Bisikletine bakmayanların kulübü

uguryilmaz144

Forum Bağımlısı
Tepki
2.640
İsim
Uğur Yılmaz
Bisiklet
Mosso
Bu konu bana biraz ters olmuş, sanırım başak burcu olduğum için bisikletim benden çok memmun :) Uzun sürüşler öncesinde bisikletimin tüm kontrol ve bakımlarını yaparım. Lastik basınçları, jant tellerinin gerginliği, jantta salgı olup olmaması, dış lastiğin kontrolü, vites ve fren'lerin kontrolü ve vites halatlarının yağlanması, ruble, aynakol ve zincirin temizlenmesi, zincirin yağlanması, balataların disklere sürtüp sürtmemesi, amortisörün düzgün çalışması, sele ve jant mandallarının sıkılığını bile kontrol ederim...Hatta daha uç bir örnek vereyim. Bazen gece geç saatlerde turdan döndüğümde bisikletimi işyerime bırakmak yerine evime çıkartıyorum. Odamda yerleştirdikten sonra, sabah temizlerim deyip yatıyorum. Sen misin bunu diyen, bisiklet pis pis bana bakıyor rahatsız ediyor. Ne kadar çabalarsam çabalayayım uyutmaz, kalkıp illa temizletecek kendini gece gece.... Böyle de ruh hastası bir insanım :)

Scudo

7haiku

Daimi Üye
Tepki
379
İsim
Ömür
Bisiklet
Diğer
@hogutmen Bisikleti alalı 6 ay oldu, aldığım haftalarda iç lastik, pompa, alyan seti falan aldım, birkaç defâ fren ayarı yapmakta kullandım, bunun dışında dokunmadım. Bununla birlikte bisiklete şöyle bir bakmadan da arka lastik patlak halde binecek kadar gamsız değilim :)
Benimkisi daha çok temizlikle ilgili. Bir-iki kere yağmur, bir kere de yoğun sağanak altında kullandım, bunun dışında su veyâ bez görmedi, silmedim. Kirli hâli hoşuma gidiyor doğrusu :) Şimdilik 600 km. civârı yol yaptım da 3-5 km. ötedeki bisikletçiye gidip şu garanti belgesi onayını yaptırmadım.
Yaptığımız pek doğru değil esâsında. Sonuçta üretim aşamasından -hattâ hammade aşamasından- önümüze sunulup da satın alıp eve getirmemize kadar öyle çok emek var ki...
Kendi kendimi gaza getirdim, gidip bakayım bâri :)

• Beğen
Tepkiler: hogutmen

lealtad

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
İsim
Hüseyin
Bisiklet
Diğer
Sanırım kaseti söküp her dişlide ki dişi bezle teker teker silmem yada zinciri temizledikten sonra her baklayı tek tek yağlamam gibi konuları düşünürsek sanırım bu gruba giremem :koptum::koptum:

hogutmen

Forum Bağımlısı
Tepki
907
Bisiklet
Salcano
@baykuş97

Ben de var birşeyler. Benim konularım tutulmuyor. Bak kapitalizm konusu bende olsaydı. 11 sayfa değil. 11 entry'de biterdi. :)
Olsun, canlar sağolsun. Maksat muhabbet olsun.

hogutmen

Forum Bağımlısı
Tepki
907
Bisiklet
Salcano
@baykuş97

Arz-talep meselesi. Customer is the king. :)

hogutmen

Forum Bağımlısı
Tepki
907
Bisiklet
Salcano
@Kazuya

Aslında beceriksizliğimin etkisi de çok böyle davranmamda.
Korkuyorum yani daha kötü durumlara yol açarım diye.
Hani derler ya calgon ürününü yoğunluklu olarak çalışan kadınlar satın alıp kullanıyorlarmış.
Çünkü çamaşır makineleri bozulursa, uğraşamazlarmış.
Ben de bisikletimi hergün kullanmalıyım. Bisikletim benim servisim. İşe gidip geliyorum.
Bisikletime birşey olursa yolda kalırım. :(

Kulübümüzün sloganını belirleyelim.

1. Klişe Hatırlarsınız: You will newer walk alone.

2. olan ise : Bırak, dağınık kalsın.

• Beğen
Tepkiler: Kazuya

alierkanimrek

Forum Demirbaşı
Tepki
339
Bisiklet
Carraro
Ben temizlik pek yapmıyorum, öyle gıcır gıcır bisiklete mi binilir vitrinden yeni almış gibi, tozlu ve hafif çamurlu olacak, yol gittiği belli olsun. Hareketli yerleri yağlıyorum lastiğin havasına bakıyorum o kadar.

hogutmen

Forum Bağımlısı
Tepki
907
Bisiklet
Salcano
@alierkanimrek

Hareketli yerlerden kasıt ne hocam kadro harici heryer hareketli gibi.
Temizleyip te yağlıyorsunuz değil mi? Malum konumuz tembellikle ilgili :)

olgun şenel

Forum Demirbaşı
Tepki
223
Bisiklet
Specialized
Bisikletin üzerindeki çantada alyan var. Gidon gevşek 2 aydır. Her gün işe gidip geliyorum. 5 dk. durup sıkıştırmaya elim ermedi hala.
Ayrıca gidon sargılarının elime izole bant geçtikçe yamamaktan yamalı bohçaya döndü gidon. Özellikle izole bant bulup bantlama gibi bir durum zaten söz konusu değil :p
Bisikletin çamuru ciddi bi ağırlık ve tekerlerde bi zorlanma olursa el atıyorum. Onu da bi yakıt istasyonunda müsait ortam olursa.

Buğra E

Üye
Tepki
28
İsim
Buğra
Bisiklet
b'Twin
Btwin Triban 3 ile farklı zamanlarda dört saat civarında arazi yaptım :) Bisiklet dükkanında çalışan arkadaş 1 damla yeter dedi ancak ben 10 damla civarında yağ damlattım ve birkaç kez zincir attı :) Geçen dayanamadım ve oto yıkamada yakından tazyikli su sıktım, sonrada eve çıkarıp kurulamadan bıraktım :) İlk aldığımda lastik havasını şişiremediğimden üçüncü virajda 20km civarında bayağı sürüklendim ve çizdim..

• Beğen
Tepkiler: Kazuya ve hogutmen

Semih9

Üye
Tepki
18
İsim
Semih
Bisiklet
Cube
En iyisi dag bisikleti kirlenmesse dag bisikletinin anlami kalmaz:)

• Beğen
Tepkiler: hogutmen