Bisikleti A'sından Z'sine kendi tamir edenler

SEYYAH OZİ

Daimi Üye
Tepki
654
İsim
Özkan
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Rehaserdar
Merhaba bende zonguldaklıyım 10 yıldır istanbuldayım bşzim zamanımızda gülden ticaret vardı bşsikletçi bide emralin arkasında vardı demek heryerde bu sıkıntı var burasıda aynı ustalık bakımından denk gelmesi gerekiyo şyi ustanın

D6603 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Scudo

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.462
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
İbretlik bir tamir hikayesi

Bisikletin aynakoldan gelen anormal bir ses var, pedala bastıkça gıcırdıyor. İlk önce göbekten geldiğinin düşünerek tanıdık (bakın ama tanıdık diyorum olayın şeklini anlayın) bisikletçiye 30 tl bayılıp göbeği yağlattım. göbek sora hollwtec rulmanlı göbek, bakın dikkatinizi çekiyorum rulmanlı göbek yağlanıyor!!! Sonra baktık ses kesilmedi hani rulmanlı göbeğin sökülüp yağlanma işini geçtimde, en azından ses kesilmediyse gereğini yaparsın oda yok. 30 tl öyle gitti. Sonra bir başkası aynakol yaprak vidalarının gevşemesinden ses gelebilir dedi. Gittik 35 tl ye 5 li vida seti aldık. Bir 15 gün kadar öyle gitti yine ses başladı. Bu sefer yaprak vidaları daha fazla sıkıyım derken alü token vidaların hepsini elde patlattık. Sonra yine eski vidalara döndük onun içinde özel tornavidası var, sadece doğa bisiklette satılıyor, icetool marka tornavidayı bir 25 tl maliyetle aldık. Tornavida ile eski vidaları mıh gibi yaptım baktım ıh ıhh ses eskisi gibi devam. dellenmek üzereyim tam tımarhaneye yatırılmak üzereyim. Bu sefer bu ses nerden gelir nerden gelir diye yorum yaparken aynakol da sorun olabileceği aklıma takıldı. Aynakol ara ara hiç bir yerde yok sanki karaborsaya düşmüş. Bir yerde buldum oda 300 tl hani nerdeyse alacağım. Sonra dedim ki bu ses zincir sesine benziyor öncesinde daha ucuza bir zincir değiştirsekmi. Zincir 6000 km yi daha yeni doldurmuş sakin kullanımımla bir 10000 km yi deviririm. yani bana göre daha gideri var. Hani hikayenin en başındaki tanıdık bisikletçi !!! varya işte o kazansın diye gittim. İnternet ortamında kargo dahil en 45-50 tl ye satılan zinciri bana 70 tl den kalekilitledi. Ama en azından bu ses şuradan gelir diye bir sor oda yok. Neden niçinle fazla ilgilenmiyorlar. Efendime söyleyim ses, kontrat günü gelmiş ev sahibi gibi hala peşimden ayrılmıyor. Birde dedim göbekten yana şansımı deneyim, gittim 50 tl ye bir hollowtec göbek (oda indirimli), bir shimano gres, birde hollowtec göbek anahtarı aldım. Hepsine yalan olmasın 120 tl bayıldım. Neyse eski göbeği söktük (tabi o anda rulmanların yağlanamayacağı gerçeği ile karşılaştık anladınız siz onu) yenisini taktık. Ne oldu dersiniz ses aynen devam. Geçtim forumun başına bisiklet ve ses ile alakalıne var ne yok bütün yazıları okudum. Vaktin behrinde bir vatandaş yazmış mandalları iyi sıkmazsanız ses gelir diye birde bunu deneyim dedim gittim mandalı iyice sıktım bisiklette ne ses kaldı nede nefes. Bir ses için toplamda 300 tl haybeden masraf yapmış olduk. Sorunun kaynağı ise 0 tl maliyetli bir işti. Kıssadan hisse,
Bisikletçi babanın oğlu bile olsa işi kendin öğren. En iyi tamirci yine sensin.
Bir tamir işine girişeceğin zaman ilk önce forumu şöyle bir karıştır. hayat kurtaracak pek çok tüyoyu burada bulabilirsin.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@mehmetsunu ya bende de bu tarz bir sey oldu. Canım çok.yandı, zaten 1 kurus para artmiyor şu ögrenci hayatimda bir de birsuru para bayildim.bisikletciye :(

Liberi Spiritu

Hüseyin EROL
Tepki
775
İsim
Hüseyin
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
b'Twin
Aynakoldaki yamukluk sebebi ile hem aynakolu hem de ön arttırıcıyı değiştirecektim. Zincir sökme anahtarım kırıldığı için mecburen bir bisikletçiye gitmek zorunda kaldım. Aynakol henüz gelmediği için sadece ön arttırıcıyı takmasını söyledim. Yamukluk sebebi ile ayar tutmayacağı aşikar olduğu için de ayar ile uğraşmamasını ve sadece orta viteste bir yerde zincire temas etmeyecek şekilde takmasını istedim ki demez olaydım. Abinin muhtemelen eşref saatine denk gelmiş olacak ki vay senden mi öğreneceğim, işime karışma, madem biliyorsun ne geliyorsun buraya diye bir girmeye başladı ki sormayın. Zinciri sök abicim ben gideceğim dedim ve o dükkandan sadece zinciri sökülmüş halde çıktım. Üzerine yediğim laf ve 11 tur çevirdiği zincir sökme anahtarını kullandığı için 10 TL -ki verirken başımın gözümün sadakası olması temennisiyle bir daha bisikletçiye gitmemeye karar verdim. Tüm alet edevatı temin etmeniz, orta kalitede ürünler ile max. 200 - 250 TL; alıp uğraşmak ve bir şeyleri kendi kendinize yapabilme hissi ise paha biçilemez.

Tepki
52
@alper 76 Jantı örmeyecekseniz gerek yok. bisiklet üzerinde yapıyorum akort ayarını fren pedi ile jant arasındaki uzaklığı izleyerek ayarı yapabilirsiniz. zaten örme işine girerseniz en önemli malzeme tel tansiyonunu ölçen alettir.

@nonsteril Set olarak almakaher zaman daha avantajlı olacaktır.
(link)
Şöyle bir set genel olarak ihtiyacınızı görecektir. Eksikleri tek tek alarak bisikletinize uygun tüm takımları toplarsınız.
SAygılarımla

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.466
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@mehmetsunu
Mandal derken hangi mandalmiş o memet bende de var ufaktan oyle b ses cok snir bozucu

mehmetsunu

Tepki
13.462
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Mehmet Altuğ

Bisikletçi dostum doğrudur yağlanıyordur, ama rulmanlar su ve toz sızdırması yapmayan uzun süreli sorunsuz kullanıma hazır kapalı sistemlerdir gerekli olmadıkça açıp kurcalamamakta fayda vardır.

@mariokaldato

üstüne bastırdıkça yaylanıp ke ke ke şeklinde kahkaha atan kurmalı nasrettin hoca oyuncağı tadındaki bisikletçi müsabıkım yardırato, çamaşır asmakta kullanılan mandal o, saldırato, yardırato.

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

mariokaldato

Tepki
34.466
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@mehmetsunu
Anladimsa mersomu salkano ng 350 ile takasa sokayım . Abi hangi mandal bu ya ciddi sordum. Buna ciddi yanit ver sonra yine didisiriz ayipsin keh.keh svweh

mehmetsunu

Tepki
13.462
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@mariokaldato

indir.jpg

Ahanda bu daldırato. Yani kuik rilizin ucundaki siyak sabitleme kısmı.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Bi jantlarda bir de sele kelepçesinde mandal var. Başka mandal varsa söyleyin de bizde bilelim. :)

mariokaldato

Tepki
34.466
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@mehmetsunu
Resim gorunmuyor memet sırım bey samanyolunda da "" sirlar dunyasi " diye bi dizi vardi nedense o aklima geldi kih koh kih

alper 76

Forum Bağımlısı
Tepki
1.822
Bisiklet
Scott
@Speedster911 zaten ben de gerekli olduğunu düşünmüyorum. Kendi yapan ve bisikleti ters çevirerek bu işi halleden arkadaşlar var. Bir kaç defa bozduk bir kaç defa daha bozar sonunda öğreniriz.
Önemli bir şey değil ama geçen mazot ile zinciri ve rubleyi iyice temizleyip güzelce yagladim o kadar fark oldu ki çocuk gibi sevinip mutlu oldum

sivribey

Aktif Üye
Tepki
165
İsim
salvador dali
Bisiklet
Carraro
@mehmetsunu
@mehmetsunu
Dün aynı ses benim bisikletten gelmeye başladı...zincire baktım orasına burasına baktım bisey görunmuyo...2 gün oncede sizin bu gönderinizi okumustum o anda aklıma geldi..mandallar sıkı olmasına ragmen gevsetip tekrar sıktım ses kayboldu...tesekkur ederim Allah razı olsun...yoksa birsürü ugraşacaktım...

• Beğen
Tepkiler: mehmetsunu

sivribey

Aktif Üye
Tepki
165
İsim
salvador dali
Bisiklet
Carraro
@NewStyle
QUICK RILIS ama genelde mandal diye tabir ediliyor..jant göbeklerinde ve sele kelepçesinde olur..yukarıda resmi vardı aslında birtane görselde benden gelsin
WEBPAGE_20170122_113930.jpg

• Beğen
Tepkiler: Tuzlu_Fıstık

Ahmet Bag

Daimi Üye
Tepki
489
İsim
ahmet
Bisiklet
Scott
@mehmetsunu
aynen katılıyorum, ha uğraşmak istemezsiniz o başka, fakat zaman,imkan sıkıntısıolmayıpo eli pense tutan,tornavida kullanan azda mantıklı olan hemen herkes bakım ve onarım işini gayet rahat halledebilir, öğrenebilir...

ÇAMKOMLU

Daimi Üye
Tepki
431
İsim
HASAN
Bisiklet
Diğer
Zincir ömrü, uzaması, değişim zamanı ve kilometresi, kullanılan yolun türü ve eğiminin buna etkisi ile ilgili forumda değişik konu başlıklarında yazılanları okuyunca deore 10'lu sistemim için kaygılandım. Zincirin en az 3000 kilometrede bir değiştirilesi gerektiği vurgulanıyordu. Gerekli birkaç aleti alarak temizlik ve ölçüm yaptım. Sonuçlar şöyle:
Tur yaptığım yol asfalt 15 km. 10 kilometresi düze yakın, 5 kilometresi ise ortalama % 5 eğimli. Azda olsa daha fazla eğimli ve toprak yollarda da kullandım. Zincirim Shimano VIA HG-X CN-HG54. Kullandığım yağ Repsol Moto. Fotoğrafta da görüldüğü gibi zincirin ömrü henüz bitmemiş. IMAG5055.jpg IMAG5053.jpg IMAG5057.jpg

• Beğen
Tepkiler: Ismaildmr

MİRZAS

Üye
Tepki
9
Bisiklet
Kron
bende tamire ve bisiklete olan ilgime on maşamın kırılmasıyla başladım . eski bisikletten soktuğum maşa gidon boğazı kendi bisikletime taktım daha sonra ilerledi ve bisikletim bir anda toplama oldu :) bisiklet tamiri bisiklet sürmek kadar eğlenceli bir iş ama herkesin söylediği gibi akort tam bir baş belası :)

• Beğen
Tepkiler: Rocketman