Bisikletten gelen çıt çıt seslerine çözüm

Scudo

yet

Üye
Tepki
18
İsim
Yunus Emre
Başlangıç
2005—06
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Zincir sıcakta esnediği için ses yapıyor çözüm olarak ne yapmalıyım.

• İnanılmaz
Tepkiler: Ali Eren

yet

Üye
Tepki
18
İsim
Yunus Emre
Başlangıç
2005—06
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Tepki
15
İsim
Samet Emre
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Şehir - Tur
çözüm vites ayarı

AenR

Amatör
Tepki
113
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
arkadaşlar dün bisiklet sürerken ufak bir düşüş yaşadım bisikletimin arka aktarıcısı yamuldu denilebilir 1.vitesteyken arka janta çarpıyor diğer viteslerdeyken de pedalı çevirince çat çat yapıyor bisikletçiye götürmeden çözebilir miyim isteyene fotoğraf video atabilirim kaç para masraf tutar evde düzeltebilirsem mükemmel olur pzt geziye gidecektim bu sıralar da bisikletçiye götüremiyorum

karanbatu

Forum Demirbaşı
Tepki
993
İsim
Batu
Bisiklet
Fuji
Görmeden bir şey demek zor, özelikle 1. viteste çok dikkatli olun. Sürüş esnasında tellere sıkışırsa hem aktarıcıya hem de janta zarar verecektir ama en önemlisi yaralanmanıza sebep olabilir. Kardeşim büyük kaza atlatmıştı o yüzden.

brky1905

Cycle to stay alive
Tepki
594
İsim
Berkay A
Başlangıç
1999—00
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Kaderimden mi bilmem bu yaşa kadar bisikletlerimin hepsinde aynakoldan çıt çıt ses gelir.

hacitalha

Üye
Tepki
47
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Merhaba arkadaşlar.

Bisikleti alalı 2 yıl oldu. 1,5 yıl önce böyle bir durum başıma gelmişti. Bisikletçi sıkışan zinciri kurtardı. Zinciri değiştirmeye gerek yok dedi. Toplamda 1000 kilometreden fazla yol yaptım. Şimdiyse sık sık birinci viteste yokuş çıkıyorum.

Zincirden yahut aynakoldan çıt çıt ses geliyor. Çok takıntılı değilim ama bakımını da yaptırmak lazım tabi. Sizce gıcırtı neden kaynaklanıyordur? Bir de Ankara'da önerebileceğiniz bisikletçi var mıdır?IMG_20200111_150158.jpg

AenR

Amatör
Tepki
113
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Kaderimden mi bilmem bu yaşa kadar bisikletlerimin hepsinde aynakoldan çıt çıt ses gelir.
aynakolumdan ses geldiği zamanlarda wd40 sıkıyorum geçiyor
Görmeden bir şey demek zor, özelikle 1. viteste çok dikkatli olun. Sürüş esnasında tellere sıkışırsa hem aktarıcıya hem de janta zarar verecektir ama en önemlisi yaralanmanıza sebep olabilir. Kardeşim büyük kaza atlatmıştı o yüzden.
hiç süresim gelmiyor bozuk haliyle

• Beğen
Tepkiler: brky1905

AenR

Amatör
Tepki
113
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
şimdi indim bisikletin yanına arka aktarıcıyı çektim biraz asıldım biraz ayar vidalarıyla oynadım 1. vites hariç hepsi tıkır tıkır çalışıyor 1e atınca da janta giriyor onu da bir ara halledeceğim

tukuc

Üye
Tepki
1
İsim
Oğuzhan T.
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Valla bende de geliyor çözemedim hala

uguruyaniker

Aktif Üye
Tepki
331
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Corelli
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Sele cantamdaki levye ve yama kutusundsn takir tukur ses geldigi icin bisikletten gelenleri duymuyorum 😄

• Hahaha
Tepkiler: DJDiamond

ozkanburak

Soğuk Asfalt Bükücü
Tepki
950
İsim
Burak Ö.
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Basit ama etkili bir çözüm bırakayım;

Sele çantanızdan gelen çat çut sesler için sele çantanızın içine ince köpük koyabilirsiniz.
Matara tarzı alet kutularına da aynı şekilde ince köpük yerleştirebilirsiniz. "E ben koydum ama köpük kayıyor" diyenler için çözüm; yapıştırın💁‍♂️

Tepki
15
İsim
halil
Başlangıç
2001—02
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Konuyla alakasız, aranıza yeni katıldım bir konu açmam gerekiyor ama hangi butondan açılıyor bulamadım. Yeni konu nasıl açabilirim.

uguruyaniker

Aktif Üye
Tepki
331
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Corelli
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Konuyla alakasız, aranıza yeni katıldım bir konu açmam gerekiyor ama hangi butondan açılıyor bulamadım. Yeni konu nasıl açabilirim.
Forumda bi süre zaman geçirdikten sonra açabilirsiniz. Sorununuzla ilgili kelimelerle arama bölümünden uygun başlığı bulup oraya yazabilirsiniz. Yardımcı olanlar olacaktır.

Tepki
0
İsim
Emrr
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti

alinon tor

Üye
Tepki
96
İsim
Ali T.
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Whistle
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
O çıt-çıt sesini ben de geçen haftalarda bisikletime bakım yaptıktan sonra almıştım. Tezgah üstünde baya bir pedal çevirdikten sonra yeni taktığım ön aktarıcı telinin ucunun, aynakolun koluna sürttüğünü-değdiğini gördüm ve o telin fazlasını alıp-bükerek kafamdaki bütün o masraflı planlara bir anda silgi çektim :). Bütün sistemi dışarıdan kontrol etmekte yarar var.

Büyük sandığımız onca problemin aslında ufacık müdahalelerle istediğimiz doğrultuda çözülebileceğini görmüş oldum bir kez daha. Bol pedallamalar.

Aybek Cihan

Forum Bağımsızı
Tepki
2.876
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Belki çok kez yazılmıştır ancak bu sesler takılırken yeterince sıkılmadığı ya da sonradan gevşediği için pedal ya da seleden geliyor olabilir. Başıma geldi.

Tepki
1
İsim
this
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Şehir - Tur
orta göbeği değiştirdim, pedalları değiştirdim, seleyi çıkarıp tekrar taktım vidaları iyice sıktım. çok yüklenmediğimde ses yok. pedala kuvvetli baskı yapınca çıt yapıyor genelde. bazen yapmıyor. aklımla dalga geçiyor :D bisikletten gelen çıt sesi, buna takan insanı ve cüzdanını yavaş yavaş bitiriyor :D ahaha

• Beğen
Tepkiler: el Cezeri

el Cezeri

Ride or Die
Tepki
609
İsim
Albeza
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Benim pedaldandaa seledendee çıt çıttıtı çıt çıttıtıttı ses geliyor ritim tutuyorum surerken bence bi mazuru yok gobekten, grup setten gelmiyorsa xD