Bisiklette gözlük kullanmak şart mı?

Tepki
29
Arkadaşlar bende topten in güneş gözlüğü var.Güneşli havaarda bisiklet sürerken kullanıyorum ancak bisiklet gözlüğü olarak satılan gözlüklerin benim gözlüğüme oranla ne farkı var?İlla ki bisiklet gölüğü takmak orunda mıyım?

Scudo

Şafak Atilla Akpınar

Forum Bağımlısı
Tepki
1.587
Bisiklet
Trek
Bisiklet gözlüğü,bisikletin üzerindeyken maruz kaldığın rüzgarı gözlerine temasını engeller..Buna soğuk,sıcak,toz vb her durumda koruma sağlamasını da ekleyebiliriz...Kısaca bisiklet gözlüğü gözlerinizi korur..Dışarda yürürken kullandığımız güneş gözlüğü ile bir tutulmamalıdır..Kaldı ki ciddi bir kaza sırasında göz çevresini çok iyi koruyabilir tabi kaliteli bir cama sahipse...3 Sene önce Gece vakti yaşadığım yaralanmalı trafik kazasında gözlük kullanmıyor olsaydım sol gözümde ciddi problemler olabilirdi...Kaza ise öyle yere düşme değil taksi ile kafa kafaya temas ile olmuştu.Kafamda ki kask camı patlatmış ve taksinin içine girmiştim.Yüzümde tek çizilmeyen yer kaskın koruduğu alnım ve gözlüğün koruduğu göz-kaş arasıydı...

A.Kadir Ünal

Forum Demirbaşı
Tepki
187
Bende yaşadığım deneyimlerden ötürü gözlük kullanmaya başlamıştım yazın sinek böcek gibi şeyler çok sinir bozucu oluyor gözüme kaçıyor yarım saat onu çıkarmakla uğraşıorsun.Ayrıca rampa aşağı gibi iniş durumlarında gözünün sulanmamasını engelliyor. Herşekilde gözünü koruyor yani Gerekli bir şey.

• Beğen
Tepkiler: necmeddin

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
793
Kask ve eldiven sizi daha çok kaza anında korur; gözlük ise sürekli.:in:

Msgl

Forum Bağımlısı
Tepki
293
İsim
Musa
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Gözlük şart hele şu günlerde ortalama bir hızla bile sanki ağlamış gibi oluyorsunuz , gözleriniz doluyor.Ayrıca yabancı cisimlerden de koruyor tabi mesala bugün gözüme yerden sıçrayan çamur girdi , çıkartmak için baya uğraştım biraz da acıdı tabi :D

• Beğen

Aydın Diricanlı

Forum Bağımlısı
Tepki
1.871
Bisiklet
Specialized
Bisiklete binerken takacağınız gözlük ; Gözünüze gelebilecek her türlü rüzgar , uçan canlı, nesne , maddelerden Korur.

Ancak...

Bilinen (Bisiklet için olmayan) güneş gözlüklerinin dezavantajları;

* Herhangi bir sebeple gözünüze hızla gelen örneğin bir aracın lastiğinden fırlayan minik taş, gözlük camını tuzbuz eder.Olması gerekenden daha fazla zarar görürsünüz.

* Olası bir kaza anında kırılan camları, yüzünüze ve gözünüze zarar verebilir.

* Genelde ergonomik olmadıkları için, özellikle yan ve alt taraftan giren rüzgar gözlerinizi aşırı rahatsız edecektir.Gözyaşı kurumasına bağlı batma etkisi yaratan rahatsızlıklar aşırı rüzgara maruz kalma yüzündendir.

Darbeye ve kırılmaya dayanıklı , ergonomik bir bisiklet gözlüğü takmakta en az kask takmak kadar fayda vardır.

Tabii gözlerinizi önemsiyorsanız :)

• Beğen

Derya Keçeci

Forum Bağımlısı
Tepki
4.127
İsim
Derya
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Başlıktaki soru şu idi " Bisiklette gözlük şart mı? " YAnıt elbette şart.Üstelik tek tip bir gözlük yeterli de olmuyor.Gece sürüşleri için farklı,gündüz güneşli havalar için ayrı.Aşağıda fotoğrafını eklediğim,zamana karşıcıların kullandığı tipte gözlükler de var.Özellikle çok soğuk havalarda kar maskesinin üzerine takarak kullanıyorum,paylaşmak istedim.

http://img835.imageshack.us/img835/2033/isgozluguig501y.jpg

MuratHan

Forum Bağımlısı
Tepki
2.295
Bisiklet
Scott
Bisiklet üzerinde kullandığınız gözlüklerin Polikarbonat ya da CR39 camlı olmasına dikkat edin. Mineral cam özellikle bisiklet üzerindeyken asla ve asla tercih edilmemeli. Önünüzde seyreden aracın lastiğinden seken küçük bir taş camı kırıp çok daha kötü yaralanmalara sebep olabilir. Gözlük seçerken cam seçeneği olarak yukarıdaki iki türden birini tercih edin. Polikarbonat CR39'a göre daha sağlam fiyat olarakta biraz daha pahalıdır. Bu tür darbelerden korumanın dışında gözlüğün bisiklet üzerindeki bir diğer faydası karşıdan gelen rüzgarı keserek gözlerin sulanmasını önlemek. Kask, eldiven ve gözlük bisiklet üzerinde birbirini tamamlayan en önemli üç güvenlik aksesuarı.

The Working Dead

Daimi Üye
Tepki
177
İsim
Eb
Başlangıç
2022—23
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Soğuk havalarda buğu sorunu için yardımcı olabilecek var mı? Maske ile gözlük kullandığım zaman anında buğu oluyor, ikisini bir arada kullanamıyorum.

• Beğen
Tepkiler: Hami Bulut

Şeffaf

Forum Bağımlısı
Tepki
2.470
İsim
Burak
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Diğer
Soğuk havalarda buğu sorunu için yardımcı olabilecek var mı? Maske ile gözlük kullandığım zaman anında buğu oluyor, ikisini bir arada kullanamıyorum.
Burnunu örtme, açık tut. İşe yarıyor. Gerçi burnun üşüyor o ayrı :)

Desert Fox

CARRARO Sportive 321 Deore
Tepki
1.426
İsim
TAHA
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
miyop astigmat gibi göz sorunları olmayanlara çok özeniyorum
Benim de gözlerim sağlam olsa istediğim bisiklet gözlüğünü takabilirdim
Soğuğu ayrı dert sıcağı ayrı dert offf

:DDD

Forum Bağımlısı
Tepki
449
İsim
Muhammed Hüten
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Canyon
Bisiklet türü
Yol bisikleti
(link)
Şu ürüne bakabilirsiniz. Miyopi çerçevesi de var. Bu gözlüğü kullanıyorum. 5.75 miyop var ve gayet ortalığı net görüyorum. Siz de alıp cam taktırabilirsiniz. Bir deneyin derim.

Dosyalar

• Beğen
Tepkiler: trainspotting35

Cycoholic

Offline.
Tepki
286
İsim
Celâl Y.
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
En pahalı gözlüklerde bile buğu oluyor.
Maske burnunuza kadar çekili durumda duraklıyorsanız buğu olur. Hareket halinde olduğunuzda buğu ortadan kalkar.
Durakladığınız sıralarda burnunuzdan aşağı doğru çekmeniz yeterli.
Bu arada gözlüksüz/eldivensiz ve kasksız sürüşe çıkmam.

C.Biberci

Tulpar
Tepki
5.477
İsim
Alp Tigin
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Triathlon
Daha önce gözüne arı çarpmış biri olarak soğuk, sıcak hava, polen, toz vs dış etkenlerin tamamından korunmak için gözlük her mevsim şart..

C.Biberci

Tulpar
Tepki
5.477
İsim
Alp Tigin
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Triathlon
@Şeffaf

Kış havasında pedalkarken burnu ve alnı açıkta tutmak öncesinde şifayı kapmak ve sonrasında ciddi sinüzit problemlerine davetiye çıkartır.

Gözlüğe şart desemde burnu açıkta mı bırakmak gözlük mü takmak dense burnu örtüp gözlük takmamayı mantık dahilinde kabul ederim.

Buğu yapmayan gözlük camları olsa da çok verimli olmadıkları görüşündeyim.

z_g_h

Daimi Üye
Tepki
494
İsim
Ziya
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Aslında burunla alakası yok, burnu örtünce yanakların kenarı açılıyor hava oradan yukarı gözlüğe gidince buhar oluyor. Acaba doktorların taktığı kağıt maskelerdeki gibi tel olsa teli ezip burnun şeklini versek. Yanakların kenarı kapanmış olsa hava oradan kaçıp gözlüğe vurmasa diye bir düşüncem var ama deneyemedim bir türlü.
Ben ilk bu gözlükten aldım. Gayet mutluydum ama kış soğuğu bastıkça az da olsa gözüme gelen rüzgarın yaptığı göz yaşarması yüzünden yeniledim.
(link)

Yeni aldığım ürün altta. Çok daha geniş ve yüksek daha kapalı bir ürün olduğu için soğuk rüzgarların gözüme girip yollarda ağlamaklı gitme konusunda çözüm olldu.
(link)

İlaveten gözlüğü sırf güvenlik endişesiyle takanlarınızı kıskanıyorum gerçekten. Gözlük olmadan max 15 le gidebilirim. Daha hızlandıkça gözlerim yaşarmaya başlıyor önümü göremez hale geliyorum.

Akınlasınn

Daimi Üye
Tepki
374
İsim
akın
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Katlanır
Bisikletin freninden vazgeçerim ama gözlükten asla. Hele bir de o gözlüğe dikiz aynası taktın mı tam sürüş keyfi.