Bisikletle TR-ans Avrupa : Almanya - Hollanda - Belçika - Fransa - İspanya - İtalya

Scudo

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
@yavuz

İtalya daki bisiklet izlenimlerinizi yazarsanız sevinirim :)

Selamlar

bicycle16

Forum Demirbaşı
Tepki
332
soner abi bu tura bende katılabilirmiyim.? desem bana nasıl yaklaşırsın .? konuyu seninle buluşup paylaşmak isterim ;) saygılar

erhana

Aktif Üye
Tepki
72
@Soner Sarıhan

Kendi adıma konuşayım, Venedik'ten Roma'ya inip sonra tekrar yukarılara çıkmak harita üzerinde bile ruhumu sıkar, doğrudan Toscana'ya geçer, oradan Riviera, Rhone kıyılarından Provence derken Paris'e varırdım.

Roma'yı da çepeçevre bir Adriyatik turuna saklardım. Hatta belki bu sebeple Venedik'i bile liste dışı bırakır, Viyana-Münih-Paris hattını takip ederek Alpleri kenarından sıyırırdım:) Dağlar da üçüncü bir turun güzergahı oluverirdi.

erhana

Aktif Üye
Tepki
72
@Soner Sarıhan

İki gün önce Sabiha Gökçen'de annemleri karşılarken, dış hatlar terminalinden 60 yaş üstü bir amca ve bir teyze, yüklü bisikletleri ile çıktılar, tıngır mıngır havaalanı çıkışına doğru ilerlediler. Bagajlarla arabayla falan uğraşırken selam vermeyi bile düşünemedim. Öyle geçip gittiler.

Bizimkilere gösterdim de uzun bir süre kavrayamadılar uçak ile yurt dışından bisikletleriyle gelip burada tur yapacak olduklarını.

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
@erhana

Merhaba,
Evet istedikleri yere seyahat edebilmek konusunda çok şanslılar.
ayrıca dev bir bisiklet mağzasına girip, tüm eşyalarını , birbiri ile uyumlu olarak alabildikleri için , yolda uğraşmak zorunda değiller.

Ben hindistan turundan önce, 2 gün bagajların demirleirni sanayi sitesidne kaynakla, keserek düzeltmekle uğraştım, yedek dış lastikler uymayınca, hindistanda bagaj demirini tekrar kestirdim. yolda çantalrı 10000 defa düzeltmek zorunda kaldım. Pakistan hindistan vizesi alacağız diye bir haftamız gitti. vs vs

hazırlık , orada olmaktan , her gün bisiklet kullanmaktan daha zor.
selamlar

@erhana

Fikirlerinizi dikkate alacağım.
Hemen google earth den bakıyorum.
yine de
biz 2 öğretmen olarak , her yıl tur masraflarını karşılayacak ekonomik durumda değiliz açıkcası. Gitmişken yapabileceğimiz kadar km yapmalıyız .
roma ve venedik i başka bir tura saklamak belki hiç görememek ( en azından bir bisiklet turunun parçası olarak ) anlamına gelebilir .
Ayrıca TRans avrupa ismine yakışan bir rota olmasını istiyoruz.
Selamlar

@bicycle16

Merhaba ,
Size ( çok uzun bir ) özel mesaj yazdım .
selamlar

erhana

Aktif Üye
Tepki
72
@Soner Sarıhan

Zaten sözümün başında da belirttiğim gibi, kişisel bir yorum. Yol biraz gözümde büyüdü de :)

2002'de bir arkadaşımın teknesini Marsilya'dan Marmaris'e getirme programına ben bir hafta önceden başlayıp trenle kısa bir Toscana-Provence turu yapmıştım. İtalya'dan Fransa'ya geçerken biraz kulağı tersten gösterip Önce Montepulciano'dan Roma'ya inmiş, Roma-Paris trenine binip yarı yolda Chambery'de inip Provence'ı yukarıdan aşağıya katetmiştim. Yolları şimdi öyle dön-dolaş hatırlayınca biraz yüreğim sıkıştı.

Bu arada, her ülkede zor durumda başvurulacak birkaç kontakt olması iyi ama olmadığı durumları da çok dert etmeyin derim. Bir zamanlar Akdeniz'i nasıl Türk gölü yapmışsak, şimdi de bütün Avrupa Türk köyü gibi. Hatırlıyorum da, Avignon'da gezdiğim sokaklarda ondan fazla dönerci saymıştım. Hatta bir ara bağırta bağırta 'Şen ola düğün şen ola' türküsünü çalarak dolaşan bir düğün konvoyuna da rastlamıştım. Allah'ın Avignon'unda!

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
@erhana

Merhaba Tekrar,

Biz yinede elimizde numaraları olan tanıdıklar arama çabamızdan vazgeçmeyeceğiz. .anında ulaşmak önemli olabiliyor bazı durumlarda.
Yoksa , avrupa daki güvenlik sistemi ve Türk olmayan diğer insanların yardım edeceği muhakkak.
Biz mesela İtalya dayken , hem italyanca bilen hem türkçe bilen birileri olursa iyi olur anlamında yazdım.

Döner mi dediniz. Hardline Nutrition un enerji tozları ve Türk mutfaği sayesinde bu sefer incelmeden geleceğiz anlaşılan.

yorumların için teşekkür ederim.

Selamalr

GokhanAK

Daimi Üye
Tepki
294
Bisiklet
Peugeot
Soner Hocam,

Berlin, Prag, Viyana ve Bratislava turu 800 km pedal sonunda bitti ve sağ salim yurda döndük.

En kısa sürede fotoğraflar ve yol bilgileri ile geri döneceğim.

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
@G-trek

Harikasınız,
Tebrik ederim.

Berlin - Prag - Viyana şeklinde revize ettim bizim planları zaten.

Doğu almanya nın soğuk şehirleri yerine, çek cumhuriyeti ve avusturyaya girmek iyi olacak sanıyorum. Hoş onlarda yarı alman ya !

Burasını sizden öğrenmek çok önemli ön bilgiler verecek bize, paylaşımınızı 44444 gözle bekliyorum.:eek:

Tekrar tebrik ederim,

Tüm ekibi kutlarım.

Selamlar

GokhanAK

Daimi Üye
Tepki
294
Bisiklet
Peugeot
@Soner Sarıhan

Şu günlerde biriken işleri temizlemekle meşgulüm. Turdan sonra en acısıda işleri yoluna koymak.

Rotayı çevirmeniz doğru bir karar diyebilrim.
Doğu Almanya halen o kasvetli havasından kurtulabilmiş değil. Binalar, caddeler ve kaldırımlardaki soğukluğu hissedebilmek mümkün.
Çek Cumhuriyeti bisiklet turu için mükemmel bir ülke. Diğer avrupa ülkelerine göre çok daha ucuz. 3-4 € ödeyerek çok güzel karnınızı doyurabiliyorsunuz. Diğer alışveriş merkezlerinde ise fiyatlar 3/1 oranında daha ucuz.
Çek sınırlarına girince anında bitki örtüsü ve yol değişiyor.
İlerleyen günlerde harita ve fotoğrafları gönderir daha detaylı bilgi veririm.

Sizi biraz daha bekleteceğiz kusura bakmayın ama parayla alınamayacak değerde bilgilerde alabileceğinize garanti ederim.

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
@G-trek

Çok teşekkürler Gökhan.

çek cumhuriyetini çok güzel anlatıyor herkes. 4 euro tek öğün mü günlük ortalama mı acaba ? Çadır da kurarsak maliyeti aşağıya çekebiliriz.
viyana da ki tarihi dokuyu da çok merak ediyoruz.

bizim gidişimize daha 1 ay kadar var.

sizin gözünüzden rota hakıkında görüş almak için bekleriz daha :)

erhana

Aktif Üye
Tepki
72
Bir soru: Turun tamamını kesintisiz bisikletle mi katetmeyi düşünüyorsunuz, yoksa önceden belirlenmiş bölgelerde tren kullanma var mı programınızda?

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
@erhana

Hayır tren kullanma planımız yok.

Ancak süremiz yetmez de , çemberi tamamlayamazsak, ( en kötü ihtimal ile hollandaya kadar Transımızı tamamlamış oluruz ) hollanda yada Belçika dan , belin e dönmek için ( çünkü dönüş biletlerimiz berlin den ) oradaki akrabalarımı çağıracağım.

Barcelona plandan tamamen çıktı, Roma da büyük ihtimal çıkabilir.
Bu durumda almanya dan başlayıp - almanya da bitirebileceğiz gibi görünüyor. 4800 km kadar.

Pakistan daki kadar sıkıntı çekmez, ve o kadar lastik patlatmazsak ( kesinlikle patlamaz 51 kere :eek: ) turun tamamını yapabileceğimize eminiz.

selamlar.

rotamızı tekrar edeyim

berlin - prag
prag - viyana
viyana - münih
münih - Brenen
Trol - venedik
venedik - roma
roma - paris
paris - brüksel
brüksel - amsterdam
amsterdam - hamburg
hamburg - berlin

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
Sevgili Dostumuz,

Yusuf Oral ,

geçen yıl olduğu gibi bu yılda , "seyahat sigortamızı"

üstlendi.

Kendisine çok teşekkür ediyoruz.

Turumuz , yaptığımızı gördüğünde heyecan duyup , acaba ben ne katkı yapabilirim diye soran gönül insanları sayesinde , vücuda geliyor yine.

Biz mızrağın ucuyuz sadece, onu fırlatan pek çok el var arkamızda.

beyzade1978

Aktif Üye
Tepki
107
Soner bey selam, İnci hanımla birlikte iran-pakistan-hindistan gezinizi makalelerinizi ve cnn tv programınızı ilgi ve hayranlıkla izledim, eminim benimkide size gelen yüzlerce tebriklerden sadece biri, sizi sponsor yapacak ya da mali destek verecek bi işletmemiz olmasada bütün hayır ve sağlık dualarımız yolculuğunuz boyunca sizinle olacak, ayrıca yapı kredi bankası kredi kartları yönetimi çalışanıyım, alanımla ilgili size yardımcı olabileceğim bir konu olursa bundan memnuniyet duyarım, İnci hanım ve size hayırlı seyahatler, hayırlı eğitimler.

GokhanAK

Daimi Üye
Tepki
294
Bisiklet
Peugeot
Rotanizi ozel mesaj attiktan sonra gordum.

Bahsettigim bilgilendirme maddelerine en kisa zamanda kaldigim yerden devam edecegim

Selamlar

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
@G-trek

Merhaba Gökhan,
Teşekkür ederim, çok faydalı oldu.

Bilet işi biraz aceleydi, o sebeple özel mesaj yazdım.

Turu anlatacağınız yazınızı bekliyroum artık.

Selamlar.

@beyzade1978

Merhaba Beyzade,
Çok teşekkür ederim.
Açıkcası bende geçmişte ( 5 yıl kadar önce ) insanların projelerini , çalışmalarını , başarılarını duyduğumda, gurur duyduğumu söylemekle yetiniyordum. :(

Bu durum doğa sporlarına başlamam ile değişti. Her ne kadar tersini iddia etsekte , kollektif bilinci zayıf bir toplumuz . hatta Türkleri alttan çekerler diye bir laf ve fıkrası bile var.

Sizin gibi , ben ne yapabilirim diye soran dostlarımız sayesinde yapıyoruz turlarımızı. Sırf bunu sormanız bile , çok büyük bir destek.

Selamlar.

G-Trek in verdiği bilgiler ile
Prag - viyana arası hakkında önemli ayrıntılara ulaştım.

Towns and Villages Along the Greenways Bicycle Route
From the Northwest to Southeast

Prague - jezd - Pruhonice - Dobrejovice - Herink - Olesky - Cenetice - Krizkovy jezdec - Petrikov - Stirin - Kamenice - Cakovice - Tnec nad Szavou
30 km / 18.6 mi

Tnec nad Szavou - Podelusy - Chleby - Dunvice - Sobesovice - Oustice - Tloskov - Neveklov
13 km / 8 mi

Neveklov - Hodetice - Klimetice - Stetkovice-Kosova Hora - Sedlcany (Cerveny Hradek) - Janov - Dohnalova Lhota - Mezn - Jesenice - Doublovicky - Dobrosovice - Mesetice - Sedlec-Prcice
28.6 km / 17.7 mi

Sedlec-Prcice - Prestavlky - Na Frantisku - Libenice - Sychrov - Borotn - Chomoutova Lhota - Nov Kostelec - Revnov - Liderovice - Radimovice - Nasavrky - Hejlov - Nchod - Tbor
34.82 km / 21.7 mi

Tbor - Lom - Zhor u Tbora - Plan nad Luznic - Strkov - Kosice - Brandln - Tucapy
24.9 km / 15.5 mi

Tucapy - Nov Ves - Drn - Cerven Lhota - Pluhuv Zdr - Studnice- Debolin - Jindrichuv Hradec
26.8 km / 16.7 mi

Jindrichuv Hradec - Horn Zdr - Doln Zdr - Malkov nad Nezarkou - Nov ves - Nov Mln/ Perslak - Novy Vojirov - Nov Bystrice
24km / 15 mi

Nov Bystrice - Alber - Klster - Landstejn - Star Mesto pod Landstejnem - Mariz - Slavonice
23.6 km / 14.7 mi

Slavonice - Slavetn - Psecne - Rancrov - Vratetin
23.1km / 14.4 mi

Vratetin - Uhercice - Stalky - Safov - Podmyce - Vranov nad Dyj
21.8 km / 13.7 mi

Vranov nad Dyj (Podyji National Park Thayatal) - Lesna - Czov - Lukov - Hnanice - Satov
27.5 km / 17.5 mi

Satov - Chvalovice - Dyjakovicky - Hnizdo - Strachotice - Slup - Jaroslavice - Hradek
25.5 km / 16.2 mi

Hradek - Dyjakovice - Hevln - Nov Prerov
25.5 km / 16.2 mi

Nov Prerov - Brez - Mikulov - Sedlec - Valtice (border crossing)
24.4 km / 15.6 mi

Valtice - Schrattenberg - Poysdorf
16.5 km / 10.3 mi

Poysdorf - Walterskirchen - Ebersdorf - Wilfersdorf - Mistelbach - Pyhra - Erstbrunn - Stockerau - Vienna
76 km / 47.2 mi

GokhanAK

Daimi Üye
Tepki
294
Bisiklet
Peugeot
Soner hocam,

Programınızın Berlin Viyana kısmı hakkında birkaç madde daha:
-Berlin'den Dresden'e otoban olmayan en kısa yol 195 km civarı. Biz Potsdam üzerinden Protestanlığın başladğı yer Witenborg üzerinden yolu uzatarak gittik. Dresden'e üçgen çizerek ve yolu 300 km'ye çıkararak ulaştık. Berlin'de yardımcı olabilecek bir arkadaşımız var. Bize çok yardımı olmuştu. Türk mahallesi Crosberg'de oturuyor. Kalacak yer hakkında yardımcı olabilir.
-Potsdam da göl kenarı çok güzel mokamp alanları ve bisiklet yolları var. Siz daha doğudan geçeceksizniz sanırım. Ama merkezde çok büyük bir park vardı şu an hismini hatırlayamadım ama pek tekin gelmedi bize.
Berlin belediye başkanı Gay. Ve bu aşağıdaki parkta gay'lar tarafından istila edilmiş bir park. Parkın hangi köşesine baksanız sere serpe yatan bir sürü gay görmeniz mümkün. PArklarda kamp kurma işine karışan yok. Bize istediğimiz yeşil alana kamp kurabilirsiniz dendi. Ama bu parka kamp kurmayı hiç düşünmedik.
http://i207.photobucket.com/albums/bb215/g-trek/DSC04482.jpg
-Batıdan gittiğiniz taktirde Witenborg den sonra Elbe nehri kıyısanda mükemmel manzaralı bisiklet yolları olan bölümler var. Aşağıda birkaç kare ile bilgi vermiş olalım.
http://i207.photobucket.com/albums/bb215/g-trek/DSC04558.jpg

http://i207.photobucket.com/albums/bb215/g-trek/DSC04555.jpg

http://i207.photobucket.com/albums/bb215/g-trek/DSC04556.jpg

- Almanyanın köylerinde ingilizce konuşma düzeyi "Little bit". O da adres sorma ve ekmek istemeye bizim için yetti.
- Geçtiğimiz bölgelerin tümünde özellikle Almanya'da çok güzel ekmek yapıyorlar. Pasta gibi ekmekler.

-Dresden de (link) bisiklet mağazası var. Almanyanın en büyük mağazlarından biri. Belki işinize yarayan bazı ucuz malzeme bulursunuz.
-Dresden doğu batı savaşında Anlaşma imzalandıktan sonra bile bombalanan şehir özlliği taşıyor.
-Kent yapısından ve binalardan Kominist rejimin izlerini çok rahat görmek mümkün.
-Dresden meydanında Tranvay istasyonunun karşısında Antepli bir dönerci var. Et Döner 2,95 € Ayran'ı hatırlamıyorum.
-Dresden şehir perkezinde karavan parkı var ama çadır kurulacak yada kamöp yapılacak yer yok. 4-5 km Kuzeyde (prag'a doğru) Kamping Dresden de kaldık. Gece geç saatte giriş yaptık ve erken çıktığımız için kamp ücreti ödemedik ama önceden rezervasyon yaptırmıştık. Çadır başı 5 €. Sıcak su ve elektrik fiyata dahil.(link)
-Elbe Nehir yatağını takip ederek Çek sınırını geçiyorsunuz.
-Çek sınırını geçtiğiniz an bitki örtüsü,trafik,sürücünün bisiklete saygısı anında farklılık gösteriyor.
-Çek şöferler bisiklete saygılı ama hızlılar.

Yukarıdaki bilgiler Çek sınırına kadar işinizi görür.
Devam eden mesajlarda Çek ve sonrası bilgilere devam ederiz.
Selamlar

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
Sevgili Gökhan , eşsiz bilgilerin için teşekkürler.

Daha gitmemize var, yani biraz daha bekleyebilirim. sizin turun havasını bozmayalım istersen. :)

Şu 3 fotoda bile çok güzel olduğu anlaşılıyor.
Böyle tek km bile bisikelt yolumuz yok , ne kadar acı aslında.

Verdiğin linklere hemen bakıyorum.

İşlerini tamamlayınca, ayrı bir konu açarsan , daha çok kişi yararlanabilir.

Çok teşekkürler.

Not: Ablam almanya da Berlin de yaşıyor. Bu sebeple oradan başlıyoruz.