Bisikletle TR-ans Avrupa : Almanya - Hollanda - Belçika - Fransa - İspanya - İtalya

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
Sevgili dostlar,

2005 Batı Akdeniz 900 km, ( Formula 1 deki görevim sebebi ile yarım kalmıştı )
2006 Doğu Karadeniz 600 km, ( Tayinimizin çıkması ve taşınma işleri sebebi ile yarım kalmıştı )
2007 İran - Pakistan - Hindistan 2600 km ( bombalama olayları nedeni ile hem tur hemde ben yarım kalıyorduk :) )

lik turlarımızdan sonra bu yıl , bisiklet cenneti AVRUPA ya gidiyoruz.

Bu yolculuğumuz genelde EUROVELO aği üzerinde olacak. Eurovelo ülkeler arası bisiklet yollarının toplam uzunluğu ( sıkı durun ) 65 000 km:eek: kadar.

Turumuz, Almanya - Hollanda - Lüksemburg - Belçika - Fransa - İspanya - İtalya yı kapsıyor. yaklaşık 5700 km lik bir hat belirledik.

Ancak daha bu hattın hangi ucundan başlayacağımız belli değil. Bakalım uçak parası vs ayarlayabilirsek Almanya dan başlayacağız. Diğer türlü İzmir den feribotla İtalya ya geçeceğiz.

Bu yolculuk için yine her türlü yardım ve sponsorluğa açığız. :D Gerek duyduğumuz malzemelerin listesini yakında paylaşacağım.

2005 Akdeniz turumuzda destek veren Yeşil bisiklet e, 2007 İran - Pakistan - Hindistan turumuzda destek veren Aslı Bisiklet- Nilüfer Belediyesi- Yeşil Bisiklet- THY kurumlarına Zirve dağcılık klübüne teşekkür ediyor ve Avrupanın bisikletle fethi için bu yılda yardımlarını görmeyi umduğumu belirtmek istiyorum.

Tüm dostların iyi dilekleri de bizim için çok önemli.

Selamlar

Scudo

ZekiAlper

Forum Bağımlısı
Tepki
1.515
İsim
Antalya Downhill Özel Antrenör
Bisiklet
Specialized
Soner abi sizi çok ama çok zorlu bir rota bekliyor anladıgım kadarıyla:D ama sizin önceki geizlerini takip etmiştim gerçekten de çok başarılı işler çıkarıyorsunuz. Çektiginiz fotografları hayranlıkla bilgisayarıma kaydettim:) inş gereken destegi bulursunuz ve bu zorlu ağda (EUROVELO) 65000 km inş gözaçıp kapayıncaya kadar bitireceginizden eminim güzel anılarla Ülkemize sag saglim dönmeniz dileklerimle Hoşcakalın... :Winken357

GokhanAK

Daimi Üye
Tepki
294
Bisiklet
Peugeot
@Soner Sarıhan

Turu ne zaman yapacaksınız bilmiyorum ama 10 Mayıs sabahı Berlin'den başlayarak Prag, Viyana, Bratislava ve Budapeşte'ye kısmen Euroveloyu kısmen de greenmile rotasını takip ederek 10 günlük bir tur yapacağız. Sizi de bekleriz diyerek davette bulunmak isterim ama öğretmen arkadaşlar bu tarihte pek müsait olamıyorlar. Gelebilirseniz halen geç kalmış sayılmazsınız.

Ucuz bilet bulmaya gelince. Bu çıkacağımız Avrupa turu sayesinde Avrupanın neresine ucuz uçak bileti bulurum öğrenmiş oldum. 1 ay önce 30€ + vergiler toplam 59€ ya Berline bilet bulduk. Sizinde bu fiyatlara hatta daha düşük rakamlara (şimdiden almak kaydı ile) bilet bulmanız mümkün. Sizin gibi bizde tura rotanın hangi ucundan başlayacağımız belirsizdi ama Berline bulduğumuz ucuz biletlerin karar vermemize çok faydası oldu (link) adresini ziyaret etmenizi tavsiye ederim. Dönüş içinde ucuz bir firma tavsiyesinde bulabilirdim fakat dönüşü daha batıdan yapacağınızdan pek faydası olacağını sanmıyorum.

Sponsor arayışınızda ve yapacağınız turda şimdiden başarılar dilerim.

Görüşmek dileği ile,

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
@G-trek

Merhaba Gökhan,
İRan konusunda konuşuyorduk sizinle, turu batıya mı kaydırdınız yoksa İran turu bitti mi ?

Evet biz ancak yaz aylarında müsait olacağız. Davetin için teşekkür ederim. Uygun olsak bile bu sürede vize almak mümkün değil zaten.:)
Bilet tavsiyelerin için teşekkür ederim. Dikkate alacağım. Havayolunun Bisiklet taşıma konusunda nasıl davrandığını sonra bana yazarsınız.

Dönüşünüzde tecrübelerinizi ve tavsiyelerinizi almayı bekleyeceğim.

İyi turlar.
Selamlar

@BMX_rider07

Merhaba,

İyi dileklerin için teşekkürler.
Pakistan vs den sonra çok zor olmayacak sanıyoruz. :)

Selamlar.

• Beğen
Tepkiler: ZekiAlper

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
"Pedalla Türkiye" turunun ve isim hakkının sahibi sevgili dostumuz Serkan Taşdelen "Pedalla Avrupa" ismini kullanmamıza izin verdi.

Karşılığında istediği tek şey : " sağsalim gidip gelmemiz " oldu.:)

Teşekkürler Serkan.

• Beğen
Tepkiler: Serkan Taşdelen

janset

Üye
Tepki
43
Evet,sağ salim gidip gelin.Hem iyi dilekler hem de yardımımız olursa ne mutlu...Sunexpress havayolları Avrupa'nın bir çok ülkesine uçmasının yanısıra bu tür aktivitelere sponsor olmaktan hoşlanan bir havayolu şirketi.Görüşmek yararlı olabilir.Kolay gelsin,bol şans:)

Önder Özdoğan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.167
Soner hocam Allah(c.c) kolaylık versin,gerçekten büyük bir proje ve en güzel şekilde bitirip gelirsiniz.O güzel turunuzun izlenimlerini merakla bekliyeceğim güzel hocam..

ispanya'da haberleşelim Soner hocam...:) selamlar.

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
@Önder

Teşekkür ederim Öndercim,
bu sefer daha "medeni" ülkelerde olacağımız için forumu habersiz bırakmayacağız umuyorum. Geçen yıl İran ve Pakistan da dostları biraz meraklandırmıştık.

hımm, Elbette haberleşelim ama neden İspanya ? :eek: :D

Selamlar.

@janset

Teşekkür ederim.
Sunexpress i deneyeceğim , umarım bir sonuç çıkar.

bol şans , evet işte en çok bu gerekli.

Bu dilek için bir daha teşekkürler size. :)

selamlar

otec

Forum Bağımlısı
Tepki
712
hocam merhabalar,

daha İran turu dünmüş gibi geliyor bana ve siz yeni rota belirlemişsiniz.. ne mutlu size :) ve bize :)
uzun bir hazırlık dönemi var sanırım.. kolay gelsin :)

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
@otec

Merhaba Yasin,

İran dün , Pakistan daki sefalet 500 yıl önce, Hindistanın neşesi ise bugün gibi geliyor bana da.:D :D :D

Ne kadar ayrıntıcı olduğumu bildiğin için önümüzdeki 2 ay içinde google earth ün başından kalmayacağımı bin türlü istatistik ile boğuşacağımı biliyorsun. :D :D :D Son turda bir ara yl kenarındaki ağaçları belirliyordum , hangisinde mola vereceğiz diye . :D :eek: :D :eek: :D

Hazırlık gitmekten daha zor oluyor benim için. Bu yıl bana tüketici kredisi verecek bir banka bulabileceğimi de sanmıyorum.:eek: :D Görünmeyen eller iş başına geçecek ama endişem yok. Bu yıl Bursa sanayisine ve iş adamlarına güveniyorum.

Eee fena referansımız da yok hani. :D

Selamlar.

Umarım kazadan sonra daha iyisin şimdi .

GokhanAK

Daimi Üye
Tepki
294
Bisiklet
Peugeot
@Soner Sarıhan

İran turunu yaz sonuna erteledik. Pasaportlarda İran mühürü sorun olacağı bir çok arkadaş tarafında defaatle söylendi ve bunun üzerine Avrupa turunu İran'ın önüne almaya karar verdik. Bakalım siz vize sorunu yaşacakmısınız. Biz Shangen vizesi için başvurduğumuzda bana pek öyle İran'ı sorun yapacaklarmış gibi gelmedi. İrana gitmiş olsak bile rahat alırdık vizeyi.
Bu arada "Yeşil pasaport" sahibi iseniz vize almanıza gerek yok.
Avrupa dönüşü görüşmek dileği ile.

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
@G-trek

Merhaba, Almanya da yaşayan tanıdıklarım davetiye gönderecek. 2004 yılında vize almıştım almanya ya. soeun olacağını sanmıyorum. İran konusunda da problem olacağını düşünmüyorum. Genel kanının aksine İran ın özellikle Fransa ve Almanya ile arası iyidir.

Yeşil pasaport için sanırım 5 yılımız daha var.

Sırf bu vize vs için bir kaç kere istanbul a gidip gelmemiz gerekiyor. İzin almak , konsoloslukta sorguya çekilmek , orada kalmayacağımıza dair güvence vermemiz vs vs. gerekiyor.

Yurt dışı turun en zor yanı hazırlık zaten. Bir gün bizde evden çıkıp, o anda dilediğimiz ülkeye gidebilecek miyiz acaba ?

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
Bu tur için ihtiyacımız olan, şu an elimizde olmayan bazı malzemelerin listesi

BİSİKLET İÇİN
yedek zincir- kablo- kadro kulağı-
ön arka yedek göbek
yedek iç dış lastik-fren balata vb. ...
Forma (2 adet)
slime, alet takımı ,
parmaksız eldiven ( 2 adet ),
arka ışıldak ( 2 adet ),
ön far ( 2 adet ),
km saati ( 2 adet ) ,
spd pedal ( 2 adet ),
spd ayakkabı ( 2 adet )
spd sandalet ( 2 adet )

İLETİŞİM
GPS,
El telsizi ( 2 adet )

ULAŞIM

Türkiye - Almanya ( ? ) ve Almanya ( ? ) – Türkiye uçak biletleri.

KAMP MALZEMELERİ
3 mevsim çadır
Şişme mat 2
Ocak ve aparatları

ELEKTRONİK
Lap top ( ? ) – harici bellek
fotoğraf makinası
Video kamera

DİĞER
Vize - pasaport masrafları,
Konaklama harcamaları,
İletişim – haberleşme giderleri,

Olmak üzere 5000 Euro luk bir bütçeye ihtiyaç duyulmaktadır.

otec

Forum Bağımlısı
Tepki
712
@Soner Sarıhan

evet evet.. ne kadar detaycı olduğunu biliyorum:) dahası senin ağzından "tur" kelimesini duysam aklıma ilk bu ayrıntılar gelir :D :rolleyes: :D işin bu kısmı gerçekten zor.. keşke bu da hazır marketten-bisikletçiden alınan birşey olsaydı :) iyi olmazmıydı? :D

banka.. iş adamları.. referans.. sen işini bilirsin Soner hocam;) :cool: :)

elim de iyileşiyor işte.. teşekkürler..

selamlar

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
@otec

Teşekkürler Dostum,
İşini bilirsin derken, banka ya ne yapmamı ima ediyorsun ?!:eek: :eek: :D :D :D

Aslında kısa bir araştırma sonucu gördüm ki,
Avrupa da bisiklet turu satan pek çok şirket var.

Tüm malzemeleri , konaklamayı , rotayı hazırlıyorlar.
Aynen senin dediğin gibi sadece turu satın alıyorsun ve pedal basıyorsun.
Akşama otelde kalıp. Ertesi gün nereden binilmeye başlanacaksa oraya götürüyorlar seni, oradan devam ediyorsun. Bunlar günlük 80 km civarı geziler.

İlginç , tarihi olmayan yerleri sürmüyorsun veya şehre giriş çıkış eziyeti çekmiyorsun, bir sonraki gün ne yiyeceğin, nerede kalacağın belli.

Bakkaldan satın alıyor gibi değil mi ?

:D :D :D

Şahin Bulut

Forum Bağımlısı
Tepki
298
hocam elimizden maddi destek gelmeye bilir ama manevi olarak iyi dilek ve dualarımızı eksik etmeyiz....kolay gelsin yolunuz hep açık olsun

otec

Forum Bağımlısı
Tepki
712
@Soner Sarıhan

sen işini bilirsin.. yani; sen işini bilirsin.. daha da açıklıyım mi? e yani işini bilirsin.. bu budur.. :D:D altını üstünü fazla karıştırma :D :D :D (bişey ima etmedim.. cidden)

ya demek ki böyle bakkaldan alır gibi alabiliyorsunuz.. güzel ama bu tad vermez bence.. :) şöyle ki; şimdi misal ormanda bi erik ağacı.. üzerinde de ekşi mi ekşi erikler:rolleyes: (ağzında hissettin mi?) manavdan alacağın erikten daha tatlı gelmez mi size?? :D bize geliyor :D:D

selamlar..:)

enis57

Forum Demirbaşı
Tepki
272
soner slm,
avrupa gezisi için sana bir kaç önerim olacak.
bence Almanya-Hollanda-Benelux-fransa bu güzargah fazlasıyla özellikle doğa ağırlıklı öreceğin pek birşey yok.
sana bir kaç güzergahım olacak:
1.güzargah;
Pendik ten kalkan ro-ro seferi ile bisikletleri gemiye koyup kendilerinin tahsis etmiş olduğu 3 gün sonra kalkan yolcu uçağı ile önce Slovenya ve oradan ile otobüs (yine tahsisi edilmiş)İtalya Trieste liman kentine.
---İtalya Trieste
Gidiş
Trieste-Venedik-Genova-Monaco-Nice-Marsilya-Barcelona
Dönüş:
Genova-Modena-Bologna-Ancona
Anconadan da gemi ile gemi acciiiippp güzel hele yazın felaket oluyor.havuz,barlar harika 5 yıldızlı yanında hikaye.30 saat sürüyor.
sonra Yunan Patra ya oradan da ipsala.

valla kesinlikle tercih etmen gereken tur bu olmalı.hae deniz hem yeşillik hem eğlence
Bunu Trieste den Avusturya-Almanya-Hollanda-Fransa-İspanya da olur donus italya yunan da olabilir.
2.güzargah.
Direk hollanda .......... olabilir
3.güzargah
Direk İspanya...........olabilir

ilgili tel noları:
Pendik Ro-Ro:0216 392 50 50
Trieste diye bahsettiğim yerTürkiye den gemiye binen tırların Avrupa varış noktası.Eğer gidersen görürsün sanki kadıköydeyim dersin liman içerisinde herkes Türk
ayrıca eğer Trieste üzeri gidersen tüm imkanlarımı kullanabilirim senin için.

Ama şunu sölim basa basa Güney akdenizi görmediysen mutlak ve mutlaka tavsiye ederimm

slmlar

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
@enis57

merhaba ,
Ayrıntılı cevabınız için çok teşekkür ederim.
Forumda bu kadar ayrıntılı cevaplara çok rastlanmıyor.

Belirttiğiniz bütüm hususları göz önünde bulunduracağıma emin olabilirsiniz.
Dediğiniz hattı kullanırsak ayrıntılar ve bahsettiğiniz bağlantılarınız için size ulaşırım.

Gideceğimiz hattın eurovelo üzerinde olması ve Türk vatandaşlarının da yaşadığı yerlerden geçmesi gerekiyor. amaçlarımız ve muhtemel sponsorumuzun isteği doğrultusunda. açıkcası aksi halde , Finlandiya Norveç İsveç kıyılarından santim aşağıya inmezdik biz . :)

Selamlar, tekrar teşekkürler.

@otec

:) :) :) tamam sen de bende bir şey ima etmedik. :):D
Bu turu, "işimi bilemezsem" eğer yapma şansım yok açıkcası.

Selamlar

@buyukbulut25

Merhaba,
Bahsettiğim üzere yolculuklarımıızn her zaman maddi sponsora ihtiyacı yanında manevi sponsorlara da ihtiyacı oldu, olacak.
İyi dilek , pozitif enerji ve dualarınız da çok büyük katkı sağlıyor yola düşmemize.

Selamlar.

enis57

Forum Demirbaşı
Tepki
272
@Soner Sarıhan

nedemek biz bir aileyiz
geren destek için herzaman arayabilirsin