl ye dikiyordum dedim. Google de açın bisiklet çantası bisiklet dorum diye aratın 60-70 tl ye çıkardım. Ona bile pazarlığa geldiler. Neyse. Konuya dönelim. Ben esnaf değilim. Tekstilde çalışan biriyim. Pazar günü çanta dikmek için 5 saatimi ayırdığım,beyazıta gidip kollarım kopana kadar malzeme alıp taşıdığım malzemelere gidip bin tl ye yakın ödediğim makinaya 2 bin tl ödediğim bir alan için ürettiğim ürünleri piyasadaklilerin altına sunmama rağmen bi dünya itham alan biriyim.

Arkadaşlar tekel var tekeli kırmak istiyoruz deyip gidip Bromtonlara dahonlara ternlere 2,3,5 bin tl ödeyip gelip burda 200 tl çantaya fiyat verildiğinde taaruza geçmeyin. Ben dahon kullandım istesem gidip bromton da alırım. Çanta dikebilen biri olarak beğendiğim bir şey olursa buna bisiklet çantası da dahil 300 de veririm 500 de veririm. Allah şahidim olsun ki veririm. Pazarlık yapmam çünkü ben bir emekçiyim. Ne zor şartlarda üretim yapıldığını ne krediler çekerek esnafın iş yapmaya çalıştığını, ne tür kdv lerle karşılaştığını ben bilirim. Ben bu yüzden gidip alırım. Pazarlık etmem. Pazarlığı seviyor olabilirsiniz. 3 binlik dahon da 5 bin tl lik bromtonda 790 lık bromton 400 lük dahıon çantasında da toplu olarak pazarlık girişimlerinizi ve bu girişimlerin sonucunu forumda paylaşmanızı özellikle istirham ederim.

Selçuk G

Daimi Üye
Tepki
323
İsim
Selçuk G.
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Katlanır
@bisikletebin

dostum, senin bu yazının özeti: " kardeşim gidip bromptona 5 bin veriyorsanız, ben 180 TL dediğimde de seve seve vereceksiniz" eyvallah :D

Ayrıca Bide benim anlamadigim, daha büyük olan dahona ve terne niye 100 lira, biz bromptonculara niye 180 lira!!!! yav herneyse. burdan bile anlasiliyor mantık.

bisikletebin

Forum Demirbaşı
Tepki
503
İsim
birol
Bisiklet
Dahon
@Gökhan Selçuk

Sabahtan beri ben atolyede dikiş dikmekteyim. Sabah 8 akşam 7. Girebildiğim zamanlar yazıyorum.
Ben sizin düşündüğünüz gibi düşünmedim. Bu çantaları e ticaret platformlarından satışa çıkartıp dahon tern gibi bromton çantası gibi 690 tl fiyata satışa sunabilirdim.
Size göre ucuz satan iyi galiba. Ben makinanın parasını sizden çıkartmaya çalışmıyorum. Buna içtenlikle inanabilirsiniz. Benim yaptığım çantalar dahon tern kumaşı ile aynı kumaşlar. Fazlası var eksiği yok. Şuna da emin olabilirsiniz. Avrupa da pazarlık diye bir şey olsaydı oradan marka olarak ne bromton,ne dahon, ne tern gibi markalar çıkabilirdi.

Kumaşı ve malzemeleri beyazıttan alabilirsiniz. Terziyi de bulursunuz muhtemelen. Benim fırsatçılık gibi çanta satmak köşeyi dönmek gibi bir kaygım yok. Kumaşın satıldığı siteyi ve malzemelerin satıldığı yeri de söyledim. Allah kolaylık versin.

Ehlikeyif

Forum Bağımlısı
Tepki
807
Bisiklet
Diğer
@bisikletebin

Selamlar, size özelden mesaj gönderdim, görebildiniz mi? İyi geceler

SM-P900 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Selçuk G

Daimi Üye
Tepki
323
İsim
Selçuk G.
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Katlanır
hocam bak senin yanlisin burda. 690 dan satamazsın. burası Turkiye. ingiltere degil. o çantanın fiyati 135 sterlin. yani 690 lira. o yüzden o adamlar o çantayı alabilir, kolayca. ama biz alamayız kolayca, senin yanlısın burda. ingiltere de asgari ücretin saati 10 pound. yani 10*5,7=51 lira yaklaşık. ingilterede otobüs jetonu 4,5 pound yani 22,5 lira. su en son 2 pound du yani 10 lira. orda yasamış biri olarak yazıyorum. çantanın fiyati da 690 olur tabi. bisiklete neden 5 bin verdik? TR de yapan yok. o yüzden. mercedes, bme ye verdigimiz gibi. ama ben neden gidip bi çantaya 690 vereyim ki benim ustalarım varken. ama benim ustam da kalkıp bana derse " arkadas orda 690 bende 180" derse sıkıntı olur. çünkü ben biliyorum ki 90-100 bandına yapacak birsuru usta var sonuçta. bunu bildigimden zoruma gider. anlatmak istediğim bu.

@bisikletebin

neyse konu gereksiz uzuyor. siz fiyatinizi belirlediniz. insanlar okurlar. kendi kararlarını kendileri verirler. alabilen alir. alamayan alamaz. keske uygun olsaydi da herkes alabilseydi. size iyi satışlar.

• Beğen
Tepkiler: Mustafa Zeybek

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.964
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Tarafsız olarak yazıyorum.Bir genellemeden bahsetmek istiyorum.Sucular,elektrikçiler,marangozlar,terziler,inşaat ustaları gibi esnaflar;1 liralık malzemeye karşın 1 liralık işçilik yazarlar.Örneğin 100 liralık malzeme gidiyorsa 100 lira da işçilik yazarlar.Bu doğrudur,yanlıştır,haktır, haksızlıktır,iyidir kötüdür demiyorum,Rayiç üç aşağı beş yukarı böyledir.Belki bir referans olur.Saygılar

• Beğen
Tepkiler: velespit7

bisikletebin

Forum Demirbaşı
Tepki
503
İsim
birol
Bisiklet
Dahon
@Gökhan Selçuk

Beyazıta gidip kumaşın ve malzemelerin fiyatını görüp aksesuarların ayrıyetten metre ile değil top halinde satıldığını gördüğünüzde çantanın maliyetini anlarsınız. Bisiklet torbası dikmek ile sağlam bir bisiklet çantası dikmek arasındaki farkı da elbet anlayacaksınız.

Dediğim gibi piyasadaki 200 tl lik çantaları geçen sene 60 a da çıkardım. Ona da pazarlık edildi. 5 saatlik zamanını ve emeğini 20 tl lik işçilik ücreti için ziyan edenlere de saygı duyarım.

Selçuk G

Daimi Üye
Tepki
323
İsim
Selçuk G.
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Katlanır
@bisikletebin

yav iyi de hocam, top halinde alsan bile iste ne güzel, birkaç canta dikeceksin. 1 tane canta dikmeyeceksin ki? 1 top kumaş alıp sana 1 canta mi dik diyoruz biz. sen gelmişsin dahon ve tern çantalarına 100 lira yaptım demissin. simdi ne oldu da yüzde yüz zam gordu bu kumaşlar?

bisikletebin

Forum Demirbaşı
Tepki
503
İsim
birol
Bisiklet
Dahon
@Gökhan Selçuk

Siz beyazıta gidip malzemeleri alınız, bir de terzi bulunuz elbet birilerine yaptırırsınız. çantanın maliyetinin biraz üzerine bir fiyat bana uymuyor. Benim işçiliğim emeğim bu kadar ucuz değil. saygılar.

Selçuk G

Daimi Üye
Tepki
323
İsim
Selçuk G.
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Katlanır
@bisikletebin

anlayamadım, sizin bu çantadaki işçiliğiniz 20 lira mi ki ? yani 1 brompton cantasinin maliyeti 160 liraya mi geliyor size?

@bisikletebin

tamamdır , size iyi satışlar. o zaman ben forumdaki arkadaşlarıma sesleniyorum. daha önce de dediğim gibi canta isteyenler bi sayı oluşturalım. ben terzi arkadasla konuşup malzemeleri alıp ona göre bir fiyat belirleyeceğim. tabiki ayni kalitede, ayni sekilde, ama fiyat bu kadar yüksek olmayacak. yari yarıya yaptiracağim. hadi bakalım rekabet her zaman iyidir. isteyen olursa benimle özelden iletişime gecebilir. saygılar.

hidromek

Forum Bağımlısı
Tepki
1.117
İsim
Vedat S
Bisiklet
Carraro
@Gökhan Selçuk Senin yanıldığın nokta şurada arkadaş tekelcilik yapmıyor ki arkadaş Brompton yada dahon'un orjinal Çantalarına karşılık size alternatif yaratıyor kimseye de zorla benim çantamı alacaksın demiyor ama fiyatıda 180 TL diyor siz adamı tekelcilik yapmakla suçluyorsunuz her şeyin bir maliyeti vardır Amerika da Avrupa da en kıymet verilen şey işçilik ücretleridir oralarda işçilik ücretleri saat başı hesaplanır o yüzden oralarda imal edilen ürünler pahalıdır bu sebeble bütün dünya mallarını Çin de Hindistan da yaptırıyor çünkü oralarda ayda 20 30 dolara çalışan insanlar var O koca koca markalar oralardaki insanları sömürerek paralarına para katıyorlar

bisikletebin

Forum Demirbaşı
Tepki
503
İsim
birol
Bisiklet
Dahon
@hidromek
Benim anlatmaya çalıştıklarımi ifade etmişsiniz. Asgari ücret bu yüzden var bedavanin biraz üzerine işçi çalıştırmak için.emek sömürüsü

ekranci

Daimi Üye
Tepki
354
İsim
Kemal
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Canyon
@Gökhan Selçuk ucuz yollu çanta arıyorsanız bunun cevabı özel üretim çanta yaptırmak değil ki? Ucuz dolap istediğinizde marangoza mı gidiyorsunuz? Ikea'daki Dimpa çantayı alıp terziye görürebilir, alterasyon yaptırabilirsiniz. Taşıma sapını kısaltır, omuz kaskısı eklersiniz. Maliyeti istediğiniz gibi olur, ama kalite olarak da 20 liralık bir çanta olarak kalır.

Tepki
57
@bisikletebin Neden ikna etmeye calisiyorsunuz ki?

Bir urun tasarladiniz ve satiyorsunuz. Isciligi ucuz olacak diye bir kosul yok ki. Ben sizin terziliginizin uluslararasi standartta olup olmadigini anlayacak kadar bilgili degilim, ama turk musteri ve yoneticilerin istedigi hep "uluslararasi standartta is, 3'ncu dunya ulkesi standardinda ucret"tir. Hic aldanmayin bence

Ama ben sizin cantanizi kendi kullanim senaryolarim icinde kategorize edemedim.
Bisikleti metroya sokup cikarirken (camurlari insanlari rahatsiz etmesin) diye kullanmak icin yeterince cabuk degil.
Bisikleti sehirler-arasi trenlere/ucaklara sokarken kullanmak icin uygun olabilir, ama onun icin de yeterince fonksiyonel ya da saglam degil diye dusunuyorum.

Yine de elinize saglik

Selçuk G

Daimi Üye
Tepki
323
İsim
Selçuk G.
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Katlanır
Ben anlatamıyorum galiba. Ebatları çok daha büyük olan Ayni çantayı dahon icin tern icin 100 liraya yapmış satmış. 7-8 ay önce. Bize gelince 180 lira. Ben size çanta yapıp satarim dedi. Bizim beklentimiz de fiyat araligi o yöndeydi. Şimdi ayni işçilik ayni malzeme ayni emek , bize gelince fiyat 2 kati fırlıyorsa eleştiri bunadir. Yoksa tabiki isteyen istediği fiyatı belirler. Alan alır almayan almaz.

@hidromek @ekranci @Emre Keklik

bisikletebin

Forum Demirbaşı
Tepki
503
İsim
birol
Bisiklet
Dahon
@Emre Keklik
Diktiğim çanta bromton b çantasının tekerleklisiz olanı ve bisiklette taşınabilir olanı.

Çantayı yakından görmeden karar vermeyin bence :)

hidromek

Forum Bağımlısı
Tepki
1.117
İsim
Vedat S
Bisiklet
Carraro
@Gökhan Selçuk Brompton ile dahon arasındaki katlanma ebadı taş çatlasın 10 cm dir dolayısıyla çantalar arasındaki boyut çok değişeceğini zannetmiyorum bu nedenle arkadaşın harcadığı kumaşın miktarının değişeceğini sanmıyorum sanırım sadece brompton çantasında ebat farkından dolayı fire kumaşı artıyordur bu sebele de muhtemelen iki bisiklet içinde aldığı kumaş miktarı aynıdır ayrıca doların 7-8 ay önceki fiyatıyla şimdiki fiyatı aynı mı böyle olunca hammadde de zamlanıyor

Homer

Forum Demirbaşı
Tepki
590
İsim
A.Murat Günal
Başlangıç
1978—79
Bisiklet
Giant
Ben arkadaşın emeğinin karşılığını istemesinden, ayrıca yatırım maliyetinin de ürüne yansımasından doğal birşey göremiyorum.
Seri üretimden bahsetmiyoruz. Ürüne göre dikimden bahsediyoruz.

Benim katlanırım Giant, en büyük üreticilerden. Yanında gelen taşıma çantasını görseniz ağlarsınız. Bisikleti koyup yanına siz de kıvrılabilirsiniz.
Parayla alayım desen 300 lira ister.

Fiyatı beğenmek beğenmemek kişisel tercihtir.

@bisikletebin eline sağlık.

• Beğen
Tepkiler: bisikletebin