Bisikletle İran - Pakistan - Hindistan

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
Sevgili dostlar iki yeni video daha yükledim. Bunlar hindistan dan. Birincisi yolların ne kadar kalabalık olduğunu göstermesi bakımından ilginç.

İkincisinde yağmur çok belli olmuyor ama sonda duyulan korkunç korna sesi trafik hakkında fikir verecektir. bu kornadan 1000 kere duydum desem abartmış olmam. Bu kornayı, sürerken arkanızdan duyduğunuzu gözünüzde canlandırın . Bildiğiniz tüm duaları okumaya başlıyorsunuz :)

Scudo

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
İran da Köşk Saray kasabasına doğru ilerlerken, boş yolda çektiğimiz görüntüler.

Pakistan da biten lastiklerimiz , Hindistan da bol bol patladı. :) artık gözüm kapalı tamir yapabiliyorum.

grikartal

Forum Demirbaşı
Tepki
435
dostum geı ıcın anlatılacak kelıme yok,harıkasınız,allah güc kuvvet bıokadarda mutluluk vermıs:))))))

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
Pakistan ın inanılmaz renkli kamyonları. sadece boya olarak düşünmeyin, çok ince tahta oymacılık ve bakır işçiliği yanında , gece de hareketli diskotek gibi geziniyorlar üzerlerindeki yüzlerce lamba ile.

• Beğen
Tepkiler: eYa

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
@grikartal

Teşekkür ederim.
Bahsettiğin herşeyin ,tüm bisikletçiler için daim olmasını diliyorum.

selamlar.

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
Pakistan lı otoyol komseri bizimle sohbet etmek için duruyor.Aynı günün gecesini evinde geçiriyoruz, ailesi ile tanışıyoruz ve misafirperverliklerini görme fırsatı buluyoruz.

Hemen yanımızdaki lokanta ?! benzeri yerden bizim için ısmarladığı çayları da içiyoruz.

Sigara içen ( komserin arkasında solda ) adamın kameraya selam verişine dikkat edin. Kötü anılarla dolu Pakistan da, böyle güzel insanlarda yaşıyor elbette.

Bu arada yine lastiğimiz patlamış. :)

jamesjoice

Daimi Üye
Tepki
301
Hindistan'da trafik İngiliz sistemi herhalde. Alışması zor oldu mu?
Ayrıca bir eğitimci olarak örnek sportif çabalarınızı takdir ettiğimi belirtmek isterim.
Öğretmenler rahatı severler oysa. :) Benden başka kimse okula bisikletiyle gelmiyor. Yine de örnek olmak lazım.
Selamlar.

NightHawk

Aktif Üye
Tepki
128
Ben de bir süre bangladeş'te kalmıştım, anlattığınız korna sesini, kokuyu ve bilimum haşerat kobra vs yi çok iyi anlıyorum. Özellikle meraklı kalabalık bangladeşte de vardı, parkta otururken bir bakıyorsunuz onlarca kişi etrafınıza toplanmış sizi izliyor. Rikşa ve 50 li yıllardan kalan otobüsleri baby taxi'leri de unutamıyorum (3 tekerli motosiklet taxi). Türkiye'ye geldiğimde yeri öpesim gelmiş, ve ne kadar modern olduğumuzu anlayarak Atatürk'ümüzün değerini daha çok anlamıştım. Oralarda hastane'ye işiniz düşmemesi için çok dua etmişsinizdir , nepal'e gitmeyi ben de istemiş fakat sonradan cesaret edememiştim. Tabi ben bisiklet ile gitmedim. Bisiklet ile gitmek bambaşka bir macera olmalı, ablam diplomatik görevle gittiğinde yanına yardıma gitmiş, otomobille bile dolaşırken tedirgin olmuştum. Özellikle laf dinlemeyen dilencilerden (beyaz adam gördüklerinde Boss, boss açım diye el açanlarla sanırım siz de karşılaşmışsınızdır) Şöförümüze bir gün korna çalmamasını söylediğimde yüzündeki anlamsız ifadeyi görmeliydiniz, durdur arabayı ben süreceğim, bak korna çalmayacağım ama gideceğimiz yere kadar gidebileceğiz dediğimde ama nasıl olur korna çalmadan olur mu demişti :D

Tüm tur yazınızı bir solukta okudum, sağ salim dönebilmiş olmanıza çok sevindim.

Uzak doğu bize gerçekten çok uzak, gidip görenler bilir. Ailenize uzun ömür sıhhat ve bol maceralı bir hayat dilerim.

• Beğen
Tepkiler: eYa

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
@NightHawk

Merhaba, uyuyan bir konuyu uyandırdığınız ve teşvik edici görüşleriniz için teşekkür ederim.

Bengladeş dünya da km kare başına en fazla kişi yaşayan ülke. km2 de 1000 kişiden biraz fazla.
Biz hindistanın kuzeyindeydik, biraz daha uygar kabilelerin olduğu taraf. delhi- agra da bu tarafta olduğu için , turistler vasıtası ile biraz da olsa para kaznıyorlar.

daha doğu daki eyaletlerde ve bengladeşte durumun felaket olduğunu duymuştum. sizde teyit ettiniz. Mesela bihar eyaleti için , hindistan bir ev ise , bihar tuvaletidir diyorlar.

Ancak nepal de hem nüfus az , hemde Hind. göre çok temzi ve iyi insanlar yaşıyor. Nepal e bir daha gitmeyi istiyoruz biz. Ancak pakistan = asla, iran = olabilir , hindistan = uzun süre düşünemliyiz, nepal = hemen :)
Bende Cennette yaşadığımızı düşünmüştüm gelince. Şimdi de trans avrupa turu yapacağız. Bakalım dönüşte ne düşüneceğiz.

Selamlar.

DOT DOT DOT DİT DİT :)

NightHawk

Aktif Üye
Tepki
128
Mesela şöyle anlatayım, muhteşem bir doğa manzarası ve en ufak bir tepelik yok, her taraf sulak ve her yer doğal gölet, öyle ki kaya olmadığından inşaatlarda çakıl yerine tuğla yapıp tuğlaları kırarak çakıl niyetine kullanıyorlar. Her gün saat kurmuşçasına yağan muson yağmurları, ağzınıza nefes alırken dolacak kadar sivrisinek, yağmur yağınca kuru yerlere çıkan gözlüklü Kral kobralar , kabus gibi bir yerdi. Diyelim bir gölet var etrafında da park, bir kişi yıkanıyor sabunla, diğer taraftan kanalizasyon karışıyor, bir diğeri de bidona doldurup bu suyu içiyor. Akıl sır ermiyor yani. Musluktan akan suyla dişimi bile fırçalamaya çekindim. Bir dostumuz ağır bir kolera geçirdi ölümden döndü, en büyük sıkıntı böyle sulak bir ülkede temiz su bulmak inanırmısınız :D Trenlerin , otobüslerin içini bırakın tepesine doluşmuş insanlar, her yerde yağ yakan hurda otomobil ve motorsikletler. Resimlere bakarken yaşadığım unutamadığım o günler geldi aklıma. Avrupa turu'nda size başarılar ve kazasız yolculuklar dilerim. Oradan dönünce de ne kadar geri kaldığımızı ve bisikletlilere ve yayalara verilen değeri unutamayacağınıza emin olun. En azından yedek lastik bulmakta zorluk çekmezsiniz :D Aman bisikletinize mukayet olun çaldırmayın. Hayırlı yolculuklar .

• Beğen
Tepkiler: Nuran Atakan

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
@NightHawk

Teşekkürler, bir kere gitmiştim Almanya ya daha önce. Ahhh ahhh.

Hindisatan da bir şey çaldırmadıktan sonra , Avrupa da çaldırmayız sanıyorum.
Bu ara ben 1.92 boyunda, 103 kg mım, yeteri kadar belayı uzak tutacak bir görünümüm var. İçim melek gibi ama :D :D :D

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
14 mayıs günü 20 :30 da CNN i açmayı unutmayın arkadaşlar.

bugün aldığım habere göre , yayın kesinleşmiş durumda.

o kadar çok konuştuk ki , bakalım hangi bölümleri yayınlanacak.

yayından sonra CNN Türk ve güven islamoğlu na mail atarsak , sonraki programlarda daha çok bisikletli görme şansımız artar sanıyorum.

selamlar

heyecan bastı ya. :)

inbox

Aktif Üye
Tepki
90
Bisiklet
Scott
güven islamoğlu kullandıgı mail nedir acaba bende mail atmak isterim...

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
@deniz AYLIKCI

Fatih in verdiği siteden ulaşabilirsiniz .

@Fatih Özgenlik

Merakla ve 444 gözle :)

ProBisiklet

Daimi Üye
Tepki
112
Merhaba, uzun zamandır okuyorum gezi yazınızı gayet güzel ve bol sorunlu bol maceralı bir gezi olmuş.

İlk önce şunu sormak istiyorum acaba oradaki en yaygın hastalık akciğerle ilgili midir? Büyük ihtimalle öyle galiba o hava kirliliğinde ve o gaz, dumanda pek hastalık olmayacağını tahmin etmiyorum.

Diğer bir sorum ise dünyada Çin'den sonra en fazla bisiklet kullanan ülke yazmışsın fakat birkaç resim hariç diğer tüm video ve resimlerde ve mesajlarda görüyorum ki orada (Hindistan) motorlu taşıtlardan başka hiçbir şey kullanılmıyor, özellikle motosiklet.

Ülkemizde ve genel olarak tüm dünyada motorlu taşıtlar birçok insan için daha cazip geliyor birçok alanda olduğu gibi insan sağlığını (bununla birlikte doğa ve dünyanın sağlığını da tabii) düşünmeden en kolay yoldan ulaşma gibi bir mantık var. Siz hazırladığınız slide show'da da belirttiğiniz gibi bu düşünceyi ortadan kaldırmak ve bisiklet kullanımını teşvik edecek geziler ve davranışlar sergileyerek birçok insanın takdirini kazanmış bulunmaktasınız. Bundan gurur duyduğunuzu tahmin ediyorum.

Özetle bundan önce, bu ve bundan sonraki tüm gezilerinizi hiç unutmamanızı ve bizimle paylaşmaya devam etmenizi rica ediyorum sizden.

Bizlerle paylaştığınız için teşekkürler, iyi turlar...

>> PRO|Bisiklet <<

• Beğen
Tepkiler: Soner Sarihan