Brompton Kullanıcıları Kulübü

iconic

Üye
Tepki
33
İsim
ibrahim U.
Bisiklet
Giant
iyi akşamlar brompton kullanıcılarından öğrenmek istediğim mekanik konular aslında örneğin katlanır bisikletin tekerinin yolda patlaması hâlinde gerekli anahtarlar nelerdir? Quick release varmıdır? Tekerini çıkarmak zormudur? Ya da bakımlarını kendimiz yapabilirmiyiz

Scudo

Ehlikeyif

Forum Bağımlısı
Tepki
807
Bisiklet
Diğer
@bisikletebin

Biraz zorlamak gerekiyor ama sonunda sığıyor. Asimetrikte bisiklet yerleşim yönü ve sığması daha kolay olacaktır diye düşünüyorum.

@ibrahim uzun

Selamlar, QR yok std Bromptonlarda. 15'lik anahtar ile teker sökülebiliyor. Arka teker sökmesi ilk etapta biraz meşakkatli olsa da öğrenince çok da zor sayılmaz. Anahtar yerine Brompton'ın orjinal toolkit var kadro içine saklanan, onunla her parçasını sökmek mümkün. Bakımları konusunda da bu işlerden anlıyorsanız zor değil.

Tepki
60
İsim
Orhan Kurtuluş
Bisiklet
Brompton
@bisikletebin Çok eski konfeksiyoncuyum birazda popüler denebilir 110 yıllık aile şirketinin en küçük bireyiyim takribi 35-40 yıl sizin yaptığınız işi yaptım ,dünya markalarının fason işçiliğinin uzun yıllar yapan biriydim bukadar usta olmama rağmen çakma denilen imitasyon komplexsinden çıkamadık.Sizi bilmem verirsin vermesin o sizin bileceğiniz iş,sıfır Mercedes al benzini düşün bu muktedir olmayanın işi,patron Mercedes in benzin fiyatını bilmez,patron ekmek fiyatında bilmez ,zenginlik farklı.Avrupa da onların parasına brompton Cro-Moly (çelik ) herkes alıyor,titanyum ise üst gelire sahip olanlar alıyor,türkiye'de henüz yeni ,henüz zenginler almış değil,bizim gibi alt gelir orta düzeyli insanlar brompton'nun en standartını almış haliyle zevkin tam teşekküllü sü bütçemize ağır geliyor,hak veriyorum size, bize brompton biraz fazla.

Dimpa çanta yı ben cami ve müsafir evlerde kullanıyorum ,fermuari kapanıyor çok rahat,sele Brooks b17 titanyum buna rağmen problem yok.

Dosyalar

bisikletebin

Forum Demirbaşı
Tepki
503
İsim
birol
Bisiklet
Dahon
@orhankurtuluş

Estağrfullah. Bromton bize lüks yada fazla değil.Benim ülkemin insanı her şeyin en güzelini hak ediyor. Bromton çantası marka olduğu için bizim ülke şartlarına göre biraz yüksek fiyatlı algılanıyor. Kişiye göre değişebilen göreceli bir fiyat. Bu arada aynı sektörde emek vermişiz. Ünlü jean markalarına fason dikimlerinde bulunduk. Mavi,Kolins,ltb,diseel,levis gibi. Ben çanta dikebildiğim için bir çantaya 700 tl vermek benim işim değil dedim. Yanlış anlaşılmamışımdır umarım. Sürçü lisan affola. Marka olunca fiyatlar uçuyor. İngiltere ye göre normal rakamlar bunlar. Türkiye de kur farkı nedeniyle yüksek algılıyoruz. Sevgiler saygılar.

Bromton Çanta modeli hazır. Kesip dikmeyi kendim yaptım.

Çanta katlanmış ölçüsü 39 cm. Çantanın cep ölçüsü 22 cm. Bisikletin bagajına yada sele altına bir çanta ile entegre edilebilir. Su geçirmez 600 d kumaştan imal edildi. soldan sağa ölçü 54.5 Yukarıdan aşağı 64 cm, en olarak 25 cm.

Dosyalar

Tepki
143
@bisikletebin elinize sağlık fiyat olarak ne düşünüyorsunuz, yapmayı düşünürseniz alabiliriz bir de içinde cizilmeye karşı dalgıç kumaşı astar olarak dikseniz maliyet 15 lira sadece malzeme olarak artar....ya da yumuşak çanta astarı...çantayı kalınlaştırmadan...araç içi taşımada da sorunu ortadan kaldırır, iki çanta yerine...
not: iç malzemesini bilemediğimden sordum ve bir de silindir ip büzgülü kılıfı olsa şemsiye kumaşından çok kullanışlı olur... sele altına asılabilir...daha derli toplu...

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

Selçuk G

Daimi Üye
Tepki
323
İsim
Selçuk G.
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Katlanır
@bisikletebin

Hocam ellerinize sağlık. Süper olmuş. Bide @AlpŞahinoğlu nun dediği eklemeleri yapıp uygun bir fiyat belirlerseniz Eminim herkes talep edecektir.

Bir de naçizane bir sorum olacaktı. Siyah renk seçeneğin de olacak mi ?

“Sent via Tapatalk with iPhone”

bisikletebin

Forum Demirbaşı
Tepki
503
İsim
birol
Bisiklet
Dahon
Teşekkür ederim. Siyah renk seçeneği ve diğer renk seçenekleri mevcut. Astar konulduğu zaman çanta ebat olarak ve genişlik olarak katlanamayacak hal alır.

Çantaya ekleme yapma konusunda düşüncelerim; çanta 65×55×25 ebatlarında ve su geçirmez polyester kumaş. Haliyle bu özel üretilmiş kumaşlar su geçirmemesi için kalın olarak imal ediliyor. Bu tarz polyester kumaşlar da dikiş dikmek için dikiş makinelerine çok ince iğneler ve ayarlar gerekiyor. Ne kadar çok iğne izi o kadar çok delik açılması demek. Bu da polyester kumaşı yırtma ihtimaline kapı aralıyor. Bu yüzden içine astar eklemedim.

Katlanma konusunda şunları paylaşacağım, bisiklet çantası büyük ebatlarda olduğu için ya çok ince polyester kumaşlardan yapılacak yada normal kumastan yapılacak. Normal kumastan çanta yapmak inanın çok kolay. Fakat su geçirmez değil. Kullanmış olduğum çanta kumaşı tozu kiri hic geçirmez yağmuru da bir iki saat geçirmez diye düşünüyorum.

Ehlikeyif

Forum Bağımlısı
Tepki
807
Bisiklet
Diğer
@bisikletebin
Harika olmuş elinize sağlık.

SM-P900 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Beğen
Tepkiler: bisikletebin

Selçuk G

Daimi Üye
Tepki
323
İsim
Selçuk G.
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Katlanır
@bisikletebin

Yani astarsız bisikleti çizmez degil mi ? Bir de ne kadara satmayı düşünüyorsunuz ?

• Beğen
Tepkiler: bisikletebin

bisikletebin

Forum Demirbaşı
Tepki
503
İsim
birol
Bisiklet
Dahon
@Gökhan Selçuk
Kesinlikle bisikleti çizmez bisikleti koruyucu bir kumaş. İçi plastik kaplı. Dışı polyester iplik dokuma kumaş. Markete ilan açtım yayınlandı mı henüz kontrol edemedim

• Beğen
Tepkiler: Ehlikeyif

Ehlikeyif

Forum Bağımlısı
Tepki
807
Bisiklet
Diğer
@bisikletebin

Yayınlanmış hocam şimdi gördüm. Bu arada bu kumaş, rafya örgü değil değil mi Dimpa çantası gibi?

Selçuk G

Daimi Üye
Tepki
323
İsim
Selçuk G.
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Katlanır
yani yanlış anlamayın ama sinirleniyorum boyle olunca. sizin mantık, bi bisiklete 4-5 bin veriyorlar , bide ben iteleyeyim hesabi oluyor. sevmiyorum boyle olunca. sinirleniyorum. siz burada canta yapabilirim diye yazınca ben ve eminim diger arkadaşlarımda sevinmiştik uyguna bişeyler çıkacak da bizim biz de alacağız diye. allah askına size maliyeti nedir bu çantanın 180 lira istiyorsunuz ? tamam bi bisiklete 4-5 bin veriyoruz ama vermek zorunda kalıyoruz malesef. bide üstüne bu mantıkla karşilasinca hiç hoş olmuyor. para var bunlarda, 180 de verirler hesabindasiniz sanırım. tamam 3 saat emek veriyormuşsunuz ama yani bukadar da olmaz ki. bu başlık altında onceden yazdiginiz gibi 100 deseniz bizde gelip 15-20 liranın pazarligini yapsak, tamam haklisin. ama 180 nedir ben anlam veremedim.

@bisikletebin

bisikletebin

Forum Demirbaşı
Tepki
503
İsim
birol
Bisiklet
Dahon
@Ehlikeyif

(link)

@Gökhan Selçuk

Dahon taşıma çantası 449 tl.

(link)

tern taşıma çantası 226 tl
(link)

Bromton b çantası 690 tl
(link)

Bu da benim çanta 180 tl.

(link)

Selçuk G

Daimi Üye
Tepki
323
İsim
Selçuk G.
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Katlanır
@bisikletebin

işte klasik esnaf mantığı. yahu hocam sen geldin burda dedin ki ben canta yapıyorum dedin. 20 incliklere canta yaptım 100 tl den dedin. 2000 tl ilk bisiklete biniyorlar 15-20 TL nin hesabini yapiyorlar dedin. 80 olur mu 75 olur mu dediler bende soğudum bıraktım dedin. bende dedim ki. hocam madem öyle dedim, bize de canta diksene dedim, uygun yaparsan herkes alir dedim. yahu senin uygunun bu mu? 180 lira. tabi sende haklisin, klasik esnaf mantigi diyorum ya işte, orijinali 600 lira. ben yaptım 180 lira diyosun. yahu o zaman neden gelip de buraya canta yaparım diyorsun. biz senden uyguna yap alalım dedik. sen gelmişsin 180 TL çekiyorsun. maliyeti ne ki sana bunun? kurtarmıyor mu? 180 alacak arkadas var mi ya? illaki vardir ama 180 sana vereceğime 20 TL ye gider dimpa canta alırım. veya gider ayni kumasi alir terziye götürür aynisini diktiririm.

@bisikletebin bu kadar firsatci olmayalım ya. biliyosun orjinalinin fiyatını, biliyorsun talebi. gelmis burda tekelcilik yapiyorsun. kaldı ki dimpa da 20 lira. bende forumdaki arkadaslara sesleniyorum buradan. sayıyı belirleyelim, kumasi ne ise alalım. ben bir terzi bulucam, aynisini yari fiyatına diktirecem. hatta sayiya gore belki yarıdan da az. hadi bakalım, hodri meydan. o zaman da 180 TL diyebiliyor musun.

hidromek

Forum Bağımlısı
Tepki
1.117
İsim
Vedat S
Bisiklet
Carraro
@Gökhan Selçuk Kusura bakmayın ama sizinki de tipik Türk mantığı Maalesef neredeyse her Türk vatandaşı gibi yapılan herhangi bir işi hor görme ne olmuş ki 2 saat iş yaptın bu kadar para verilir mi diye diye ülkede iş yapacak usta kalmadı çünkü bizdeki kadar yapılan işe saygı duyulmayan bir memleket dünyada yok heralde bence arkadaş makul bir fiyat belirlemiş sırf üzerinde brompton yazıyor diye 700 tl vereceğiniz bir ürünü arkadaş 180 tl ye yapmış malzeme masrafını 80 tl çıksa 100 lira işçilikte hakkıdır diye düşünüyorum fakat arkadaş bu işi ticarete döküyorsa vergisini de vermeli ki almış olduğunuz ürün devlet tarafından garanti altına alınsın sizde mağdur olmayın.

Selçuk G

Daimi Üye
Tepki
323
İsim
Selçuk G.
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Katlanır
@hidromek

Çok sayin ve saygıdeğer hidromek arkadaşım. olaya vakıf degilsin ama gelmis burdan bol keseden konuşuyorsun. maksat laf olsun beri gelsin. herneyse yine cevap vereyim. merak etme kimsenin yaptigi isi hor görmüyorum. ayrıca yapılan her ise de saygı duyarım. yine merak etme ülkede is yapacak usta cok. ayni isi ayni kalite de ve daha uygun fiyata yapacak usta cok. benim eleştirim tekelci zihniyete. tabi brompton kullanmadigin icin bilemezsin. bol keseden bilip bilmeden yaz bakalım

• Beğen
Tepkiler: Mustafa Zeybek

hidromek

Forum Bağımlısı
Tepki
1.117
İsim
Vedat S
Bisiklet
Carraro
@Gökhan Selçuk Benim yazdıklarımın brompton kullanmayla ne alakası var emin ol brompton alacak param var ne kadar iş dünyasına vakıfsın bilmiyorum ama inan iş dünyası iş yapacak usta bulamıyor elektrikçisi de doğramcısı da marangozu da çünkü bu işleri yapan insanlar hakkıyla para kazanamıyorlar bu sebeble de kimse para kazanamayacağı işleri yapmak istemiyor ailesi çocuklarını bu tip işlere yönlendirmiyor eminim bu arkadaş çanta için 100 tl deseydi siz ona da itiraz ederdiniz siz istiyorsunuz ki arkadaş çantayı yapsın size karsız olarak satsın

Selçuk G

Daimi Üye
Tepki
323
İsim
Selçuk G.
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Katlanır
@hidromek

yok artık. siz nasıl benim adima fikir yürütebiliyorsunuz. benim ne diyeceğimi nasil bilebiliyorsunuz "eminim canta icin 100TL deseydi siz ona da itiraz ederdiniz, istiyorsunuz ki arkadas çantayı yapsın size karsız olarak satsın" ne alakası var. çok sasırdım simdi bu yoruma. Ayrıca brompton alacak paran yok, anlaminda söylemedim. bromptonun olsaydi, herkesin sana bromptonla alakalı en ufak bi parca ihtiyacın oldugunda nasıl tekelcilik yapmaya calisacagini kısa surede anlardın. kullanmadigin icin bilemezsin iste. mesele bu.

bak burası bir forum ortamı. bu arkadas da gelmis burda yazmış. ben yapabilirim vs vs diye. bende dedim ki ne güzel uyguna bişeyler çıkacak herhalde. ama is ticarete tekelcilige dönüyorsa yeniden, gerek yok anlıyor musun. biz brompton kullananlar olarak zaten bu tekelcilikten kurtulmaya calisiyoruz. mesele bu. ben simdi seninle bu konuyu daha fazla tartismayacam. kalp kırmaya gerek yok. Ha senin icin fiyat iyidir, 180 de alırsın. bu senin düşüncen. 180 den alan arkadaslar da olabilir. veya sende meslek erbabisindir gelmis burda bunları yazıyorsun belki onu bilemem artık.. ama ben de kendi düşüncemi söyledim. daha uyguna da yapılabileceğini söyledim.. yaptırabiliriz yani. Uganda da yaptirmayacagiz sonuçta onu da yine Turk ustaları ve terzileri yapacak. ben diyeceklerimi dedim. nokta.

• Beğen
Tepkiler: Mustafa Zeybek