Bisikletten gelen çıt çıt seslerine çözüm

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
11.891
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
İyi akşamlar benim bisikletimde şöyle bir sorun var ki furş takımında sürekli boşluk oluşuyor , bu boşluk da pedala yüklenince çıt çıt ses yapıyor. Orta göbek sanmıştım ama tesadüfen furş takımını sıkmıştım bi ara ve ses kesilmişti. Bir süre kullandım ve ses tekrar başladı. Gidon boğazı vidaları gevşiyor olabilir mi acaba aklıma bu geliyor artık. Sizce sebebi ne olabilir. Gidon boğazım wake. daha önce böyle bir sorun yaşamamıştım ama bu gşdon boğazıyla
Maşa türü nedir?
Karbon maşalarda çiçek değil, tüm silindir ekseninde genişleyen çektirme ((link), (link)) var. Kapak vidası ne kadar sıkılırsa sıkılsın bu çektirmenin içindeki vida gevşekse yavaş yavaş maşayı bırakacağından boşluk oluşabilir. Önce onun içindeki vidayı tatlı sert sıkıp sonra boşluk alma işlemi yaparsanız sorun giderilir.

1681578785582.png

Scudo

Oklüzal Builder

bisiklet
Tepki
1.860
İsim
İsa
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
IMG_20230415_211845.jpg
maşam aliminyum sr suntour , şuanki durum bu. başka bi tahmininiz var mı acaba ? @Spartiat

can^

Aktif Üye
Tepki
386
İsim
Can
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Hocam zincir uzaması da pedal çevirirken ses gelmesine sebep olabiliyor, bu da ihtimaller arasında
Zincir yeni sayılır.(3bin km oldu olmadı) Yine de kontrol edeyim.

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
11.891
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
302893 dosyayı görüntüle
maşam aliminyum sr suntour , şuanki durum bu. başka bi tahmininiz var mı acaba ? @Spartiat
"tesadüfen furş takımını sıkmıştım" derken nasıl bir işlem yaptınız?
Normalde yanlardaki iki vidayı (yeşil) gevşetip tepedeki kapak vidasını (kırmızı) sıkıştırarak maşanın yukarı gelmesini sağlayıp boşluk ortadan kalkınca (ön freni sıkıp bisikleti ileri geri ittirirken boşluk hissetmeyince) tekrar yanlardaki karşılıklı iki vidayı (yeşil) sıkıştırmanız lazım.
1681586632845.png

Oklüzal Builder

bisiklet
Tepki
1.860
İsim
İsa
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
"tesadüfen furş takımını sıkmıştım" derken nasıl bir işlem yaptınız?
Normalde yanlardaki iki vidayı (yeşil) gevşetip tepedeki kapak vidasını (kırmızı) sıkıştırarak maşanın yukarı gelmesini sağlayıp boşluk ortadan kalkınca (ön freni sıkıp bisikleti ileri geri ittirirken boşluk hissetmeyince) tekrar yanlardaki karşılıklı iki vidayı (yeşil) sıkıştırmanız lazım.
302896 dosyayı görüntüle
bu işlemi her boşluk oluşunca veya ses başlayınca yapıyorum. ve evet dediğiniz şekilde yapıyorum. önce yeşilleri açıyorum sonra kırmızıyı , sıktığım zaman da ilk kırmızıyı sıkıp yeşilleri sıkıyorum.

can^

Aktif Üye
Tepki
386
İsim
Can
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Cevap veren herkese ayrı ayrı teşekkür ederim. Aynakol yapraklarını sıkmakta işe yaramadı. Pedalı degistiricem en yakın zamanda. Sonuç alırsam mutlaka dönüş yapmaya çalışıcam

• Beğen
Tepkiler: Atasoy

ordi

Daimi Üye
Tepki
332
İsim
Orhan K
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Zincir yeni sayılır.(3bin km oldu olmadı) Yine de kontrol edeyim.
Kullanıma bağlı olarak 3 km de yeteri kadar sayılabilir. Ayrıca değişim gerektirmeyecek kadar bir uzama değişim gerektirmese de ses yapabilir.

• Beğen
Tepkiler: can^

Ricochet

Daimi Üye
Tepki
1.111
İsim
A.SÜVARİOĞLU
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Herkese iyi hafta sonları. İnsanın içine kurt düşüren bir çıt çıt sesim var. Öncelikle bu başlık altinda okuduğuma göre qr mandallarini yagladim. Pedalin ic kısmını yagladim. Seleyi kontrol ettim ordan gelen bir ses değil. Sağ aynakoldan pedale güç uyguladığım zaman gelen bir ses. Dün bisikleti temizledim ve dediğim yerleri kontrol ettim. Sabah yaptığım sürüşte ses devam ediyordu. Ne yapmam gerekir. Yaprakların bağlantısından gelebiliyor olabilir mi? Pedalde veya orta göbekte bir boşluk yok. Fotoğrafını çekemedim ama pedalı takan kişi biraz fazla sıkmış çok az metal çapaklanmis ordan geliyor olabilir mi? Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.
sele borusunu çıkarıp temizleyip yağlayıp bi denermisiniz? Ben o kadar uğraştan sonra buradan bulmuştum çıtırtımı !:bsmagryr:

can^

Aktif Üye
Tepki
386
İsim
Can
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
sele borusunu çıkarıp temizleyip yağlayıp bi denermisiniz? Ben o kadar uğraştan sonra buradan bulmuştum çıtırtımı !:bsmagryr:
Deneyeyim.

Zaten pedalleri değişmek vardı aklımda hâlâ stok pedal ile kullaniodum. Pedal oneriniz var mı acaba (yol bisikleti için) Mümkünse spd olmasın. Biraz da cebi yakmasın.

Ricochet

Daimi Üye
Tepki
1.111
İsim
A.SÜVARİOĞLU
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Deneyeyim.

Zaten pedalleri değişmek vardı aklımda hâlâ stok pedal ile kullaniodum. Pedal oneriniz var mı acaba (yol bisikleti için) Mümkünse spd olmasın. Biraz da cebi yakmasın.
Shimano Pdef-102 kullanıyorum çokta memnunum bir araştırabilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: can^

Samet M.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.183
İsim
Samet
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bisiklet için yaptığım en güzel yatırımlardan biri. Öyle bir şey ki bu Ekmeğe sür ye.
images (2).jpeg

Bora Ülgünalp

Aktif Üye
Tepki
439
İsim
Bora Ülgünalp
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
İyi günler, yaklaşık 1 sene önce bende de aynı sıkıntı vardı. Başka bir şehre taşındığım için bisikletçi bilmiyordum. Bulduğum ilk bisikletçiye girdim ruble değişti o zaman 400 tl gibi bir para vermiştim:acpsnr:. Birkaç ay önce shimano yetkili servisine götürdüm, zincir değişti. Bisiklette şu anlık tık yok. Umarım bir daha olmaz...

Kayabey

Aktif Üye
Tepki
245
İsim
Talha
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhabarlar. Bendede bu sorun var pedal çevirirken ses geliyor bisikletçi kontrol ettiğinde vidalar sıkılı, kullan böyle sorun olmaz dedi.
Başına gelen varsa aydınlatabilirmi?

Kayabey

Aktif Üye
Tepki
245
İsim
Talha
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Kullan böyle sorun olmaz diyen adama bir daha selam bile verme. Maalesef bir çok şey olabilir, sele borusu bile olur
Birde, bisikletim'de karbon bisikletlere kullanılan orta göbek siteminin kullanıldığını ve yeni nesil orta göbeklerin yağlanmadığını söyledi doğrumudur?

Burak Altaç

Forum Bağımlısı
Tepki
5.118
İsim
Burak Altaç
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Press fit mi acaba? Evet, yenisini alıp takıyorsun ama sesin kaynağını bulmak lazım öncelikle. Fotoğraf, video vs yok mu?

nhtpkl

Daimi Üye
Tepki
461
İsim
Nihat
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Birde, bisikletim'de karbon bisikletlere kullanılan orta göbek siteminin kullanıldığını ve yeni nesil orta göbeklerin yağlanmadığını söyledi doğrumudur?
Bu konuda @Burak Altaç beye katılıyorum. Bu şekilde bir bisikletçi yüzünden zamanında deore sistem çöp olmuştu o yüzden işin ehli olan birine göstermenizi tavsiye ederim. Ses herşeyden kaynaklanıyor olabilir göbekten, vites ayarından, aktarıcıdan , gidon boğazından ya da seleden vs vs gibi

Kayabey

Aktif Üye
Tepki
245
İsim
Talha
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Peki İstanbul Anadolu'da hangi bisikletçiyi önerirsiniz (bisiklet sepeti ve bike&outdoor a gittim)
Bu konuda @Burak Altaç beye katılıyorum. Bu şekilde bir bisikletçi yüzünden zamanında deore sistem çöp olmuştu o yüzden işin ehli olan birine göstermenizi tavsiye ederim. Ses herşeyden kaynaklanıyor olabilir göbekten, vites ayarından, aktarıcıdan , gidon boğazından ya da seleden vs vs gibi

nhtpkl

Daimi Üye
Tepki
461
İsim
Nihat
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Peki İstanbul Anadolu'da hangi bisikletçiyi önerirsiniz (bisiklet sepeti ve bike&outdoor a gittim)
Malesef İstanbul bölgesini pek bilmiyorum ama bi ara instagramda veloistanbul, atölye 25,4 flan vardı Kocaeli derseniz marsbisiklet tek geçerim

Kayabey

Aktif Üye
Tepki
245
İsim
Talha
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Malesef İstanbul bölgesini pek bilmiyorum ama bi ara instagramda veloistanbul, atölye 25,4 flan vardı Kocaeli derseniz marsbisiklet tek geçerim
Teşekkürler